Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#673518 Λίγο που το έψαξα πρέπει λέει οποίος τις αγοράσει να κάνει register και να τυπώσει χαρτί να έχει μαζί του στο αυτοκίνητο σε περίπτωση ελέγχου.

Τιναφτα ρε.....

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#673519 Για Γερμανία ψιλιάζομαι αυτά; Ενδιαφέρον το ότι λένε ότι δεν κάνει για RHD. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#673551 Τις έβαλε φίλος φίλου στην Γερμανία, πέρασε και tuv και μου το είπε.

< Note 9 >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#673552 Σε τι αυτοκίνητο;
Είναι στην λίστα της Osram?

Δεν έχω καταλάβει αν η λίστα με τα approved αυτοκίνητα αφορά την κυκλοφορία με αυτές αφού εξασφάλισαν σχετική άδεια μετά από δοκιμές ή την συμβατότητα.

Φαντάζομαι τεχνικά μπαίνουν σε όλα τα αυτοκίνητα απλά δεν μπορείς να εξασφαλίσεις το χαρτί της νόμιμης κυκλοφορίας.

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#673565 Εδω: https://www.osram.de/am/night-breaker-l ... /ledcheck/

Dimik, υποθέτω πως πέρασαν τα αμαξια από τεστ για να πιστοποιήσουν ότι όλα είναι οκ.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#748681 Τα μπροστά φανάρια της Ζ4 (E85) παίρνουν υγρασία.

Υπάρχει κάποιος που να αναλαμβάνει επισκευή, στεγανοποίηση, περιποίηση κτλ;

Καινούργια είναι πανάκριβα (εκτός και αν δε ψάχνω σωστά) και μεταχειρισμένα είναι ρίσκο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#748697 Έχω ανοίξει και ξανακλεισει φανάρια. Απλά πρέπει να πάρεις και φρέσκο κορδόνι βουτιλιου για το κλείσιμο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#749508
saxon_747 έγραψε:Τα μπροστά φανάρια της Ζ4 (E85) παίρνουν υγρασία.

Υπάρχει κάποιος που να αναλαμβάνει επισκευή, στεγανοποίηση, περιποίηση κτλ;

Καινούργια είναι πανάκριβα (εκτός και αν δε ψάχνω σωστά) και μεταχειρισμένα είναι ρίσκο.
Σιγουρέψου πρώτα ότι αν το φανάρι έχει σωληνάκι αερισμού-απορροής δεν έχει τσακίζει βουλώσει. Αν ψάξεις φαντάζομαι θα βρεις οδηγίες και βίντεο και για τυχόν θέματα αλλά και για το πώς το ανοίγεις. Αλλά αν χρειάζεσαι θέρμανση σε φούρνο να μαλακώσει το στεγανωτικό κλπ ανεβαίνει ο βαθμός δυσκολίας.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#752803 Έβαλα αυτές στο focus mkII -> Osram H7 Night Breaker 200
Μου κάηκε η μία της μεσαίας σκάλας και λέω ας κάνω την κουτουράδα. Αν και είχα πει δεν θα ξαναβάλω "ακριβές" όταν είχα βάλει παλιότερα κάτι philips crystalvision (πως λεγόταν) και μου κάηκαν και οι 2 στο χρόνο. Και δεν είχαν εμφανώς αντιληπτή διαφορά στον φωτισμό. :thumbsdown:

Εικόνα
https://www.skroutz.gr/s/29008376/Osram ... CF%87.html

Για να δούμε πως θα πάνε αυτές και αν θα γυρίσουμε πάλι στην αλλαγή με 0 ευρώ στον μάστορα. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#752859 Έχω την εντύπωση ότι όλες οι "ενισχυμένες" έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής από τις απλές. Εγώ όταν είχα τις Nightbraker είχα πάντα και ένα σετ καβάντζα στο πορτ μπαγκάζ για να μην ψάχνω μάστορα όταν καούν.