Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#498092
otso έγραψε:dim esy poy εισαι φανατικος .


ΡΕ και να ψάχνω κανα 10λεπτο το ποστ μου κ να μη το βρίσκω, μετά είδα κράσαρε σέρβερ κτλ.

Δεν έχουμε λαμπες LED κ ναι λιγο πολυ κανα χρόνο - ενάμιση να κρατάνε οι απλής διαλογής λάμπες
Άβαταρ μέλους
By otso
#498712 Παντως τωρα που καηκε η μια osram την αντικατεστησα με καποια απο αυτες που εχω για αναγκη , κατι ιταλικες του διφραγκου , ρωτησα την γυναικα και τα παιδια αν βλεπουν καμμια διαφορα , μου ειπαν αμελητεα , το ιδιο που καταλαβαινα και εγω , οποτε το αφηνουμε ως εχει και οταν φερει το λιντλ παιρνουμε μερικα ζευγαρια να εχουμε . Αμα βγουν φτηνες και αξιοπιστες λεντ βλεπουμε. night breaker και πεη breaker και μαλακιες.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#519606 Ξέρει κανείς γιατί σε κάποιες μάρκες τα φώτα πορείας μένουν αναμμένα ακόμα και όταν σβήσει κανείς το αυτοκίνητο και βγάλεις το κλειδί (πχ Toyota), σε άλλα σβήνουν τα πορείας αλλά μένουν αναμμένα τα φώτα θέσης (πχ VW) και σε άλλες σβήνουν όλα με το που βγάλεις το κλειδί (πχ Alfa Romeo);
Ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο και εξυπηρετεί κάτι γιατί στην περίπτωση της Toyota πχ αν και έχει ηχητική ειδοποίηση μπορούν να ξεχαστούν τα φώτα και να τελειώσει η μπαταρία. Υπάρχει λογική σε αυτό; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#519615 Διαφορετική φιλοσοφία σχεδιασμού, διαφορετικά requirements. Είναι πολύ πιο εύκολο πχ να μειώσεις την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας όταν σβήνει κάνεις το αμάξι απομονώνοντας τα πάντα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#547282
Deleted User 1 έγραψε:Δεν την παλευα αλλο με τη διχρωμια στα φωτα και πηγα και πηρα 2 Philips Night Vision.

Τωρα καλες, κακες δεν ξερω, δεν το εψαξα καθολου αλλα τουλαχιστον χτυπανε ελαφρως πιο λιγο τα ocd μου.Εικόνα

Είχα περίσσευμα και κάτι ledακια και τα έβαλα στις πινακίδες, το πορτ μπαγκάζ και τα footwell.

<+

17 μήνες άντεξε η μία night vision. :thumbsdown: To χειρότερο είναι ότι δεν έβγαλε καμία ειδοποίηση το αμάξι και απλά το παρατήρησα σε αντανάκλαση μπροστινού αυτοκινήτου. Τα δε led στην πινακίδα σχόλασαν κι αυτά αλλά δεν έχω εικόνα από πότε, ευτυχώς είχα spare λάμπες.

Έβαλα ξανά τις μαμίσιες αλλά δεν την παλεύω με τη διχρωμία. Τι ψωνίζουμε τώρα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#547284 Δες αν υπάρχει κάτι σωστό σε LED και για τα φώτα, δεν το έχω ψάξει. Όχι από ebay όμως! Από σοβαρό κατασκευαστή.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#547294 Σαν πρώτο σχόλιο, πανάκριβα όντως, ενώ και τα 6200Κ είναι επίσης λάθος. Στα 4000Κ το πολύ θα πήγαινα. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#547296 4000K ήταν και οι night vision υποτίθεται και πάλι είχε μία ελαφρά διχρωμία με τα DRLs. Nομίζω για να έχεις όσο πιο ομοιόμορφο αποτέλεσμα γίνεται θες 6000Κ. Το θέμα είναι πόσα watt κοιτάμε ώστε να μην έχουμε θέμα με θερμοκρασίες. Επίσης αρκούν αυτές οι παθητικές ψύκτρες ή καλύτερα να δω κάτι με fan? Γενικώς ότι βλέπω μου δίνει μία αίσθηση ευαίσθητου και φθηνιάρικου.

Ίσως πρέπει απλά να βρω μία πιο καλής ποιότητας λευκή πυρακτώσεως. PIAA ίσως? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#547302 Όχι, δεν κοιτάς με ανεμιστήρα. Οι ψύκτρες είναι ο σωστός τρόπος και αν δεις τις μεγάλες εταιρείες, μόνον με ψύκτρες δουλεύουν. Απλώς πρέπει να δεις αν υπάρχει και χώρος για την ψύκτρα στο φανάρι.
Όσο για τις ΡΙΑΑ, να ξέρεις πως και αυτές θα καούν τελικά, ίσως λίγο αργότερα, αλλά οι πυρακτώσεως θα έχουν την ίδια κατάληξη.