Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#82987
otso έγραψε:λοιπον η απαντηση ειναι οτι στην ΕΕ απο 4000Κ και πανω απαγορευεται.
για τις Ring τι λετε; πρωτη φορα τις ειδα αγγλικες.θα με ενδιεφεραν αυτες http://www.ringautomotive.co.uk/uk/prod ... ook/RW1377 ,αντεχει αραγε το φαναρι τα 80watt ; και αν αντεχει θα εχουμε συνεχεια μηνηματα απο τον εγκεφαλο;

Παράνομες για χρήση δρόμου,αν σε ενδιαφέρει.Τύπου ξένον ,μπορεί να λιώσει φανάρι ή ντουί ή καλώδιο.
Καγκουρολάμπες κατα την γνώμη μου.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#82995 Καραπαράνομη η συγκεκριμένη και θα λιώσει το πλαστικό φανάρι.
Άβαταρ μέλους
By otso
#83005
drdino έγραψε:Καραπαράνομη η συγκεκριμένη και θα λιώσει το πλαστικό φανάρι.


μωρε το ξερω , αλλα εδω στην επαρχια τα καγκουροαγροτικα απ την μια και απ την αλλη που ολοι εχουν αναμενους τους προβολεις ομιχλης , με εχουν φερει στο αμιν.
πραγματικα τις τελευταιες φορες που οδηγησα προσπαθησα με τα παιδια να δουμε ενα χωρις τους ομιχλης, ε κανενα δεν ειδαμε και εβρεχε κιολας.
πιστευω οτι αν καθοντουσαν οι μπατσοι και εγραφαν για ομιχλης σε μια διασταυρωση , θα ειχαμε λυσει το προβλημα ρευστοτητας.
εσυ χρωστας ενα γραψιμο ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#83017 Οταν βρεχει νομίζω δεν ειναι παράνομο να είναι αναμμενοι οι προβολεις ομιχλης.

.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#83019 Σε καταρρακτώδη και μόνο, κάτι βέβαια που είναι λάθος. Δεν ξέρω αν άλλαξε στην αναθεώρηση.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#83036
otso έγραψε:
drdino έγραψε:Καραπαράνομη η συγκεκριμένη και θα λιώσει το πλαστικό φανάρι.


μωρε το ξερω , αλλα εδω στην επαρχια τα καγκουροαγροτικα απ την μια και απ την αλλη που ολοι εχουν αναμενους τους προβολεις ομιχλης , με εχουν φερει στο αμιν.
πραγματικα τις τελευταιες φορες που οδηγησα προσπαθησα με τα παιδια να δουμε ενα χωρις τους ομιχλης, ε κανενα δεν ειδαμε και εβρεχε κιολας.
πιστευω οτι αν καθοντουσαν οι μπατσοι και εγραφαν για ομιχλης σε μια διασταυρωση , θα ειχαμε λυσει το προβλημα ρευστοτητας.
εσυ χρωστας ενα γραψιμο ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ

Και με το να βάλεις και εσύ τις ίδιες βλακείες τι θα πετύχεις; Θα βλέπεις καλύτερα;

ταπαταπαλκ!
Άβαταρ μέλους
By otso
#83141 θα ηθελα να ειχα την δυνατοτητα , μονο αν ερχονταν απο απεναντι οι ομιχλακηδες να τους το αναβα , αν και τωρα που το σκεφτομαι ισως στην μεγαλη σκαλα , ωστε να τους κανεις σινιαλο και να τα βλεπουν ολα .
αυτο που ειπατε προηγουμενως ισχυει; οτι επιτρεπονται στην ραγδαια βροχη; μα τοτε ο απεναντι δεν βλεπει τιποτα τον εχουν σκοτωσει.
και δοκτορα τα αγωνιστικα εχουν αλλα φαναρια;
τωρα βεβαια κατεβασε η γκλαβα μου την χρηση τετοιων φωτων που τα χρειαζομαι σιγουρα , σε τρκτερ και αλλα αγροτικα μηχανηματα που θελουμε την νυχτα νερα. εχουν και γυαλινα τζαμια οι προβολεις , φοβαμαι μονο τα καλωδια και τα ντουι.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#83252 Και πολλοί σε τζιπ βάζουν βαρβάτους προβολείς που κάνουν τη νύχτα μέρα. Απαγορεύονται εντός δρόμου αλλά είναι οκ εκτός δρόμου. Απλά πρέπει να είναι συνδεμένα με κάποιον συγκεκριμένο τρόπο, δε θυμάμαι τις λεπτομέρειες.
Τα αγωνιστικά επίσης είχαν επιπλέον προβολείς (παλιά, δεν ξέρω τώρα τι παίζει).
Αν λοιπόν βάλεις κατάλληλο φανάρι που σηκώνει 100/110 watt είσαι εντάξει αν όμως πας με το πλαστικό που είναι για 55 τότε πιθανόν να ατυχήσεις.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#83386 Μου αρέσει που λες ότι από 4000κ και πιο πάνω θερμοκρασία χρώματος απαγορεύεται ( που από όσο ξέρω δεν ισχύει φυσικά και επιτρέπεται) και μετά βάζεις 80Watt λάμπα που ΟΝΤΩΣ απαγορεύεται το λέει και η σελίδα που έβαλες
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#83669 Ερώτηση για όσους τους ξέρουν και τους χρησιμοποιούν ήδη: καθώς η C5 δεν έχει xenon, και η τοποθέτηση κανονικού kit xenon είναι και ακριβή και δύσκολη (γιατί θέλουν άνοιγμα/κλείσιμο τα φανάρια), σκεφτόμουν τους διάφορους "καλούς" λαμπτήρες αλογόνου, τύπου Phillips Blue/Clear/Diamond Vision (οι οποίοι έρχονται και με W5W λαμπτήρες για το εσωτερικό).

Αλλού διαβάζω για όντως καλύτερη απόδοση, αλλού βλέπω απογοήτευση (ή ότι δεν δίνουν +30% φως που ισχυρίζονται, ή ότι έχουν στενή δέσμη κ.α.), αλλού βλέπω ότι δεν έχουν καλή διάρκεια ζωής, και γενικώς δεν μπορώ να καταλήξω αν αξίζουν τα λεφτά για πιο καθαρή (άσπρη) δέσμη και γενικά καλύτερο φωτισμό. Δεν θέλω να βάλω παραπάνω watt για να μην χαλάσουν τα φανάρια, οπότε θα παραμείνω στα 55W.

Κάποια γνώμη, άποψη, εμπειρία ?
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#83726 Γενικά εγώ απο όσες έχω δει, μια χαρά καλύτερη απόδοση έχουν από τους συμβατικούς λαμπτήρες και μια χαρά απλώνει το φάσμα καλύτερα στα διασταυρώσεως με Crystal και Extreme vision από τη Phillips. Οι Crystal κιόλας ίσως λόγο χρώματος κάνουν τις πινακίδες να φαίνονται σχεδόν φωτιζόμενες και τη διαγράμμιση κάπως πιο έντονα άσπρη λες κι είναι φρεσκοπερασμένη σε κάποιες περιπτώσεις. Επίσης εχει πολυ ξεκούραστο για τα μάτια φως. Στις Extreme που φοράω αυτό που παρατήρησα όταν τις έβαλα ήταν ότι το φως είναι "παχύ" και πλεόν αριστερά και δεξιά (ίσως λόγο καλύτερης διάχυσης λόγο μεγαλύτερης έντασης) είναι περισσότερο επίσης. Στη μεγάλη σκάλα πρεπει επίσης με τις extreme να έχει κερδίσει μερικά μετρα η δεσμη. Αυτή ειναι η αίσθηση στο μάτι δηλαδή αλλα δεν έχω μετρησει και με το μέτρο για να ξέρω ακριβως αρα γι αυτο επιφυλάσσομαι. Καίγονται γρηγορότερα και οι δύο παραπάνω ναι. Τα W5W που χουν μεσα ειναι πιο άσπρα για τα φώτα θεσης μπροστά(στα Crystal για να δένει οπτικά με τα διασταυρώσεως). Αν θες βεβαια τα βάζεις και μέσα αλλα εμένα μέσα μ' αρεσει το πιο ζεστό φως της συμβατικής. Εγώ θα πρότεινα να παρεις ενα σετ Η7 μόνο για τα διασταυρώσεως να το συγκρίνεις κι αν σ' αρεσει προχώρα και παρακάτω. Diamond vision δεν. Είναι πεταμενα λεφτα
Άβαταρ μέλους
By otso
#83730 Please be aware that these Crystal Vision bulbs are not road legal in the EU

http://www.powerbulbs.com/eu/product/crystal-vision-h7
Description Features and benefits

για τον απο πανω που λεει οτι επιτρεπονται πανω απο 4000Κ . να διαβαζουμε και τα ψηλα γραμματα
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#83932
The Ace έγραψε:Ερώτηση για όσους τους ξέρουν και τους χρησιμοποιούν ήδη: καθώς η C5 δεν έχει xenon, και η τοποθέτηση κανονικού kit xenon είναι και ακριβή και δύσκολη (γιατί θέλουν άνοιγμα/κλείσιμο τα φανάρια), σκεφτόμουν τους διάφορους "καλούς" λαμπτήρες αλογόνου, τύπου Phillips Blue/Clear/Diamond Vision (οι οποίοι έρχονται και με W5W λαμπτήρες για το εσωτερικό).

Αλλού διαβάζω για όντως καλύτερη απόδοση, αλλού βλέπω απογοήτευση (ή ότι δεν δίνουν +30% φως που ισχυρίζονται, ή ότι έχουν στενή δέσμη κ.α.), αλλού βλέπω ότι δεν έχουν καλή διάρκεια ζωής, και γενικώς δεν μπορώ να καταλήξω αν αξίζουν τα λεφτά για πιο καθαρή (άσπρη) δέσμη και γενικά καλύτερο φωτισμό. Δεν θέλω να βάλω παραπάνω watt για να μην χαλάσουν τα φανάρια, οπότε θα παραμείνω στα 55W.

Κάποια γνώμη, άποψη, εμπειρία ?

viewtopic.php?p=80386#p80386

Εδώ και ακόμα 2-3 ποστς παρακάτω έχω γράψει την άποψη μου για της extreme vision +130% της Philips που έχω δοκιμάσει.
Δεν πρόκειται να τις ξαναβάλω.
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#83974
otso έγραψε:Please be aware that these Crystal Vision bulbs are not road legal in the EU

http://www.powerbulbs.com/eu/product/crystal-vision-h7
Description Features and benefits

για τον απο πανω που λεει οτι επιτρεπονται πανω απο 4000Κ . να διαβαζουμε και τα ψηλα γραμματα


Οριστε ας βαλει αυτες. http://www.powerbulbs.com/eu/product/ph ... on-h7-twin
Και 4300 και 60% περισσοτερο φως και road legal
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#84078
Orestisren έγραψε: Diamond vision δεν. Είναι πεταμενα λεφτα


Συμφωνω. Εκανα ενα πειραμα και τις φορεσα στο Fiesta τις Diamond Vision. Ναι μεν το φως εγινε ακομα πιο λευκο αλλα δεν εχει την ποιοτητα των Crystal Vision. Η ορατοτητα ειναι χειροτερη. Το κακο ειναι οτι αν κατεβω τωρα ξανα στα 4300 Κ θα μου κακοφανει. :s_sorry