Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#385295 Α πολυ καλες φαινονται. Στο δρομο βλεπεις οκ;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#385308 Μια χαρά βλέπω κι εγώ και οι απέναντι, έκανα εκτεταμένες δοκιμές με φίλους για να δω αν τυφλωνουν με σκοπό να τις ξηλωσω αλλά κανένας δεν μου είπε ότι ενοχλούν.

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#385321 Ξηλωσε τις κ στειλτες μου.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#385324
xenos έγραψε:Ξηλωσε τις κ στειλτες μου.

Εδώ είσαι http://www.horizonleds.co.uk/exterior-l ... -headlamps

Αγόρασα από εκεί πακέτο με όλες τις εσωτερικές λάμπες και λάμπες για τα angel eyes led και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

< >
Άβαταρ μέλους
By citastak
#387001 Δλδ οι λάμπες led δεν θέλουν ειδικό φανάρι, όπως γίνεται με τις xenon? Μπορώ να τις βάλω στο απλό φανάρι του ΜΙΝΙ χωρίς να τυφλώνω τον κόσμο όλο;
Αν ναι, αρχίζω και τις σκέφτομαι.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#387006 Το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι λάμπες LED είναι η ψύξη τους. Για τον λόγο αυτό στην βάση τους έχουν μια ψύκτρα που διαφέρει ανάλογα με τον κατασκευαστή, αλλά γενικώς είναι μεγάλη.

Να έχεις λοιπόν υπόψη σου ότι μπορεί να μην χωράει στο φανάρι που θα την τοποθετήσεις. Για να μη παρεξηγηθώ, το επάνω μέρος της μια χαρά θα μπαίνει στο χώρο του κατόπτρου, αλλά το πίσω μέρος της θα εξέχει πολύ. Στο δικό μου για παράδειγμα αν βάλω led δεν θα μπορώ να προσαρμόσω το ελαστικό καπάκι που κλείνει και στεγανοποιεί το φανάρι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#387007
citastak έγραψε:Δλδ οι λάμπες led δεν θέλουν ειδικό φανάρι, όπως γίνεται με τις xenon? Μπορώ να τις βάλω στο απλό φανάρι του ΜΙΝΙ χωρίς να τυφλώνω τον κόσμο όλο;
Αν ναι, αρχίζω και τις σκέφτομαι.



Μini S δεν έχεις; Δεν έχει Xenon από το εργοστάσιο; :hmmm:

Για τις LED θέλει λίγο ψάξιμο για τα lumens και την ποιότητα τους, να μην είναι πάρα πολλά lumens και να είναι από σχετικά επώνυμο κατασκευαστή.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#387026
dimik έγραψε:
citastak έγραψε:Δλδ οι λάμπες led δεν θέλουν ειδικό φανάρι, όπως γίνεται με τις xenon? Μπορώ να τις βάλω στο απλό φανάρι του ΜΙΝΙ χωρίς να τυφλώνω τον κόσμο όλο;
Αν ναι, αρχίζω και τις σκέφτομαι.



Μini S δεν έχεις; Δεν έχει Xenon από το εργοστάσιο; :hmmm:

Για τις LED θέλει λίγο ψάξιμο για τα lumens και την ποιότητα τους, να μην είναι πάρα πολλά lumens και να είναι από σχετικά επώνυμο κατασκευαστή.


Η δική μου έκδοση δεν έχει ξένον, όχι.
Ευχαριστώ, θα το ψάξω.

pitt έγραψε:Το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι λάμπες LED είναι η ψύξη τους. Για τον λόγο αυτό στην βάση τους έχουν μια ψύκτρα που διαφέρει ανάλογα με τον κατασκευαστή, αλλά γενικώς είναι μεγάλη.

Να έχεις λοιπόν υπόψη σου ότι μπορεί να μην χωράει στο φανάρι που θα την τοποθετήσεις. Για να μη παρεξηγηθώ, το επάνω μέρος της μια χαρά θα μπαίνει στο χώρο του κατόπτρου, αλλά το πίσω μέρος της θα εξέχει πολύ. Στο δικό μου για παράδειγμα αν βάλω led δεν θα μπορώ να προσαρμόσω το ελαστικό καπάκι που κλείνει και στεγανοποιεί το φανάρι.


Ευχαριστώ, νομίζω πως έχει αρκετό χώρο. Θα ψάξω σε ξένα φόρα να δω αν το έχουν ήδη κάνει.
Άβαταρ μέλους
By dactilidis.john
#387057
Pitt έγραψε:Το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι λάμπες LED είναι η ψύξη τους. Για τον λόγο αυτό στην βάση τους έχουν μια ψύκτρα που διαφέρει ανάλογα με τον κατασκευαστή, αλλά γενικώς είναι μεγάλη.

Να έχεις λοιπόν υπόψη σου ότι μπορεί να μην χωράει στο φανάρι που θα την τοποθετήσεις. Για να μη παρεξηγηθώ, το επάνω μέρος της μια χαρά θα μπαίνει στο χώρο του κατόπτρου, αλλά το πίσω μέρος της θα εξέχει πολύ. Στο δικό μου για παράδειγμα αν βάλω led δεν θα μπορώ να προσαρμόσω το ελαστικό καπάκι που κλείνει και στεγανοποιεί το φανάρι.

Πολύ σωστά. Προσωπικα μου εχει τυχει να επιλεξω led με μικρο πισω μερος λογω χωρου αλλά βγηκε μεγάλο το μπροστά και έβρισκε στο μεταλλικο που καλυπτει τη λαμπα για να μη φαινεται άμεσα και τυφλωνει. Εν τέλει έκοψα λίγο την άκρη του led και μπήκε.
Επισης υπαρχουν μεγάλες διαφοροποιησεις ως προς την ορθοτητα της δεσμης που παραγει το καθε kit. Υπάρχουν led και Led δηλαδη. Θελει αρκετό ψαξιμο με συνυπολογισμό όλων των παραμέτρων ή επίσκεψη σε σοβαρό επαγγελματία. Πάντως είναι εφικτό να μη τυφλώνεις τον άλλο με led σε απλό φανάρι αλογόνου.

.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#395947
Obelix έγραψε:Καμμένη πάνω αριστερή και κάτω δεξιά λάμπα.

< Note >

Και γιατί ανάβουν η πάνω δεξιά και κάτω αριστερή λάμπα;