Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By glf
#752864
axel12p έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι όλες οι "ενισχυμένες" έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής από τις απλές. Εγώ όταν είχα τις Nightbraker είχα πάντα και ένα σετ καβάντζα στο πορτ μπαγκάζ για να μην ψάχνω μάστορα όταν καούν.


+1
Άβαταρ μέλους
By dimik
#752872 Οι nightbraker laser σε 2 αυτοκίνητα έχουν 2 χρόνια νομίζω και συνεχίζουν χωρίς θέμα, δεν περιμένω να βγάλουν 10ετια αλλά και να καεί καμία είναι 5 λεπτά υπόθεση η αλλαγή.

< >
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#752892
axel12p έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι όλες οι "ενισχυμένες" έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής από τις απλές. Εγώ όταν είχα τις Nightbraker είχα πάντα και ένα σετ καβάντζα στο πορτ μπαγκάζ για να μην ψάχνω μάστορα όταν καούν.

Ναι λογικό. Σύμφωνοι.
Αλλά οι μαμά osram μου είχαν βγάλει κάτι του στυλ 7 χρόνια.
ΟΚ δεν θέλω ούτε τα μισά να μου βγάλουν, αλλά όχι ούτε χρόνο σχεδόν (χωρίς να αλλάξουν οι νυχτερινές ώρες οδήγησης).
Κράτησα την μία που δεν είχε καεί στο πορτ μπαγκάζ για ώρα ανάγκης. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By nikos
#771732 Σε πίσω φως φρένου τι λάμπα βάζουμε?

https://oil-stores.gr/%CE%91%CF%85%CF%8 ... E%99-13903
https://oil-stores.gr/%CE%91%CF%85%CF%8 ... E%99-10227
Κάτι γράφει για μονοπολικη η διπολικη
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#771735 Αναλόγως το φανάρι σου. Αν το ίδιο φανάρι ανάβει και στα φώτα αλλά και στο φρένο, τότε θέλεις διπολική. Αν έχεις ανεξάρτητα φανάρια για φώτα και φρένο, τότε μονοπολική. Η δεύτερη περίπτωση είναι πιο σπάνια νομίζω.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#771736
Anonymous Founder έγραψε:Αναλόγως το φανάρι σου. Αν το ίδιο φανάρι ανάβει και στα φώτα αλλά και στο φρένο, τότε θέλεις διπολική. Αν έχεις ανεξάρτητα φανάρια για φώτα και φρένο, τότε μονοπολική. Η δεύτερη περίπτωση είναι πιο σπάνια νομίζω.
Ευχαριστώ. Μονοπολικη έχω καβατζα. Θα δω το βράδυ αν ανάβει το απέναντι φανάρι με τα μικρά φώτα και με το φρένο όταν πατάω ώστε να πάρω διπολική αν χρειάζεται
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#776273 Υπάρχει καμια αξιόλογη πλακέτα LED για πλαφονιέρα που να μην χαλάει κάθε χρόνο;
Πέρυσι έβαλα αυτή και τώρα τρέμει.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#790645 Όταν ανάβεις τα φώτα το βράδυ ανάβουν και τα κόκκινα των φρένων.
Όταν πατάς φρένο το πίσω αριστερό φως ανάβει πιο έντονα όπως πρέπει αλλά το δεξί όχι δεν ανάβει αλλά σβήνει κιόλας.
Καμμένη λάμπα η κάτι άλλο?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#790659 μαλλον κατι βραχυκυκλωνει.Αρχισε με σπρει επαφων η wd40 σε φισες των πισω φωτων.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#790662
dimviii έγραψε:μαλλον κατι βραχυκυκλωνει.Αρχισε με σπρει επαφων η wd40 σε φισες των πισω φωτων.
Αυτό θα κάνω. Θα του ρίξω σπρέι επαφών
Άβαταρ μέλους
By drdino
#790663 Τι αμάξι; Άλλαξες καμία λάμπα πίσω πρόσφατα;
Άβαταρ μέλους
By nikos
#790699
drdino έγραψε:Τι αμάξι; Άλλαξες καμία λάμπα πίσω πρόσφατα;
Swift 2005 1300. Είχα αλλάξει πίσω πριν κάνα 4μηνο ίσως. Δε θυμάμαι όμως σε ποια μεριά
Anonymous Founder έγραψε:Αυτό παίζει να είναι και νερό σε κάποιο από τα πίσω φώτα. Ή πρόβλημα στην πλακέτα τους.
Θα το κοιτάξω Δευτέρα που θα εχω χρόνο. Θα ρίξω σπρέι και θα δω αν έχει καει
Άβαταρ μέλους
By drdino
#790703 Τσέκαρε αν έβαλες τον σωστό τύπο (μονού/διπλού νήματος).
Άβαταρ μέλους
By nikos
#790803
nikos έγραψε:Όταν ανάβεις τα φώτα το βράδυ ανάβουν και τα κόκκινα των φρένων.
Όταν πατάς φρένο το πίσω αριστερό φως ανάβει πιο έντονα όπως πρέπει αλλά το δεξί όχι δεν ανάβει αλλά σβήνει κιόλας.
Καμμένη λάμπα η κάτι άλλο?
Αυτό που παρατήρησα σήμερα που ακολουθούσα το αμάξι είναι ότι την ημέρα που δεν ανάβεις φώτα (και άρα δεν ανάβει η μικρή σκάλα) όταν πατάς φρένο ενώ αριστερά ανάβει το φως φρένου στη δεξιά ανάβει το μικρό κόκκινο φως!!!
Τι σκατα έχει γίνει?
drdino έγραψε:Τσέκαρε αν έβαλες τον σωστό τύπο (μονού/διπλού νήματος).
Την ίδια τύπου λάμπα είχα βάλει