Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#221208 Πολύ πιθανό να έχει θέμα η τρόμπα. Με χαμηλή στάθμη δεν υπάρχει τόση ψύξη της όσο με περισσότερο γεμάτο τεπόζιτο και ζορίζεται. Τι μάρκα είναι η τρόμπα;
Άβαταρ μέλους
By kacey
#223248
sknipper έγραψε:Η βενζίνη είναι πάντα από το ίδιο βενζινάδικο; Μήπως όταν βάζεις αλλού πάει καλύτερα;

δεν το εχω σκεφτει, αλλα δεδομενου οτι παει καλα τη μιση ωρα, και φτιαχνει οταν γεμιζω (απο το ιδιο παντα πρατηριο), δεν πρεπει να εχει σχεση.
Pitt έγραψε:Αφού το πρόβλημα δεν προϋπήρχε και εμφανίσθηκε μετά την αντικατάσταση της τρόμπας, μήπως θα έπρεπε να δείς αν συμβαίνει κάτι με το ανταλλακτικό που χρησιμοποιήθηκε, ή με την τοποθέτησή του; :hmmm:

αυτο δεν το γνωριζω. Το αμαξι ηταν παρκαρισμενο 1 χρονο και εκανε 50μ πανω-κατω ισα ισα για να τσουλαει λιγο, μεχρι που εμεινε απο τρομπα.
drdino έγραψε:Πολύ πιθανό να έχει θέμα η τρόμπα. Με χαμηλή στάθμη δεν υπάρχει τόση ψύξη της όσο με περισσότερο γεμάτο τεπόζιτο και ζορίζεται. Τι μάρκα είναι η τρόμπα;

Sidat. το σκεφτηκα αυτο, θα κοιταξω να κανω αλλα 2-3 γεμισματα--> αδειασματα, και αν επαναληφθει η συμπεριφορα τοτε θα παω για τρομπα δοκιμαστικα.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#223307 Μπορει να το εχεις αναφερει, αλλα βαριεμαι να ψαξω: :( Το ρεζερβουαρ κατεβηκε και πλυθηκε οταν αλλαξες τρομπα ή εχει ακομα μεσα την μπιχλα της παλιας βενζινης και τα γαμει ολα?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#223378 Μήπως η τρόμπα ζεσταίνεται και όταν βάζεις βενζίνη ή το αφήνεις να ξεκουραστεί κρυώνει και λειτουργεί;
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#223543 Χωρίς στοιχεια να το στηριξω μεν, αλλα αναρωτιεμαι δε...
ποσο χαλια να ειναι η "καινουρια" αντλια που καταφερνει και "ζεσταινεται" με λιγοτερο απο 1/4 του ρεζερβουαρ γεματο... Τα μισα αυτοκινητα στην Ελλαδα που λειτουργουν πλεον με 5ληρα και 10ρικα βενζινη, (το δικο μου πρωτο-πρωτο στη σειρα) θα ειχαν μεινει στην ακρη του δρόμου.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#223549
Anonymous Founder έγραψε:Μήπως η τρόμπα ζεσταίνεται και όταν βάζεις βενζίνη ή το αφήνεις να ξεκουραστεί κρυώνει και λειτουργεί;


αυτο σκεφτομαι αλλα

α) το "διαλειμμα" που κανει μεταξυ σκισιματων, για τον ανεφοδιασμο, χρονικα ειναι 2? 3? λεπτα, μεχρι να γεμισει τεποζιτο.
β) οταν μια απο τις φορες που το εκανε, εβαλα 20λτ καυσιμο (σε 55αρι τεποζιτο και ενω ειχε και καποια βενζινη μεσα), ΔΕΝ εφτιαξε. Να θελει τοσο πολυ να κολυμπαει στη βενζινη? Τελος παντων, απ΄οτι φαινεται θα τη ξαναπληρωσω, εστω για δοκιμη.

Δεν εχω κ διαγνωστικο ρε πστ μου, να δω τι κανει οταν το κανει. Τα Ford θελουν καποιο ειδικο obd2 reader, τα απλα που βρισκεις στο ebay (κ εχω) δεν δουλευουν.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#223563 πηγαινε μετρα πιεση βενζινης.Οι βλαβες των αντλιων βενζινης δεν ειναι κατι συγκεκριμενο.Το κανει κρυο/ζεστο/με λιγη βενζινη /με πολυ βενζινη.
Δεν θα σε χρεωσουν τιποτα εξωφρενικο,μια μετρηση θα κανεις.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#223571 Kacey, το δικο μου generic δουλευει οπως ειναι σε ενα Focus ΙΙ του 2004 ή 2005, ΔΕΝ δουλευει σε ενα αλλο ιδιας χρονολογιας. Go figure
Καπου νομιζω ειχα δει μια πατεντα που μπορεις να κανεις και να παιζει υποτιθεται, κολλας κατι επαφες, ξεκολλας κατι αλλες κλπ
Επειδη ομως δεν εχω ford και θελει και κολλησεις, δεν ασχοληθηκα.



πχ δες την κουβεντα εδω
http://www.talkford.com/community/topic/194099-elm327-interface-not-connecting-to-ecu/page-4

Κατι αλλο, θεωρητικα νομιζω θα επρεπε να εχει αναψει λαμπακι οταν το εκανες βολτα με την ταπα μισοβιδωμενη.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#223592 Το δικο σου εχω :lol: . Το ειχα παρει απο ενα λινκ που ειχες βαλει εσυ εδω μεσα (ή στο 4τφ). Δουλευε σε MX5, δεν δουλευει στο Mondeo 2005 η σε Swift 2006.

Με τη ταπα ανοιχτη δεν μπορω να φανταστω πως θα το "εβλεπε" για να αναψει λαμπακι, αλλα σε καθε περιπτωση το λαμπακι ειναι μονιμα αναμμενο επειδη εχω ξεμπριζωσει τη βαλβιδα ρελαντι λογω της αλλης βλαβης. Θα κοιταξω οταν το ξανακανει να μηδενισω βλαβες (μεσω πολου μπαταριας) και να κανω βολτα με τη βαλβιδα πριζωμενη, να δω αν θα ξανααναψει.

dimviii έγραψε:πηγαινε μετρα πιεση βενζινης.Οι βλαβες των αντλιων βενζινης δεν ειναι κατι συγκεκριμενο.Το κανει κρυο/ζεστο/με λιγη βενζινη /με πολυ βενζινη.
Δεν θα σε χρεωσουν τιποτα εξωφρενικο,μια μετρηση θα κανεις.

Ναι μωρε, απλα επειδη δεν κυκλοφορω και πολυ, μπορει να μεσολαβησουν 10 μερες μεταξυ εμφανισεων του προβληματος, οπου εκει μπαινω στο τριπακι να κανω δοκιμες και κυριως να δοκιμαζω τι ειναι αυτο που διορθωνει το προβλημα.

Επισης, το συστημα του Mondeo ειναι ανεπιστροφο (τελειωνει η μπεκιερα και δεν εχει επιστροφη βενζινης), και τον ρυθμιστη πιεσης βενζινης τον εχει μεσα στην αντλια, μεσα στο τεποζιτο (ειμαι 99% σιγουρος οτι ειναι αυτο, που το ειδα οταν την ειχα βγαλει).


ΥΓ Ασχετο, αλλα να πω το πονο μου: ψαχνωντας στο νετ για αυτο το θεμα, βρηκα Mondeo ST220, κομπρεσσοραρτο, και τετρακινητο με τετρακινηση απο Jaguar X Type. :omg:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#223641 Αμα εχεις "το δικο μου" :(

Γενικα το κυκλωμα παρακολουθειται για να μην βγαινουν "υδατανθρακες" :lol: χυμα στην ατμοσφαιρα. Το δικο μου που ειναι και αρχαιοτερο απο την διαφορα πιεσης καταλαβαινει ποσο μεγαλη ειναι η τρυπα και βγαζει αναλογο μηνυμα, σιγουρα το καταλαβαινει και το δικο σου.

kacey έγραψε:Επισης, το συστημα του Mondeo ειναι ανεπιστροφο (τελειωνει η μπεκιερα και δεν εχει επιστροφη βενζινης), και τον ρυθμιστη πιεσης βενζινης τον εχει μεσα στην αντλια, μεσα στο τεποζιτο (ειμαι 99% σιγουρος οτι ειναι αυτο, που το ειδα οταν την ειχα βγαλει).


ετσι ειναι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#223657
kacey έγραψε:
ΥΓ Ασχετο, αλλα να πω το πονο μου: ψαχνωντας στο νετ για αυτο το θεμα, βρηκα Mondeo ST220, κομπρεσσοραρτο, και τετρακινητο με τετρακινηση απο Jaguar X Type. :omg:


ιδιο πατωμα δεν ειναι?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#224811 Μηπως κακως συνδυαζεις την αλλαγη της τρομπας με το θεμα, μπορει και η MAF αν δεν λειτουργει ο αισθητηρας να μπλεκει το μιγμα και να δινει λαθος εντολες στο κεντρικο υπολογιστη και να "κοβει" στροφες λογω πτωχου μιγματος κ.λ.π.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#224849 δεν την συνδυαζω, αντιθετως λεω οτι δεν ξερω οτι ξεκινησε τοτε. Αυτο που λες δεν μου στεκει, το αυτοκινητο 3 στις 4 φορες εχει διορθωσει το προβλημα αμεσως μολις το γεμισα βενζινη (προβλημα ---> γεμισμα σε βενζιναδικο ---> οχι προβλημα, δηλαδη 2 λεπτα διαλειμμα μεταξυ λειτουργιας με προβλημα και λειτουργιας χωρις).

περιμενω να ξανααδειασει, να το εμφανισει και να παω να μετρησουμε πιεση βενζινης. Ξερει κανεις πως μετρας πιεση βενζινης εν κινησει σε ανεπιστροφη συστημα παροχης καυσιμου?