Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#218327 Το δικό μου (νομίζω ότι) δεν έχει, αλλά δεν χρειάζεται κιόλας, αφού δεν μου βγάζει πλέον βλάβες... :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By otso
#218467 πιττ ξεχωρα απ την πλακα που παω να σου κανω καμμια φορα , και αφου με πειραξε που μου την ειχες πει σχετικα με τις βλαβες των πεζω (μαλλον θεωρησες οτι ειμαι κακοπροαιρετος ) εκτιμω οτι απαντας και οχι μονο για πλακα και δινεις λυσεις πραγματικα το εκτιμα αυτο ενας φλυαρος γερος.
στο θεμα μας τωρα , ναι μαλλον δεν εχει , απο καποια χρονολογια και μετα σταματησαν , η ταπα ομως για τις βαλβολινες ομως ειμαι μαλλον σιγουρος οτι εχει.
τελος παντων χθες διαβασα ενα κολπακι, οτι βαζουμε ενα μαγνητη στο φιλτρο λαδιου , αλλαζουμε φιλτρο ξαναβαζουμε τον μαγνητη. το μειονεκτημα ειναι οτι σε μενα εχει πλαστικο καπακι το φιλτρο. συμπτωματικα ειδα στο γνωστο σε μας τους νοτιους μαγαζι με λαδια οτι ειχε μαγνητικες ταπες και τους τηλεφωνησα δινοντας τα στοιχεια με το σπειρωμα της ταπας και ακρη δεν βρηκα . πιθανως να μην κανει τιποτα, αλλα δεν ειναι και πολλα τα χρηματα για να βαλεις μια.
το κακο ειναι οτι οσο και αν εψαξα στο νετ δεν βρηκα για σιτροεν.
παντως σεοτι μηχανημα εχω δει απο σαζμαν εχουν ρινισματα επανω(οι μαγνητικες ταπες)
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#218479 βρες το σπειρωμα που εχεις στην ταπα σου και προσπαθησε να βρεις καποιον μηχανικο/ηλεκτρολογο που να συνεργαζεται με την wurth ωστε να στη παραγγειλει.
Άβαταρ μέλους
By otso
#218491 τοχω το σπειρωμα αλλα εχει η wurth ταπες; παλια ερχοντουσαν απο το χωριο ντηλερ στα πρατηρια, αλλα αν εχει καποιον θα βρω .
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#218498 πριν καποια χρονια ειχε,δεν βλεπω τον λογο να μην εχει τωρα.Τα βεΤΖιναδικα συνηθως εχουν συλλογες με ταπες, σε διαφορους τυπους και σπειρωματα.Κοιτα μηπως βρεις εκει,αν και μαγνητικη δυσκολο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#218513 http://www.trade-wind.gr/car/i-i-i-i-i/gold-plug.html

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#218514
dimviii έγραψε:http://www.trade-wind.gr/car/i-i-i-i-i/gold-plug.html

Εικόνα


συμπτωματικα ειδα στο γνωστο σε μας τους νοτιους μαγαζι με λαδια οτι ειχε μαγνητικες ταπες και τους τηλεφωνησα δινοντας τα στοιχεια με το σπειρωμα της ταπας και ακρη δεν βρηκα .
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#218520 Καταλαβαίνω ότι έχεις χιούμορ και σηκώνεις πλάκα και δεν με πειράζει που λέμε και καμία μ@λ@κία για να περνάει η ώρα. Ξέρω ότι δεν τα λες κακόβουλα.

Στα της τάπας τώρα. Το δικό μου παίρνει τάπα M16x1,5 και έχω την εντύπωση ότι και το δικό σου το ίδιο.
Το Ρ/Ν 031134 έχει μήκος 15χιλ και το νέο Ρ/Ν 031139 έχει μήκος 20χιλ. Τσέκαρέ το από το servicebox.

Εκτός από αυτά που σου πρότεινε ο dimviii, μπορείς να βρείς και στο ebay, π.χ. αυτή ταιριάζει στο 3008.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#218584 Μήκος σπειρώματος [mm]: 13
Διαστάσεις σπειρώματος: M10x1.25
αυτο ειναι το σπειρωμα στο δικο μου και οχι δεν εχω βρει στο νετ για σιτροεν , ειναι ο κινητηρας (DV6TED4) ντηζελ.
επειδη ειναι και στα πεζω και φορντ και βολβο , μαλλον θα κοιταξω και αυτες τις μαρκες.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#218923
trident1971 έγραψε:http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=magnetic%20oil%20plug%20m10x1.25&rt=nc&LH_PrefLoc=0&_trksid=p2045573.m1684

:hmmm:


αυτη ειναι ρε τριαινα τι το σκεφτεσαι?

εχει και τρυπα για συρματασφαλιση,ρεισινγκ που λεει και ο Βεαμς :metalo:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#218928
dimviii έγραψε:
trident1971 έγραψε:http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=magnetic%20oil%20plug%20m10x1.25&rt=nc&LH_PrefLoc=0&_trksid=p2045573.m1684

:hmmm:


αυτη ειναι ρε τριαινα τι το σκεφτεσαι?

εχει και τρυπα για συρματασφαλιση,ρεισινγκ που λεει και ο Βεαμς :metalo:


Για τον οτσο το εβαλα, οχι για εμενα, μου κανει εντυπωση η διασταση του, απο μοτοσικλεα ειναι αυτη
αμα βαλω τετοια στο hyundai θα μαζεψω μπολικο σιδερο να πουλησω :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#218937 και εμενα μου κανει εντυπωση αλλα αυτη την διασταση μου βγαζει στα ανταλλακτικα η σιτροεν , το τσεκαρα μαλιστα στα ανταλλακτικα ονλαιν.
βρηκα και κατι φτηνες ταιβανεζικες στο αλιεξπρες , αλλα ειναι αλουμινενιες και δεν μου γεμιζουν το ματι, ειναι και χρωματιστες
κατι δεν μου παει καλα.
ευχαριστω παιδια.