Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#237022 Λογικά έχει περισσότερα στρώματα βερνίκι και καλύτερης ποιότητας υλικά στο βερνίκι που το κάνουν πιο ανθεκτικό. Λύση δεν υπάρχει πάντως, κι εμένα στο πρώτο ταξίδι μετά από βαφή έγινε χάλι.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#237045
Zeus έγραψε:Εχω βαψει 3 φορες, σε 3 διαφορετικα φανοποιια τον μπροστινο προφυλακτηρα. Την πρωτη φορα επειδη καποιος τον ειχε χτυπησει εκει που ημουν παρκαρισμενος, τις αλλες δυο λογω των σημαδιων απο πετραδακια. Και τις δυο φορες τα σημαδια αυτα ηταν εμφανη απο μολις ενα ταξιδι στην εθνικη. Ετσι και τωρα, με ενα μολις ταξιδι, οπου ημουν απιστευτα προσεκτικος να μην ειμαι κοντα στα προπορευομενα αυτοκινητα, ο προφυλακτηρας εχει σημαδια απο πετραδακια.

Και ρωταω, τι διαφορετικο εχει η εργοστασιακη βαφη και δεν ειναι τοσο αμεσα εμφανη τα σημαδια απο πετραδακια? Περαν απο διαφανη μεμβρανη, για την οποια δεν εχω ακουσει τα καλυτερα, υπαρχει κατι που μπορω να κανω προληπτικα?

Γιατι δεν ειναι καλη η μεμβρανη?

Πρεπει να βρεις αλλο φανοποιιο γιατι προφανως δεν κανουν καλη δουλεια. Αν και για rock chips δεν θα εβαφα ολο τον προφυλακτηρα.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#237060
Zeus έγραψε:Εχω βαψει 3 φορες, σε 3 διαφορετικα φανοποιια τον μπροστινο προφυλακτηρα. Την πρωτη φορα επειδη καποιος τον ειχε χτυπησει εκει που ημουν παρκαρισμενος, τις αλλες δυο λογω των σημαδιων απο πετραδακια. Και τις δυο φορες τα σημαδια αυτα ηταν εμφανη απο μολις ενα ταξιδι στην εθνικη. Ετσι και τωρα, με ενα μολις ταξιδι, οπου ημουν απιστευτα προσεκτικος να μην ειμαι κοντα στα προπορευομενα αυτοκινητα, ο προφυλακτηρας εχει σημαδια απο πετραδακια.

Και ρωταω, τι διαφορετικο εχει η εργοστασιακη βαφη και δεν ειναι τοσο αμεσα εμφανη τα σημαδια απο πετραδακια? Περαν απο διαφανη μεμβρανη, για την οποια δεν εχω ακουσει τα καλυτερα, υπαρχει κατι που μπορω να κανω προληπτικα?

Μπορει το χρωμα που βαζουν να μην ειναι καταλληλο για τους προφυλακτηρες.
Το εψησαν;
Το βερνικι οντως προστατευει το χρωμα και αυτος ειναι ο σκοπος του.
Άβαταρ μέλους
By otso
#237184 θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για την διαφανη μεμβρανη αν γνωριζει κανεις.
επισης υπαρχει αυτο για μικρογραντζουνιες http://www.magicstick.gr/index.php?page ... 48&lang=el
το ιδιο η κατι αντιστοιχο το εχει στα αξεσουαρ και η σιτροεν .
το εχει χρησιμοποιησει κανεις;
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#237198 Μιλαμε για 3 διαφορετικους φανοποιους..Την πρωτη φορα μαλιστα ηταν και σε αντιπροσωπεια.
Για τις μεμβρανες ακουσα οτι θαμπωνουν και ξεκολλανε αρκετα γρηγορα.
Μπορω να περασω εγω καποιο επιπλεον βερνικι?
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#237681
Zeus έγραψε:Εχω βαψει 3 φορες, σε 3 διαφορετικα φανοποιια τον μπροστινο προφυλακτηρα. Την πρωτη φορα επειδη καποιος τον ειχε χτυπησει εκει που ημουν παρκαρισμενος, τις αλλες δυο λογω των σημαδιων απο πετραδακια. Και τις δυο φορες τα σημαδια αυτα ηταν εμφανη απο μολις ενα ταξιδι στην εθνικη. Ετσι και τωρα, με ενα μολις ταξιδι, οπου ημουν απιστευτα προσεκτικος να μην ειμαι κοντα στα προπορευομενα αυτοκινητα, ο προφυλακτηρας εχει σημαδια απο πετραδακια.

Και ρωταω, τι διαφορετικο εχει η εργοστασιακη βαφη και δεν ειναι τοσο αμεσα εμφανη τα σημαδια απο πετραδακια? Περαν απο διαφανη μεμβρανη, για την οποια δεν εχω ακουσει τα καλυτερα, υπαρχει κατι που μπορω να κανω προληπτικα?

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον φίλο. Είχα την ατυχία τα τελευταία 4 χρόνια να αλλάξω μπροστινό και πίσω προφυλακτήρα, οπότε μπήκαν νέοι που βάφτηκαν εξ αρχής. Τόσο ο μπροστά αλλά και ειδικά ο πίσω έχουν γίνει κώλος σε ότι αφορά το χρώμα από μικροεπαφές με άλλα αυτοκίνητα κατά τη διαδικασία του παρκαρίσματος. Ειδικά ο πίσω κάθε μήνα που περνάει από το Φλεβάρη του 2014 που πρωτοβάφτηκε χάνει κι από ένα τμήμα της βαφής του, όταν ο εργοστασιακός με τη μαμά βαφή ήταν για 2,5 χρόνια άθικτος από γδαρσίματα με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες χρήσης-παρκαρίσματος στα ίδια σημεία πάρκιν (εργασία).
Το συμπέρασμά μου είναι ότι δυστυχώς η βαφή των φανοποιών στους προφυλακτήρες κατά βάση είναι αρκετά υποδεέστερης ποιότητας από του εργοστασίου, είτε στο πάχος βαφής, είτε στο πάχος βερνικιού, είτε και στα δύο. Και δυστυχώς επειδή το χρώμα στο πλαστικό του προφυλακτήρα φεύγει γενικά ευκολότερα από ότι στη λαμαρίνα του αμαξώματος, προκύπτουν εύκολα γδαρσίματα ως συνέπεια και της όχι καλής βαφής των πλαστικών προφυλακτήρων.
Ειλικρινά θα εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να προτείνει ένα φανοποιείο που να βάφουν σωστά τους προφυλακτήρες κι ας κοστίζει παραπάνω. Τι να το κάνω αν πχ μου ζητά ένας φανοποιός 100 ευρώ για ολόκληρο προφυλακτήρα και μέσα σε λόγους μήνες να έχει φύγει το χρώμα του σε διάφορα σημεία από απλές επαφές με άλλα ιχ ή από πετραδάκια.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#382799 240€ για ολικό βάψιμο 2 πορτών είναι καλά? :hmmm:

Από το μάστορα είμαι ικανοποιημένος γιατί μου είχε φτιάξει και τους προφυλακτήρες μπρος-πίσω από γρατζουνιές και έχει κάνει πολύ καλή δουλειά σε θεωρητικά πιο δύσκολο κομμάτι απ' ότι η πόρτα. Αντί για παζάρι του είπα να συμμαζέψει και 2-3 άλλα χτυπηματάκια.
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#382887
Deleted User 1 έγραψε:240€ για ολικό βάψιμο 2 πορτών είναι καλά? :hmmm:

Από το μάστορα είμαι ικανοποιημένος γιατί μου είχε φτιάξει και τους προφυλακτήρες μπρος-πίσω από γρατζουνιές και έχει κάνει πολύ καλή δουλειά σε θεωρητικά πιο δύσκολο κομμάτι απ' ότι η πόρτα. Αντί για παζάρι του είπα να συμμαζέψει και 2-3 άλλα χτυπηματάκια.



Normal τιμη ειναι
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#382903 Σήμερα που πήγα και του άφησα το αμάξι μου του λέω φτιάξε μου στην τιμή και τρίτη πόρτα με γρατζουνιά και μου ζήτησε 300€ σύνολο. Πάλι μέσα 2-3 περιφερειακά μαζέματα. Οπότε 100€ το κομμάτι. Νομίζω καλά είναι.

Έχω δει και κάτι flyers που λένε για 60€ το κομμάτι αλλά δε νομίζω ότι θα το πήγαινα ποτέ εκεί το αμάξι εκτός κι αν ήθελα μετά απλά να το πουλήσω.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#383034 Επισκευή τοπική ή ολόκληρες βάψιμο; :hmmm: