Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#383052 Έχω γρατζουνιές από κλειδί (ή άλλο παρόμοιο αντικείμενο) κατα μήκος όλης της πλευράς του συνοδηγού. Σε μερικά σημεία έχει φτάσει λαμαρίνα. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Δυστυχώς κιόλας οι πόρτες μου δεν κάνουν κάποιο νεύρο ώστε να περιοριστεί λίγο το σημείο βαφής και πρέπει να πάει όλο το πάνελ.
Άβαταρ μέλους
By NickNT
#383061 Συμφωνώ με τους από πάνω, για σοβαρό βαφέα είναι νορμάλ τιμή.

Όσο για το PDR που αναφέρθηκε παραπάνω (link), να σημειώσω ότι έχω άριστη γνώμη βάσει εμπειρίας. Η μοναδική ίσως φορά που πλήρωσα τεχνίτη με χαρά.

< >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#388184 Εικόνα

Tα συγκεκριμένα βαθουλώματα (ντάξει της πόρτας δε φαίνεται) φαντάζομαι μπορούν να γίνουν χωρίς βαφή. Τι προτάσεις έχουμε στη Θεσσαλονίκη και ποιο θεωρείται λογικό κόστος;
Άβαταρ μέλους
By corsair
#388186
panos2171 έγραψε:http://i67.tinypic.com/2j0gto9.jpg

Tα συγκεκριμένα βαθουλώματα (ντάξει της πόρτας δε φαίνεται) φαντάζομαι μπορούν να γίνουν χωρίς βαφή. Τι προτάσεις έχουμε στη Θεσσαλονίκη και ποιο θεωρείται λογικό κόστος;



Εδω εισαι: https://streamable.com/lftvr
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#393142 Δυστυχώς το τελευταίο δίμηνο φαίνεται ότι δε με πάει καθόλου με το αυτοκίνητο. Μετά από: βλάβη σε κλιματιστικό (160 ευρώ κόστος αποκατάστασης), ράγισμα παρμπρίζ (στην αναμονή για αντικατάσταση) σήμερα ήρθε και το πιο χοντρό. Φεύγοντας από τη δουλειά το μεσημέρι με χτυπάει βγαίνοντας/ξεπαρκάροντας με όπισθεν κάθετα προς την κατεύθυνσή μου σε στενό στον Πειραιά (στη γωνία των δικαστηρίων μπροστά στο παρακείμενο υπαίθριο πάρκιν, για όσους περνάνε από την περιοχή), τύπος με SUV Chevrolet Captiva με κοτσαδόρο στο πίσω μέρος του. Ιδού τα αποτελέσματα στο αυτοκίνητο:
Εικόνα
Έχει μπει μέσα το πίσω φτερό σε δύσκολο σημείο (νεύρο) κι έχει γδαρθεί το χρώμα ψηλά σε φτερό και πόρτα οδηγού. Επίσης από τα παρελκόμενα του κοτσαδόρου αυτού που με χτύπησε (βλ. φωτό, πρόκειται για αμάξι ναυτιλιακής εταιρείας που ο οδηγός του χρησιμοποιούσε για εξωτερικές δουλειές):
Εικόνα
έχει φύγει κομμάτι από μέταλλο από την 1 ακτίνα της πίσω ζάντας κι έχει σκιστεί λίγο στο πλάι το αντίστοιχο ελαστικό (ούτε επίτηδες να γινόταν).
Έγινε δήλωση στις ασφαλιστικές εταιρείες και με τα πολλά ο έτερος εμπλεκόμενος υπέγραψε την υπαιτιότητά του.
Έχει κάποιος φίλος εμπειρία ανάλογης επισκευής από φανοποιό για να προτείνει για την αποκατάσταση της συγκεκριμένης ζημίας;
Στο παρελθόν τα μόνα συμβάντα που είχα εμπλοκή με φανοποιούς ήταν για προφυλακτήρες και για μικροεπισκευές με pdr, οπότε δεν έχω εμπειρία από ποιότητα εργασίας φανοποιών σε λαμαρινοδουλειά και κατά συνέπεια θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις συμβουλές σας (αν δε θέλετε να προτείνετε δημόσια, με pm).
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#401847 Σε κωλοσημείο σε πέτυχε ρε γμτ! :help:
Φοράει κοτσαδόρο και σου έκανε και κόλπα; :x Αστυνομία φώναξες;
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#406734
lazarefa έγραψε:Δυστυχώς το τελευταίο δίμηνο φαίνεται ότι δε με πάει καθόλου με το αυτοκίνητο. Μετά από: βλάβη σε κλιματιστικό (160 ευρώ κόστος αποκατάστασης), ράγισμα παρμπρίζ (στην αναμονή για αντικατάσταση) σήμερα ήρθε και το πιο χοντρό. Φεύγοντας από τη δουλειά το μεσημέρι με χτυπάει βγαίνοντας/ξεπαρκάροντας με όπισθεν κάθετα προς την κατεύθυνσή μου σε στενό στον Πειραιά (στη γωνία των δικαστηρίων μπροστά στο παρακείμενο υπαίθριο πάρκιν, για όσους περνάνε από την περιοχή), τύπος με SUV Chevrolet Captiva με κοτσαδόρο στο πίσω μέρος του. Ιδού τα αποτελέσματα στο αυτοκίνητο:
Εικόνα
Έχει μπει μέσα το πίσω φτερό σε δύσκολο σημείο (νεύρο) κι έχει γδαρθεί το χρώμα ψηλά σε φτερό και πόρτα οδηγού. Επίσης από τα παρελκόμενα του κοτσαδόρου αυτού που με χτύπησε (βλ. φωτό, πρόκειται για αμάξι ναυτιλιακής εταιρείας που ο οδηγός του χρησιμοποιούσε για εξωτερικές δουλειές):
Εικόνα
έχει φύγει κομμάτι από μέταλλο από την 1 ακτίνα της πίσω ζάντας κι έχει σκιστεί λίγο στο πλάι το αντίστοιχο ελαστικό (ούτε επίτηδες να γινόταν).
Έγινε δήλωση στις ασφαλιστικές εταιρείες και με τα πολλά ο έτερος εμπλεκόμενος υπέγραψε την υπαιτιότητά του.
Έχει κάποιος φίλος εμπειρία ανάλογης επισκευής από φανοποιό για να προτείνει για την αποκατάσταση της συγκεκριμένης ζημίας;
Στο παρελθόν τα μόνα συμβάντα που είχα εμπλοκή με φανοποιούς ήταν για προφυλακτήρες και για μικροεπισκευές με pdr, οπότε δεν έχω εμπειρία από ποιότητα εργασίας φανοποιών σε λαμαρινοδουλειά και κατά συνέπεια θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις συμβουλές σας (αν δε θέλετε να προτείνετε δημόσια, με pm).
Ευχαριστώ.

Προχθές το αμάξι μπήκε για επισκευή σε φανοποιείο στο Μενίδι. Θα γίνει επαναφορά του βουλιάγματος στο φτερό, βάψιμο σε φτερό και πόρτα οδηγού και επισκευή της χτυπημένης ζάντας σε εξωτερικό μαγαζί (Μπιλίρης). Το κόστος θα καλυφθεί από τις ασφαλιστικές μέσω φιλικού διακανονισμού (η εταιρεία του οχήματος που με χτύπησε δέχθηκε υπαιτιότητα του άλλου οδηγού-πελάτη της).
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#408052 Καλημέρα Θοδωρή. Κι εμένα όταν πήγα στο κατάστημα της Κωνσταντινουπόλεως στο Περιστέρι ο άνθρωπος που είδε τη χτυπημένη ζάντα μου φάνηκε (πρώτη εντύπωση) σοβαρός και σωστός επαγγελματίας (όχι αερολόγος φανφάρας). Τον Μπιλίρη τον είχα υπόψη και πριν τη δική μου ζημία, έχοντας διαβάσει καλά σχόλια σε διάφορα ελληνικά φόρα, αλλά μου τον πρότεινε από μόνος του και ο φανοποιός που πήγα το αμάξι για επισκευή (γεγονός που επίσης μου έκανε καλή εντύπωση και για τον φανοποιό). Για να δούμε...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#421287 Έπεσε σήμερα ένα φορτηγάκι πάνω μου και πάω για αλλαγή φτερού, προφυλακτήρα και φαναριου.
Το αμάξι είναι ένα Daihatsu Sirion του 2008.
Εχουμε κάποιο καλό μαγαζί να το πάω εκεί?

Είναι και αυτό απέναντι από τη δουλειά αλλά δεν ξέρω τι λέει.

http://www.daihatsusena.gr