Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By xeno
#343691 Λιγο καιρό πριν έγινε στην w211 το service των 360.000 χλμ. Πέρα από τα τυπικά (λάδια, μπουζί, φίλτρα, κλπ) , αλλάχτηκε ο αισθητήρας εκκεντροφόρου εξαγωγής (μου έβγαζε σφάλμα από το καλοκαίρι). Τώρα το αυτοκίνητο έχει φθάσει στα 365.000χλμ και με την ευκαιρία σας ενημερώνω ότι μετά την αλλαγή αισθητήρα εκκεντροφόρου εξαγωγής βλέπω εντυπωσιακά νούμερα (προς τα κάτω) στην κατανάλωση.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#382348 Παλιό αλλά πολύ καλό και πάντα επίκαιρο

Τώρα εδώ πιό λαμπάκι ποιανού άναψε και πόσο δεν μπορεί να απαντηθεί αλλά φανταζόμαστε τη συνέχεια.

https://www.youtube.com/watch?v=J9mnjFHaBMk
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#444724 Άναψε και στο suzuki το λαμπάκι στα 110.000 χλμ. Οδηγούσα βράδυ και είχα άλλα 250 χλμ να διανύσω οπότε με έπιασε ένας κρύος ιδρώτας. Το αυτοκίνητο λειτουργεί κανονικά χωρίς κομπιάσματα κλπ. Συνεργείο θα πάει μετά από 1500 χλμ όπως το βλέπω λόγω έλλειψης χρόνου και συνεχών ταξιδιών. Ελπίζω να μην μείνω.. Το manual αναφέρει για την συγκεκριμένη ένδειξη: πρβλ στο σύστημα ελέγχου ρύπων.
Βενζίνη ή αισθητήρας λ ? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#444745 Αν δεν παρατηρείς κάτι μην ανησυχείς. Μου το είχε κάνει κι εμένα (ignis 2001) και δεν βρήκε κάτι το διαγνωστικό. Πιθανώς να είναι και καύσιμο που λες, εύχομαι και σε σένα να μην είναι τίποτα. Σε ανύποπτη στιγμή μου το ειχε κάνει πριν 30.000 χλμ. Μετρήσαμε και καυσαέρια κλπ και όλα ήταν οκ. Μακάρι κι εσύ να μην έχεις θέμα (Τα ίδια γραφει και το δικό μου manual γι αυτό το λαμπάκι).
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#444776 Αυτα που λετε ειναι φαση "εχω ενα πονο στην πλατη τι να ειναι" και απαντα ο αλλος "νευροκαβαλικεμα, βαλσ ζεστες κομπρεσες".
Εγω λεω πολλαπλασιαστης μια και παιζουμε τζοκερ
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#446555
JimClark έγραψε:Πλούσιο μίγμα

Μάλλον αυτό. Έβγαλε κωδικό για καταλύτη. Σβήστηκε η ένδειξη. Έκανε άλλα 800 χλμ και δεν ξανάναψε. Αν δεν ανάψει μάλλον η βενζίνη μας την έκανε :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#446562 Τζόκερ. (Λαμπάκι μπορεί να ανάψει για ένα κάρο λόγους...)

:metalo: :lol: