Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#469070
dimviii έγραψε:
21 quadra έγραψε:Kαλώς ήρθες στην Ελληνική πραγματικότητα των συνεργείων.


ναι ενω Αγγλια ας πουμε ολα καλα. :lol:
επειδη παρακολουθω Εγγλεζικο φορουμ με τα εβο απο το 2004 σε καθημερινη βαση,οι ιστοριες τρομου με συνεργεια που εχω διαβασει εκει μεσα,παιζει να μην εχουν γινει στην Ελλαδα.
Παντου υπαρχουν καλοι και κακοι μηχανικοι.

στειλε μου ενα πμ με αυτον που ανοιξε και υποκαταστημα στην Αγγλια ρε συ :lol:


Η δικια μου εμπηρεια σε Καναδα παντως ειναι πολυ καλυτερα απο ελλαδα με αψογη δουλεια (συνηθως ημουν μπροστα οσο ειχα περιεργεια να δω τι κανουν) και υπαρχει μεγαλη διαφορα τοσο στην εκπαιδευση των μηχανικων οσο και στα εργαλεια που χρησιμοποιουν και στους χωρους (που ειναι μοντερνοι και μεγαλοι). Βεβαια πληρωνεις. Και δεν εχει σχεση με εθνικοτητες γιατι ειναι πολλοι ελληνες μηχανικοι εκει που εχουν δουλεψει και ελλαδα.

Μια φορα που εχανε αερα ενα λαστιχο σταματησα σε ενα γκαραζ και του εβαλε ενα μπαλωμα. Οταν το εβαλε πισω εσφιξε τα μπουλονια με ροποκλειδο, ειναι στανταρ εκει περα.

Ζημιες και λαθη θα γινουν και εκει αλλα σπανια ειδικα στους καλους ντηλερς.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#469072
blinkys έγραψε:Ρε όλα μόνος μου θα τα κάνω κι ας ανατιναχτεί όλο το τετράγωνο. :lol: :lol:


Εικόνα

:shifty: :shifty:

Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου... :shifty: :shifty: :svivhaha: :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#469074
markvag έγραψε:
blinkys έγραψε:Ρε όλα μόνος μου θα τα κάνω κι ας ανατιναχτεί όλο το τετράγωνο. :lol: :lol:


Εικόνα

:shifty: :shifty:

Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου... :shifty: :shifty: :svivhaha: :svivhaha:


Κορυφαίο :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#469111
blinkys έγραψε:Έχει και συνέχεια. :yahoo:

Το πρωί πήρα κι ένα παλιό συμμαθητή, καλό μαστοράκι και καλό παιδί. :innocent: Λέω τόσους ρώτησα ας ρωτήσω κι αυτόν.
Με πήρε πριν λίγο τηλέφωνο. Η τιμή του; Πιο ακριβά απ' όλους τους άλλους. Και θα πρέπει και το αυτοκίνητο να κάνει και ένα ταξίδι κοντά στα 100 χλμ πήγαινε έλα.

Ρε όλα μόνος μου θα τα κάνω κι ας ανατιναχτεί όλο το τετράγωνο. :lol: :lol:


Τι δουλειά θες να κανείς όμως δεν μας είπες όλη μέρα....

Κατά τ αλλά μαστορια επαγγελματίες, πολλά και διαφορά. Καλά, κακά, μέτριοι, ακριβοί, φτηνοί, τσαπατσουληδες, ψείρες...
Το δύσκολο στον Έλληνα είναι να πει « δεν ξέρω, θα το ψάξω» :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#469130
dimviii έγραψε:
21 quadra έγραψε:Kαλώς ήρθες στην Ελληνική πραγματικότητα των συνεργείων.


ναι ενω Αγγλια ας πουμε ολα καλα. :lol:
επειδη παρακολουθω Εγγλεζικο φορουμ με τα εβο απο το 2004 σε καθημερινη βαση,οι ιστοριες τρομου με συνεργεια που εχω διαβασει εκει μεσα,παιζει να μην εχουν γινει στην Ελλαδα.
Παντου υπαρχουν καλοι και κακοι μηχανικοι.

στειλε μου ενα πμ με αυτον που ανοιξε και υποκαταστημα στην Αγγλια ρε συ :lol:


Εγώ δεν είπα ότι στη χώρα των καποτήδων και των μεθυσμένων είναι όλα καλά, σύ είπας.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#469131
blinkys έγραψε:Έχει και συνέχεια. :yahoo:

Το πρωί πήρα κι ένα παλιό συμμαθητή, καλό μαστοράκι και καλό παιδί. :innocent: Λέω τόσους ρώτησα ας ρωτήσω κι αυτόν.
Με πήρε πριν λίγο τηλέφωνο. Η τιμή του; Πιο ακριβά απ' όλους τους άλλους. Και θα πρέπει και το αυτοκίνητο να κάνει και ένα ταξίδι κοντά στα 100 χλμ πήγαινε έλα.

Ρε όλα μόνος μου θα τα κάνω κι ας ανατιναχτεί όλο το τετράγωνο. :lol: :lol:


Έτσι ακριβώς, ότι απορίες έχεις ρώτα με, εδώ ή με pm.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#469135
GTS έγραψε:
dimviii έγραψε:
21 quadra έγραψε:Kαλώς ήρθες στην Ελληνική πραγματικότητα των συνεργείων.


ναι ενω Αγγλια ας πουμε ολα καλα. :lol:
επειδη παρακολουθω Εγγλεζικο φορουμ με τα εβο απο το 2004 σε καθημερινη βαση,οι ιστοριες τρομου με συνεργεια που εχω διαβασει εκει μεσα,παιζει να μην εχουν γινει στην Ελλαδα.
Παντου υπαρχουν καλοι και κακοι μηχανικοι.

στειλε μου ενα πμ με αυτον που ανοιξε και υποκαταστημα στην Αγγλια ρε συ :lol:


Η δικια μου εμπηρεια σε Καναδα παντως ειναι πολυ καλυτερα απο ελλαδα με αψογη δουλεια (συνηθως ημουν μπροστα οσο ειχα περιεργεια να δω τι κανουν) και υπαρχει μεγαλη διαφορα τοσο στην εκπαιδευση των μηχανικων οσο και στα εργαλεια που χρησιμοποιουν και στους χωρους (που ειναι μοντερνοι και μεγαλοι). Βεβαια πληρωνεις. Και δεν εχει σχεση με εθνικοτητες γιατι ειναι πολλοι ελληνες μηχανικοι εκει που εχουν δουλεψει και ελλαδα.

Μια φορα που εχανε αερα ενα λαστιχο σταματησα σε ενα γκαραζ και του εβαλε ενα μπαλωμα. Οταν το εβαλε πισω εσφιξε τα μπουλονια με ροποκλειδο, ειναι στανταρ εκει περα.

Ζημιες και λαθη θα γινουν και εκει αλλα σπανια ειδικα στους καλους ντηλερς.


Στη Ν.Υόρκυ που δούλευε γνωστός σε συνεργείο μας είπε μια ιστορία , έχει δικό του συνεργείο τώρα εδώ, μετά τις σπουδές στην Αμερική και κάποια χρόνια που δούλεψε εκεί, εδώ ήταν υπεύθυνος συνεργείου για χρόνια σε μεγάλη δημόσια υπηρεσία με στόλο 250 αυτοκίνητα ΙΧ και φορτηγά.

Εγινε λοιπόν αντικατάσταση ανταλλακτικού ( αντλία νερού ) αλλά το ανταλλακτικό είχε πρόβλημα από το εργοστάσιο που δεν έγινε αντιληπτό στο συνεργείο, άνοιξαν το κουτί της και την τοποθέτησαν, ο πελάτης την επομένη πήρε τηλέφωνο την υπηρεσία που υπάρχει για τον έλεγχο των συνεργείων και πήγαν 2 της υπηρεσίας με το αμάξι του πελάτη, τους έβγαλαν όλους έξω έκλεισαν το μαγαζί και ξήλωσαν οι ίδιοι την αντλία, είδαν ότι δεν έφταιγε το συνεργείο και την επομένη το άνοιξαν, αν έφταιγε το συνεργείο το πρόστιμο ήταν άστα να πάνε και το κλείσιμο του μαγαζιού 6μηνο, με τόσο αυστηρούς νόμους που ανεργούν άμεσα και αυθημερόν δεν υπάρχουν περιθώρια για λαμογιές.
Άβαταρ μέλους
By nido
#504481 Ακούω ότι ακόμα και σήμερα σε κάποιες μεγάλες αντιπροσωπείες από "premium" μάρκες όταν έρθει η ώρα ν' αλλάξεις λάδια, βαλβολίνες, μπαταρία, φίλτρα, μπουζί, κλπ δε δέχονται να τους πας εσύ τα "δικά σου" (με τις σωστές προφανώς προδιαγραφές, που τ' αγόρασες από κάποια αποθήκη, μέσω ίντερνετ, κλπ) αλλά επιμένουν να σου βάλουν τα "δικά τους" ώστε να σε μαδήσουν.... Ισχύει?....
:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#504536
blinkys έγραψε:Ελλάδα 2017 (ναι αυτή με την κρίση λέμε ντε)


Συνεργείο νούμερο 1
- Καλημέρα σας θέλω μια τιμή για την τάδε δουλειά.
-Δεν μπορώ έτσι ρε φιλαράκι. Πρέπει να μου φέρεις κέρατο δεινόσαυρου, ένα τετράφυλλο τριφύλι και τον μαγικό ζωμό που έπεσε μικρός ο Οβελίξ για να σου πω.

Συνεργείο νούμερο 2
-Καλημέρα σας θέλω μια τιμή για την τάδε δουλειά.
-Ναι φίλε μου κοστίζει ένα νεφρό και μια σπλήνα.

Συνεργείο νούμερο 3
-Καλημέρα σας θέλω μια τιμή για την τάδε δουλειά.
-Ναι φίλε. Κάνει τόσο εκτός κι αν χρειαστεί σωληνάκια, καινούρια κεραμίδια το σπίτι σου και ίσως χρειαστεί και να εισάγω και φτερά πιγκουίνου οπότε θα σου βγει δυο νεφρά και έξι συκώτια.

Συνεργείο νούμερο 4
-Καλημέρα σας θέλω μια τιμή για την τάδε δουλειά.
-Ναι φίλε μου εγώ μπορώ να στο κάνω, αλλά δε μπορώ να στο ρυθμίσω οπότε θα πρέπει να πας στον τάδε (βλ συνεργείο νούμερο 2) .
ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ :rant: :rant: :rant:

Κερασάκι στην τούρτα.
-Έλα αφεντικό έχω εδώ ενα παλλικάρι που θέλει την τάδε δουλειά (γιατί είμαι |λογοκρισία| και εκτιμάω το ψωρομεροκάματο που μου δίνεις και δε θέλω να την κάνω εγω τη δουλειά και να πάρω τα λεφτά) πόσο θα του βγεί;
-Πες του να περάσει από το μαγαζί
-Ρε αφεντικό στο περίπου να ξέρει το παλλικάρι αν ειναι να μην πάρει άδικα τα ανταλλακτικά.
-Πες του να περάσει από το μαγαζί.
Πάει και ο πελάτης από το μαγαζί για να του πει το αφεντικό ότι στο συγκεκριμένο μοντέλο ΔΕΝ γίνεται αυτή η δουλειά. Ναι μιλάμε για την ίδια δουλειά που ο υπάλληλος του μαγαζιού ορκίζεται ότι την έχει κάνει πολλές φορές. :yahoo: :yahoo:

Μιλάμε για δουλειά που όποιος την έκανα αυτόματα αποκτούσε αυτόματα έναν καινούργιο πελάτη. Αλλα όχι. ΄Ολοι προτιμούν την κονόμα της μιας φοράς από τα ανταλλακτικά.
Κάποτε έκραζα όσους πήγαιναν Σκόπια και Βουλγαρία για τέτοιες δουλειές. Τώρα πλέον έχω αρχίσει σοβαρά να σκέφτομαι ότι όσοι έμειναν να δίνουν μεροκάματο σε τέτοιους είναι οι μαλάκες. :thumbsdown:



Πες μας την εργασία. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να κάνουμε εμείς λάθος και τόσοι επαγγελματίες να έχουν ψήγματα δίκιου :roll:
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#504559 Το πιο σπαστικό είναι όταν αναλαμβάνουν μια δουλειά σε συνεργασία με άλλο η και άλλα συνεργεία αν σε βρουν και λίγο χαζοφιλότιμο μπορεί να σε βάλουν να αναλάβεις και τις μεταφορές -ελα τώρα αμα το θες γρήγορα πετάξου λίγο στον τάδε και μπλα μπλα ....- φυσικά αν η επισκευή - μετατροπή - τοποθέτηση αποτύχει ο ενας τα ρίχνει στον άλλον αλλά στο τέλος εσυ, ο πελάτης , βασικά φταις επειδή δε ξέρεις να οδηγείς !
Το είδα το έργο όταν πριν καμμιά δεκαετία έκανα επισκευή το μοτέρ ενός Mondeo που είχα μετα από ζημιά από το αέριο και πιο παλιά με την επισκευή ενός μοτέρ από swift.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#569686 Το βάζω εδώ αν και μπορεί να μπει και στο θέμα με το κόστος service.
Σήμερα το πρωί έρχεται συνάδελφος (γυναίκα) στο γραφείο που έχει ένα Peugeot 307CC 1.6 του 2007 με περίπου 150.000χλμ κι αρχίζει την κλάψα για τη μεγάλη ζημία που της βρήκαν στον κινητήρα του αυτοκινήτου την περασμένη Παρασκευή που πήγε στο συνεργείο (εξουσιοδοτημένο Peugeot των νοτίων προαστίων) λόγω του ότι τις τελευταίες μέρες ένιωθε μυρωδιά αναθυμιάσεων στο σαλόνι του αυτοκινήτου.
Με τα πολλά λοιπόν μου λέει ότι της άνοιξαν το καπό και το μηχανοστάσιο ήταν πασαλειμμένο με λάδια σε διάφορα σημεία. Της λένε λοιπόν να μην κινήσει το αυτοκίνητο γιατί υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς λόγω των λαδιών και να το αφήσει για επισκευή με κόστος....600 ευρώ :dizzy: . Τρομοκρατημένη η κοπέλα τους το άφησε όπως όπως χωρίς να πάρει έστω μια δεύτερη γνώμη από άλλο συνεργείο...
Από τη συζήτηση που κάναμε σήμερα μου είπε ότι της ανέφεραν στο συνεργείο για αντικατάσταση σε φλάντζα ψευτοκάπακου, βάση (κέλυφος) φίλτρου λαδιού, βαλβίδα πίεσης λαδιού, υλικά που από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα, κοστολογούνται περί τα 170-180 ευρώ (130 ευρώ το (μεταλλικό) κέλυφος φίλτρου λαδιού, 20 ευρώ η φλάντζα, 20 ευρώ η βαλβίδα, τιμές για γνήσια), οπότε τα υπόλοιπα υποτίθεται ότι είναι εργατικά.
Η αίσθησή μου είναι ότι την κλέβουν στεγνά. Μάλιστα, μετά από παρότρυνσή μου πήρε η ίδια σήμερα τηλέφωνο σε άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο Peugeot όπου όταν τους ανέφερε το πρόβλημα και τι της είπαν από το πρώτο συνεργείο ότι θέλει αλλαγή, τους φάνηκε αρκετά περίεργο, και σε κάθε περίπτωση της είπαν (ενδεικτικά βέβαια) για υποπολλαπλάσιες τιμές επισκευής.
Η συνάδελφος μετά από όλα αυτά ξανατηλεφώνησε στο συνεργείο που είχε αφήσει το αυτοκίνητο και αφού διαμαρτυρήθηκε έντονα θεωρώντας ότι την κοροιδεύουν και της ζητούν υπερβολικά χρήματα, της πρότειναν να τις κόψουν ένα μέρος από το ΦΠΑ και να πάει το μαλλί στα 540 ευρώ (χωρίς απόδειξη σε αυτή την περίπτωση). Επειδή δεν συμφώνησε έφυγε άρον άρον από το γραφείο και θα πήγαινε από το συνεργείο να τους τα πει κι από κοντά ένα χεράκι...
Αναμένεται η συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#569722 πες στην φιλη σου να φωναξει οδικη να το παει στο αλλο συνεργειο.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#573485
lazarefa έγραψε:Το βάζω εδώ αν και μπορεί να μπει και στο θέμα με το κόστος service.
Σήμερα το πρωί έρχεται συνάδελφος (γυναίκα) στο γραφείο που έχει ένα Peugeot 307CC 1.6 του 2007 με περίπου 150.000χλμ κι αρχίζει την κλάψα για τη μεγάλη ζημία που της βρήκαν στον κινητήρα του αυτοκινήτου την περασμένη Παρασκευή που πήγε στο συνεργείο (εξουσιοδοτημένο Peugeot των νοτίων προαστίων) λόγω του ότι τις τελευταίες μέρες ένιωθε μυρωδιά αναθυμιάσεων στο σαλόνι του αυτοκινήτου.
Με τα πολλά λοιπόν μου λέει ότι της άνοιξαν το καπό και το μηχανοστάσιο ήταν πασαλειμμένο με λάδια σε διάφορα σημεία. Της λένε λοιπόν να μην κινήσει το αυτοκίνητο γιατί υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς λόγω των λαδιών και να το αφήσει για επισκευή με κόστος....600 ευρώ :dizzy: . Τρομοκρατημένη η κοπέλα τους το άφησε όπως όπως χωρίς να πάρει έστω μια δεύτερη γνώμη από άλλο συνεργείο...
Από τη συζήτηση που κάναμε σήμερα μου είπε ότι της ανέφεραν στο συνεργείο για αντικατάσταση σε φλάντζα ψευτοκάπακου, βάση (κέλυφος) φίλτρου λαδιού, βαλβίδα πίεσης λαδιού, υλικά που από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα, κοστολογούνται περί τα 170-180 ευρώ (130 ευρώ το (μεταλλικό) κέλυφος φίλτρου λαδιού, 20 ευρώ η φλάντζα, 20 ευρώ η βαλβίδα, τιμές για γνήσια), οπότε τα υπόλοιπα υποτίθεται ότι είναι εργατικά.
Η αίσθησή μου είναι ότι την κλέβουν στεγνά. Μάλιστα, μετά από παρότρυνσή μου πήρε η ίδια σήμερα τηλέφωνο σε άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο Peugeot όπου όταν τους ανέφερε το πρόβλημα και τι της είπαν από το πρώτο συνεργείο ότι θέλει αλλαγή, τους φάνηκε αρκετά περίεργο, και σε κάθε περίπτωση της είπαν (ενδεικτικά βέβαια) για υποπολλαπλάσιες τιμές επισκευής.
Η συνάδελφος μετά από όλα αυτά ξανατηλεφώνησε στο συνεργείο που είχε αφήσει το αυτοκίνητο και αφού διαμαρτυρήθηκε έντονα θεωρώντας ότι την κοροιδεύουν και της ζητούν υπερβολικά χρήματα, της πρότειναν να τις κόψουν ένα μέρος από το ΦΠΑ και να πάει το μαλλί στα 540 ευρώ (χωρίς απόδειξη σε αυτή την περίπτωση). Επειδή δεν συμφώνησε έφυγε άρον άρον από το γραφείο και θα πήγαινε από το συνεργείο να τους τα πει κι από κοντά ένα χεράκι...
Αναμένεται η συνέχεια.


o 1.6 που μπαίνει και στα Cooper S είναι;
Αν ναι, να το πάει στο συνεργείο μου στο Πέραμα. Μακριά μεν, αλλά πολύ λογικές τιμές και σωστή δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#573486 Άλλο μοτέρ είναι (TU5 vs EP6).