Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#732112
Νίκος Παππάς έγραψε:
vagmann έγραψε:Καμιά πρόταση σε οικονομικό λάστιχο για μουλάρι πόλης με 195/55/16?
Τα επώνυμα είναι στα 400€,πάνε και μάλλον δεν αξίζει,για την χρήση που γίνεται...
Από μια δια ζώσης (sic),έρευνα λαστιχάδικων,μου πρότειναν τα Tigar που είναι θυγατρική της Michelin και κατασκευάζονται στην Σερβία,όπως και καποια Kenda που βγαίνει στα 250€ η τετράς...
Οποιαδήποτε άποψη καλοδεχούμενη!



BARHonda έγραψε:Πωω, σε νιώθω, έχω την ίδια διάσταση στο Corsa και είμαι και εγώ σε αναζήτηση

4 χρόνια τώρα λόγω Τσεχίας είχα χειμερινά Cormoran επάνω από τα οποία πάντως δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο, οι δρόμοι στο Μπρνο άλλωστε είναι υπεργαμάτοι εάν τους συγκρίνεις με Αθήνα, οπότε ό,τι και να βάλεις…

Άραγε να μπαίνει 205/55 στην ζάντα; Βγαίνει πολύ πιο φτηνά η αγορά/τοποθέτηση σε σχέση με το 195


< >


Συμφωνα με αυτο, γινεται και η διαφορα ειναι μικροτερη απο 3%
195/55 R16 621 mm 1951 mm 50km/h 80km/h 100km/h 120km/h 0%
205/55 R16 632 mm 1985 mm 51km/h 81km/h 102km/h 122km/h 1.77%

https://taramigkos.gr/allagh-diastaseon/
Βουρ τότε για 205/55, ίσως φύγει για πούλημα εξάλλου το Κορσάκι, οπότε με καινούρια ελαστικά δεν θα μπορεί να κάνει και παζάρι ο αγοραστής


< >
Άβαταρ μέλους
By alex
#732124 μπουσο,μεχρι τον μαη δεν νομιζω να εχεις προβλημα ,αν δεν κανεις και μακρινα ταξιδια να τρεχεις εννοω,εισαι ασφαλης.ειχα και εγω για 1 χρονο ,αν ο μαστορας ειναι καλος αυτο μετραει,να κανει σωστη δουλεια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#732129 Επειδή διαβάζω για Tigar και Kormoran, βάζω λίγο τι είχα γράψει πριν λίγο καιρό:
viewtopic.php?p=723327#p723327
Anonymous Founder έγραψε:Αλλαγή ελαστικών σε δύο αυτοκίνητα της οικογένειας, BMW 120i (225/40/18) και Renault Clio 1.2 TCE (195/50/16).
Για την πρώτη η αλλαγή ήταν no brainer, πήγαμε πάλι στα καταπληκτικά Pirelli Pzero PZ4, με κόστος 390€ κομπλέ και με ευθυγράμμιση στον Χοϊμέ στην Καλλιθέα.
Ο αδερφός έβαλε τα Kleber Dynaxer HP4 στον Σιάνη στο Περιστέρι, στα 360€ κομπλέ και με ευθυγράμμιση.
Θέλαμε πάλι να βάλουμε τα Fulda SportControl 2, αλλά είναι λες και έχει εξαφανιστεί η εταιρεία από την ελληνική αγορά, δεν τα βρήκα πουθενά και δεν επέμεινα κι όλας. Έπαιξε για λίγο η πιθανότητα να βάλουμε στον αδερφό τα Cooper Tires που φαινόταν υποσχόμενα και σε πολύ καλή τιμή (300€ αντί 360€) αλλά έπρεπε να περιμένουμε 1 μέρα και δεν μπορούσαμε, οπότε πήγαμε στα Kleber που είναι και πιο σίγουρα.

Θυμίζω εδώ πως η Cooper Tires είναι θυγατρική της Continental ενώ η Kleber της Michelin. Για την τελευταία, για όσους είναι στο ψάξιμο, χοντρικά θα πω τα εξής:
-Φθηνά (ανταγωνιστικά των κινέζικων): Tigar, Kormoran, Riken. Όλα φτιάχνονται στην Σερβία στο εργοστάσιο της Tigar.
-Μεσαία (για όσους δεν θέλουν/μπορούν να πάρουν τα ακριβά): BF Goodridge , Kleber
-Ακριβά: Michelin

Θα έλεγα σε κάθε περίπτωση να μείνετε μακριά από τα πρώτα, γιατί πραγματικά είναι μέτρια προς κακά λάστιχα, όπου κι αν διάβασα, οι κριτικές είναι χάλια.
Αντίστοιχοι διαχωρισμοί υπάρχουν σε όλους τους μεγάλους, αναφέρω την Michelin γιατί την έψαξα λόγω του γνωστού προβλήματος του Clio με την κουλή διάσταση. Θα ξαναπώ πως το ότι μια εταιρεία είναι θυγατρική μιας μεγάλης δεν λέει τίποτε, σημασία έχει αν η εταιρεία θέλει το προϊόν να είναι όντως καλό και ανταγωνιστικό. Ποτέ ένα Michelin δεν θα είναι το ίδιο με ένα Kleber και σίγουρα ένα Tigar θα είναι χειρότερο (δείτε την διαφορά τιμής και θα καταλάβετε).
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#732184
Giuseppe Busso έγραψε:Αέρα δεν χάνει, τουλάχιστον μέχρι πριν καιρό. Ξέχασα να μετρήσω σήμερα. Θα το κάνω και θα σου ξαναπώ.


Πως και δεν εχεις βαλει κανα παπαρακι TPMS?

Ειχα στην φιεσταρα και ηταν πολυ χρησιμο. Μια εβδομαδα χτυπουσε και κοκκινιζε η ενδειξη. Εβαζα αερα..Την αλλη μερα τα ιδια. Τελικα και μενα ηταν καρφι στα parada

Εικόνα
Μαρτιος του 2011 η φωτο
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#732263
dimviii έγραψε:δεν θα ασχολιομουν καν,ειδικα ποσο μαλλον τωρα με το μανιταρι.
Ποτε δεν αντιμετωπισα και εγω θεμα με μακαρονια.Πρεπει να εχω κανει πανω απο 15-20 σε ολα τα χρονια που οδηγω.


+1000
Άβαταρ μέλους
By italakias
#732541
Giuseppe Busso έγραψε:Η εγγύηση τελειώνει στο 12μηνο, κάπου το Μάη του 2022 δηλαδή, και περιλαμβάνει 2 ελαστικά.
Σας το έβαλα για να ακούσω και τις γνώμες σας. Προχωράω έτσι, αν είμαι ασφαλής έτσι όπως το βλέπετε και πάω στο 10μηνο και του λέω να αλλάξει τα 2 μπροστά στην εγγύηση.

Δεν υπαρχει εγγυηση οταν το ελαστικο επισκευαζεται.
Άβαταρ μέλους
By alex
#732778
Anonymous Founder έγραψε:Επειδή διαβάζω για Tigar και Kormoran, βάζω λίγο τι είχα γράψει πριν λίγο καιρό:
viewtopic.php?p=723327#p723327
Anonymous Founder έγραψε:Αλλαγή ελαστικών σε δύο αυτοκίνητα της οικογένειας, BMW 120i (225/40/18) και Renault Clio 1.2 TCE (195/50/16).
Για την πρώτη η αλλαγή ήταν no brainer, πήγαμε πάλι στα καταπληκτικά Pirelli Pzero PZ4, με κόστος 390€ κομπλέ και με ευθυγράμμιση στον Χοϊμέ στην Καλλιθέα.
Ο αδερφός έβαλε τα Kleber Dynaxer HP4 στον Σιάνη στο Περιστέρι, στα 360€ κομπλέ και με ευθυγράμμιση.
Θέλαμε πάλι να βάλουμε τα Fulda SportControl 2, αλλά είναι λες και έχει εξαφανιστεί η εταιρεία από την ελληνική αγορά, δεν τα βρήκα πουθενά και δεν επέμεινα κι όλας. Έπαιξε για λίγο η πιθανότητα να βάλουμε στον αδερφό τα Cooper Tires που φαινόταν υποσχόμενα και σε πολύ καλή τιμή (300€ αντί 360€) αλλά έπρεπε να περιμένουμε 1 μέρα και δεν μπορούσαμε, οπότε πήγαμε στα Kleber που είναι και πιο σίγουρα.

Θυμίζω εδώ πως η Cooper Tires είναι θυγατρική της Continental ενώ η Kleber της Michelin. Για την τελευταία, για όσους είναι στο ψάξιμο, χοντρικά θα πω τα εξής:
-Φθηνά (ανταγωνιστικά των κινέζικων): Tigar, Kormoran, Riken. Όλα φτιάχνονται στην Σερβία στο εργοστάσιο της Tigar.
-Μεσαία (για όσους δεν θέλουν/μπορούν να πάρουν τα ακριβά): BF Goodridge , Kleber
-Ακριβά: Michelin

Θα έλεγα σε κάθε περίπτωση να μείνετε μακριά από τα πρώτα, γιατί πραγματικά είναι μέτρια προς κακά λάστιχα, όπου κι αν διάβασα, οι κριτικές είναι χάλια.
Αντίστοιχοι διαχωρισμοί υπάρχουν σε όλους τους μεγάλους, αναφέρω την Michelin γιατί την έψαξα λόγω του γνωστού προβλήματος του Clio με την κουλή διάσταση. Θα ξαναπώ πως το ότι μια εταιρεία είναι θυγατρική μιας μεγάλης δεν λέει τίποτε, σημασία έχει αν η εταιρεία θέλει το προϊόν να είναι όντως καλό και ανταγωνιστικό. Ποτέ ένα Michelin δεν θα είναι το ίδιο με ένα Kleber και σίγουρα ένα Tigar θα είναι χειρότερο (δείτε την διαφορά τιμής και θα καταλάβετε).


δινετε τοσα χρηματα για αυτοκινητα στα ελαστικα θα κανετε εκπτωσεις? αν ειναι για καποιο μικρο μεσα στην πολη που δεν παει πανω απο 100χιλ τα φθηνα μια χαρα ειναι.αν τωρα ειναι για πληρη χρηση μην κανετε εκπτωσεις στην ασφαλεια σας.οι ακριβες εταιρειες εχου ριξει χρονια δοκιμων και πολλα λεφτα για να εξελιξουν ενα ελαστικο ,δεν ειναι το ιδιο με τις φθηνες μαρκες.

τ.γ πολυ καλα τα φουλντα,εγω τα θεωρω απο αποψης αντοχης και ασφαλειας οτι ανηκει στις καλες εταιρειες εφαμιλη της γκουντγιαρ της μητρικης.σε θεμα επιδοσεω ,οκ μερα νυχτα.
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#732954 Ένας λαστιχάς μου είπε να μην αλλάξω από 195/55/16 σε 205/55/16 καθώς θα αλλάξει και το βήμα του αυτοκινήτου.
Θα ψηλώσει το ελαστικό κατα 1+cm.Μην ξεχνάμε ότι το προφίλ του ελαστικού είναι % του πέλματος.
Πρότεινε κάτι Kenda kr203 (τα ήξερα μονο από τα λάστιχα ποδηλάτων ως επώνυμη κινεζια)που βγαίνουν στα 240€
Άβαταρ μέλους
By alex
#733063 αλλαξε αφοβα..ουτε που θα καταλαβεις διαφορα,αστον να λεει...εχω βαρεθει τι λενε οι λαστιχαδες.. θα γλυτωσεις και χρηματα και εχεις μεγαλυτερη γκαμα μαρκες να διαλεξεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#733068
vagmann έγραψε:Ένας λαστιχάς μου είπε να μην αλλάξω από 195/55/16 σε 205/55/16 καθώς θα αλλάξει και το βήμα του αυτοκινήτου.
Θα ψηλώσει το ελαστικό κατα 1+cm.Μην ξεχνάμε ότι το προφίλ του ελαστικού είναι % του πέλματος.
Πρότεινε κάτι Kenda kr203 (τα ήξερα μονο από τα λάστιχα ποδηλάτων ως επώνυμη κινεζια)που βγαίνουν στα 240€

H διαφορά είναι πολύ μικρή μεταξύ τους, λιγότερο από 3%, άρα είσαι εντάξει:
https://tiresize.com/comparison/
Εικόνα
Όσο για τα Kenda, εννοείται πως όχι, τόσες άλλες σοβαρές εταιρείες υπάρχουν, ποιος ο λόγος να πας σε κάτι τέτοιο; Όλοι θέλουμε να κάνουμε οικονομία, αλλά μέχρις κάποιο όριο.
Με 300€ βάζεις BF Goodrich με λίγο παραπάνω Kleber στην κανονική σου διάσταση. Ενώ αν πας στα 205, πέφτεις και κάτω από τα 300€. Μην βάλεις κινέζικα, ή Kormoran, Tigar και δεν συμμαζεύεται.
195/55/16:
http://www.xoimes.gr/elastiko/bfgoodric ... 667/126847
http://www.xoimes.gr/elastiko/kleber/dy ... 596/125349
205/55/16:
http://www.xoimes.gr/elastiko/kleber/dy ... 596/125350
http://www.xoimes.gr/elastiko/bfgoodric ... 667/126849

Βλέπω αν αλλάξεις διάσταση, κερδίζεις 60€ στην τετράδα. Όχι άσχημα, αλλά όχι και κάτι φοβερό. Θα χάσεις σίγουρα σε επιταχύνσεις, αφού θα έχεις μεγαλύτερη διάμετρο και μεγαλύτερο πλάτος.