Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#590451 Στο site τους λέει 40%, από κοντά μάλλον το κάνουν 50%. Σημαντικό επίσης να ξέρουμε και το αρχικό ποσό, καθώς και πόσο τις αφήνει η llumar από κοντά :shifty:

< >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#591183
fot έγραψε:Θεσσαλονίκη έχουμε κάποια πρόταση για φιμε;


Εγώ έβαλα στην autoglass στην Μοναστηριού.Πολυ ευχαριστημένος από τοποθέτηση (δεν εβγαλε πάνελ πόρτας πλαστικά κλπ).


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#591372 Με γεια :-)ΕικόναΕικόνα

Εβαλα τις llumar (το πιο ανοιχτο) στα δυο πλαινα εμπρος κι στα δυο πλαινα πισω πισω
τα μεσαια δεν τα εντυσα για να μη σκοτεινιασουνε, εξαλλου εχουνε κουρτινακια

εξαιρετικος ο κυριος που εκανε την εγκατασταση, πολυ επαγγελματιας
(Llumar κοντα στο ΙΚΕΑ στον Κιφησσο)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#591375 Kαλοριζικες Κιλο!!! :metalo:

Θα δεις διαφορα, χαιρομαι που με ακουσες και τις εβαλες Ελλαδα. :iconcool:

Κοστος; Οι μεσαιες ποσο παραπανω κοστιζανε; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#591377
Deleted User 1 έγραψε:Εκεί έβαλα κι εγώ. Άψογοι.

Άκυρο εντελώς όμως να μη βάλεις στα μεσαία.


λοιπον, κοιτα τι εγινε
εγω ημουνα ετομος για ολα αλλα ηθελα και τη γνωμη του ειδικου ο οποιος με κερδισε οσον αφορα τις γνωσεις του και ελαβα τη συμβουλη του υποψην

τι μου ειπε
-η ηλιοροφη δε χρειαζεται εχει ηδη μεγαλη προστασια (το ηξερα εμπειρικα γιατι κοβει παρα πολυ ζεστη)
-τα πλαινα εμπρος μου λεει οκ, αλλα ετσι και αλλιως δεν ειναι απλα παραθυρα (ειναι τα laminated του focal) και κοβουν κατι , αλλα σιγουρα θελουν
-ολα τα πισω που εχουν το εργοστασιακο σκουρο, μου λεει κοβει λιγο, δεν ειναι μονο privacy. οταν λεμε λιγο, αντε ενα 15%
ακομα και το πιο διαφανο να βαλεις, θα σκουρυνουν λιγο απο μεσα, ειδικα το βραδυ .

κατα τη γνωμη του, μονο τα εμπρος χρειαζομουνα .
τα μεσαια πλαινα εχουν κουρτινακια , τα οποια οπως και εγω ειχα σκεφτει, αν χρειαστει τα ανεβαζεις

Υποψην το αμαξι περα απο αυτη την εκδρομη Ελλαδα δεν τρωει πολυ ηλιο, το φως ολη την αλλη χρονια το απολαμβανουμε και δεν ηθελα να κοψω καθολου.

εν πασει περιπτωσει , θα δω μετα απο 1-2 εβδομαδες τι λεει στη χρηση και αν δω οτι τελικα τα πισω δε σκοτεινιασανε (ημερα ειναι καλα αλλα θελω να δω και βραδυ) μπορω να παω να μου βαλει και τα μεσαια .
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#591379
g8777 έγραψε:Kαλοριζικες Κιλο!!! :metalo:

Θα δεις διαφορα, χαιρομαι που με ακουσες και τις εβαλες Ελλαδα. :iconcool:

Κοστος; Οι μεσαιες ποσο παραπανω κοστιζανε; :hmmm:


Ευχαριστω ,
ειδα στην επιστροφη ηδη την αναμενομενη διαφορα στο χερι μου οταν βαραγε ο ηλιος απο το πλαι!!!

το κοστος δεν ηταν θεμα, ηταν πολυ λογικες οι τιμες
δεν τις εβαλα για τους λογους που ανέφερα πιο πανω αλλα το αφηνω ανοικτο αν τελικα αλλαξω γνωμη να ξανα παω
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#591383 Το θεμα ειναι οτι οπως και να χει οι μεμβρανες θα ηταν εξτρα προστασια απο ηλιο στο μερος που καθονται τα παιδια και επισης τωρα εχεις φτιαξει 3χρωμια στο αυτοκινητο.

Δε σου προτεινε να βαλει προχειρα και στα μεσαια μεμβρανη ωστε να δεις πως θα ειναι? Εμεις ετσι το καναμε για να καταληξουμε σε σκουροτητα γιατι κι εμενα απο το b pillar και πισω ηταν privacy και δεν ηθελα να γινουν γκανγκστερικα.

Ηλιοροφη καλα εκανες και δεν εβαλες. Δεν τη χρειαζεται καθως ειναι ηδη αρκετα σκουρη και με προστασια. Μονο το 500αρακι ξερω απο συγχρονα που πραγματι ηθελε μεμβρανη. Οτι αλλο εχω δει ειναι κομπλε απ τη μανα του.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#591385
Deleted User 1 έγραψε:Το θεμα ειναι οτι οπως και να χει οι μεμβρανες θα ηταν εξτρα προστασια απο ηλιο στο μερος που καθονται τα παιδια και επισης τωρα εχεις φτιαξει 3χρωμια στο αυτοκινητο.

Δε σου προτεινε να βαλει προχειρα και στα μεσαια μεμβρανη ωστε να δεις πως θα ειναι? Εμεις ετσι το καναμε για να καταληξουμε σε σκουροτητα γιατι κι εμενα απο το b pillar και πισω ηταν privacy και δεν ηθελα να γινουν γκανγκστερικα.

Ηλιοροφη καλα εκανες και δεν εβαλες. Δεν τη χρειαζεται καθως ειναι ηδη αρκετα σκουρη και με προστασια. Μονο το 500αρακι ξερω απο συγχρονα που πραγματι ηθελε μεμβρανη. Οτι αλλο εχω δει ειναι κομπλε απ τη μανα του.

< >


μεσα στο μαγαζι δεν πολυ εμπιστευομαι τα ματια μου σχετικα με το πως δειχνουν, την εχω 'πατησει' μια φορα σε προηγουμενο αμαξι που εβαλα κατι που μου φαινοτανε "οκ" και μετα ηταν πολυ σκουρο για τα γουστα μου
Νομιζω ειναι πιο safe να το χρησιμοποιησω λιγο καιρο και να αποφασισω μετα αν θελω και για τα μεσαια , θα ειμαι Ελλαδα για καμποσο καιρο αρα εχω χρονο.
Για τριχρωμια, απεξω οσο μπορω να δω δε φαινεται καποια διαφορα στα μεσαια και τα πισω, παρολο που ημουνα προετοιμασμενος και τελειως αδιαφορος για το ενδεχομενο να προκυψουν 3 διαφορετικες αποχρωσεις .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#591398 Λογικό μου φαίνεται αυτό που έκανες και γι' ακόμη μία φορά αποδεικνύεται πως είναι λάθος τα σκούρα εργοστασιακά τζάμια για την περίπτωση της Ελλάδας. Είναι πολύ προτιμότερο να είναι ίδια με τα εμπρός και να βάζεις μεμβράνες. Επίσης για τα δικά μου γούστα είναι υπερβολικά σκούρα και μια φορά που είχα μπει σε ένα Vitara με τέτοια στα πίσω τζάμια και συννεφιά, ήταν σαφώς δυσάρεστη η αίσθηση, ένιωθες πως είσαι σε τρύπα.