Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#461434
21 quadra έγραψε:Γιατρέ αυτός είναι ο δικός σου δίσκος, όλοι οι δίσκοι που σου δείχνω είναι Brembo γιατί είναι η μόνη που δίνει πλήρεις διαστάσεις και σχέδιο για να βρίσκεις άκρη.

Εικόνα

Αυτός είναι του Clio 3

Εικόνα

Aυτός είναι του clio 3 Brembo max, είναι καλύτερης ποιότητας και αξίζουν το παραπάνω κόστος γιατί έχει θερμική επεξεργασία και είναι σκληρότερος, οπότε τα παραπάνω χρήματα του κόστους τα παίρνεις πίσω από την μεγαλύτερη αντοχή του, ο ίδιος δίσκος υπάρχει και χαρακτός χωρίς τρύπες αλλά η brembo δεν δίνει σχέδιο για να σου το δείξω, σου βάζω όμως φωτό

Εικόνα

Φωτό του χαρακτού Brembo max

Εικόνα

Οι δίσκοι του Megane που είναι 280mm έχουν ολικό ύψος 41mm ενώ ο δικός σου και του Clio 3 έχουν 43.9mm αυτό σημαίνει ότι ο δίσκος σου είναι πιο μέσα κατά 2.9mm, αν ο μηχανικός σου βρεί δαγκάνες του Megane και προβάρεις τον μεγάλο δίσκο είναι προτιμότερος 1000/%, τα τακάκια είναι ακόμα μεγαλύτερα και υπάρχει και σε έκδοση brembo max.
Πρώτα από όλα ευχαριστώ για το ενδιαφερον και τις απαντήσεις. Αν λοιπόν χωράνε δίσκος και δαγκάνες από megane mk2 είναι ακόμη καλύτερη λύση. Πάντως και το megane 16αρες έχει, την λύση αυτη την πρότεινε ο ίδιος και μου ειπε να κανονίσουμε κάποια στιγμή να τα προβαρουμε, από ότι μου είπε τα έχει σαν ανταλλακτικά, άλλωστε και το προσωπικό του αμάξι megane mk2 1.6 είναι.

< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#461457 Mη σε ξεγελάει το μέγεθος του δίσκου, το quadra έχει 15άρες ζάντες με 285mm δίσκο, αυτό που πρέπει να δείτε στου Megane είναι οι τρύπες της βάσης της δαγκάνας με τις τρύπες του άκρου. Η διαφορά των 2.9mm στο όφσετ του δίσκου υποθέτω ότι θα καλύπτεται από το περιθώριο που έχουν οι γλύστρες ολίσθησης του εξωτερικού μέρους της δαγκάνας.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#461461
21 quadra έγραψε:Mη σε ξεγελάει το μέγεθος του δίσκου, το quadra έχει 15άρες ζάντες με 285mm δίσκο, αυτό που πρέπει να δείτε στου Megane είναι οι τρύπες της βάσης της δαγκάνας με τις τρύπες του άκρου. Η διαφορά των 2.9mm στο όφσετ του δίσκου υποθέτω ότι θα καλύπτεται από το περιθώριο που έχουν οι γλύστρες ολίσθησης του εξωτερικού μέρους της δαγκάνας.
Θα τα μεταφέρω, και πάλι ευχαριστώ πολύ

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#463270 Περί ανταλλακτικά online, 3 Δεκεμβρίου έβαλα τη παραγγελία...αύριο είναι σπίτι μου, έκανε 8 μέρες...νορμάλ το βλέπω.

Αυτό εννοείτε με το "αργεί"?
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#464241 Παίδες λίγο γενική ερώτηση...

Τι ποσό εργατικών θα ήταν ΟΚ για αντικατάσταση 4 ψαλιδιών, μερικών σινεμπλόκ, μίας φούσκας, 2 μπαλάκια και φίλτρου βενζίνης (είναι κάτω από το πίσω κάθισμα, δεν έχει πολύ δουλειά)? Όλα μπροστινός άξονας.

Υπολογίζω κάνα 200αρι? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#464244 Ετήσια αλλαγή φιλτρολαδιών: €130

Εneos 5w-30 (5 lt) = €70
Φίλτρα MANN (αέρος, λαδιού, καμπίνας) = €50
Μπουζί (4) NGK = €10
Εργατικά = €0 (έγιναν σε φίλο, που μου έκανε και μία απολύμανση καμπίνας/air condition με όζον).

@ Stefan κάπου εκεί υπολογίζω και γω, μια και δεν ξέρω το φίλτρο πόσο μπελαλίδικο είναι. Τα υπόλοιπα είναι μπροστά, όλα μαζί. Από τη στιγμή που θα ξεκινήσει τα ψαλίδια, όλα μαζί είναι.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#464248 Ναι το ξέρω ότι είναι όλα μαζί και έχοντας εικόνα του μπροστινού συστήματος, άπαξ και βγουν τα φρένα μετά μόνο βιδώνεις - ξεβιδώνεις, κουμπώνεις - ξεκουμπώνεις. Η δουλειά είναι στο πρεσάρισμα των σινεμπλοκ, 4 ψαλιδιών αν θυμάμαι καλά έχω πάρει και άλλα 2 που πάνε στην αντιστρεπτική. Ο γείτονας μάστορας προ 2μηνου μου χει πει 150€ και καλά ειδική τιμή αλλά δυστυχώς στο μεταξύ το κλεισε το μαγαζί.

Στο 200αρι υπολογίζω και μία φούσκα του 10αρικου. Δεν ξαναπαίρνω oem με 50€ μιας που είτε έτσι είτε αλλιώς κάθε χρονο αλλάζω κι από μία. Τις τρώει το σύστημα έτσι όπως είναι.

Ο πλυντηριάς μου που είναι γάτος με μαστόρους και πρώην κάγκουρας, με έστειλε σ' αυτόν. Αν έχει κανείς πληροφόρηση, ενημερώνει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#464376
drdino έγραψε:Φούσκα κάθε χρόνο; Wtf;


δεν μιλαει για το πεζω.
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#464490
Deleted User 1 έγραψε:Ναι το ξέρω ότι είναι όλα μαζί και έχοντας εικόνα του μπροστινού συστήματος, άπαξ και βγουν τα φρένα μετά μόνο βιδώνεις - ξεβιδώνεις, κουμπώνεις - ξεκουμπώνεις. Η δουλειά είναι στο πρεσάρισμα των σινεμπλοκ, 4 ψαλιδιών αν θυμάμαι καλά έχω πάρει και άλλα 2 που πάνε στην αντιστρεπτική. Ο γείτονας μάστορας προ 2μηνου μου χει πει 150€ και καλά ειδική τιμή αλλά δυστυχώς στο μεταξύ το κλεισε το μαγαζί.

Στο 200αρι υπολογίζω και μία φούσκα του 10αρικου. Δεν ξαναπαίρνω oem με 50€ μιας που είτε έτσι είτε αλλιώς κάθε χρονο αλλάζω κι από μία. Τις τρώει το σύστημα έτσι όπως είναι.

Ο πλυντηριάς μου που είναι γάτος με μαστόρους και πρώην κάγκουρας, με έστειλε σ' αυτόν. Αν έχει κανείς πληροφόρηση, ενημερώνει.
Σίγουρα είναι σωστά τα στοιχεία του συνεργείου; Γιατί σε αυτή την διεύθυνση είναι ο Κορωναίος Νίκος ο οποίος είναι πραγματικά πολύ καλός επαγγελματίας.

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#464500
dimviii έγραψε:
drdino έγραψε:Φούσκα κάθε χρόνο; Wtf;


δεν μιλαει για το πεζω.


Ε, ναι ρε, εννοείται... τα γαλλικά αντέχουν, δεν είναι σαν τα πρήμιουμ γερμανικά... :innocent: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#464521
Stilskin έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Ναι το ξέρω ότι είναι όλα μαζί και έχοντας εικόνα του μπροστινού συστήματος, άπαξ και βγουν τα φρένα μετά μόνο βιδώνεις - ξεβιδώνεις, κουμπώνεις - ξεκουμπώνεις. Η δουλειά είναι στο πρεσάρισμα των σινεμπλοκ, 4 ψαλιδιών αν θυμάμαι καλά έχω πάρει και άλλα 2 που πάνε στην αντιστρεπτική. Ο γείτονας μάστορας προ 2μηνου μου χει πει 150€ και καλά ειδική τιμή αλλά δυστυχώς στο μεταξύ το κλεισε το μαγαζί.

Στο 200αρι υπολογίζω και μία φούσκα του 10αρικου. Δεν ξαναπαίρνω oem με 50€ μιας που είτε έτσι είτε αλλιώς κάθε χρονο αλλάζω κι από μία. Τις τρώει το σύστημα έτσι όπως είναι.

Ο πλυντηριάς μου που είναι γάτος με μαστόρους και πρώην κάγκουρας, με έστειλε σ' αυτόν. Αν έχει κανείς πληροφόρηση, ενημερώνει.
Σίγουρα είναι σωστά τα στοιχεία του συνεργείου; Γιατί σε αυτή την διεύθυνση είναι ο Κορωναίος Νίκος ο οποίος είναι πραγματικά πολύ καλός επαγγελματίας.

< Note 4 >

Ένα εξειδικευμένο vag έχει εκεί γύρω σύμφωνα με το street view τουλάχιστον. Θα περάσω αύριο να δω.
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#464524
Deleted User 1 έγραψε:Ένα εξειδικευμένο vag έχει εκεί γύρω σύμφωνα με το street view τουλάχιστον. Θα περάσω αύριο να δω.


Last year αυτό το συνεργείο που βλέπεις! Μην σου πω και περισσότερα χρόνια. Μου διαφεύγει πότε άνοιξε δικό του συνεργείο ο Νίκος. Τον ξέρω από το 2004 που πήρα το αυτοκίνητο από τον Καλτσούνη στο Πολύγωνο. Ο Νίκος ήταν για πολλά χρόνια υπεύθυνος συνεργείου εκεί. Πολύ καλός επαγγελματίας και πολύ καλός άνθρωπος.

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#464525 https://www.google.co.uk/search?client= ... gws_rd=ssl

< Note 4 >