Συζήτηση και τεχνικές λύσεις για τα παλαιότερα μοντέλα αυτοκινήτων και μοτοσικλετών
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#714716 Αυτο το τριημερο στην Καλαματα ειχε και "barn find" μια Zundapp ks 50 του 1970 νομιζω. Ανηκε στον πεθερο μου ο οποιος την κυκλοφορουσε κανονικα μεχρι το 2002-2004. Μετα παροπλιστηκε λογω ηλικιας και πτωσεων που φαινονται στα στραβα μαρσπιε και το φαναρι οπως και το τιμονι.
Ειπα barn find ως υπερβολη αφου ο πεθερος θυμοταν το μηχανακι που ειχε κρυμμενο στην αποθηκη, αλλα εκανε μια κουβεντα την ακουσε ο γιος και τον πηρε να πανε να το δουν. Ως γνωστον κανεις παππους δεν χαλα χατιρι στο εγγονι.

Πηγαν το ειδαν, με φωναξαν, ανοιξε ο μικρος την ταπα και επιβεβαιωσε οτι μυριζει βενζινη μεσα , κατεβασε την μανιβελα και κατεβηκε οπως πρεπει, αρα δεν ειναι κολλημενο το μοτερ και απο εκεινη την ωρα ο μικρος κανει ονειρα οτι στα 16 θα οδηγει κλασικο 50ρι. ( Τον αφηνω προς το παρον, εχει 3 χρονια ακομα για να ακουσει την αρνηση )
Η ουσια ειναι οτι θα μου αρεσε να εχω κατι να ασχολουμαι οταν παω κατω και απο οσο καταλαβαινω δεν θελει ριζικη ανακατασκευη ( η νεκροψια θα δειξει βεβαια )
Ακολουθουν φωτο.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#714732 το ειχε ο αδελφος του πατερα μου,και ηταν το πρωτο μηχανακι που με εκαναν βολτα.Στο ιδιο ακριβως χρωμα.
Εχω φωτο που ειμαι 2-3 ετων και με ενα πανακι σκουπιζω το μοτερ :inlove:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#714733

Ετσι θα πρεπει να ηταν καινουργιο. Θελει δουλεια για να δειξει, βασικα ενα πολυ καλο πλυσιμο πρωτα, και φυσικα να γινει η δοκιμη να βαλουμε βενζινη, λαδια , μπουζι και να δουμε αν ζωντανευει το μοτερακι
Ευτυχως ειναι εντελως πρωτολεια η τεχνολογια του και δεν εχει δυσκολιες μηχανικες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#714734 Σαν project για να περνάει η ώρα, εννοείται πως έχει ενδιαφέρον. Σαν μηχανάκι, προσωπικά δεν μου λέει τίποτε, από εκείνη την εποχή, μόνον Vespa, Lambretta και φυσικά Honda C50 αξίζουν να τα έχεις και ν'ασχοληθείς (από τα μικρά πάντα, γιατί αν πάμε σε μηχανές, sky's the limit...).
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#714741 Πριν ξεκινούσα το οτιδήποτε και εφόσον θα παίξει κάποιου είδους restoration, θα τσέκαρα τι ανταλλακτικά υπάρχουν και σε τι τιμές :lol:

Απο κει και πέρα, μπορεί να γίνει πολύ όμορφο προφανώς