Συζήτηση και τεχνικές λύσεις για τα παλαιότερα μοντέλα αυτοκινήτων και μοτοσικλετών
Άβαταρ μέλους
By mirage
#444348 Παντως μαστοριά που ξερουν απο Vespa θα διαφωνήσουν. Φυσικα δεν ειναι everyday car και φυσικα τα μεταξωτα βρακια κλπ κλπ.

Υ.Γ. Αυτο με τις διαρροες και τα σωληνακια τα λεγανε οι rednecks που δεν ειχαν ιδεα τι εκαναν.
< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#444356 ειχα οδηγησει ένα τετοιο πριν πολλα χρονια.Παρατημενο,αλλα λειτουργουσε.
Το πρωτο σοκ ηταν όταν δεν βρηκα πενταλ φρενου. :lol: Ειχε ένα πραγμα σαν μπιλια που το παταγες,και....σταματαγε.
Γριφος το ποσο θα πατησεις για προοδευτικο φρεναρισμα,αλλα δεν ξερω και το κατά ποσο καλα λειτουργουσε το συγκεκεριμενο,μιας και δεν ετυχε να ξαναοδηγησω παρομοιο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#444370 :s_yes

Δεν το κινει καθολου, ειναι απλα εκει και το εχει μουσειακο εκθεμα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#444372 Αρτα. Απο εδω και περα, 0,50 ευρω η λεξη. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#444466
Το πρωτο σοκ ηταν όταν δεν βρηκα πενταλ φρενου. :lol: Ειχε ένα πραγμα σαν μπιλια που το παταγες,και....σταματαγε.
Γριφος το ποσο θα πατησεις για προοδευτικο φρεναρισμα,αλλα δεν ξερω και το κατά ποσο καλα λειτουργουσε το συγκεκεριμενο,μιας και δεν ετυχε να ξαναοδηγησω παρομοιο.


Είχε τα ίδια λογική στα φρένα με το DS. Το πεντάλ είναι ένα μπουτόν, το επονομαζόμενο και 'μανιτάρι'. Θέλει την εξοικείωσή του στο πόσο θα το πιέσεις. Γενικά το σύστημα φρενάρει αρκετά, αν και σχετικά απότομα στο βάτραχο που γνωρίζω από πρώτο χέρι.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#444482
mirage έγραψε:Παντως μαστοριά που ξερουν απο Vespa θα διαφωνήσουν. Φυσικα δεν ειναι everyday car και φυσικα τα μεταξωτα βρακια κλπ κλπ.

Υ.Γ. Αυτο με τις διαρροες και τα σωληνακια τα λεγανε οι rednecks που δεν ειχαν ιδεα τι εκαναν.
< >


Πρίν ρίξεις χολή και ειρωνεία με την γνωστή σου ευκολία έπρεπε να ενημερωθείς γιατί τα πρώτα υγρά των DS διαλούσαν τις φούσκες του αζώτου τις τσιμούχες και τα O΄ring στο κύκλωμα και γιατί η citroen άλλαξε την σύσταση των υγρών ( τα επόμενα περιείχαν και αμμωνία σε ένα ποσοστό ) αλλάζοντας ταυτόχρονα και το χρώμα τους για να το ξεχωρίζουν στα συνεργεία, όσο για τους redneck σου το γυρίζω πίσω γιατί δεν αφορούν εμένα αλλά ίσως εσένα ή κάποιους γνωστούς σου.

Πάμε παρακάτω τώρα και μαζί μου ή θα έχεις κάτι χειροπιαστό να πείς ή καλύτερα να καταπιείς την ειρωνεία που σε διακατέχει.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#444491
21 quadra έγραψε:
mirage έγραψε:Παντως μαστοριά που ξερουν απο Vespa θα διαφωνήσουν. Φυσικα δεν ειναι everyday car και φυσικα τα μεταξωτα βρακια κλπ κλπ.

Υ.Γ. Αυτο με τις διαρροες και τα σωληνακια τα λεγανε οι rednecks που δεν ειχαν ιδεα τι εκαναν.
< >


Πρίν ρίξεις χολή και ειρωνεία με την γνωστή σου ευκολία έπρεπε να ενημερωθείς γιατί τα πρώτα υγρά των DS διαλούσαν τις φούσκες του αζώτου τις τσιμούχες και τα O΄ring στο κύκλωμα και γιατί η citroen άλλαξε την σύσταση των υγρών ( τα επόμενα περιείχαν και αμμωνία σε ένα ποσοστό ) αλλάζοντας ταυτόχρονα και το χρώμα τους για να το ξεχωρίζουν στα συνεργεία, όσο για τους redneck σου το γυρίζω πίσω γιατί δεν αφορούν εμένα αλλά ίσως εσένα ή κάποιους γνωστούς σου.

Πάμε παρακάτω τώρα και μαζί μου ή θα έχεις κάτι χειροπιαστό να πείς ή καλύτερα να καταπιείς την ειρωνεία που σε διακατέχει.


Κοίτα ημουν σίγουρος πως θα παρεξηγηθεις γιατι ειναι γνωστο πλεον πως εισαι ευαίσθητος.
Φυσικά τα γνωρίζω ολα αυτά και μερικά ακόμα αλλα τεσπα. Οι πρωτες DS και τα υγρα τους δεν εχουν καμια σχεση με την SM. Οι redneck είναι true story και ειναι στην χωρα τους δλδ στο USofA και εβαζαν ATF αντι για LHM. Το μεγαλυτερο προβλημα των SM ηταν το μοτορι απο την Maserati και η διαιτερα απαιτητική συντήρηση του που ξενιζε τους μηχανικους της εταιρείας και τους πελάτες. Είχαν συνηθισει βλεπεις σε μοτερ για τρακτερ και οχι για supercar. Τα θεματα με τα υδραυλικα ηταν εν πολλοίς λυμένα ή ξεκαθαρα πως θα τα αποφύγεις με σωστη συντηρηση. Φυσικα υπηρχαν και μερικα ακομα προβληματα που εχουν να κανουν παλι με το πως σχεδιαστηκε ολο αυτο το αμαξι μετα την εξαγορα της Maseratì.
Κλασσικά έχεις απλωμένο ζωνάρι για καβγά γιατι φοβασαι μη θιχτεί η αυθεντια σου. Την οποια δεν εθιξα, απλα συμπλήρωσα κατι ακομα, που ειναι παντα ο αντιλογος σε οσα γραφεις απο φιλους της εταιρειας. Τεσπα να εισαι καλά και εσυ και οι προσωπικες σου επιθεσεις χωρις κανεναν απολύτως λόγο... Απόψεις και ιστοριες ανταλασουμε εδώ, κοινως συζητάμε. Οταν το καταλάβεις θα εισαι πιο ήρεμος....

< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#444521 Επειδή δεν είμαι χα χα χα χου χου χου όταν αναφέρωμαι σε τεχνικά θέματα και δεν απαντώ σε κάποιον για να τον ερεθίσω επειδή ξέρω ότι θα ερεθιστεί όπως κάνεις εσύ και μερικοί άλλοι, για να είμαι ήρεμος σταμάτα αυτό το βιολί για να σε βάλω στο επάνω ράφι που αξίζεις και ότι στα κάτω που βάζω τα σκουπίδια και τα αποφάγια.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#444536 Εγω απολύτως σοβαρα απάντησα και συνεχίζω να απαντώ. Το ό,τι εσυ εχεις πρόβλημα μαζί μου ειναι προφανές. Αν ηξερα και το γιατί θα βοηθούσε αλλα δε βαριέσαι...

< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#444577
mirage έγραψε:Εγω απολύτως σοβαρα απάντησα και συνεχίζω να απαντώ. Το ό,τι εσυ εχεις πρόβλημα μαζί μου ειναι προφανές. Αν ηξερα και το γιατί θα βοηθούσε αλλα δε βαριέσαι...

< >


Μαζί σου δεν έχω πρόβλημα όταν δεν είσαι ειρωνικός, έχω πρόβλημα με όσους ειρωνεύονται χωρίς λόγο νομίζοντας ότι είναι ανώτερα όντα και οι άλλοι είναι σκουπίδια, το έχω παρατηρήσει επί το πλείστον σε όσους ζούν στο εξωτερικό νομίζοντας ότι στην Ελλάδα ζούν μόνο πιθήκια, γνωρίζω καλά ότι εδώ είναι ένα διαδικτυακό καφενείο που μπαίνει και γράφει κάθε καρυδιάς καρύδι παραβλέποντας ή αγνοώντας μέσα στην - ανωτερότητα - τους ορισμένοι ότι μπαίνουν και σοβαροί θαμώνες και ότι οι χωρίς λόγο εξυπνάδες και ειρωνείες θα πέρνουν και την κατάλληλη απάντηση γιατί η χαζοειρωνία και η εξυπνάδα γίνεται αντιληπτή αμέσως από τους - πιθήκους - που νομίζουν ορισμένοι ότι είμαστε, γιατί είμαστε πολλοί που ενοχλούμαστε αλλά οι άλλοι για τους δικούς τους λόγους προτιμούν να μην δείχνουν δημόσια την ενόχληση τους.

Η χυδαιότητα και η βλαστίμιες που επίσης υπάρχουν εδώ και που δεν σε αφορούν πολλές φορές ξεπερνούν τα όρια και αν εγώ και ο κάθε ένας ακολουθήσει αυτή την οδό τούτο εδώ θα διαλυθεί και επειδή δεν το θέλουμε πολλές φορές το βουλώνουμε αλλά υπάρχουν και όρια και πρέπει να γίνονται σεβαστά, φρόντίστε όσοι απαντάτε σε δικά μου πόστ να είστε κόσμιοι όπως είμαι και εγώ και χωρίς υποδόρειες ειρωνείες γιατί μόνο κουτός και είμαι, μεγάλα παιδιά είμαστε και μάλιστα είμαστε και στην τσίτα όσοι ζούμε εδώ σε αυτό το οικόπεδα, οσοι βολεμένοι λοιπόν ας μην μας πατάτε στον κάλο, η ζωή δεν είναι μόνο εξυπνάδες του κώλου, άκου επιστήμονες άνθρωποι να φέρονται σαν παιδιά του νηπιαγωγίου, έλεος πια.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#444594 Ποιές ειρωνείες; WTF που λεμε και στα εξωτερικα.....

< >
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#449690 Πριν λίγο στο Ναύπλιο:
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Υ.Γ.: Οι μπαταρίες της φωτογραφικής με πούλησαν και οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν με κινητό.
Δείξτε κατανόηση...