Συζήτηση και τεχνικές λύσεις για τα παλαιότερα μοντέλα αυτοκινήτων και μοτοσικλετών
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#193828 Είναι δυστυχώς εκει εδώ και πολλά χρόνια,λόγω τραγικών καταστάσεων,σιγουρα πάνω από δέκα

.
Άβαταρ μέλους
By Alexkid
#199905 Υπέροχη 8αρα στο Χαλάνδρι.

ΟΜΩΣ

Σε καμία περίπτωση δεν δικαιούται πινακίδες ιστορικού, στην καλύτερη είναι μοντέλο 1989. Ντροπή στην ΕΛΠΑ.

Και ήταν παρκαρισμενη πάνω στο πεζοδρόμιο.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Marios
#200082 Τηλεφωνάκι στην ελπα και αναφορά του συμβάντος.
Κάποιοι θα το πουν κάρφωμα αλλά δυστυχώς σε κάποιες περιπτώσεις έτσι πρέπει. Καλό είναι οι φίλοι του κλασσικού αυτοκινήτου να προστατεύουμε μόνοι μας κάποια προνόμια όπως οι πινακίδες ι.ο., αλλιώς θα χαθούν και αυτά.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#200121 Και εδώ στα Γιάννενα κυκλοφορούν αρκετά "κλασσικά" σε καθημερινή βάση με πινακίδες ΙΟ

.
Άβαταρ μέλους
By 993cc
#200698 Για την 8αρα: Η περίπτωση να έχει ένα ζευγάρι πινακίδες από "πραγματικό" ιστορικό του και να τις κοτσάρει όπου θέλει δεν παίζει? Το έχουμε ξαναδεί το έργο πολλές φορές.
Άβαταρ μέλους
By Marios
#200807 Άνετα παίζει, πάλι πρέπει να γίνει γνωστοποίηση στην ελπα.
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#202329 Εικόνα

Θρακομακεδόνες πριν 10 μέρες


Εικόνα

Α.Ο. άψογη Veloce πριν 2 μήνες
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#205955 ΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By BEAMS
#205971
belgarion έγραψε:Εικόνα


Θλίψη. Από όλα τα αυτοκίνητα που βλέπω παρατημένα, περισσότερο απ όλα "συμπονώ" τα λεωφορεία και τα φορτηγά. Οι λόγοι για αυτό είναι πολλοί και δεν είναι της παρούσης να εξηγηθούν.
Είχαμε μια κουβέντα με τον D-jet τις προάλλες για αυτό το θέαμα, το οποίο υπάρχει σε όλα τα χωριά που τουλάχιστον εγώ έχω επισκεφτεί στην Ελλάδα. Σίγουρα θα γίνεται και αλλού αλλά εδώ δεν έχει τύχει ποτέ να δω αυτό που διάβασα πως έκαναν σε μια κοινότητα της Γερμανίας, όταν και ανέστησαν ένα παλιό λεωφορείο το οποίο εξυπηρετούσε για δεκαετίες τα γύρω ορεινά δρομολόγια.
Το ποσό που δαπάνησαν ήταν μεγάλο γιατί μιλάμε για δουλειά επιπέδου εταιρικού μουσείου. Πήραν και χρήματα (και καλά έκαναν) αλλά έβαλαν και αρκετά ως κοινότητα.
Πάνω απ΄όλα όμως, έσωσαν ένα πολύτιμο κομμάτι του τεχνολογικού πολιτισμού του τόπου τους και μάλιστα, δεν το τοποθέτησαν μόνιμα σ ένα βάθρο αλλά το λειτουργούν διοργανώνοντας εκδρομές με πιτσιρίκια ή και μεγαλύτερους, για να δείξουν σε αυτούς που δεν ξέρουν (μικρούς και μεγάλους) το πως μεταφέρονταν κάποτε άνθρωποι και πράγματα.
Για να πάρεις μια ιδέα μιλάμε πως έφτιαξαν κάτι σαν και αυτό
Εικόνα

και ξεκίνησαν από κάτι σαν και αυτό που πόσταρες.
Αλλά τι να λέμε άλλο. Εδώ νοσταλγείς τα παλιά τραίνα των ΗΣΑΠ και ψάχνεις με το φανάρι να βρεις ένα ολόκληρο ανακατασκευασμένο (εκτός από το βαγόνι στο μουσείο στο σταθμό του Πειραιά) για να το επισκεφτείς μόνος ή με το παιδί σου.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#205975 Επειδή έτυχε να ρωτήσω κάποιον γείτονα μου είπε ότι και το συγκεκριμένο το είχε ζητήσει ο τοπικός Δήμος να το συντηρήσει και να το βάλει στην είσοδο του χωριού εν είδη μνημείου αλλά ο ιδιοκτήτης του αρνήθηκε.Εκτός από αυτά που έβαλα και είναι στο ίδιο χωράφι,έχει και ενα Kadett C σε φάση επισκευής ,2-3 παλιά τρακτέρ,ενα παλιο φορτηγό Mazda αν το είδα καλά,γενικά μου είπαν ότι είναι τυπος που δεν πετάει τίποτα

.
Άβαταρ μέλους
By BEAMS
#205980
belgarion έγραψε:Επειδή έτυχε να ρωτήσω κάποιον γείτονα μου είπε ότι και το συγκεκριμένο το είχε ζητήσει ο τοπικός Δήμος να το συντηρήσει και να το βάλει στην είσοδο του χωριού εν είδη μνημείου αλλά ο ιδιοκτήτης του αρνήθηκε.Εκτός από αυτά που έβαλα και είναι στο ίδιο χωράφι,έχει και ενα Kadett C σε φάση επισκευής ,2-3 παλιά τρακτέρ,ενα παλιο φορτηγό Mazda αν το είδα καλά,γενικά μου είπαν ότι είναι τυπος που δεν πετάει τίποτα

.


Τι να πω; Αν ήταν δικό μου, αν το είχα δουλέψει κι αν στις μέρες μας δεν είχα τους πόρους να το αναστήσω θα το θεωρούσα τιμή να το δωρίσω για ανακατασκευή στην κοινότητα που θα ανήκα. Και θα βοηθούσα κατά δύναμη όπου και όπως μπορούσα για να γίνει αυτό πραγματικότητα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#206144
belgarion έγραψε:ι,έχει και ενα Kadett C σε φάση επισκευής
.


Πάμε να μαζέψουμε εκείνο το manta έξω από το Καλπάκι; :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#206148 Το έχεις δει καλά εκείνο το manta,γιατί εγώ μόνο σκουριά βλέπω να έχει

.