Συζήτηση και τεχνικές λύσεις για τα παλαιότερα μοντέλα αυτοκινήτων και μοτοσικλετών
Άβαταρ μέλους
By aquasonic
#418315 Καλησπέρα σας! Πρώτο post (απο τα πολλά που έρχονται ελπίζω!)

Μετά απο 35 χρόνια, αποφάσισα να αντικαταστήσω τα σάπια πια υφάσματα στα καθίσματα του Μκ1 Jetta μου, μαζί με το γενικό συμμάζεμα που του κάνω (ξεσάπισμα ολικό βάψιμο, ηλεκτρολογικά etc). Μέχρι τώρα, αν εξαιρέσει κανείς τα κοινά (ευτυχώς πολλά) κομμάτια με το Golf και γενικά ολο το group VAG της εποχής, είναι σχετικά επίπονη διαδικασία καθότι πολλά body parts αλλά και τσιμούχες (π.χ πίσω παρμπρίζ και φώτα) απλά είτε δεν κατασκευάζονται είται είναι πανάκριβα να βρεθούν. BUT, καλή καρδία, ηρεμία, ελπίδα οτι δεν θα ξαναβρέξει ποτέ όπου είναι το αμαξί και προχωράμε :lol:

Όπως έλεγα λοιπόν προτού ξεφύγω, έφτασα στο σημείο να ασχοληθώ και με τα καθίσματα. Η αλήθεια είναι πως δεν τα βιάζομαι, τα σημαντικά για την διατήρηση του αμαξώματος γίνανε. Απλά θέλω να αποφύγω τις μυρωδίες (γιατί 35 χρόνια σκόνης και βρώμας είναι αυτά) και ο Βιολογικός απλά καταλήγει να τα καταστρέφει περισσότερο.

Στην περιοχή της Λάρισας που μένω αυτή την περιόδο λόγω δουλείας, σε όσους πήγα μου είπαν οτι δεν μπορούν να βρούν το αρχικό ύφασμα (και πως δεν θα το βρώ πουθενά) και μου πρότιναν διάφορα υφάσματα που ούτε θύμιζαν το αρχικό, ούτε θα δίχνανε ρετρό η όμορφα αρκετά ώστε να τα δεχθώ.

Μετά απο αρκετό ψάξιμο, έπεσα πάνω στην West Trading BV, μια εταιρία που εδρεύει στην Ολλανδία και στους καταλόγους της δίχνει το ύφασμα, συγκεκριμένα αυτό . Το πρόβλημα είναι πως στέλνουν μόνο χοντρική.

Το ερώτημα λοιπόν: Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια εταιρία (είτε υφασματάς είτε οτιδήποτε) που να μπορεί να μπεί στην διαδικασία να μου στείλει ρετάλι για 2 αυτοκίνητα; (1 να φορεθεί + 1 καβάτζα) Και την τοποθέτηση να την αναλάβω εγώ εδώ (Λάρισα.)

Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#418325 Καταρχήν, καλωσήλθες! :s_yes :s_howdy

Στην ερώτησή σου, όταν λες χοντρική, τι εννοείς; Δηλαδή, τους έστειλες μήνυμα και σου απάντησαν πως δεν σου στέλνουν επειδή είσαι ιδιώτης, ή στέλνουν μόνον μεγάλη ποσότητα;
Γιατί αν είναι το δεύτερο, το πρόβλημα δεν λύνεται εύκολα, αφού εσύ θέλεις συγκεκριμένη ποσότητα, αν είναι το πρώτο, πιθανόν να μπορείς να το παραγγείλεις μέσω κάποιου ταπετσέρη. Ρώτησες σε ταπετσέρη αν το αναλαμβάνει αυτό που θέλεις και αρνήθηκε;
Άβαταρ μέλους
By aquasonic
#420286 Καλημέρα και πάλι! Ευτυχώς βρέθηκε λύση, βρήκα ταπετσέρη ο οποίος προσφέρθηκε να το παραγγείλω ως αυτός! :yahoo: Έστειλα στον Ολλανδό ελπίζω να μην έχω απο αυτόν θέματα τώρα!
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#421889 Νίκο τι κάνεις εδώ μέσα εσύ??
Καλώς ήρθες!