Συζήτηση και τεχνικές λύσεις για τα παλαιότερα μοντέλα αυτοκινήτων και μοτοσικλετών
Άβαταρ μέλους
By DAP
#300271 @D-jet
Μιας και θεωρω οτι ειμαι ασχετος με τους κανονισμους κυκλοφοριας ιστορικων αυτοκινητων ανετρεξα σε ενα μπλογκ του Δημητρη Παπανδρεου απο οπου και σας παραθετω το παρακατω κειμενο που αναφερeι πολλα σχετικα με τα ιστορικα αυτοκινητα.
http://www.autoclassic-magazine.blogspo ... st_20.html
Δεν ξερω αν απο τοτε αλλαξαν ριζικα τα πραγματα .....Aν εχετε νεοτερες πληροφοριες παρακαλω δωστε μου λινκ.....μεχρι τοτε θεωρω το επιθετικο υφος σας οτι δεν αρμοζει απεναντι μου.....Οσον αφορα τις δικαιολογιες για τον παραβατη ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του......
Άβαταρ μέλους
By papserg
#300425 Η κίνηση των Ιστορικών Οχημάτων καθορίζεται από το ΦΕΚ, 3019 τεύχος Β που δημοσιεύτηκε στις 28/11/2013. Μεταγενέστερο δεν υπάρχει, άρα ισχύει αυτό.

Τι λέει εκεί μέσα για τα Ιστορικά: "Τα παλαιά αυτοκίνητα αυτά, δύνανται να κυκλοφορούν στις εκδηλώσεις που
οργανώνονται ή εγκρίνονται από τα προαναφερόμενα νομικά πρόσωπα επί οδών ή άλλων δημοσίων και ιδιωτικών χώρων, βάσει πιστοποιητικού καταχωρήσεως, που θα εκδίδεται από τα νομικά πρόσωπα αυτά. Επίσης, δύνανται να κυκλοφορούν για τους αγώνες που πραγματοποιούνται σύμφωνα με το άρθρο 49 του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ν. 2696/1999). Τα ανωτέρω μηχανοκίνητα οχήματα οφείλουν να φέρουν κατά τις ανωτέρω εξόδους τους, χαρακτηριστικές αριθμημένες πινακίδες που εκδίδονται από τα παραπάνω εξουσιοδοτημένα νομικά πρόσωπα
(εννοεί τους εκπροσώπους των FIA, FIM & FIVA καθώς και την ΕΟΟΕ).

Άρα, ο Δημήτρης Παπανδρέου στο blog του όταν λέει "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ, εκτός από τό πήγαινε-έλα στο συνεργείο, και επίσης το "πήγαινε στην εκκίνηση και επέστρεψε απο το σημείο τερματισμού" των διάφορων αγώνων, εκδηλώσεων και εκδρομών των Λεσχών. Ολα τα υπόλοιπα ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ." Οι δοκιμές δεν είναι πήγαινε-έλα στο συνεργείο, όπως αυθαίρετα μεταφράζει το νόμο ο Δ.Π.

Και για να δείτε το αδιέξοδο της λογικής ΔΠ, ας πούμε πως έκανα ρεκτιφιέ στη R51 και χρειάζεται 1200-1500 χλμ στρώσιμο. Τι πρέπει να κάνω? Κάποιες χιλιάδες γύρους στην αυλή μου ή στο τετράγωνο? Αν πάω βόλτα στην πόλη, είμαι παράνομος? Αν βάλω την κόρη μου επάνω?

Πρέπει κάποτε να σταματήσουμε να κυνηγάμε μάγισσες. Δεν είμαι τόσο |λογοκρισία| να αντικαταστήσω καθημερινά ένα σύγχρονο 1400άρι (ας πούμε ένα Focus ή ένα Astra) με ένα απαρχαιωμένο τεσσαρακονταετίας (ας πούμε μια W115), μόνο και μόνο για να γλυτώνω 500 ευρώ το χρόνο (τόση είναι πάνω κάτω η διαφορά σε τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια), τη στιγμή που μούχει κοστίσει τα διπλά και βάλε από το 1400άρι, έχω σπαταλήσει τις άπειρες ώρες για να το φέρω σε λογαριασμό, τρέμει η ψυχή μου γιατί άμα χαλάσει κάτι θα κάνω κανα δυο μήνες να το βρω και γύρευε πόσα uα ζητάει ο Γερμανός/Αμερικάνος/κλπ παλιατζής για να μου το στείλει, κλπ κλπ κλπ.

Μην ψάχνετε να βρείτε απατεώνες εκεί που σπανίζουν και μην αισθάνεστε κορόιδα όταν βλέπετε πινακίδα ΙΟ. Μιλήστε στον μουρλό που το οδηγεί και κατά πάσα πιθανότητα θα διαπιστώσετε πως γενικά πληρώνει (και) στο κράτος, ίσως και περισσότερα από σας...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#300427 Ποιό είναι το κινητρο λοιπόν για κάποιον με μια 911 για να της βγάλει ιστορικές πινακίδες;
Άβαταρ μέλους
By papserg
#300436 @drdino
1) Να έχει πιστοποίηση αυθεντικότητας
2) Να μην πληρώνει τσάμπα (αν δεν το κυκλοφορεί)
3) Να ενταχθεί σε μια λέσχη και να βρει άλλους ομοίους του
4) Να έχει υποστήριξη σε τεχνικά, νομικά, οικονομικά (αγορά/πώληση) και άλλα θέματα
5) Να μην υπάρχει εναλλακτική (διαγραμμένο, ΟΔΔΥ, εισαγωγής, κλπ).

@D-Jet
Εγώ θα ήθελα παραπάνω δυνατότητες κυκλοφορίας. Θα ήθελα π.χ. να βάλω μέσα (ή επάνω, αν είναι με κάποιο μηχανάκι) τα παιδιά μου και να πάω μια Κυριακάτικη βόλτα χωρίς event και άλλα λεσχιακά, ίσα ίσα για να αισθανθούν πως είναι αυτό το πράγμα, να πιούμε καφέ χαζεύοντας τις γραμμές της W123 δίπλα στη θάλασσα και να γυρίσουμε σπίτι. Αυτό γιατί να απαγορεύεται? Πως θα πείσω το παιδί μου πως αυτά τα πράγματα έχουν μια κάποια αξία, πως θα το οδηγήσω στο να τα γνωρίσει και να τα αγαπήσει αν δεν μπορώ να το πάω μια βόλτα, ή ακόμα χειρότερα, αν δεν μπορεί αυτό να τα πάει μια βόλτα?
Άβαταρ μέλους
By DAP
#300454 Να που βγηκε και κατι χρησιμο απο την κουβεντα,εστω και καφενειου (οπως λεει και πανω πανω η σελιδα)....
:lol: :lol: :lol: Τελος καλο,ολα καλα.....