Συζήτηση και τεχνικές λύσεις για τα παλαιότερα μοντέλα αυτοκινήτων και μοτοσικλετών
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#300882
D-Jet έγραψε:
mousatos έγραψε: :hmmm:

Σε τρώει το μούσι;


Νομίζω οτι ήταν προφανές.
Πληρώνουν ή δεν πληρώνουν τέλη; Τη μια γράφεις οτι έχουν τέλη χωρίς τεκμήρια , την άλλη οτι δεν πληρώνουν τέλη.
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#300966
mousatos έγραψε:
mousatos έγραψε:
D-Jet έγραψε:Για ιστορικά νούμερα δεν πληρώνεις τέλη.

D-Jet έγραψε:Για την ιστορία, από όλο αυτό το σουσουρο τόσα χρόνια αυτό που καταφέραμε είναι το εξής:
Μέχρι πριν από κάποιους μήνες τα χαρακτηρισμένα ιστορικά αυτοκίνητα με πινακίδες υπουργείου είχαν πλήρη απαλλαγή των τεκμηρίων (τέλη και όλα τα άλλα κανονικά)

:hmmm:

Νομίζω οτι ήταν προφανές.
Πληρώνουν ή δεν πληρώνουν τέλη; Τη μια γράφεις οτι έχουν τέλη χωρίς τεκμήρια , την άλλη οτι δεν πληρώνουν τέλη.

:roll:
Πιο σαφές δεν μπορώ να στο κάνω...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#301085 Μπορώ εγώ, α) τα χαρακτηρισμένα ιστορικά αυτοκίνητα με κανονικές πινακίδες είχαν πλήρη απαλλαγή των τεκμηρίων (τέλη και όλα τα άλλα κανονικά) και β) η
πινακίδα ιστορικού δεν έχει σχέση με κάποιο υπουργείο.
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#301303
mousatos έγραψε:Μπορώ εγώ, α) τα χαρακτηρισμένα ιστορικά αυτοκίνητα με κανονικές πινακίδες είχαν πλήρη απαλλαγή των τεκμηρίων (τέλη και όλα τα άλλα κανονικά) και β) η
πινακίδα ιστορικού δεν έχει σχέση με κάποιο υπουργείο.

Πες το και έτσι, αν σ'αρέσει. (Αν και δεν νομίζω ότι είπα κάτι άλλο απο την αρχή)



Λάβλυ! :eat:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#308643 Ποιος αραγε εχει δει ταξι RENAULT COLORAL..... :hmmm: Εγω ομολογω οτι δεν θυμαμαι να κυκλοφορει ποτε στην Ελλαδα τετοιο ταξι γυρω στα 1948 με 50......

Ψαχνω λοιπον για μια φωτογραφια ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΤΑΞΙ ΡΕΝΩ ΚΟΛΟΡΑΛ προκειμενου να βοηθησει ενα φιλο να φτιαξει μια μινιατουρα 1/43.

Οποιος μπορει να μου πει ΠΟΥ να ψαξω και να βρω θα του χρωστω μεγαλη χαρη....
Ευχαριστω εκ των προτερων.....
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#308737
DAP έγραψε:Ποιος αραγε εχει δει ταξι RENAULT COLORAL..... :hmmm: Εγω ομολογω οτι δεν θυμαμαι να κυκλοφορει ποτε στην Ελλαδα τετοιο ταξι γυρω στα 1948 με 50......

Ψαχνω λοιπον για μια φωτογραφια ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΤΑΞΙ ΡΕΝΩ ΚΟΛΟΡΑΛ προκειμενου να βοηθησει ενα φιλο να φτιαξει μια μινιατουρα 1/43.

Οποιος μπορει να μου πει ΠΟΥ να ψαξω και να βρω θα του χρωστω μεγαλη χαρη....
Ευχαριστω εκ των προτερων.....


Νομίζω ότι εκείνα τα χρόνια δεν υπήρχαν προδιαγραφές για ταξί και όλα ήταν μαύρα και αργότερα γκρίζα, στη Γαλλία ήταν δίχρωμο ( όλα αυτά ήταν δίχρωμα εξ ού και το όνομα ) με μπέζ στον ουρανό μέχρι τις πόρτες εκεί που αρχίζουν τα τζάμια, και το κάτω μέρος ήταν maroon που το συνήθιζε η Renault στο 4.
Άβαταρ μέλους
By fiat127
#308967 Μεχρι τα μεσα περιπου της δεκαετιας του 60 δεν υπηρχε συγκεκριμενο χρωμα για ταξι.Μπορει αρκετα απο αυτα να ηταν μαυρα,αλλα χωρις να υπαρχει καποιος κανονισμος που να το υπαγορευει.
Για την ακριβεια,ειχαμε γνωστο ταξιτζη με Fiat 1100(το παλιο,αυτο της δεκαετιας του 40), η κατι παρομοιο τελος παντων,δεν εχω φωτογραφια.Το αυτοκινητο ηταν πρασινο κυπαρισσι,και καποια στιγμη μεταξυ 1964 και 1968 που αλλαξε ο κανονισμος,βαφτηκε και αυτο γκρι.
Οποτε,οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο..
Άβαταρ μέλους
By DAP
#308983 Μα και η φωτογραφια που ψαχνω 90% θα'ναι μαυροασπρη.Ισως μαντεψει το χρωμα....Και ισως το ταξι να εχει τιποτα παραπανω,σχαρα οροφης π.χ κλπ.
Περισσοτερο ψαχνει για την πινακιδα (!!!)....Θελει,ο ψειρας, να'ναι "πραγματικη" αν εχεις το θεο σου.... :vava:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#445456 Αλλαζει η δυνατοτητα μετακινησης με τα ιστορικα νουμερα..... ΙΟ ΕΟΟΑ... κ.λ.π. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΤΡΑΙΛΕΡ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΝΤΑΙ!!!!
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#445458 viewtopic.php?p=445243#p445243
Βέβαια λένε ότι θα παλέψουν να αναιρεθεί η απόφαση

< >
Άβαταρ μέλους
By otso
#445462 η ΕΟΟΕ ειναι της ΕΛΠΑ;
η ΕΟΟΕ και η ΦΙΛΠΑ υπαρχουν στην ελλαδα που εκδιδουν πινακιδες ιστορικου; η υπαρχει και η ΕΛΠΑ ; αν υπαρχει ακομη;
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#445464 Οι της ΦΙΛΠΑ ισχυρίζονται ότι το θέμα αφορούσε τις αγωνιστικές πινακίδες και εκ παραδρομής πέρασε ο νόμος για τις ιστορικές.

Οποία περίπτωση και να ισχύει μιλάμε για μέγιστους καραγκιόζηδες εκεί στο υπουργείο. :thumbsdown: