Τα πρωτότυπα και τα μελλοντικά μοντέλα των κατασκευαστών
Άβαταρ μέλους
By pik.
#239605 ας μιλησουμε για το νεο μοντελο της Tesla.
Θα παρουσιαστει μεθαυριο ,με τιμη κατω απο 40k και ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα προταση πλεον για καθε συνειδητοποιημενο αγοραστη.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
δεν ξερουμε αν θα ειναι ενα πιο μικρο Model S,αν θα ειναι αντιπαλος της 3αρας αλλα προσωπικα ενα αμαξι που στοιχιζει κατω απο 40k και εχει την τεχνολογια τις ευκολιες και την καινοτομια ενος Τεσλα οχι μονο θα το επαιρνα υποψην αλλα ενδεχεται να το εβαζα και Νo1 σε λιστα αγορας.

1000Ε προκαταβολη και σε 1,5 χρονο παραδοση μια και τοσο θελει για να φτιαχτει.
με ενδιαφερει,δεν το κρυβω ,η ιδεα αλλα πρεπει πρωτα να δω το αμαξι με τι μοιαζει οπτικα.

σας ενδιαφερει ενα Tesla σε τιμη 3series,Giulia,C Class,A4,XE?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#239608 Εμένα θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο αλλά πρέπει να εξασφαλιστεί η υποδομή ώστε να μπορείς να κάνεις ταξίδι χωρίς ταλαιπωρία. Η αυτονομία τους όμως όλο και μεγαλώνει καθώς η τεχνολογία εξελίσσεται και είμαι αισιόδοξος.
Απλό κατασκευαστικά και σε συντήρηση με πολύ καλές επιδόσεις και υπέρτατο κόλλημα στο κάθισμα και κόστος μετακίνησης (εννοώ "καυσίμου") ελάχιστο. Και αισθάνεσαι ότι βοηθάς και το περιβάλλον.
Πάντως βλέπω αρκετά Tesla να κυκλοφορούν (Λονδίνο). Εντυπωσιακό το πόσο ήσυχα κυλάνε.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#239614 ακριβως.
ΝΙωθω σαν να ειμαι με Νοκια Ν95 στα 899Ε και ξαφνικα να μου παρουσιαζουν το iPhone.
γιατι να καθησω με μια τεχνολογια που θεωρω εχει φτασει στο οριο της και ειναι 130 ετων και βαλε;
σε συνδυασμο με εναν Pοwerwall για μενα που ειμαι νησιωτης και αν μελλοντικα μεινω στην Κερκυρα πιστευω ειναι ΙΔΑΝΙΚΟ μεσο μεταφορας και μετακινησης.

Εξαλλου δεν κανω πολλα χλμ τον χρονο.
Ακομα ομως και στην Ιταλια εχω εστω ενα μικρο δικτυο.
Το ζητημα μου δεν ειναι τοσο αυτο οσο το τι προοπτικη μου δινει το αμαξι.

μεγαλο πραγμα να μην χρειαζομαι να δινω ενα σκασμο χρηματα σε βενζινες ΦΠΑ στην βενζινη,συντηρηση και ΦΠΑ,ουσιαστικα το αμαξι θελει ελαστικα,φρενα και τελος ειναι πολυ απλο στην λειτουργια.
δεν λεω ομορφες οι 3αρες οι Giulie και οι ΧΕ και οι Merc αλλα εδω μιλαμε για άλλο φρουτο.

Μιλησα για χρηστες που ξερουν τι θελουν και πως οδηγουν γιατι παιζει ρολο να ξερεις πως χρησιμοποιεις ενα αμαξι,τι αναγκες εχεις και αν μπορεις να μην ανεφοδιαζεις σε 2 λεπτα.Ομως για μενα τουλαχιστον το αμαξι ειναι πολυ ενδιαφερον.

Ηλεκτρικο,κοστος μικρο σε συντηρηση,ησυχο,πρασινο,ελαχιστο κοστος ανεφοδιασμου σε σχεση με τα συμβατικά,χωροι,κορυφαια παθητικη ασφαλεια μια και δεν υπαρχει κινητηρας και αν θελω του αλλαζω με ενα κοστος μπαταρια και το εχω για άλλα τοσα χρονια.

με ελκυει αυτη η σκεψη.
βαζω στην ακρη τα καλουδια τα ηλεκτρονικα που ειναι και αυτα ενα κλικ πιο προηγμενα απο τα συμβατικα αμαξια.
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#239624 Το μόνο πρόβλημα είναι του ανεφοδιασμού και σπίτι και σε ταξίδι. Γιατί το ένα προϋποθέτει να έχεις αυλή/γκαράζ/μόνιμη θέση παρκαρίσματος και το 2ο γιατί απλά, όπως είπες, δεν γεμίζει σε 2 λεπτά.
Αλλιώς με την αυτονομία των τέσλα δεν υπάρχει θέμα "καθημερινής" μετακίνησης. Επί του πρακτέου, εάν είχα λυμένα τα παραπάνω 2, φυσικά και θα με ενδιέφερε να έδινα μια και καλή ~35000€ και μετά μόνο ασφάλεια και λάστιχα όοοταν χρειαστεί. Και για τον κινητήρα πάλι καλά που υπάρχει και το internet και το συνδέεις απευθείας με το εργοστάσιο και σου κάνουν αυτοί τον έλεγχο.
Απλά δεν ξέρω αν στην Ελλάδα της αντιπαροχής οι περισσότεροι κάτοικοι πόλεων μπορούν να έχουν τέτοια οχήματα. Εκτός κι αν στα επόμενα χρόνια γίνουμε Ρώμη, με φορτιστές σε πολλά διαφορετικά σημεία, οπότε δεν θα υπάρχει θέμα!
Άβαταρ μέλους
By pik.
#239722
Jorge_greek έγραψε:Το μόνο πρόβλημα είναι του ανεφοδιασμού και σπίτι και σε ταξίδι. Γιατί το ένα προϋποθέτει να έχεις αυλή/γκαράζ/μόνιμη θέση παρκαρίσματος και το 2ο γιατί απλά, όπως είπες, δεν γεμίζει σε 2 λεπτά.
Αλλιώς με την αυτονομία των τέσλα δεν υπάρχει θέμα "καθημερινής" μετακίνησης. Επί του πρακτέου, εάν είχα λυμένα τα παραπάνω 2, φυσικά και θα με ενδιέφερε να έδινα μια και καλή ~35000€ και μετά μόνο ασφάλεια και λάστιχα όοοταν χρειαστεί. Και για τον κινητήρα πάλι καλά που υπάρχει και το internet και το συνδέεις απευθείας με το εργοστάσιο και σου κάνουν αυτοί τον έλεγχο.
Απλά δεν ξέρω αν στην Ελλάδα της αντιπαροχής οι περισσότεροι κάτοικοι πόλεων μπορούν να έχουν τέτοια οχήματα. Εκτός κι αν στα επόμενα χρόνια γίνουμε Ρώμη, με φορτιστές σε πολλά διαφορετικά σημεία, οπότε δεν θα υπάρχει θέμα!

μα αυτο εννοειται.

Για μενα ομως που ειμαι Κερκυραιος αρα σε ενα σχετικα μικρο νησι με αποστασεις max 100χλμ,εχω γκαραζ και στο σπιτι και σε γραφειο και καθε μερα το αμαξι τουλαχιστον ενα 7ωρο ειναι στην βαση του,ειναι το ιδανικο αμαξι.
Τωρα αυτο για το ταξιδι το δεχομαι,ταξιδι ομως που;
Οκ στην Ελλαδα μας δεν παιζει αλλα Β.Ιταλια και Γαλλια Γερμανια καθε 100χλμ υπαρχει σταθμος οποτε η ακρη βρισκεται.
Γι αυτο λεω οτι παιζει ρολο που μενεις και να ξερεις τις αναγκες σου.

αντε μια μερα εμεινε,ειμαι πραγματικα πολυ περιεργος.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#239996 Αν είσαι μαθημένος με κάποιο ντίζελ με αυτονομία 800-1000χλμ και δεν σου αρέσει να σταματάς και είσαι πλασιέ τότε ναι θα σου κακοφανεί. Αλλά έχουν πια σχετικά καλή αυτονομία και η φόρτιση σε κατάλληλους σταθμούς σε εθνικές οδούς γίνεται σε 20 λεπτά. Οπότε σταματάς το βάζεις να φορτίσει και πας για καφέ,πιπί κλπ δεν είναι καμιά τρελή καθυστέρηση. Αρκεί να μην είναι γεμάτες οι θέσεις με τον υπερταχυφορτιστή.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#240069 Και κάπου εκεί πρέπει ν' αναρωτηθούμε από που παράγεται το ρεύμα στην Ελλάδα... και πόσο οικολογικότερος είναι ο λιγνίτης από τη βενζίνη... :(

Όχι ότι το αμάξι δεν είναι αξιόλογο! Ή ότι αυτό ακυρώνει την προσπάθεια και το r&d της Tesla! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#240074 Στις αντιπροσωπείες υπήρχαν ολονυχτίες και ουρές για τις παραγγελίες.

Μόντρεαλ:
Εικόνα

Αυστραλία:
Εικόνα

Χονγκ Κονγκ:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#240083 Δεν πάμε καθόλου καλά...
Φάση smartphones...
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#240084 Ακριβώς. Και λογικά είναι ίδια η ψυχοσύνθεση των ατόμων με όσους στήνονταν στην ουρά για το καινούργιο smartphone. Ο Έλονας το έκανε fashion item και έχει βάλει πολύ κόσμο να βγάζει φωτογραφίες με λεζάντα "1ος στην τάδε πόλη που παρήγγειλα το model 3".
Άβαταρ μέλους
By pik.
#240098
MIXOStsi έγραψε:Δεν πάμε καθόλου καλά...
Φάση smartphones...

αυτοι καλα πανε.

Εμεις σαν χωρα δεν παμε καλά και εχουμε αφησει να μας κυβερνουν τα ζωα και να μας κανουν ομοιους τους.

markvag έγραψε:Και κάπου εκεί πρέπει ν' αναρωτηθούμε από που παράγεται το ρεύμα στην Ελλάδα... και πόσο οικολογικότερος είναι ο λιγνίτης από τη βενζίνη... :(

Όχι ότι το αμάξι δεν είναι αξιόλογο! Ή ότι αυτό ακυρώνει την προσπάθεια και το r&d της Tesla! :rtfm:

μα με 2 πχ Powerwalls εχεις αναγκη τον ηλιο και μονο.
Αυτος ειναι και ο σκοπος,να μην εισαι πελατης της ΔΕΗ.
ειδικα αυτο με ελκυει απεριοριστα.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#240155 Αν ολα πανε οπως προβλεπει ο Elon Musk συντομα θα αλλαξει για παντα η αυτοκινηση..
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#240498 Το ταψί στην μέση του ταμπλό, πιο αταίριαστο δεν νομίζω να μπορούσε να γίνει. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By pik.
#240546 τοσα χρονια βλεπω concepts cars να εχουν ομορφα μινιμαλ ταμπλω χωρις πολλα κουμπια και να μην περναει τιποτα στην παραγωγη.
Και ερχεται η Τεσλα με το 3 και μου βγαζει ενα ταμπλω οπως το θελω!
χωρις πινακα οργανων,μινιμαλ ως εκει που δεν παιρνει. :metalo:
και σαν εμφανιση ειναι πανεμορφο...μια μικρη 5gt με μουτρακι τυπου Αστον... :metalo:

το μοντελο εχει στανταρ supercharging,autopilot και φανταζομαι στα 45k θα εχει και ακομα καλυτερες μπαταριες και επιδοσεις! :ninja:

ειμαι ενθουσιασμενος.
σκεφτομαι να καταθεσω παραγγελια.