Τα πρωτότυπα και τα μελλοντικά μοντέλα των κατασκευαστών
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#187689 Όντως τα Honda ήταν πάντα ακριβά/ακριβότερα, και οι "ειδικές" εκδόσεις ήταν πανάκριβες και ο Σαρακάκης δεν έριχνε ούτε ένα ευρώ τις τιμές του :slap:

Αλλά στην Ελλάδα του 2015:

Audi S3 48K€
BMW M235 58K€
A45 AMG 52K€
MeganeRS 45K€
Cupra 32K€
GolfR 45K€

Και το CTR να κάνει 67Κ€....αυτό φτάνει σε νέα επίπεδα καιγαματοσύνης για τον Σαρακάκη :metalo:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#187766 Και 48.000€ η Mustang των 5000 κυβικων!
43Κ η μικρή.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#187833
mirage έγραψε:To civic ειναι made in UK

< >


Σωστος, δεν το ηξερα οτι ισχυει και για το Type R. Οποτε διανεμονται απο το εργοστασιο στο Swindon...

Aρα δεν προκυπτει καποιος φορος, εξτρα εξοδα, εισαγωγης απο Ιαπωνια, οπως φανταζομουν.

Αρα για τι επιπεδου φορους του κρατους συζηταμε? Σχεδον 100% της αξιας του προ φορων?

Και ενα παραδειγμα, ως τροφη για σκεψη...

Το 2,5λιτρο impreza Sti στην Γερμανικη αγορα ξεκιναει απο τα 42κ ευρω περιπου, με μια ενδιαμεση "sport" εξοπλιστικη εκδοση στα 45κ και την top spec εκδοση στα 49κ ευρω. Ακομα και εαν εδω εισαγεται η "ξεβρακωτη εκδοση, το συγκεκριμενο αυτοκινητο τιμολογειται στα 48,900 ευρω...

(θυμιζω οτι το Type r αντιστοιχα στην Γερμανικη αγορα ξεκιναει απο 34κ περιπου...)

Οχι οτι εχω τιμες CIF στα χερια μου, ή οτι γνωριζω τα τελωνιακα ζητηματα, αλλα -διαχρονικα- το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι, οσο και εαν διατεινεται(?) ο ομιλος "Σ" οτι τα 30+ κ ευρω ειναι "φοροι"...

P.S Η τιμολογηση του Type R στην Ελλαδα, καλλιστα μπορει να αποτελει το πλεον κακογουστο ανεκδοτο της αυτοκινητιστικης χρονιας που μας περασε... :metalo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#187845
NickTG έγραψε:Και 48.000€ η Mustang των 5000 κυβικων!


To τάπερ ή ένα τέτοιο + τέλη/φόρους πολυτελείας για 10 χρόνια;;;; :twisted: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#187934 Μάλλον με λογική ελ. δημοσίου... "Πόσα είπαμε μας λείπουν;;" :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#187991 Εντάξει δεν υπάρχει η τιμή..Δε νομίζω να φταίνε μόνο οι φόροι.Και τα άλλα μοντέλα με τετρακινησεις κτλ σίγουρα έχουν φόρο πολυτελείας στο 20%.
H M2 ποσο κάνει είπαμε 70Κ?
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#188071
kostis20 έγραψε:Εντάξει δεν υπάρχει η τιμή..Δε νομίζω να φταίνε μόνο οι φόροι.Και τα άλλα μοντέλα με τετρακινησεις κτλ σίγουρα έχουν φόρο πολυτελείας στο 20%.
H M2 ποσο κάνει είπαμε 70Κ?


Ναι, 70 αλλά ένα -10% θα σου κάνουν άνετα. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#188186
Nikos! έγραψε:
kostis20 έγραψε:Εντάξει δεν υπάρχει η τιμή..Δε νομίζω να φταίνε μόνο οι φόροι.Και τα άλλα μοντέλα με τετρακινησεις κτλ σίγουρα έχουν φόρο πολυτελείας στο 20%.
H M2 ποσο κάνει είπαμε 70Κ?


Ναι, 70 αλλά ένα -10% θα σου κάνουν άνετα. :inlove:


Φαντάζομαι δεν το λες χωρίς να έχεις κάτι στα υπόψη... :innocent: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#198414
Άβαταρ μέλους
By JBT
#198462 Meanwhile in Europe...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#198496 αν δεν κανω λαθος 23.500 δολλαρια στην Ιαπωνια
Άβαταρ μέλους
By JBT
#198497 Πέφτει λίγο μακρυά όμως και θα είναι και αριστεροτίμονο.

Η τιμή πάντως μπορεί να πέσει κι άλλο (ψιθυριστά με το είπανε :lol: )
Άβαταρ μέλους
By bill33
#200321
JBT έγραψε:Πέφτει λίγο μακρυά όμως και θα είναι και αριστεροτίμονο.

Η τιμή πάντως μπορεί να πέσει κι άλλο (ψιθυριστά με το είπανε :lol: )

και τι μας πειράζει; :s_tongue