Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#856381 Έβαλα τον Δεκέμβριο 2 πόρτες σε βεράντα αλλά σε κτίριο του 60. Έβγαλε τα ξύλινα ρολά και τοποθέτησε το νέο κούφωμα. Εγώ πήγα κατ ευθείαν στο συνεργείο τοποθέτησης. Θα ψάξω να βρω το τηλέφωνο τους. Έχουν στο Μενίδι το μέρος που τα φτιάχνουν, αφού έρθουν και μετρήσουν υις διαστάσεις. Ο νικητής μου δεν έχει παράπονο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#856383
skous έγραψε:
PeterPan έγραψε:Υπάρχει μία βίδα στην πόρτα, είναι κάτω-κάτω, από τη μεριά της κάσας που στηρίζεται η πόρτα. Όσο την ξεβιδώνεις, τόσο προεξέχει και κατεβάζει εν τέλει τον ανεμοθραύστη
Yes αλλα δεν πιανει μεχρι τις άκρες άκρες, και επειδη ειναι βορινή, απο εκει μπάζει τρελά. Φαντάσου απέξω εχει ΚΑΙ μαρμαροποδια!


< >
Υπάρχουν κάτι ανεμοθραύστες-αφρολέξ που τα βάζεις κάτω από τις πόρτες ασφαλείας. Ίσως σε βοηθήσουν.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#856455
01.
Βελτιωμένος εξωδικαστικός μηχανισμός με επιπλέον κούρεμα χρέους ως 28%

Περισσότερα
02.
Διμερείς συμφωνίες με τράπεζες & servicers με προστασία από καταχρηστικές πρακτικές

Περισσότερα
03.
Ρύθμιση οφειλών με ηλεκτρονική αίτηση μέσω του κώδικα δεοντολογίας των τραπεζών

Περισσότερα
04.
Βεβαίωση ευάλωτου οφειλέτη και ενδιάμεσο πρόγραμμα στήριξης με επιδότηση και δυνατότητα επαναγοράς της κατοικίας

Περισσότερα
05.
Στεγαστικό Επίδομα ΟΠΕΚΑ

Περισσότερα
06.
Πρόγραμμα «Στέγαση και Εργασία»

Περισσότερα
07.
Πάγιες ρυθμίσεις 24 δόσεων σε εφορία και ασφαλιστικά ταμεία



https://minfin.gov.gr/kratametospitimas.gr/#

Όλες οι παθογένειες του ελληνικό κράτους μέσα σε μία δράση :iconcool:

Πόσες ανθρωπο ώρες χαμένες, πόση πνευματική εργασία για να βρεθεί ο τρόπος για άλλη μία φορά να την βγάλουν καθαρή οι μπαταχτσίδες και όσοι θέλησαν να ζήσουν πάνω από τις δυνάμεις τους σε βάρος όλων αυτών που έχουν νοικοκυρέψει την ζωή τους, έχουν αποκτήσει τα ακινητά τους και κοιτάζουν μόνο τη δουλειά τους.

Δεν είδα ποτέ κανένα κράτος να έρχεται να τους δίνει 7 (!) διαφορετικούς τρόπους για να γλιτώσουμε τα τέλη κυκλοφορίας και τις εισφορές προς την ΕΡΤ . :roll:


Ωραία, θα αναρωτιέμαι όλο το παρασκευόσαββατοκύριακο, μία φορά να πάω Σεν Μοριτς και να μη βγει ξινό
..... :x
Άβαταρ μέλους
By nEK
#856934 Καμια ιδεα? Δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο...
Εχω ανοιγομενες πορτες στο γκαραζ . Το "προβλημα" μου ειναι πως το γκαραζ εχει κλιση προς τα εξω, οποτε για να ανοιγουν οι πορτες, στη κλειστη θεση απεχουν απο το δαπεο 3-4 ποντους. Θελω να κλεισω αυτο το κενο ομως, οχι απαραιτητα αεροστεγος, για να μην μπαινουν φυλλα μεσα. Σκεφτηκα ως μονη λυση να γινει δοντι στο σημειο κλεισιματος ωστε να μην υπαρχει κενο. Αλλα θα ειναι ασκηπο και επικυνδυνο για σκουντουφλημα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#856937 χοντρο λαστιχο που θα βιδωθει στο κατω μερος των πορτων?
λαστιχο χοντρο σαν πατακι αυτοκινητου πχ.
Πουλανε τετοια με το μετρο.

https://www.velentzas.com.gr/dapeda/kao ... AYQAvD_BwE
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#856944 Πιο δύσκολο, να ανοίγουν οι πόρτες προς την άλλη κατεύθυνση ώστε να μην χρειάζεται να είναι κοντές. Τότε θα χωράει και η ελαστική προέκταση.
Άβαταρ μέλους
By fotini87
#859134 Καλησπέρα σε όλους,μια ερώτηση αν γνωρίζεται θα ήμουν υπόχρεη..σε μπαλκονόπορτα αλουμινίου λογικά τις σειρας alumil που τοποθετήθηκαν περίπου πριν 20 χρόνια με ελαστικές φούσκες περιμετρικά στα φύλλα που στην άκρη του έχουν πορτοκάλι χρώμα,μπορούν να βγουν αυτα και να μπουν κουμπωτα αφρωδη λάστιχα??
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#860600 Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να επισκευάσω σώματα καλοριφέρ τα οποία έχουν αρχίσει να στάζουν;
Ξεκινήσαμε πέρσι με το πρώτο, το οποίο αντικαταστήσαμε και μέσα σε μισό χρόνο εμφάνισαν το ίδιο πρόβλημα και άλλα δύο σώματα :x

Σκέφτηκα μήπως αν τα τρίψω και τους βάλω καμιά εποξική κόλλα για μέταλλα ή αντίστοιχο επισκευαστικό στόκο, καταφέρω να τα σώσω. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι να επιλέξω.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#860604 αυτα λογικα σκουριαζουν απο μεσα προς τα εξω.
Μαλλον δεν θα ασχολιομουν καθολου.
Παρτο αποφαση και αλλαξε τα ολα,να παρεις και καποια καλη τιμη.
Στα ποσα χρονια τρυπησαν?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#860605
axel12p έγραψε:Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να επισκευάσω σώματα καλοριφέρ τα οποία έχουν αρχίσει να στάζουν;
Ξεκινήσαμε πέρσι με το πρώτο, το οποίο αντικαταστήσαμε και μέσα σε μισό χρόνο εμφάνισαν το ίδιο πρόβλημα και άλλα δύο σώματα :x

Σκέφτηκα μήπως αν τα τρίψω και τους βάλω καμιά εποξική κόλλα για μέταλλα ή αντίστοιχο επισκευαστικό στόκο, καταφέρω να τα σώσω. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι να επιλέξω.
Τρυπάει επειδή έχει σκουριάσει από μέσα. Αν καλύψεις την τρύπα τώρα θα ανοίξει λίγο πιο πέρα.
Η μόνη σίγουρη λύση είναι η αλλαγή.

.
Άβαταρ μέλους
By glf
#860621 Γι αυτό αν ξεκινήσει να στάζει το πρώτο, η λογική λέει να τα αλλάξεις όλα. Αφού ειναι η ίδια παρτίδα, όπου να ναι θα την ακούσουν και τα υπόλοιπα.
Εμείς πχ τα αλλάξαμε μέχρι και στο διαμέρισμα που έχουμε για νοίκιασμα...
Δε σώζεται..

Ευκαιρία να δείτε όμως γιατί σκουριασαν. Πόσα χρόνια πήγανε; Υποθέτω είναι τα παλιά τα σιδερένια τα βαριά που κάνουν φέτες.

Δείτε για σωστή καθοδική προστασία ιδίως αν οι σωλήνες προσαγωγής είναι χάλκινες, τα σώματα σιδερένια οπότε έχεις σημεία με θέμα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#860628 Ευχαριστώ για την βοήθεια! Έλεγα μήπως έσωζα τίποτα μέχρι να τα αλλάξω.
Τα σώματα είναι 15ετίας και είναι τα κλασσικά όπως το παρακάτω. Όλα ξεκίνησαν να σαπίζουν στην βάση τους.

Εικόνα