Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#859207
egobrain έγραψε:
(υπολόγισε ότι την εξυπηρετεί επίσης η γραμμή 36Χ)


Θα περνάει μπροστά από ΕΚΕΤΑ ?
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#859210 περνάει απ' τη στάση Ζώνη Καινοτομίας όπως το 66.
επειδή είναι νέα γραμμή ρώτα τον ΟΣΕΘ για όποιες απορίες.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#859212 Ναι με το 36Χ βολεύεται με ένα λεωφορείο, στην περίπτωση που διαλέξετε το σπίτι στην Ιατρού Ζαννα.
Βέβαια πάλι θα χρειάζεται περπάτημα για να ανέβει στην Παπαναστασίου, αλλά αυτό δεν το γλιτώνει.
Μπορεί να γλιτώσει όμως το ένα λεωφορείο.

Το 36Χ ξεκινάει από Τριανδρία, πιάνει άνω τούμπα μέσω Λαμπράκη μέχρι την έξοδο για τον περιφεριακό στα Κων/πολιτικα.
Μετά κατεβαίνει κάτω Τούμπα, πιάνει κατεβαίνει τη Μπότσαρη, και στρίβει αριστερά Παπαναστασίου, μέχρι την Αλλατίνη και από εκεί και πέρα περνάει από κοιμητήρια, ΕΚΕΤΑ, cosmos και τερματίζει ΙΚΕΑ.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#859231 Διαλέττη το κατακαλόκαιρο σε χαμηλό όροφο είναι πολύ καλά γιατί παίζει να μην βλέπει ο ήλιος το διαμέρισμα ούτε λεπτό :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#859257
egobrain έγραψε: η Διαλέττη δίνει το γκλάμορ του κέντρου


Εδώ γέλασα λίγο Γιάννη. :lol:
Για τους παλιούς Θεσσαλονικείς καλές (σχετικά) περιοχές θεωρούνται η παραλία (παλιά/νέα), η Τσιμισκή (αν και είναι ανυπόφορη από κίνηση και θόρυβο) και μετά ανατολικά (Πεδίο Άρεως-Μπότσαρη-Νομαρχία-Καλαμαριά).

Από μένα 1000% Ζάννα, για τον απλούστατο λόγο ότι στο κέντρο γίνονται συχνά φασαρίες-διαδηλώσεις-επεισόδια και ότι είναι πολύ πιο επικίνδυνο για μια νεαρή γυναίκα (στο πάρκο του ΛΠ κυκλοφορεί κάθε καρυδιάς καρύδι τη νύχτα).
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#859289 Όχι δεν ήταν για την ίδια την οδό το κοπλιμάν
(πάλι καλά είναι σε σχέση με πριν την ανάπλαση της γειτονιάς)
Είναι πολύ κεντρικό σημείο για το εργοστάσιο ψυχαγωγίας της πόλης - παραδίπλα βρίσκεις αρμενοβίλ και τρίγωνο περιωπής, περπατάς στη Σβώλου / Ξαρχάκο / Ναυαρίνου. Υποθέτω αυτά λένε κάτι παραπάνω για μια νεαρή και όχι οι πορείες ή ποιότητα της γειτονιάς*.
Άμα ρίξει λαδάκι ο παναγιότατος Δεβότιος θα μπορέσουμε να κρίνουμε καλύτερα.


* βάζω μια φωτογραφία απ' το βιοτεχνικό παρελθόν της που μένει ακόμα στις επιγραφές Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#859293
St.Devote έγραψε:Είναι να νοικιάσω για δύο μήνες ( Ιούλιο - Αύγουστο ) ένα σπίτι για την θυγατέρα . Είμαι μεταξύ δύο - συνολικά ισάξιων - επιλογών. Το ένα σπίτι είναι στην Διαλέττη ( πίσω από τον ΛΠ ) και το άλλο στην Ιατρού Ζαννα ( Μπότσαρη με Όλγας ).

Ποιο από τα δύο πιστεύετε ότι είναι πιο βολικό για μετακίνηση μέσω αστικών για Θέρμη ;


Αν θέλει να ¨κυκλοφορήσει" στη Θεσσαλονίκη, Διαλέττη ασυζητητί. Θα ειναι μεσα στο κέντρο για τις βόλτες της.
Ωραία η παραλία, αλλά για οικογένειες κλπ.
Για τη νεολαία η ζωη είναι στο κέντρο.
Θα χάνει λίγο περισσότερο χρόνο για να παει στη Θέρμη, αλλά ολες τις άλλες ωρες θα ειναι μέσα σε ολα
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#859432 Με φοβίζει και μένα λίγο το πάρκο του ΛΠ (+) τα στενά στη Διαλεττη.

Εχω την αίσθηση ότι το περπάτημα Ζαννα <--> στάση 10 είναι γύρω στο 12λεπτο . Θέλω να ελπίζω ότι κατά την επιστροφή από Θέρμη θα "κουμπώσει" σε κανένα αμάξι συναδέφλου ( που θα είναι πιο πιθανό να περνάει κάπου από Ολγας ) και θα γλυτώσει την επιστροφή.

Επίσης θεωρώ πιο καλό ( και ας πληρώνει ταξί για την επιστροφή ) να γυρνάει στην Ζαννα παρα να γυρνάει με τα πόδια κέντρο ( από θέμα ασφάλειας )
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#859436 Τα 3 Δ, το γκραν κάνιον της Θεσσαλονίκης, καλτ περιοχή όσο δεν πάει. Γενικά όμως αν επιτρέπεται πως προέκυψαν μόνο αυτές οι δύο επιλογές. Έχω την εντύπωση ότι πριν το Σεπτέμβρη υπάρχει μεγάλη διαθεσιμότητα σε επιπλωμένες γκαρσονιέρες πριν πλακώσει το φοιτηταριό
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#859465 Ψαχνω επιπλωμένη γκαρσονιέρα ( όχι στουντιο ) για Ιούλιο και Αύγουστο για την πρακτική της κόρης μου.

Δεν θέλω να μείνει σε συγγενείς , ούτε σε σπίτι φίλης/ου της που θα λείπει ( διακοπές ) στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Τα Airbnb μου δίνουν τιμές ανα μέρα ( που προφανώς δεν μπορώ να υποστηρίζω για το διάστημα 60 συνολικά ημερών ). Τα σπίτια είναι τα μοναδικά που έδωσαν συνολικό πακέτο.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#859481 Αν αποκλείονται τα στούντιο είναι η αλήθεια ότι το περιορίζεις πολύ. Όλα στούντιο έχουν γίνει πλέον
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#860072
Παγκόσμια Ημέρα Νερού: Σήμερα το «Ραντεβού στις δημόσιες βρύσες» - Όλες οι δράσεις στη Νέα Παραλία
Στο άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου θα στηθεί σταντ που θα μοιράζει ενημερωτικό υλικό για το δικαίωμα των πολιτών σε επαρκή δίκτυα κοινόχρηστων βρυσών σε δημόσιους χώρους - Θα τοποθετηθεί και η πρώτη καινούρια βρύση στη Νέα Παραλία
https://www.makthes.gr/pagkosmia-imera- ... lia-695593

αλληλούια
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#860455 Για να έλθει ξανά το θέμα εκεί που πρέπει....

Μέρος με καλό-γρήγορο ντονέρ υπάρχει στην πόλη μας;
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#860476 πονεμένο θέμα Arrows.
μπορείς μα φας στο John’s Deli (στη Νέα Αγορά δίπλα απ'τη Μοδιάνο) ή στον Δραμινό Jim στο Ρετζίκι αλλά η γεύση το πολύ να στο θυμίσει.
κάνε μια δοκιμή στο Hayat (Π.Π. Γερμανού) θα πρότεινα.

αν έχεις την όρεξη δοκίμασε σπιτικό μ' αυτή τη συνταγή
https://www.youtube.com/watch?v=ZEF354SpSxg
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#860562 όλοι οι καλοί χωράνε στα πεζοδρόμια