Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#50507 Πράγματι, το πάνελ είναι δυσανάγνωστο αν δεν φωτίζεται, πρέπει να ανάψεις φώς στο δωμάτιο για να το "διαβάσεις" , οπότε είναι όντως σοβαρό πλεονέκτημα.
Σε αυτό που ποστάρισα, τα πλήκτρα είναι μεν καλά φωτιζόμενα (σε κόκκινο) ανάλογα την λειτουργία ή μη, αλλά το ηλεκτρονικό πάνελ όχι.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#50534
red_monster έγραψε:
mjacob έγραψε:https://nest.com

:inlove:


Μέχρι πριν κάποιο διάστημα δεν ήταν διαθέσιμο στην Ευρώπη. Θυμάμαι πάντως πως ήταν να το φέρουν Αγγλία.

Ο ανταγωνιστής του Nest για την Ευρώπη είναι το Tado.

https://www.tado.com/gr/

http://9to5mac.com/2013/11/25/review-europes-answer-to-nest-tado-the-iphone-controlled-intelligent-thermostat/
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#50560 Στην αγγλία πρέπει να υπάρχει από την αρχή του χρόνου. Πλέον υπάρχει γενικώς και στην ευρώπη.

Για τους android users είναι αρκετά περισσότερο από απλώς θερμοστάτης πάντως.
Άβαταρ μέλους
By leonp
#50561 Τόσα λεφτά πέταξε η google σ' αυτή την εταιρεία.
Να μη το ενσωματώσει στο android? :)
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#50571
mjacob έγραψε:Στην αγγλία πρέπει να υπάρχει από την αρχή του χρόνου. Πλέον υπάρχει γενικώς και στην ευρώπη.

Για τους android users είναι αρκετά περισσότερο από απλώς θερμοστάτης πάντως.


Έκτος από Αγγλία, άρχισε πράγματι να είναι διαθέσιμο και σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες

Nest announced it is expanding further into Europe. Its Thermostat and Protect products will be available to buy from official channels at the end of the September in France, the Netherlands, Belgium and Ireland.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#50574
leonp έγραψε:Τόσα λεφτά πέταξε η google σ' αυτή την εταιρεία.
Να μη το ενσωματώσει στο android? :)

ε, δεν τα πέταξε για να πάρει ένα θερμοστάτη να τον ενσωματώσει στο android :roll:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#51028 Τι να προσεξουμε κατα την αγορα θερμαινομενου υποστρωματος; Υπαρχει καποια συγκεκριμενη προταση;
Άβαταρ μέλους
By Morx
#51047 23 Οκτωβρίου - 13 Δεκεμβριου 2014 Λάρισα κεντρο.

63τμ / Μονά τζαμια σε ξυλινα κουφώματα / Ισόγειος / Υπογειο κατω, διαμερισμα επανω / Εκτεθειμενος σε Βορα και νοτο, καλυψη απο ανατολικα-δυτικα

Καταναλωση 140λ πετρελαιο (3l/μερα -> 2.2eur!) Ατομικος λεβητας πετρελαιου compact (10ετιας) και δεξαμενη βεβαιως βεβαιως.

Ο θερμοστατης στους 15 οταν λειπω και στους 24 οταν ειμαι σπιτι (λειπω για 9 με 10 ωρες) Δεν ελειψα ακομα με αδεια.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#51061
Serf έγραψε:Τι να προσεξουμε κατα την αγορα θερμαινομενου υποστρωματος; Υπαρχει καποια συγκεκριμενη προταση;


Να το ανάβεις 2 - 3 ώρες πρίν πέσεις για ύπνο και να το κλείνεις όταν ξαπλώνεις, αν το αφήνεις ανοιχτό ακόμα και στο χαμηλότερο ιδρώνεις.

Χρησιμοποιώ από το 1978 το Ελληνικό της Dream, είναι το 3ο όλα αυτά τα χρόνια, μετά το 1ο που κράτησε κάπου 12 χρόνια όταν χρειάστηκε τα επόμενα 2 μου τα άλλαζαν με 50% έκπτωση και είναι και βελτιωμένα γιατί έχουν καλύτερο χειριστήριο και έχουν ενσωματώσει θερμοστάτη ώστε να μην ζεσταίνεται συνεχώς όπως το 1ο που είχα, τώρα αυτά τα Κινέζικα που έχουν μπεί στην αγορά εδώ και λίγα χρόνια δεν τα ξέρω υποθέτω όμως ότι η λειτουργία τους πάνω - κάτω θα είναι ίδια, εχώ διακρίνω 2 πλεονεκτήματα στα θερμαινόμενα υποστρώματα, πέφτεις σε ένα ζεστό κρεβάτι και αφαιρεί την υγρασία από το στρώμα, αυτό σημαίνει ότι πολλαπλασιάζει τη ζωή του και δεν έχει ακάρεα αφού δεν έχει υγρασία.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#51076
axel12p έγραψε:Ο ανταγωνιστής του Nest για την Ευρώπη είναι το Tado.

https://www.tado.com/gr/

http://9to5mac.com/2013/11/25/review-europes-answer-to-nest-tado-the-iphone-controlled-intelligent-thermostat/


Οι τιμές πάντως ειναι κομματάκι παράλογες σε αυτους τους αισθητηρες οι οποίοι δεν ειναι και καμια επιτομή της τεχνολογίας.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#51091 Καταλαβαίνεις φυσικά ότι δεν είναι μόνο αισθητήρες.
Από την άλλη βέβαια, ιδού πεδίον δόξης λαμπρό. Βγάζεις ένα στο 1/2, 1/3 της τιμής ----> endless $$$$
Άβαταρ μέλους
By Morx
#51092
21 quadra έγραψε:
Serf έγραψε:Τι να προσεξουμε κατα την αγορα θερμαινομενου υποστρωματος; Υπαρχει καποια συγκεκριμενη προταση;


Να το ανάβεις 2 - 3 ώρες πρίν πέσεις για ύπνο και να το κλείνεις όταν ξαπλώνεις, αν το αφήνεις ανοιχτό ακόμα και στο χαμηλότερο ιδρώνεις.

Χρησιμοποιώ από το 1978 το Ελληνικό της Dream, είναι το 3ο όλα αυτά τα χρόνια, μετά το 1ο που κράτησε κάπου 12 χρόνια όταν χρειάστηκε τα επόμενα 2 μου τα άλλαζαν με 50% έκπτωση και είναι και βελτιωμένα γιατί έχουν καλύτερο χειριστήριο και έχουν ενσωματώσει θερμοστάτη ώστε να μην ζεσταίνεται συνεχώς όπως το 1ο που είχα, τώρα αυτά τα Κινέζικα που έχουν μπεί στην αγορά εδώ και λίγα χρόνια δεν τα ξέρω υποθέτω όμως ότι η λειτουργία τους πάνω - κάτω θα είναι ίδια, εχώ διακρίνω 2 πλεονεκτήματα στα θερμαινόμενα υποστρώματα, πέφτεις σε ένα ζεστό κρεβάτι και αφαιρεί την υγρασία από το στρώμα, αυτό σημαίνει ότι πολλαπλασιάζει τη ζωή του και δεν έχει ακάρεα αφού δεν έχει υγρασία.


Xρησιμοποιω ενα ηλεκτρικο υποστρωμα, 2 χρονια τωρα.
(Μικρος οταν ημουν, μας εβαζε μικρα να κοιμηθουμε στο διπλο κρεβατι 4 πιτσιρικια η γιαγια μου... με παρομοιο! Μου 'μεινε απωθημενο γιατι θυμομουν τη ζεστη που ειχε, ειδικα οταν το δωματιο εκεινο δεν ειχε θερμανση στο βορειο Εβρο με ευκολα -5 τις χειμερινες αργιες... Χριστουγεννων/Πρωτοχρονιας).

Με σεντονι και ελαφρια κουβερτα, απλα ΙΔΡΩΝΕΙΣ! Ειναι σχετικο βεβαια με το ποσο κρυουλιαρης ειναι καποιος και το ποσο ευκολα "σκαει" και ιδρωνει.
Προσωπικα, ανηκω στην κατηγορια που το καλοκαιρι χανω πολυ ιδρωτα ακομα και αν σκυψω να σηκωσω το στυλο που επεσε απο στο πατωμα, φυσιολογικο βαρος για το υψος μου btw.

Στην 1η απο τις 3 σκαλες που εχει το ηλ. υποστρωμα κοιμαμαι με σωβρακο, σεντονι και κουβερτα ελαφρια.
Κατα το ξημερωμα, σχεδον σκαω και το κλεινω για να σηκωθω ζεστος ζεστος μια ωρα μετα. (8 το πρωι, 17 βαθμοι εντος σπιτιου περιπου).

Η 3η σκαλα ειναι αυστηρα και μονο:
1) για γρηγορο ζεσταμα.
2) για να τυλιγεις καμια λεκανη με τη ζυμη απο τσουρεκια να φουσκωσει.
3) εαν με το γκομενακι εχεις στειλει τα σκεπασματα στου διαολου τη μανα και γινεται μαχη σε κρυο δωματιο. (Αυτο για αρχη, μετα ετσι κι αλλιως παραγεται θερμοτητα)
4) για υπνο αν εισαι φλωρος και υπηρετησες σε ΚΕΠΙΚ

Το υποστρωμα μου, ειναι σε υπερδιπλο αγορασμενο απο Τουρκια. :shifty:
Σημ: Παρατηρω ενα βουητο, εαν το βαλω στην 3η σκαλα και ξαπλωσω πλαγια με το αφτι κολλημενο στο μαξιλαρι. 2η και 1η σκαλα, δεν ακουγεται κατι.
Σημ2: ΠΡΕΠΕΙ να εφαρμοσουν τεχνολογια ασυρματης φορτισης για κινητα που το υποστηριζουν. Ωραιο να 'χεις καβατζα φορτιστη με το κινητο αφημενο πιο περα.
Σημ3: Αραγε με υποστρωμα ΚΑΙ κουβερτα ηλεκτρικη ... ξυπνας με μαγνητικες ιδιοτητες;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#51715 Έχω δύο υποστρώματα. Ένα διπλό Ιταλικό Imetec 16051 Relaxy Intellisense και ένα μονό AEG WUB 5511 κατασκευασμένο μάλλον στην Κίνα.

Κάθε ηλεκτρικό υπόστρωμα έχει τα δικά του χαρακτηριστικά. Κάποια από αυτά που γράφουν οι φίλοι δεν ισχύουν για το πρώτο. Δεν υπάρχει λόγος να το ανάβω 3 ώρες πρίν ξαπλώσω (στο πολύ κρύο ο κατασκευαστής συνιστά ολιγόλεπτη χρήση στη μέγιστη βαθμίδα και μετά χαμήλωμα στην επιθυμητή θερμοκρασία) και δεν παρατηρώ κανένα βουητό.

Έχει έξη βαθμίδες και άνετα μπορείς να το ρυθμίσεις σε αυτήν που σε ευχαριστεί χωρίς να ιδρώνεις. Έχει θερμοστάτη, ελέγχεται ηλεκτρονικά και σου δίνει την δυνατότητα να το ρυθμίσεις ώστε να απενεργοποιηθεί μετά από 1 ή 9 ώρες. Είναι διπλό και έχει ανεξάρτητα και αποσπώμενα χειριστήρια σε κάθε πλευρά. Το αγόρασα πρίν από 3 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Σε αντίθεση με το Imetec, το AEG έχει 3 μόνο βαθμίδες και είναι δύσκολο να βρείς αυτήν που θα σε ζεσταίνει χωρίς να σκας. Επίσης αισθάνεσαι τα "αυλάκια" των αγωγών που εξέχουν από το υπόστρωμα και ενοχλούν ακόμη και επάνω από το σεντόνι. Το χειριστήριό του είναι απλό, δεν αποσπάται και έχει μια ενδεικτική λυχνία για να καταλαβαίνεις ότι λειτουργεί.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#51744 Thanks Pitt. Αυτό με το να μην είναι αισθητά τα αυλάκια των αγωγών είναι αρκετά σημαντικό. Οπότε κάθε σχετικό σχόλιο feedback είναι χρήσιμο.

@21 quadra: Στα dream γίνονται αντιληπτά τα αυλάκια;
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#51800
Serf έγραψε:Thanks Pitt. Αυτό με το να μην είναι αισθητά τα αυλάκια των αγωγών είναι αρκετά σημαντικό. Οπότε κάθε σχετικό σχόλιο feedback είναι χρήσιμο.

@21 quadra: Στα dream γίνονται αντιληπτά τα αυλάκια;


Όχι στο σώμα, πρέπει να τα ψάξεις με τα δάχτυλα για να τα αντιληφθείς.