Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#369368
JimClark έγραψε:Mάλιστα.

Εμένα μου αρέσει που 3 σερι πρωινα εκανα 3 αλωνίσματα σε χωριά χωριουδάκια της Ηπείρου. Ιδίως το κατέβασμα απο τα σύνορα (Καστάνιανη Κάτω Λάβδανη και το μαγεμένο μέσα στα μουχλιασμένα δέντρα, το ραγισμένο δρόμο με τα φωσφοριζέ βρυα να τον οριοδοτούν και το πήγαινε έλα της ομίχλης), απλα οδηγικό έπος...

Καθώς και το πρωινό γεια στο τοπικο κέντρο υγείας για καλό σκοπο...

Καστάνιανη είναι όντως 2 ώρες απο Γιάννενα; είναι αυτές τις μέρες μια θειά της γυναίκας μου(καλεσμένη) και μας εξηγεί το...άφταστο του προορισμού. Πανέμορφα όμως.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#369381 Αναφερομαι στην Καστανιανη που είναι στη Μουργκάνα, όχι αυτή στα Μαστοροχώρια. Εσυ θα εννοείς τη δεύτερη και ναι θελει περιπου κανα δίωρο κ οντως ειναι πανέμορφη. Θέλω να ξαναπάω εκεί κ στο Γαναδιό

Εδιτ. Η δεύτερη είναι Καστανιά. Αν εννοείς την Καστάνιανη Πωγωνίου και αυτή ειναι όμορφη μια ανασα απο τα σύνορα. 1.5 ώρα κ ανετα εισαι εκει
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#369396
edmond έγραψε:
JimClark έγραψε:Mάλιστα.

Εμένα μου αρέσει που 3 σερι πρωινα εκανα 3 αλωνίσματα σε χωριά χωριουδάκια της Ηπείρου. Ιδίως το κατέβασμα απο τα σύνορα (Καστάνιανη Κάτω Λάβδανη και το μαγεμένο μέσα στα μουχλιασμένα δέντρα, το ραγισμένο δρόμο με τα φωσφοριζέ βρυα να τον οριοδοτούν και το πήγαινε έλα της ομίχλης), απλα οδηγικό έπος...

Καθώς και το πρωινό γεια στο τοπικο κέντρο υγείας για καλό σκοπο...

Καστάνιανη είναι όντως 2 ώρες απο Γιάννενα; είναι αυτές τις μέρες μια θειά της γυναίκας μου(καλεσμένη) και μας εξηγεί το...άφταστο του προορισμού. Πανέμορφα όμως.

Δυο ώρες δεν είναι, και μέχρι πριν την Κακαβιά(αν πας από εκεί) μια χαρά είναι ο δρόμος, μετά για Κτίσματα-Χαραυγή-Καστανιανη γίνεται στενός και δύσκολος.Ωραία περιοχή όντως, βλέπεις Αλβανία απέναντι, πάνε 10 χρόνια από οταν επισκέφθηκα το εκεί φυλάκιο ως γιατρός του τάγματος στην Κόνιτσα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#369404 Ναι 2χλμ απο σύνορα. Βλέπεις Αλβανία απέναντι.
Ήταν να πάμε και εμείς αλλά μου φάνηκε too much. Καλά, χωρίς τον μικρό θα ήταν αλλιώς τα κόζα. Τεσπα. Βολευτήκαμε μέχρι την Πάτρα. :roll:
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#369476 Το ζήσαμε και αυτό...
Ξυπνάω αργούτσικα και ενώ βγαίνω σαλόνι να πάω για τσιγαράκι, πετάγεται η :inlove: και μου λέει μυρίζει κάπνα, εγώ από τον ύπνο μου γυρίζω και λέω: μα δεν το άναψα ακόμα! :vava:
Ανοίγει την πόρτα και ντουμάνι κάπνα να έρχεται από κάπου!
Αμάν ο καζαμπούμπου :lipsealed: (σαν άλλος Βέγγος), πιάνουμε τον πυροσβεστήρα και κατεβαίνουμε τους ορόφους.
Φωτιά στο υπόγειο! Ω να σου γαμήσω! Έξω! Χωρίς συσκευή οξυγόνου ΔΕΝ κατεβαίνεις!
Η :inlove: να χτυπάει τα κουδούνια και εγώ την πυροσβεστική τηλέφωνο να έρθει.
Ανεβαίνω ντύνομαι (όχι δεν έβαλα την στολή :lol: ) και σε πέντε λεπτά έχει έρθει η πρώτη έξοδος του 7ου.

Έρχονται οι άνθρωποι, ρωτάνε αν υπάρχει κανένας κάτω κτλ και βάζουν συσκευές και 4 κατεβαίνουν με την υψηλής στα χέρια.
Και με την θερμική κάμερα (ναι έχουμε τέτοια!) να κοιτάνε που είναι η φωτιά. Γιατί ναι μεν καπνός αλλά χωρίς θερμικό φορτίο...
Φωτιά σε μία από τις αποθήκες.
Ανεβαίνει πάνω ένας από τους 4 και ρωτάει, ποιανού είναι η αποθήκη που είναι εκεί (περιέγραψε τον χώρο).
Έρχεται η ιδιοκτήτρια της και δίνει τα κλειδιά να την ανοίξουν έτσι ώστε να μην σπάσουν την πόρτα.

Είχε αρπάξει φωτιά ένας χαρταετός... και μαζί μια τηλεόραση.
Τώρα περιμένουμε το ανακριτικό για το πως και το γιατί.

Εδώ θέλω να πω και ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά!
Γρήγοροι, ευγενικοί, σωστοί επαγγελματίες σε σημείο να ρωτάνε αν χρειαζόμαστε ασθενοφόρο λόγο της κάπνας που εισπνεύσαμε!
Μπράβο τους!

Α! Και για την ιστορία, γνωστοποιήσαμε ότι είμαστε εθελοντές δασοπυροσβέστες και μας είπαν να μείνουμε στην άκρη (λογικό) αλλά να είμαστε stand by.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#369522 Μου άρεσε η ευτυχής κατάληξη στου Θάνου!!

Μου άρεσε η πολύ όμορφη μέρα που πέρασα.
Μπορεί να μην πετάξαμε αετό λόγω άπνοιας αλλά μαζευτήκαμε 14 μεγάλοι και 11 παιδιά στο σπίτι, φάγαμε, ήπιαμε, ξαναφαγαμε και ξαναπιαμε μέχρι και καφέ, γελάσαμε πολύ, τα παιδιά το καταδιασκεδασαν και γενικά μάλλον τα καλύτερα κούλουμα που θυμάμαι!!
Απο το πρωί τώρα ξεμπέρδεψαμε, μένει το υπόλοιπο μάζεμα που θα γίνει αύριο!
Το σπίτι ΔΕΝ είναι σαν βομβαρδισμενο χάρη στην βοήθεια όλων!

Ήταν μια όμορφη μέρα!

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#369652 Μου αρέσει που σα σήμερα είχα φύγει από την Ελλάδα για Γενεύη :yahoo: .
Δεν μου αρέσει που έφυγα από την Γενεύη :lol:
Μου αρέσει που είμαι Γερμανία :inlove:
Πέρασαν 4 χρόνια. Γέρασα
Κάποια στιγμή πρέπει να φτιάξω βιντεάκι με όλη την παρέα, το λέω 2 χρόνια βέβαια :vava: :tomato:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#369735
drdino έγραψε:Έχει χώρο για βελτίωση:
Εικόνα

Αυτο μου αρεσε


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#369751 Σκατα και αποσκατα....

Δεν μου αρέσει που μια πολύ ωραία μέρα έκλεισε με χτύπημα σκύλου με 120 χλμ, βράδυ στην εθνική.
Δεν μου αρέσει που προφυλακτήρας, ψυγείο και μάλλον και AC βγήκαν off.
Δεν μου αρέσει που έκανα 4 ώρες να φτάσω σπίτι με την οδική και ξεπαγιασα περιμένοντας.
Δεν μου αρέσει που περιμένω την λυπητερη.
Δεν μου αρέσει που σήμερα στην δουλειά έχουν πέσει όλα και γίνεται της πουτανας.

Μου αρέσει που τουλάχιστον έχουμε την υγεία μας.


< >