Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By travelman
#369540
Scotch έγραψε:Τις βινιέτες κι εγώ τις κρατάω. 3 πρόλαβε το ΤΤ, 2 η clk, πάει για τη 2η το καλοκαίρι το Lexus. Το οποίο τώρα έχει κι αυτά πίσω (ίσα που διακρίνονται με το φιμέ):
Εικόνα

< >


Αυτό που το βρήκες? Βλέπω ότι παίζει πολύ την τελευταία διετία. Σε σέμαξ και αλάμπρες κατεβαίνουν στρατοί :lol:

Μετά την κατάργηση σήματος και ασφάλειας το μόνο αυτοκόλλητο είναι το ι-παςς, το οποίο όταν χάλασε έβγαινε μόνο με πιστολάκι. Α και ένα τεράστιο Ν που είχα όντας νουμπας.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#369566
drdino έγραψε:
To σωστό τόπικ είναι εδώ:
http://www.petrolheads.gr/viewtopic.php?f=8&t=87&start=285

:rtfm: :lol:


REALZEUS έγραψε:Μάρκο μου περισσεύει και ένα σηματάκι 330i αν ενδιαφέρεσαι. :innocent: Δεν ξέρω μήπως ο cavallino έχει και κανένα Μ3... :shifty:


mirage έγραψε:Wannabe sleeper κιετσ

< >


Giuseppe Busso έγραψε:Μου περισσεύει ένα xi badge :shifty: :shifty: :shifty: :shifty: :shifty:



Ρε που να σας καεί το κάγκελο!!! :lol: :lol: Το 325 το πέταξε ο προηγούμενος... το 0 το έχω στο ντουλαπάκι, αλλά δεν θέλω να κινδυνέψω να χαλάσω το χρώμα για μια |λογοκρισία|! :rtfm: :protest: :protest: :lol: :lol:

Την καρδούλα την έκανε η μικρή μου :inlove: :s_yes Ξέρει το κορίτσι από αυτοκίνηση! :rtfm: :inlove:
















Αν είχαμε κανένα 1 για να το βάλω στη θέση του 2 το συζητάμε... :ninja: :innocent: :twisted: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#369721 Πολλοί δεν έχουν καταλάβει σωστά τον ρόλο ύπαρξης του “Baby on board” αυτοκόλλητου.

Αρκετοί είναι αυτοί που πιστεύουν ότι βάζοντας το, θα το δει ο άλλος και δεν θα πέσει πάνω μας ή ότι δεν θα μας αναβοσβήνει τα φώτα ενώ είμαστε αριστερή με 70.

Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ λόγος ύπαρξης του, είναι ότι σε περίπτωση ατυχήματος αυτοί που θα έρθουν πρώτοι και θα παράσχουν βοήθεια, να αντιληφθούν γρήγορα την τυχόν παρουσία βρέφους στο όχημα και να πράξουν τα δέοντα. Αυτοί μπορεί να είναι απλοί πολίτες, μπορεί να είναι η πυροσβεστική κτλ

Το χρώμα του είναι έντονο για να μπορεί να φανεί από μακριά και εύκολα.
Άδικα το βάζετε όσοι έχετε φιμέ, πεταμένα λεφτά, δεν θα το δει κανείς αν χρειαστεί και ιδιαίτερα την νύχτα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#369723 Σωστός ο Θάνος. Αυτός ίσως είναι ο πιο σοβαρός λόγος ύπαρξής του.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#369724 Δηλαδή ένας διασώστης θα πάει να σώσει αναλόγως των αυτοκολλήτων; Να βάλω τότε "Members of the British Royal Family on Board" :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#369727 Ο διασώστης θα κάνει την δουλειά του όπως οφείλει να την κάνει.
Μόνο που το βρέφος έχει πάντα την προτεραιότητα.-
Είτε γιατί μπορεί να πάθει μεγαλύτερη ζημιά, είτε γιατί είναι ανυπεράσπιστο και δεν μπορεί να βγει μόνο του από το όχημα.
Με απλά λόγια.
Αυτός που θα δει αυτό το αυτοκόλλητο, το πρώτο πρώτο πράμα που θα κάνει είναι να σώσει το παιδί σου και μετά εσένα.
Αν υπάρχει παιδί στο όχημα και δεν υπάρχει αυτοκόλλητο, μπορεί να χαθούν πολύτιμα δευτερόλεπτα / λεπτά.

Είναι προειδοποιητικό – σήμανση, όχι μόδα όπως πάει να γίνει (ή έχει γίνει).
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#369737
REALZEUS έγραψε:Είναι αυτό επίσημη Διαταγή ή Οδηγία;


Γιατί το πρώτο γράμμα σε διαταγή ή οδηγία είναι κεφαλαία?
Άβαταρ μέλους
By nass
#369739 Πάει μαζί με το Κράτος (ΤΜ) :lol:

Αυτό που λέει ο htanso21 δεν το είχα σκεφτεί :roll:
Βέβαια το ότι δεν είναι κολλημένα αλλά σε βεντούζα, που σε ένα ατύχημα ενδέχεται σοβαρά να ξεκολλήσει, μειώνει ακόμα περισσότερο την, έτσι και αλλιώς ΙΜΗΟ σοβαρά μειωμένη (*), χρησιμότητά του.

(*) Μιλάμε για επιβατικό αυτοκίνητο δηλ. έναν πολύ μικρό χώρο με το πολύ 4-5 ανθρώπους μέσα, όχι για λεωφορείο, αεροπλάνο, τρένο ή καράβι δηλ. κάτι που έχει νόημα να βάλεις προτεραιότητες διάσωσης λόγω μεγάλου χώρου και πολλών ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#369804
htanso21 έγραψε:Από την τρελίτσα μου το γύρισες στο αν είναι διαταγή ή οδηγία; :dizzy:


Ποια τρελίτσα; Είπες κάτι το οποίο είναι στην καλύτερη περίπτωση περίεργο και όταν ρωτάω αν αυτό είναι επίσημη πολιτική, ζαλίζεσαι; Μιλάμε για κάτι πολύ σοβαρό.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#369810
REALZEUS έγραψε:Είναι αυτό επίσημη Διαταγή ή Οδηγία;

Δεν υπάρχει κάτι επίσημο σε αυτό το θέμα.
Προσωπική άποψη είναι ότι τα βάζουν επειδή τους τα έδωσαν διαφημιστικά (με το παιδικό κάθισμα ή το μαγαζί βρεφικών) και συγχρόνως μία εγωιστική εκπλήρωση για την κοινωνία ότι "ναι έχω παιδί". Κανένας δεν σκέφτεται άλλους λόγους. Αυτό φαίνεται ότι αρκετοί κάτοχοι έχουν τα παιδιά τους και χοροπηδάνε μέσα, που σημαίνει ότι δεν το έβαλαν για να πάρουν όλα τα απαιτούμενα μέτρα για την ασφάλεια τους. Σίγουρα σε αυτά που αναφέρθηκαν υπάρχει κάποια χρησιμότητα.
Υπάρχει βέβαια και η άλλη άποψη για άλλο μωρό στο εμπρός κάθισμα βεβαίως :inlove: