Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By sargus
#369664
axel12p έγραψε:Δυστυχώς δεν βρήκα μέχρι στιγμής κατάστημα με Cybex στην Θεσσαλονίκη. Αν μπορείς γράψε αύριο τις εντυπώσεις σου. :)


OK. Μπορείς επίσης να κάνεις αυτό που έκανα εγώ. Επικοινώνησα μέσω της φόρμας επικοινωνίας της σελίδας της Cybex (globally) να ρωτήσω εάν χωράει το κάθισμα στο αυτοκίνητο μου. Μου απάντησαν εντός μισάωρου ζητώντας να τους πω από ποια χώρα είμαι για να προωθήσουν το αίτημα στον επιμέρους αντιπρόσωπο! Όλως περιέργως, ο τοπικός αντιπρόσωπος επικοινώνησε μαζί μου (μειλ) την επομένη (Κυριακή!!) εξηγώντας μου διάφορα όντας εξαιρετικά ευγενικός και εξυπηρετικός. Με ενημέρωσε λοιπόν ο άνθρωπος ότι στο Ηράκλειο Κρήτης μπορώ να πάω εκεί και εκεί για να δω τα καθίσματα. Μπορείς να ρωτήσεις και εσύ για Θεσσαλονίκη. Σίγουρα θα υπάρχουν και μάλιστα αρκετοί.
* Ο άνθρωπος επίσης μου είπε να ζητήσω να δοκιμάσω το κάθισμα στο αυτοκίνητό μου και ότι αν και η ίδια η εισαγωγική συστήνει ΕΝΤΟΝΩΣ στους κατά τόπους πωλητές να το εφαρμόζουν αυτό, εκείνοι πολλές φορές δεν το επιτρέπουν.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#370056
kyr80 έγραψε:http://www.limango.de/shop/overview/28089

Θα παραγγείλω 2 καθισματάκια. Αλλά ψάχνω ποιο.


Θα παραγγείλεις από εκεί; Αποκλειστικά;
Για να σε βοηθήσει κάποιος, πρώτα θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν θέλεις να πάρεις combo με το καρότσι ή ξεχωριστά.
Πέρισυ που έψαχνα εγώ βρεφικά, κατέληξα στην peg perego (primo viaggio SL) το οποίο είχε την καλύτερη βαθμολογία πρόσκρουσης ever. Βέβαια βοήθησε ότι το συνδύασα και με το καρότσι που πήρα το αντίστοιχο και κούμπωνε πάνω (σημείωση: αυτό το feature τελικά δε μου χρειάστηκε ιδιαίτερα).
Αν έχεις καμιά απορία, ρώτα.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#370059 Λοιπόν, πήγα σήμερα και τσέκαρα τα 2 καθισματάκια που είχε διαθέσιμα το μαγαζί:

-Besafe izi combi x4
-Cybex sirona (το παλιό)

Και τα 2 μου άρεσαν πολύ. Το besafe χρειάζεται περισσότερο χώρο στο αμάξι (χωράει όμως ευτυχώς) αλλά προσφέρει και περισσότερο χώρο στα πόδια του παιδιού όπως μεγαλώνει. Επίσης έχει την πατέντα με το μπροστινό πλαίσιο που κρατάει κόντρα στην πλάτη του καθίσματος και έτσι σε περίπτωση ανατροπής, το καθισματάκι μένει στη θέση του.
Και τα 2 φαίνονται πολύ ποιοτικά. Είναι πολύ εύκολο και στα 2 με το 1 χέρι να τα ανακλίσεις ενώ κοιμάται το παιδί και παίρνουν και τα 2 μεγάλες κλίσεις ύπνου.
Μεγάλο μπέρδεμα!!
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#370074
sargus έγραψε:
kyr80 έγραψε:http://www.limango.de/shop/overview/28089

Θα παραγγείλω 2 καθισματάκια. Αλλά ψάχνω ποιο.


Θα παραγγείλεις από εκεί; Αποκλειστικά;
Για να σε βοηθήσει κάποιος, πρώτα θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν θέλεις να πάρεις combo με το καρότσι ή ξεχωριστά.
Πέρισυ που έψαχνα εγώ βρεφικά, κατέληξα στην peg perego (primo viaggio SL) το οποίο είχε την καλύτερη βαθμολογία πρόσκρουσης ever. Βέβαια βοήθησε ότι το συνδύασα και με το καρότσι που πήρα το αντίστοιχο και κούμπωνε πάνω (σημείωση: αυτό το feature τελικά δε μου χρειάστηκε ιδιαίτερα).
Αν έχεις καμιά απορία, ρώτα.


Δεν πρόλαβα για νεογέννητα. Εξαντλήθηκαν. Θα πάρω ξεχωριστά καρότσι, και ξεχωριστά καρεκλάκια. Γιατί, όπως είπες και εσύ, φίλοι γονείς μας είπαν ότι δεν το χρησιμοποίησαν πολύ το κούμπωμα του καθίσματος στο σκελετό του καροτσιού.
Η γυναίκα μου τα ψάχνει, και όποτε βλέπει κάποια προσφορά από Γερμανία(έχει πάρα πολλές), μου στέλνει link. Θα τα βάζω και εδώ μέσα, ώστε αν κάποιος θέλει να μπορέσει να γλιτώσει κάποια χρήματα.

Ευχαριστώ πάντως, και εννοείται ότι θα ρωτήσω :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By sargus
#370089 Βάζε τα link, μπορεί και εμείς να βρούμε καμιά καλύτερη τιμή!
Μια συμβουλή για το καρότσι: Φροντίστε αυτό/ά που θα πάρετε να πέφτει η πλάτη σχεδόν τελείως (λέω σχεδόν, γιατί πρακτικά δεν πέφτει να γίνει σανίδα). Είναι σημαντικό για τα μικρά βρέφη (νεογνά αλλά και μετά) να μην είναι σε κυρτή θέση για πολλή ώρα.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#370294
sargus έγραψε:Μια συμβουλή για το καρότσι: Φροντίστε αυτό/ά που θα πάρετε να πέφτει η πλάτη σχεδόν τελείως (λέω σχεδόν, γιατί πρακτικά δεν πέφτει να γίνει σανίδα). Είναι σημαντικό για τα μικρά βρέφη (νεογνά αλλά και μετά) να μην είναι σε κυρτή θέση για πολλή ώρα.

Εχει πολλά στην αγορά που έχουν ξεχωριστό κρεβατάκι για έως 6 μηνών, και μετά μπαίνει το καθισματάκι. Αυτά τα κρεβατάκια με πολύ καλό στρώμα είναι πολύ καλά για τα βρέφη, προτιμότερα από τις πλάτες που πέφτουν. Π.χ. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#370298 Elvet μιας και είσαι 2 βήματα μπροστά από εμένα και συν παθών(δίδυμα), κάνε ένα review από τι πήρες, όταν βρεις χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#370320
elvet έγραψε:
sargus έγραψε:Μια συμβουλή για το καρότσι: Φροντίστε αυτό/ά που θα πάρετε να πέφτει η πλάτη σχεδόν τελείως (λέω σχεδόν, γιατί πρακτικά δεν πέφτει να γίνει σανίδα). Είναι σημαντικό για τα μικρά βρέφη (νεογνά αλλά και μετά) να μην είναι σε κυρτή θέση για πολλή ώρα.

Εχει πολλά στην αγορά που έχουν ξεχωριστό κρεβατάκι για έως 6 μηνών, και μετά μπαίνει το καθισματάκι. Αυτά τα κρεβατάκια με πολύ καλό στρώμα είναι πολύ καλά για τα βρέφη, προτιμότερα από τις πλάτες που πέφτουν. Π.χ. Εικόνα


Ναι φυσικά, αλλά μιας και αυτά σε πάνε μέχρι 3-4 μηνών, είναι ουσιαστικά αχρείαστη αγορά και δεν το λαμβάνω καθόλου υπόψη.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#370380 Το κρεβατάκι λέγεται πορτ μπεμπέ ( :lol: τί μαθαίνω θεέ μου , καλά ασχολιόμουν με τα Montecristo :shifty: :svivhaha: :s_sarcastic :s_sarcastic ). Είναι για λίγους μήνες και γι'αυτό το λόγο δεν το πήραμε στο inglesina trilogy. Απ΄ότι είδα η πλάτη στο καρότσι οριζοντιώνεται πλήρως.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#370394
kyr80 έγραψε:Elvet μιας και είσαι 2 βήματα μπροστά από εμένα και συν παθών(δίδυμα), κάνε ένα review από τι πήρες, όταν βρεις χρόνο.

Οταν ξεκινήσαμε ήμουν βήματα πίσω, γιατί εγώ πήρα και αυτοκίνητο (Station) :lol: :lol: ενώ εσύ το έχεις έτοιμο.
Θα γράψω προσεχώς, αλλά σαν βασική αρχή δεν έχω πρόβλημα να πάρω κάτι μεταχειρισμένο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#370424
Kon5 έγραψε:Το κρεβατάκι λέγεται πορτ μπεμπέ ( :lol: τί μαθαίνω θεέ μου , καλά ασχολιόμουν με τα Montecristo :shifty: :svivhaha: :s_sarcastic :s_sarcastic ). Είναι για λίγους μήνες και γι'αυτό το λόγο δεν το πήραμε στο inglesina trilogy. Απ΄ότι είδα η πλάτη στο καρότσι οριζοντιώνεται πλήρως.

Νομίζω πως το λένε καλαθούνα στην Ελλάδα...

Τους πρώτους 6 μήνες το παιδί χρειάζεται την καλαθούνα, μετά το καθισματάκι στο καρότσι ...

Είναι βασικό το παιδί να ξαπλώνει τελείως σαν σε κρεβάτι... καλό είναι επίσης κ ένα στρωματάκι μες την καλαθούνα, πχ εμείς πήραμε της träumeland, πρέπεινα τα φέρνουν κ στην Ελλάδα.

Πορτ μπεμπέ λέγεται το καλάθι που μπαίνει στο αμάξι κ στο καρότσι, αν δεν απατώμαι...
Εμείς το πήραμε (Cybex cloud q) να ισιώνει όπως ειπώθηκε για να μην είναι το παιδί συνεχώς σε θέση κύφωσης...

Από την εμπειρία μου δε το χρειάζεται κανείς τόσο, εμας μας βόλεψε στα ταξίδια κ όταν ήταν πολύ μικρό. Γνώμη μου να παρει κανείς ένα καλό καρεκλάκι Sirona Cybex που κάνει από νεογέννητα κ μία καλαθούνα.


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#370463 Σήμερα έκανα μια βόλτα στα μαγαζιά, αλλά περισσότερο μπερδεύτηκα, ενώ και η ποικιλία δεν ήταν μεγάλη. :thumbsdown:
Είδα από κοντά το Sirona, αλλά δεν με εντυπωσίασε η κατασκευή του, ενώ μου έδωσε την εντύπωση ότι έλειπαν και τα μαξιλαράκια που είναι για το νεογέννητο.

Είδα στην συνέχεια στο internet το Concord, αλλά ενώ μας άρεσε, στην πορεία διαπίστωσα ότι είναι μόνο για ανάποδη τοποθέτηση.
Το Recaro Zero.1 που τα πηγαίνει πολύ καλά στα test είναι δυστυχώς πανάκριβο :lipsealed:
Διάβασα τώρα κάποια καλά σχόλεια για το Maxi-Cosi AxissFix Plus, ενώ θα ρίξω μια ματιά μάλλον και στο Besafe izi combi x4 που αναφερθηκε νωρίτερα.

Πολύ μπέρδεμα πάντως... :help:
Άβαταρ μέλους
By skous
#370479
PeterPan έγραψε:
Kon5 έγραψε:Το κρεβατάκι λέγεται πορτ μπεμπέ ( :lol: τί μαθαίνω θεέ μου , καλά ασχολιόμουν με τα Montecristo :shifty: :svivhaha: :s_sarcastic :s_sarcastic ). Είναι για λίγους μήνες και γι'αυτό το λόγο δεν το πήραμε στο inglesina trilogy. Απ΄ότι είδα η πλάτη στο καρότσι οριζοντιώνεται πλήρως.

Νομίζω πως το λένε καλαθούνα στην Ελλάδα...

Τους πρώτους 6 μήνες το παιδί χρειάζεται την καλαθούνα, μετά το καθισματάκι στο καρότσι ...

Είναι βασικό το παιδί να ξαπλώνει τελείως σαν σε κρεβάτι... καλό είναι επίσης κ ένα στρωματάκι μες την καλαθούνα, πχ εμείς πήραμε της träumeland, πρέπεινα τα φέρνουν κ στην Ελλάδα.

Πορτ μπεμπέ λέγεται το καλάθι που μπαίνει στο αμάξι κ στο καρότσι, αν δεν απατώμαι...
Εμείς το πήραμε (Cybex cloud q) να ισιώνει όπως ειπώθηκε για να μην είναι το παιδί συνεχώς σε θέση κύφωσης...

Από την εμπειρία μου δε το χρειάζεται κανείς τόσο, εμας μας βόλεψε στα ταξίδια κ όταν ήταν πολύ μικρό. Γνώμη μου να παρει κανείς ένα καλό καρεκλάκι Sirona Cybex που κάνει από νεογέννητα κ μία καλαθούνα.


< >


Η καλαθούνα είναι ένα "καλαθι" για υο σπίτι αντι κρεβατιού.

Αυτα που μπαίνουν σε καρότσια, είναι τα πορτ μπεμπε που ειναι ΥΠΕΡΑΧΡΗΣΤΑ εφόσον το καρότσι ξαπλώνει πλήρως (και υπερεπικίνδυνα αν μαπίνουν στο αυτοκίνητο)


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#370497 Εγώ τα πορτ μπεμπέ τα βρήκα πολύ χρήσιμα, το παιδί μπορούσε να κοιμηθεί άνετα σε αυτό. Επίσης ξαπλώνει εντελώς, ενώ το καρότσι μπορεί μεν να ξαπλώνει οριζόντια, αλλά δεν είναι επίπεδο το ίδιο, τουλάχιστον σε εμάς στο Cybex καρότσι έχει μια εσοχή στους γλουτούς κτλ...

Το να ξαπλώνει το παιδί όσο μπορεί περισσότερο είναι το ιδανικό... γενικά πρέπει να αποφεύγεται ό,τι δεν είναι επίπεδο... επίσης στο καρότσι το παιδί δε μπορεί να ξαπλώσει στο πλάι, μόνο ανάσκελα...

Εικόνα

Εδώ φαίνεται πως το καρότσι δεν έχει επίπεδο καλούπι...
Εικόνα

Κ εδώ το πλεονέκτημα του Cybex cloud q ( το έχω ξανά ποστάρει πέρυσι)

Εικόνα

Εικόνα

Για το αμάξι έχεις δίκαιο, ποτέ το παιδί σε αυτό... μόνο στο πορτ παγκάζ
Εικόνα



< >