Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By postruck
#369293 ΕΛΒΟ?? Δεν πέρασε τέτοιο όχημα απο την γραμμη παραγωγής :rtfm:
ΕΛΒΟ, ενα εργοστάσιο που θα μπορούσε να φτιάχνει τα πάντα,ριμάζει,οπως και η τεοκαρ...Και έχεις τους 300 :thumbsdown: :tomato: και τους τροικανους :tomato: και σου λένε για ανάπτυξη και επενδύσεις. :rant:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#369483
postruck έγραψε:ΕΛΒΟ?? Δεν πέρασε τέτοιο όχημα απο την γραμμη παραγωγής :rtfm:
ΕΛΒΟ, ενα εργοστάσιο που θα μπορούσε να φτιάχνει τα πάντα,ριμάζει,οπως και η τεοκαρ...Και έχεις τους 300 :thumbsdown: :tomato: και τους τροικανους :tomato: και σου λένε για ανάπτυξη και επενδύσεις. :rant:

Όταν ήμουν Ελβετία στο τρέηλερ που κουβάλαγα στο ποδήλατο είχα γράψει ΕΛΒΟ με το λογότυπο :lol: , από δίπλα ανάλογα τα κέφια έπαιζα με την μάρκα, συνήθως έβαζα Oshkosh :metalo: , MB :inlove: , Steyr, SAURER :lol:

Η ΕΛΒΟ με άγγιξε μόνο με τα αστικά της λεωφορεία, όσο άθλια κατασκευή και αν είναι από την αρχή τους :lol: .

Επιστρέφω, είδα πόσα άλογα βγάζει και ξενέρωσα άσχημα :( :s_omg :s_sorry :s_sad :s_no
86 άλογα στις 2300σαλ με 4κυλινδρο DEUTZ κινητήρα.
Μόλις το είδα έκλεισα το καπώ και πάτησα μια γκαζιά :lol:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#369613
postruck έγραψε::s_laughat 86?? να υποθέσω πως με αυτά μόνο το άδειο τρειλερ τραβάει και την ολη δουλειά την κάνει με το ρεύμα.

Με ρεύμα έχω μανουβράρει μόνο μέσα σε εσωτερικό χώρο γιατί δεν έχει dpf και τα καυσαέρια είναι της παλιάς καλής σχολής :inlove: , οπότε για την όπισθεν δεν μπορώ να πώ κάτι. Σήμερα είχα φορτώσει έναν μαγνήτη 14 τόνων και πήγαινε ωραία (όσο ωραία μπορείς να πηγαίνεις σε δρόμο με 24χλμ/ω :rant: ), μετά το φόρτωσα ξυλεία και γενικά διάφορα είδη εργοταξίου, οπότε άγνωστο το τονάζ, δεν ήταν πολύ πάντως. Είτε με το ένα είτε με το αλλο φορτίο την ίδια αίσθηση μου δίνει, τραβάει σα δαιμονισμένο. Πέρσυ είχαμε φορτώσει 60 τόνο μαγνήτη, αλλά δεν το οδηγούσα για να σου πώ γνώμη :lol: . Αύριο θα το βολτάρω για χαβαλέ. Είναι ημιαργία λόγω αποκριάς. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#369740 Εκτός από βόλτες με το μηχάνημα και να παίρνετε άδειες και αργίες κάνετε και τίποτε άλλο εκεί πέρα;;; :shifty: :shifty: :lol: :lol: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#369895
markvag έγραψε:Εκτός από βόλτες με το μηχάνημα και να παίρνετε άδειες και αργίες κάνετε και τίποτε άλλο εκεί πέρα;;; :shifty: :shifty: :lol: :lol: :inlove:

Τι άλλο να κάνουμε? :dizzy: :hmmm: :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#369959
Thomas_C200K έγραψε:
markvag έγραψε:Εκτός από βόλτες με το μηχάνημα και να παίρνετε άδειες και αργίες κάνετε και τίποτε άλλο εκεί πέρα;;; :shifty: :shifty: :lol: :lol: :inlove:

Τι άλλο να κάνουμε? :dizzy: :hmmm: :hmmm:


:s_rofl :s_rofl Γι' αυτό σε πάω ρε Θωμά... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#370019
markvag έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
markvag έγραψε:Εκτός από βόλτες με το μηχάνημα και να παίρνετε άδειες και αργίες κάνετε και τίποτε άλλο εκεί πέρα;;; :shifty: :shifty: :lol: :lol: :inlove:

Τι άλλο να κάνουμε? :dizzy: :hmmm: :hmmm:


:s_rofl :s_rofl Γι' αυτό σε πάω ρε Θωμά... :lol: :lol:

Άσε άκουσα κύρηγμα σήμερα γιατί κουβάλαγα 2 ξύλινα κιβώτια, το ένα πάνω στο άλλο και δεν τα είχα δεμένα. :lol: Όχι ότι θα ασχοληθώ περαιτέρω. 11 μέρες άδεια από τις υπερωρίες, όλο και ανεβαίνουν :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#370110 Οι άδειες ανεβαίνουν γιατί δεν τις παίρνετε ποτέ;
Αυτό αφορά όλο το προσωπικό;
Επιθεώρηση εργασίας εκεί δεν έχετε;
Δεν το βρίσκω λογικό, σε τέτοιες θέσεις (δεν κάνεις δουλειά γραφείου πχ) να δουλεύει κάποιος με τέτοιους ρυθμούς, είναι πολύ επικίνδυνο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#370113 Θωμά, άσ'τα... έρχομαι εγώ να στα κουβαλάω, εγώ θα δουλεύω τις 250μέρες το χρόνο που εσύ έχεις άδεια. :rtfm: :lol: :lol: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#370132 Εγώ έχω καταλάβει το αντίθετο πάντως, πως η άδεια είναι στα χαρτιά, μιας και όλο μαζεύεται, αλλά ποτέ δεν την παίρνει...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#370146 Είναι κάποιο υπερατού το πόση άδεια μαζεύει κανείς; Αυγατίζει; :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#370167 Εμενα μου κανει εντυπωση που οι υπερωριες ειναι ελευθερες και δεν κανει top up σε καποια φαση αυτη η αδεια.
Επισης Θωμα θυμασαι τι ειχα γραψει τοτε με το ποδι... Βλεπω συνεχίζεις ακάθεκτος με Ελληνικη μανγκια. Να ξερεις βεβαια πως αμα γινει η στραβη ο manager σου που τωρα σε χτυπα φιλικα στην πλατη θα σε αδειασει πληρως. Φιλικα παντα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#370302
markvag έγραψε:Θωμά, άσ'τα... έρχομαι εγώ να στα κουβαλάω, εγώ θα δουλεύω τις 250μέρες το χρόνο που εσύ έχεις άδεια. :rtfm: :lol: :lol: :inlove:

Θα σε πάρω να είμαστε μαζί, άμα έχεις και σοβαρά μουσικά ακούσματα θα είμαστε αυτοκόλλητοι και τα απογεύματα θα πηγαίνουμε για κανά σνίτσελ και μπύρες.

Πέραν της πλάκας, μιας και ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε
αγαπητοί Θανάση mirage και HF
To σύστημα εργασίας είναι (στον οργανισμό που είμαι, το τονίζω για να διευκρινιστεί παρακάτω)
8,6 ώρες εργασία την ημέρα. Αυτό έχει γίνει γιατί έχουν έρθει σε συμφωνία την εβδομάδα μεταξύ Χριστουγέννων-Πρωτοχρονιάς να μην ανοίγουμε μιας και η πλειοψηφία είναι σε διακοπές, οπότε το υπουργείο αποφάσισε πως αντί να δουλέυουμε 7,5 ώρες θα κάνουμε παραπάνω και θα παίρνουμε 10 μέρες (σε καθαρή μεταφραση Υπηρεσιακές, Betrieblicher) οι οποίες παίρνονται στο μεσοδιάστημα που ανέφερα. Για το έτος που διανύουμε χρεώθηκαν 3 ημέρες και μας μένουν 7 που τις κάνουμε ότι θέλουμε μεσα στον χρόνο. Προσοχή δεν έχουμε δικαίωμα να τις μεταβιβάσουμε άρα μας χρησιμεύουν συνήθως για τις ημέρες που γεφυρώνουν καμιά αργία που πέφτουν Τρίτη ή Πέμπη (Brückentage).
Οι υπερωρίες λοιπόν που έγινε θέμα. Είμαστε υποχρεωμένοι να δουλεύουμε 8,6 ώρες την ημέρα, από εκεί και πέρα μέχρι τις 10 ώρες εργασία δεν έχουμε θέμα, μετά είναι παράνομο. Το 10ωρο σπάνια να ξεπεραστεί και όταν ξεπεραστεί έχουμε ενημερώσει τον προιστάμενο για να είναι ενήμερος (συνήθως γίνεται όταν παραλαμβάνουμε επιταχυντές για τα νέα τούνελ που κατασκευάζονται).
Όλο το τμήμα και εγώ μαζί βαράμε 9ωρο. Αυτά τα 40 λεπτά αφήνουν μια μέρα υπερωρία ίσως και παραπάνω. Τώρα αν υπάρξει μέρα ημιαργίας όπως ήταν χθές, έπρεπε να δουλεψουμε 4,05 ώρες δλδ 8:00-12:05 , από εκεί και πέρα όσο κάτσεις είναι συν. Χθές πήγα στις 6:30 και σχόλασα στις 14:10 αν δεν απατώμαι έκανα 7,8 ώρες, έβγαλα 2 ώρες και κάτι ψιλά υπερωρία που μπήκαν σε άδεια :lol: . Γενικά σε τέτοιες φάσεις μας ρωτάει ο προιστάμενος στο μήτινγκ ποιός θα κάτσει παραπάνω για να ξέρουν τι θα μας αναθέσουν.
Οι υπερωρίες σαν άδεια μετατίθενται και δεν διαγράφονται, απλά έχει ένα ταβάνι που δεν πρέπει να υπερβαίνεις. Αν δεν απατώμαι είναι οι 60 ώρες. Όταν τις πέρασα ήρθε ο προιστάμενος και μου είπε: Θωμά πρέπει να πάρεις υπερωρίες γτ έχεις Χ ώρες και δεν πρέπει να είναι πολλές. Αμέσως κατέβασα 5 μέρες άδεια :( :x . Αλλά και με το κλείσιμο του μήνα χθές έμεινα σε αριθμό που ξεπερνάω. 92,60 ώρες :inlove: , βέβαια μέσα σε αυτές είναι από το 2015 που ξεκίνησα. Μας πήγε και ο μήνας λίγο εμπλοκή (βασικά σε μένα έκατσε η μπίλια πριν 2 βδομάδες :rant: :rant: )
Η κανονική άδεια είναι μόλις 30 ημέρες, το 2015 δεν πήρα γιατί δεν ήθελα να κατέβω Ελλάδα και γενικά βαριόμουν να κάνω διακοπές μεγάλης διάρκειας, οπότε πέρασα αβίαστα στο 2016 περίπου 20-25 μέρες (δεν θυμάμαι). Αλλά τις προπέρσυνες τις πήρα τον Σεπτέμβρη του 16 που κατέβηκα για 22 εργάσιμες διακοπές κάτω.
Οπότε ο λογαριασμός πήγε :
30 μέρες κανονική φέτος
20 μέρες κανονική από πέρσυ (κατέβασα ήδη τις 11 για Πάσχα)
7 μέρες Υπηρεσιακή
10 ημέρες (περίπου) υπερωρίες (πάνε 5 που θα χρεωθούν σε λίγες μέρες)

Γενικά δε κάνω κάτι παράνομο σε ώρες να πώ ότι θα ξετεντωθώ ηθελημένα ή επίτηδες ώστε να μαζέψω τις τρελλές υπερωρίες. Το μοτο μου είναι δουλεύω τόσο όσο με πληρώνουν :lol:


Σε άλλους οργανισμούς συνήθως δουλέυουν 7,5 ώρες χωρίς να έχουν τις Betrieblicher που έγραψα παραπάνω .
Στο CERN είχαμε μόνο 30 μέρες άδεια τον χρόνο και τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Στα μόνιμα συμβόλαια δε γνωρίζω τι γίνεται, αλλά όλα τα υπόλοιπα από 1 έτους μέχρι 5τιάς είμασταν στα ίδια.