Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#367332
dimitrisB έγραψε:Τα τελευταία 15 χρόνια, δεν έχω "δικαιολογία" για να ασχοληθώ και στην ουσία να παίξω εγώ, με την πρόφαση ... τάχα μου για τα παιδιά-ανήψια.


Κέρδισες πρόσκληση με δωρεάν διαμονή σε φιλική οικογένεια σε προάστιο της Θεσσαλονίκης. Μόνη σου υποχρέωση η μετάβαση και οι χαρταετοί. 3: ένας για τον μπαμπά κι 1 για το κάθε παιδί. :s_cool
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#367341 Αν ήσουν εδώ, κάτι θα κάναμε.
Τουλάχιστον , θα πέρναγες να τον παραλάβεις έτοιμο, σαν δώρο! :s_wink

ΕΝΑΝ ΟΜΩΣ! ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ! Δεν θα μας καταστρέψεις οικονομικά εσύ! :rtfm:

:lol:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#367346 Πω ΔημήτρηΒ μου θύμισες μια απο τις καλύτερες παιδικές μου αναμνήσεις, 2-3 χρονιές ειχαμε φτιαξει με τον πατερα μου χαρταετούς απο καλάμια κομμένα εγκάρσια αν θυμάμαι καλά και μάλιστα σε 2-3 διαφορετικά σχήματα ....
Πρεπει να τον αγγαρεψω κάποια στιγμη να τους ξαναφτιαξουμε για να το μάθω και γω το κόλπο να φτιάχνουμε με τον δικο μου μικρό....
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#367379 Εικόνα γκράτσιε belgarion
:s_thumbsup :s_thumbsup :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By markvag
#367437
dimitrisB έγραψε:Αν ήσουν εδώ, κάτι θα κάναμε.
Τουλάχιστον , θα πέρναγες να τον παραλάβεις έτοιμο, σαν δώρο! :s_wink

ΕΝΑΝ ΟΜΩΣ! ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ! Δεν θα μας καταστρέψεις οικονομικά εσύ! :rtfm:

:lol:


Τα υλικά για την κατασκευή δικά μου! Η τέχνη δικιά σου! :rtfm:


Κάποτε πετούσα συνέχεια και συνέχεια πείραζα τους χαρταετούς που αγοράζαμε... Δεν έχω φτιάξει ποτέ, αλλά δεν ήμουν μακριά... Αύγουστο μήνα χαρταετό κανείς;;; Αν τέλη δεκαετίας '80, αρχές '90 είδατε χαρταετό πηγαίνοντας προς το Κιλκίς εκτός Καθαράς Δευτέρας, εγώ ήμουν... :s_yes
Άβαταρ μέλους
By DAP
#367444
dimitrisB έγραψε:Με την ευκαιρία της Αποκριάς -ΣΚ της Κ. Δευτέρας...... Χαρταετοί! :inlove:

Οι παραδοσιακοί όμως, οι χάρτινοι/εξάγωνοι :rtfm: όχι οι πλαστικούρες κλπ σχέδια της ... νεότερης Ελλάδας! :protest:

Εικόνα



Για θυμησε μου νεαρε αυτους με τα κροσσια δεν τους λεγαμε "βουηχταρια"; Και τους αλλους τους σκετους τους λεγαμε σκετα αετους....Η το Αλτσχαιμερ να το ερχεται......
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#367452 Διαβασμένος, μέχρι ... το μεδούλι! :lol:
Απο εδώ: https://www.retromaniax.gr/vb/forum/%CE ... F%80%CE%B1
<<Τα σχήματα των χαρταετών έχουν μεγάλη ποικιλία. Πέντε είναι τα βασικά είδη:
-Ο απλός πεντάγωνος με τα «σκουλαρίκια» για το ζύγισμα στον αέρα. «Σκουλαρίκια» είναι δύο θύσανοι από λεπτές λουρίδες χαρτιού, που τις κρεμούν από λεπτές λουρίδες χαρτιού, που τις κρεμούν στις δύο αντικριστές άκρες του χαρταετού.
-Το βουτηχτάρι, είναι ένας χαρταετός, που η διαφορά του από τον πεντάγωνο είναι στις «βουτήχτρες», που είναι χαρτί ψαλιδισμένο με τέτοιο τρόπο, ώστε να βουίζει στον αέρα. Το βάζουν γύρω – γύρω, στα πλάγια του χαρταετού.
-Το αστέρι είναι ένας χαρταετός σχεδιασμένος με τέτοιο τρόπο, ώστε να σχηματίζει αστέρι. Είναι πολύ βαρύς, θέλει γερό σπάγκο και πολλή τέχνη στο πέταγμα.
-Το σμυρνάκι σε σχήμα αχλαδιού, χρειάζεται μαστοριά στην κατασκευή και χάνει εύκολα την ισορροπία του στο δυνατό αέρα.
-Ο παπάς είναι ένας τετράγωνος αετός με ουρά από πανί. >>

Περιττό να αναφέρω ότι σήμερα, για να φτιάξεις μόνος τον χαρταετό, στοιχίζει ακριβότερα απο το να τον αγοράσεις έτοιμο, εκτός αν αγοράσεις έτοιμο=με ζύγια, ουρά, σπάγγο (καλούμπα είναι η σωστή ορολογία= ξυλάκι σαν το πηχάκι του χαρταετού, 20-25 εκ μήκος, όπου ο σπάγγος ήταν τυλιγμένος "χιαστί" :rtfm: ) οπότε σαφώς θα στοιχίσει ακριβότερα !
Το θέμα είναι ΕΝΑ: η χαρά, η ικανοποίηση της ιδιοκατασκευής, ειδικά αν έχεις και πιτσιρίκια που σε παρακολουθούν-μαθαίνουν !

:s_bye
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#369330

τετοιο χαρταετό φτιάχνετε όμως; :metalo:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#369343 Αστε το μιγιάκωβο στις "θεωρίες του" :lol: και φτιάξε τον πιό απλό "χαρταετό" για σήμερα:



:metalo:

ΥΓ: 1/ Δεν περίμενα να βρώ τέτοιο βιντεο στο νετ, αφού το "αντικείμενο" ήταν για άρρωστους, δηλ. όσους ήθελαν να παίξουν οποιαδήποτε εποχή.
Tη λέγαμε μόνο "σαΐτα" και θέλει λίγο αέρα για να μη διαλυθεί, ενώ ο χαρταετός "ζητάει" το διπλάσιο και άνω. Επίσης, γύρω απ τις τρύπες για τα ζύγια, ενίσχυση με λίγο σελοτέιπ ή διπλό χαρτί, για να μη σκιστεί, ενώ μπορείς να φτιάξεις και "μινι"-ελαφριά ουρά σάν του χαρταετού (3 φορές το μήκος τη σαίτας-> ΄νόμος) για "μούρη" και να την κρεμάσεις ανοίγοντας μιά τρύπα 2 εκ. και στη μέση, πρίν την κάτω μύτη της σαΐτας.
2/ Ο "Δημήτρης" του video.... δεν είμαι εγώ! :lol:

KAΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ !!! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By nass
#369345 Για πείτε μια ιδέα για το πέταγμα: πήγαμε προχτές και ανέβαινε-πέταγε ωραία χωρίς καρσιλαμάδες αλλά ξαφνικά εκεί που ήταν σταθερός, πάθαινε απώλεια στήριξης και έπεφτε με το κεφάλι, όσο γρήγορα και αν μαζεύαμε καλούμπα. Τις πταίει ?

Είναι high tech αετός :lol: με αλουμινένιες βέργες αντί για ξύλινα πηχάκια και πριν 2 χρόνια τον είχαμε πετάξει χωρίς κανένα πρόβλημα και πολύ ψηλά με πολύ αέρα. Μείωσα λίγο ουρά καθώς δεν είχε τόσο αέρα αλλά δεν άλλαξε τίποτα με μια μικρή δοκιμή, μετά είχε αρχίσει να νυχτώνει και φύγαμε.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#369361 Εκείνη τη στιγμή που "βούτηξε", όπως το περιγράφεις, σταμάτησε ο αέρας για 10-15 δεύτερα. Μετά δύσκολα τον "μαζεύεις", ειδικά αν είναι μεγάλος (πάνω απο 1μ).
Τα "τσαλιμάκια" δεξιά -αριστερά, πέραν του αέρα που ευθύνεται κάπως (ριπές ή και αλλαγές κατεύθυνσης), υπάρχει πρόβλημα στα ζύγια ή στην ουρά, που έχει μειωμένο μήκος.
Το 3πλάσιο του χαρταετού μήκος της, είναι νόμος για τα 3-4 μποφώρ. Απο κεί και πάνω, θέλει μέχρι και 4 μήκη.
Τελευταίο: Αν κατασκευαστικά ο χαρταετός (το σώμα του ) δεν είναι ζυγισμένος και κρατώντας τον απο το κέντρο σαν "ζυγαριά" γέρνει απο τη μιά μεριά, (τον δοκιμάζουμε πρίν του βάλουμε ζύγια-ουρά), τότε δένουμε πάνω και κατά μήκος στην οριζόντια μάνα ένα "αντίβαρο" (πχ ξυλαράκι), ώστε να ζυγιστεί !

Δεν περιγράφω άλλο! :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#369397
nass έγραψε:Για πείτε μια ιδέα για το πέταγμα: πήγαμε προχτές και ανέβαινε-πέταγε ωραία χωρίς καρσιλαμάδες αλλά ξαφνικά εκεί που ήταν σταθερός, πάθαινε απώλεια στήριξης και έπεφτε με το κεφάλι, όσο γρήγορα και αν μαζεύαμε καλούμπα. Τις πταίει ?

Είναι high tech αετός :lol: με αλουμινένιες βέργες αντί για ξύλινα πηχάκια και πριν 2 χρόνια τον είχαμε πετάξει χωρίς κανένα πρόβλημα και πολύ ψηλά με πολύ αέρα. Μείωσα λίγο ουρά καθώς δεν είχε τόσο αέρα αλλά δεν άλλαξε τίποτα με μια μικρή δοκιμή, μετά είχε αρχίσει να νυχτώνει και φύγαμε.


Να απομακρύνεις λίγο την ουρά ( να μην της προσθέσεις άλλες φούντες ) απλά μετά τα ζύγια της ουρά μεγάλωσε πχ 0.50 - 0.80 εκ τον σπάγγο της να απομακρυνθεί όλη η ουρά από τον αετό ώστε να τον κρατάει σε ισορροπία, όταν την κόντυνες του χάλασες την ισορροπία.

Έχω φτιάξει αετό το 1978 με αλουμινένιες σωλήνες και πλαστικό, ύψους 2.20 μέτρα, ίσα που χώρεσε να περάει στην πόρτα του πούλμαν που είχαμε πάει ομαδικά εκδρομή, δεν φύσαγε καθόλου και δεν πέταγε τίποτα εκτός το τέρας που είχε μαγάλη επιφάνεια και έπιασε αέρα και σηκώθηκε, τον πέταγα με νάυλον σπάγγο και τον είχα τυλίξει στο αριστερό χέρι και μου άφησε από το τρίψιμο σημάδια στο μπουφάν, δεν μπόρεσα να τον κατεβάσω και τον έδεσα σε ένα δένδρο χαρίζοντας τον σε κάποιον ηλικιωμένο που τον ζήτησε, εκεί σε ένα ύψωμα προς τον Βουτζά.

Η ουρά του ήταν λίγο μεγάλη για τόσο μεγάλο αετό αλλά την είχα απομακρύνει πολύ γιατί χρειαζότανε την διπλή και δεν είχα όρεξη να φτιάξω άλλη εκεί στο ύψωμα, οπότε την πήγα 1.5 μέτρο πιο κάτω από τα ζύγια και ήταν μια χαρά. Από πιτσιρίκια φτιάχναμε οικογενειακώς αετούς για πολλά χρόνια και τους πετούσαμε στον προφήτη Ηλεία, έτσι υπάρχει μια - αεροπορική :yahoo: - εμπειρία στο σπόρ.
Άβαταρ μέλους
By nass
#369410
21 quadra έγραψε:
nass έγραψε:Για πείτε μια ιδέα για το πέταγμα: πήγαμε προχτές και ανέβαινε-πέταγε ωραία χωρίς καρσιλαμάδες αλλά ξαφνικά εκεί που ήταν σταθερός, πάθαινε απώλεια στήριξης και έπεφτε με το κεφάλι, όσο γρήγορα και αν μαζεύαμε καλούμπα. Τις πταίει ?

Είναι high tech αετός :lol: με αλουμινένιες βέργες αντί για ξύλινα πηχάκια και πριν 2 χρόνια τον είχαμε πετάξει χωρίς κανένα πρόβλημα και πολύ ψηλά με πολύ αέρα. Μείωσα λίγο ουρά καθώς δεν είχε τόσο αέρα αλλά δεν άλλαξε τίποτα με μια μικρή δοκιμή, μετά είχε αρχίσει να νυχτώνει και φύγαμε.


Να απομακρύνεις λίγο την ουρά ( να μην της προσθέσεις άλλες φούντες ) απλά μετά τα ζύγια της ουρά μεγάλωσε πχ 0.50 - 0.80 εκ τον σπάγγο της να απομακρυνθεί όλη η ουρά από τον αετό ώστε να τον κρατάει σε ισορροπία, όταν την κόντυνες του χάλασες την ισορροπία.


Στο τέλος την κόντυνα μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα απώλειας στήριξης, που είχα από την αρχή, επειδή δεν φύσαγε τόσο όσο πριν 2 χρόνια που είχα ξαναπετάξει τον ίδιο αετό χωρίς πρόβλημα με πολύ αέρα (στη Βάρκιζα τότε, μόνο εμείς και 2-3 σέρφερ ήμασταν :) ). Ομως τελικά βαρεθήκαμε και φύγαμε και δεν είμαι σίγουρος αν δούλεψε ή όχι το κόντεμα της ουράς.
Θα δοκιμάσω όμως και αυτό που λες, δεν το 'χα σκεφτεί :)