Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#308687
JBT έγραψε:Σώπα ρε με τελικές πήγαινες τον Σερμεντέ :s_crazy

Μιλάμε για απίστευτες ταχύτητες στην Ελβετία :lol: :lol: :rant: :rant: :rant: :rant: με είχε χτυπήσει κάμερα με το Saxo ενώ πήγαινα με 135χλμ/ω αν δεν απατωμαι. Το πρόστιμο που είχε έρθει ήταν 98€ το 2013.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#308694
Thomas_C200K έγραψε:
JBT έγραψε:Σώπα ρε με τελικές πήγαινες τον Σερμεντέ :s_crazy

Μιλάμε για απίστευτες ταχύτητες στην Ελβετία :lol: :lol: :rant: :rant: :rant: :rant: με είχε χτυπήσει κάμερα με το Saxo ενώ πήγαινα με 135χλμ/ω αν δεν απατωμαι. Το πρόστιμο που είχε έρθει ήταν 98€ το 2013.

Εγώ πάντως ακόμα απορώ πως σε 12 μήνες και περίπου 12000 χλμ σε όλους τους ελβετικούς δρόμους (Εθνική, κέντρο πρωτεύουσας, βουνά, και χωριά) δεν πήρα ούτε μία κλήση (με το 106 rallye)...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#308769 Εγώ πάντως δεν απορώ καθολου, μιας και στο πρώτο μισό χρόνο που είχα τη μηχανή (ολλανδικές πινακίδες) πλήρωσα ενα 700αρι σε πρόστιμα :s_crazy :s_shout
Άβαταρ μέλους
By dimik
#308824
rx8_drifter έγραψε:Εγώ πάντως δεν απορώ καθολου, μιας και στο πρώτο μισό χρόνο που είχα τη μηχανή (ολλανδικές πινακίδες) πλήρωσα ενα 700αρι σε πρόστιμα :s_crazy :s_shout

Μου έλεγε φίλος το καλοκαίρι ότι από τότε που πήρε μηχανή στο Άμστερνταμ έχει ξεσκιστει να πληρώνει κλήσεις... αλλά από κάποια φάση και μετά τα πληρώνει αντί ψυχοθεραπείας αντί να μένει κολλημένος πίσω από αυτοκίνητα και με γελοία όρια.

< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#308842
elvet έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
JBT έγραψε:Σώπα ρε με τελικές πήγαινες τον Σερμεντέ :s_crazy

Μιλάμε για απίστευτες ταχύτητες στην Ελβετία :lol: :lol: :rant: :rant: :rant: :rant: με είχε χτυπήσει κάμερα με το Saxo ενώ πήγαινα με 135χλμ/ω αν δεν απατωμαι. Το πρόστιμο που είχε έρθει ήταν 98€ το 2013.

Εγώ πάντως ακόμα απορώ πως σε 12 μήνες και περίπου 12000 χλμ σε όλους τους ελβετικούς δρόμους (Εθνική, κέντρο πρωτεύουσας, βουνά, και χωριά) δεν πήρα ούτε μία κλήση (με το 106 rallye)...

Ηταν παρθενικο ταξιδακι με το Saxo 1.5D πρίν ανεβάσω την Μέρκ. Ιούνης του 2013 από Thoiry (F)-Geneva-Bern-Zuerich-Rheinfall και επιστροφή.
Στην επιστροφή οι συγκάτοικοι μου με πρήζανε να τρέξω ώσπου το πάτησα λίγο :lol: , είχα τελικιάσει το χρέπι (160χλμ/ω), αλλά παλι καλά δεν με έπιασα οι κάμερες. Τελικά φάγαμε την φωτό και ηρέμησαν όλοι τους. (Το πρόστιμο πήγε /5 που είμασταν μέσα :iconcool: ). Μετά όποτε τύχαινε να είμαι οδηγός πήγαινα σα παναγίτσα, όταν ανέβασα την Μέρκ μόνιμο το Limit στα 120χλμ/ω. Σε 6 μήνες είχα διανύσει 28,000χλμ* :inlove:



*Ελβετία-Γαλλία χλμ δουλειάς, ψώνια, διασκέδαση, Γερμανία-Λιχτενστάιν-Ιταλία-Γαλλία-Ελβετία οι βόλτες :lol:
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#308869 Θεσσαλονικη - Dusseldorf οδικως με 320d f31 .

Μεση καταναλωση 5,7 λιτρα/ 100χλμ .

Ανεβαίνοντας περασαμε απο Σκοπια , Βελιγραδι ( Σερβια ) , Ουγγαρία...... κοιμηθηκαμε λιγο πριν τα συνορα στο Gyor ( μικρη πολη , αλλα με ομορφη γραφικη πλατεια κ τον κοσμο στις 10 το βραδυ εξω για φαγητο - ποτο . Εως εκει η διαδρομη ηταν καλη . Με εξαιρεση ενα κομματι στα Σκοπια , το υπολοιπο ηταν δυο λωριδες ανα κατευθυνση. Την επομενη μπηκαμε αυστρια και συνεχισαμε για Γερμανια . Παντου δυο λωριδες , πολλες ανεμογγενητριες κ φωτοβολταικα ( δειχουν προηγμενες χωρες) ... πολλα εργα στο οδικο δυκτιο της γερμανιας ( χωρισ διοδια )... κ να τονισω πως ελλεψει οριου ταχυτητας τρεχουν ΟΛΟΙ πολυ ... πηγαιναμε με 140- 180 κ μας προσπερνουσαν κ φορτηγακια τυπου transit χαχχααχαχα κτο παιζουμε κ γρηγοροι .... γενικα υψηλος μεσος ορος ταχυτήτων. Στα εργα δεν υπηρχαν ιδιαιτερες καθυστερησεις απλα χωριζε ο δρομος κ γινοταν δυο λωριδες στη μια κατευθηνση αλλα και αλλη μια λωριδα στην απεναντι πλευρα ( οποτε τρεις πηγαιναν ) , αλλα η μια ηταν στο αντιθετο ρευμα και μου φαινοταν αρκετα στενη ( οταν ειχε επελθει κ η κουραση ... ηταν σαν video game... να μην πεσουμε στα διαχωριστικα ....
Εντυπωση μου εκανε το gps του αυτοκινητου . Κ εδω δουλευει αψογα αλλα εκει μετεδιδε και αλλες πληροφοριες ( πχ ακινητοποιημενο οχημα στο 1 χλμ , ή καθυστερηση λογω εργων 3 λεπτα , δεν προτεινεται παρακαμψη , ή αλλαζε διαδρομη μεσα στην πολη λογω κινησης.... ) . Απλα πραγματα που διευκολυνουν πολύ την καθημερινοτητα .

Πολυ ποδηλατο μεσαστις πολεις... Δεν ειμαστε μαθημενοι , οποτε θελει προσοχη σαν οδηγος κ σαν πεζος . Ομορφη εικονα .

Στην επιστροφη διαλεξαμε διαδρομη μεσω Αυστριας , Σλοβενιας , Κροατιας, Σερβιας κ Σκοπια .... η διαδρομη μας φανηκε μεγαλυτερη , λογω μεγαλης καθυστερησης που φαγαμε στα τουνελ της Αυστριας λογω εργων . Περιπου 1μιση ωρα... το υπολοιπο κομματι δεν ηταν κακο. Καποια τουνελ ειναι μεγαλα σε μηκος και εχουν τον απεναντι να περναει χωρις διαχωριστικο. Η Σλοβενια μικρη , τελειωσε γρηγορα , κοιμηθηκαμε στο Ζαγκρεμπ λογω κουρασης ... η υπολοιπη διαδρομη ευκολη .

Γενικα μου εκανε εντυπωση οτι το ελληνικο διαβατηριο ειναι ακομα ευρωπαϊκό κ στις περισσοτερες χωρες περνας αερα .... :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#308870 Τι ώρα ξεκινήσατε και τι ώρα φτάσατε σε κάθε προορισμό;
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#309151
georgetz έγραψε:Επειδή ενδιαφέρεται φίλος για αγορά συσκευής , vagmag τι gps χρησιμοποιείς ?

Το gps ηταν της bmw ... ενσωματωμένο.. ..
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#309156
JBT έγραψε:Τι ώρα ξεκινήσατε και τι ώρα φτάσατε σε κάθε προορισμό;

Αν θυμαμαι ξεκινησαμε 9 απο θεσσαλονικη κ φτασαμε 9 στο Γκιορ στην Ουγγαρία , με σχετικη καθυστέρηση στα συνορα Ελλαδας σκοπιων κ σκοπιων Σερβίας κ αρκετες στασεις καθως τρεις στο αυτοκινητο .
Την επομενη φυγαμε κατα τις 8 το πρωι κ φτασαμε 9 στη Βόννη ( μετα απο παρακαμψη 1 ωρας ψαχνοντας ξενοδοχειο ). Γενικά πηγαμε χωρις προγραμμα κ ψαχναμε ξενοδοχεία αοο το κινητο....

Στην επιστροφη ξεκινησαμε απο Dusseldorf στις 8 κ φτασαμε 10 στο Ζαγκρεμπ. Την επομενη ειχαμε επαγγελματικο ραντεβου στο Βελιγράδι μετά φαγητου κ φτασαμε 11 το βραδυ Θεσσαλονίκη.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#309186
vagmag έγραψε:
georgetz έγραψε:Επειδή ενδιαφέρεται φίλος για αγορά συσκευής , vagmag τι gps χρησιμοποιείς ?

Το gps ηταν της bmw ... ενσωματωμένο.. ..


Έψαξα στο amazon αλλά δε το βρήκα :(

Πλακίτσα vagmag, θενκ γιου πάντως. :)
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#368953 Πάσχα έρχεται, οπότε ευκαιρία να κατέβω οδικώς από Γερμανία στην Ελλάδα μέσω Ιταλίας.
Τι προτείνεται? Μέσω Ελβετίας ή μέσω Αυστρίας? Το ταξίδι θα γίνει βράδυ.
Για να βοηθήσω περισσότερο είμαι λίγο έξω από την Φρανκφούρτη (το Ντάρμσταντ δεν είναι και ευρέως γνωστό :lol: )
Άβαταρ μέλους
By mirage
#368970 Για μεσα στο Μιλανο; Πουθενά.
Για ταξιδια τριγυρω παραλαβή απο το αεροδρομιο άφιξης. Τι πιο απλο.
Ριξε μια ματια autoeurope, kayak κλπ

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#369020 Μέχρι και το δώρο επετείου του βρήκε του ποπ ο τρίφτης, τί να λεμε τώρα :s_airkiss

Ούτε για αστείο αμάξι μέσα στο Μιλάνο, το παίρνεις απ το αεροδρόμιο ή τριγύρω και φεύγεις