Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#368649
KiloMeater έγραψε:Δε κοιτάς και κανα used? Άυτα τα παιδικά χαμένα πάνε μόλις ξεμεγαλωσουνε τα παιδιά , άμα βρεις κανα νοικοκύρη θα το εχει σα καινούργιο.
Εκτός και είσαι στη φάση του νέου γονιού θα τα κάνω όλα σωστα και το καρεκλάκι να εχει 4.9/5 αστέρια ασφαλείας κτλ :-)

Μεταχειρισμενο καρεκλακι; Ατρακαριστο κι ετσι.

< >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#368720
PeterPan έγραψε:Δες κ το joie 360 Spin. Εγώ το αγόρασα πριν 1 εβδομάδα στα 299€. Είναι καινούριο κ δεν έχει κάνει ακόμη τεστ, αλλά είναι πολύ ποιοτικό. Περιστρέφεται κ βολεύει στο να δέσεις το παιδί. Δένει μόνο με isofix...


< >


Ευχαριστώ. Θα του ρίξω μια ματιά!
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#368724 μεταχειρισμένο πέρα από αδερφό ή πολύ καλό φίλο δε θα έπαιρνα. κάποτε σκέφτηκα να αγοράσω μεταχειρισμένη τη βάση για το cybex gia to 2o αμάξι. κόστιζε 139€ κ τη βρήκα με 70€. όταν πήγα να τη δω ήταν μες τη μπίχλα (δε φαινόταν στις φώτο) κ σιχτήρισα την ώρα κ τα χλμ (έστω κ τα 30 χλμ) που έκανα... η δική μου τώρα μετά από 1 χρόνο σχεδόν είναι πεντακάθαρη...

μετά πήγα κ παρήγγειλα 2η καινούρια κατευθείαν. από τότε ποτέ ξανά μεταχειρισμένο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#368878 Μόνο το booster έχω πληρώσει, της gracco κι αυτό 25 λίρες από το Argos. Όλα τα άλλα ήταν δωρεάν από κουνιάδα ή φίλο. Από γνωστό δεν έχω κανένα πρόβλημα που δεν λύνεται με ένα καλό πλύσιμο όπως δεν έχω και με το πόσο ασφαλές είναι εκτός κι αν είναι σαφώς κακοφτιαγμένο.
Αλλά ας μην αρχίσετε να με κακολογείτε, δεν θα με πείσετε για την ανάγκη να δώσω 300 ευρώ κλπ οπότε πάμε πάρα πέρα.

Με ποια κριτήρια αποφασίζετε που θα μπει το καθισματάκι του παιδιού (αν είναι μόνο ένα). Πίσω από τον οδηγό-πίσω από το συνοδηγό (λέω και μπροστά για να τρομάξω μερικούς, δεν λέω να το βάλω στο πορτπαγκάζ :lol: ). Παράγοντες που μπορώ να σκεφτώ που παίζουν ρόλο.

1- Είσαι δεξιόχειρας-αριστερόχειρας και βολεύεσαι να το βάζεις/τοποθετείς/δένεις κάπως
2- εκεί που παρκάρεις βολεύει να το βάζεις από τη μία ή την άλλη πλευρά.
3- το βλέπεις πιο εύκολα σαν οδηγός αν είναι διαγωνίως (πίσω από τον συνοδηγό)
4- το βλέπει/φτάνει/ταΐζει/ποτίζει/καθαρίζει ο/η συνοδηγός πιο εύκολα αν είναι πίσω από τον οδηγό. Και δεν ενοχλεί και τον οδηγό κλωτσώντας.
5- πίσω από όποιο κάθισμα έχει πιο πολύ χώρο για να μην κλωτσάει το κάθισμα (πίσω από τον πιο κοντό)
6- από τη μεριά που δεν το χτυπάει ο ήλιος (και το αλλάζεις στο πήγαινε-γύρνα). Λύσεις τύπου κάλυψη τζαμιού δεν παίζουν θέλει να βλέπει ανεμπόδιστα.
7- περνάει πιο ωραία και δεν βαριέται/σκούζει/ζαλίζεται αν είναι μπροστά

Εμένα κυρίως με αφορούν τα σημεία 2 (δύσκολα ανοίγουν οι δεξιές πόρτες οπότε μπαίνει πίσω από τον οδηγό) και 6 (προς-από παραλία αλλάζει θέση το κάθισμα) και καμιά φορά το 7 (αν ζαλιστεί πίσω).
Άβαταρ μέλους
By mirage
#368879 Ναι κοιτα. Εσυ τα πηρες απο γνωστους και συγγενεις. Αλλο αυτο και αλλο η αγορα μεταχειρισμενου απο gumtree.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#368882 Όπως λέει κ ο Mirage, μια χαρά είναι. Εδώ λέμε για μεταχειρισμένα από άσχετους που δεν ξέρεις πως τα συμπεριφέρονται...



< >
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#369353
sargus έγραψε:Λοιπόν,
Αυτά που θέλω οπωσδήποτε είναι:
-να κοιτάει πίσω
-να τα πηγαίνει καλά στα τεστ
Επίσης, ιδανικά θα ήθελα να
-έχει isofix
-κοστίζει κάτω από 300 Ευρώ, και
-να περιστρέφεται ώστε να φορτώνεται το παιδί πιο εύκολα.


Έχω το Maxi-Cosi AxissFix. Το χρησιμοποιώ από τον 9ο μήνα. Έχει τη δυνατότητα να κοιτά πίσω από 61-87 cm (ύψος μωρού).

Ο μικρός είναι 84 εκ. τώρα και τον γυρίσαμε μπροστά. Δεν είχε θέμα με τη φορά, όσο με τον διαθέσιμο χώρο για τα πόδια του. Δηλαδή τους τελευταίους 2 μήνες ήταν συνέχεια με λυγισμένα γόνατα και σε διαδρομές >1 ώρας δυσανασχετούσε.
{ Αυτό βέβαια εξαρτάται από το παιδί-ανάπτυξη }
Δυνατότητα για μπροστά έχει από 76-105 cm.
Στη περίπτωσή μου το χρησιμοποίησα με φορά προς τα πίσω για 10 μήνες.
Υποθετικά το συγκεκριμένο i-size κάθισμα είναι για 9m - 4 y. Δηλαδή σε ένα φάσμα 36 μηνών το χρησιμοποίησα (μόνο) για 10 με φορά προς τα πίσω (28%). Θα ήθελα παραπάνω. Ίσως σε άλλα καθίσματα της κατηγορίας η κατασκευή βοηθά να έχουν παραπάνω χώρο στην ανάποδη φορά, που πιστεύω είναι και το ζητούμενο σου. Όσο περισσότερο να κοιτά προς τα πίσω για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Έχει isofix & top tether.
Περιστρέφεται , έχει πολύ καλή ανάκληση, νομίζω τα έχει πάει καλά & στα τεστ.
Είναι βαρύ, ποιοτικό και κόστος......( λίγες σελίδες πιο πίσω συμφορουμίτης το πήρε 370 από eBay )
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#369441
sargus έγραψε:Ευχαριστώ φίλε μου. Ήσουν περιγραφικότατος!

Παρακαλώ :s_thumbsup Ό,τι χρειαστείς ...ευχαρίστως!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#369464 Άνάμεσα σε Cybex Sirona M2 (δεν κατάλαβα τι διαφορά έχει από το σκέτο Sirona) και Britax Dualfix ποιο θα επιλέγατε;
Το Sirona φαίνεται να παίρνει καλύτερη βαθμολογία από το Britax, αλλά δεν ξέρω πόσο ενοχλητικό είναι το μαξιλάρακι που έχει μπροστά, σε σχέση με τις κλασσικές ζώνες του Britax.
Είδα πως το ADAC βγάζει πρώτο το Concord Reverso, αλλά από κάτι βιντεάκια που είδα, τρόμαξα με το μέγεθος του! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#369573
axel12p έγραψε:Άνάμεσα σε Cybex Sirona M2 (δεν κατάλαβα τι διαφορά έχει από το σκέτο Sirona) και Britax Dualfix ποιο θα επιλέγατε;
Το Sirona φαίνεται να παίρνει καλύτερη βαθμολογία από το Britax, αλλά δεν ξέρω πόσο ενοχλητικό είναι το μαξιλάρακι που έχει μπροστά, σε σχέση με τις κλασσικές ζώνες του Britax.
Είδα πως το ADAC βγάζει πρώτο το Concord Reverso, αλλά από κάτι βιντεάκια που είδα, τρόμαξα με το μέγεθος του! :lipsealed:


Να σου απαντήσω εγώ που τα ψάχνω τώρα.
Το σκέτο sirona είναι του 13 ενώ το m2 είναι του 16 (+/- 1 χρόνο). Το σκέτο sirona είναι λίγο πιο ασφαλές (ADAC) και επίσης γυρίζει για να φορτώνεις το παιδί. Το m2 δε γυρίζει. Το m2 είναι isize που σημαίνει ότι μέχρι τα 105 cm που δηλώνει μπορείς να έχεις το παιδί, ενώ το σκέτο sirona δηλώνει βάρος παιδιού (18 kgr). Λογικά θα έχουν και κάποια άλλη μικροδιαφορά αλλά δε μπόρεσα να την εντοπίσω.
Εγώ από αυτά τα 2 θα προτιμήσω το παλιό μου φαίνεται.
Πολύ καλή φαίνεται η βαθμολογία του Concord Reverso. Παρόλα αυτά, το πιο ασφαλές (πάντα σύμφωνα με τον ADAC) παραμένει το besafe izi kid x2 isize το οποίο χάνει πολύ λίγο από το concord στην μετωπική σύγκρουση αλλά έχει 2 φορές καλύτερη βαθμολογία στην πλευρική.
Το Britax dualfix αν και φαίνεται άψογο, δεν το έχουν τεστάρει στον ADAC.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#369585 http://www.limango.de/shop/overview/28089

Θα παραγγείλω 2 καθισματάκια. Αλλά ψάχνω ποιο.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#369593
sargus έγραψε:
axel12p έγραψε:Άνάμεσα σε Cybex Sirona M2 (δεν κατάλαβα τι διαφορά έχει από το σκέτο Sirona) και Britax Dualfix ποιο θα επιλέγατε;
Το Sirona φαίνεται να παίρνει καλύτερη βαθμολογία από το Britax, αλλά δεν ξέρω πόσο ενοχλητικό είναι το μαξιλάρακι που έχει μπροστά, σε σχέση με τις κλασσικές ζώνες του Britax.
Είδα πως το ADAC βγάζει πρώτο το Concord Reverso, αλλά από κάτι βιντεάκια που είδα, τρόμαξα με το μέγεθος του! :lipsealed:


Να σου απαντήσω εγώ που τα ψάχνω τώρα.
Το σκέτο sirona είναι του 13 ενώ το m2 είναι του 16 (+/- 1 χρόνο). Το σκέτο sirona είναι λίγο πιο ασφαλές (ADAC) και επίσης γυρίζει για να φορτώνεις το παιδί. Το m2 δε γυρίζει. Το m2 είναι isize που σημαίνει ότι μέχρι τα 105 cm που δηλώνει μπορείς να έχεις το παιδί, ενώ το σκέτο sirona δηλώνει βάρος παιδιού (18 kgr). Λογικά θα έχουν και κάποια άλλη μικροδιαφορά αλλά δε μπόρεσα να την εντοπίσω.
Εγώ από αυτά τα 2 θα προτιμήσω το παλιό μου φαίνεται.
Πολύ καλή φαίνεται η βαθμολογία του Concord Reverso. Παρόλα αυτά, το πιο ασφαλές (πάντα σύμφωνα με τον ADAC) παραμένει το besafe izi kid x2 isize το οποίο χάνει πολύ λίγο από το concord στην μετωπική σύγκρουση αλλά έχει 2 φορές καλύτερη βαθμολογία στην πλευρική.
Το Britax dualfix αν και φαίνεται άψογο, δεν το έχουν τεστάρει στον ADAC.

Ευτυχώς που το πρόσεξες! Νόμιζα πως όλα τα Sirona περιστρέφονται, για εύκολο φόρτωμα του μωρού.

Το Britax νομίζω πως το δοκίμασε η ADAC
https://www.adac.de/infotestrat/tests/kindersicherung/kindersitz-test/detail.aspx?KisiID=324&nc=True&info=R%C3%B6mer++Dual-Fix+

Καλό το Concord αλλά τεράστιο σε όγκο. Το Besafe δεν το είχα προσέξει, θα του ρίξω μια ματιά.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Άβαταρ μέλους
By sargus
#369598
axel12p έγραψε:Το Britax νομίζω πως το δοκίμασε η ADAC
https://www.adac.de/infotestrat/tests/kindersicherung/kindersitz-test/detail.aspx?KisiID=324&nc=True&info=R%C3%B6mer++Dual-Fix+

Καλό το Concord αλλά τεράστιο σε όγκο. Το Besafe δεν το είχα προσέξει, θα του ρίξω μια ματιά.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!


Δεν ξέρω γιατί δείχνει έτσι το τεστ του dual-fix. Δεν έχει βαθμολογίες και δεν είναι μαζί με όλα τα άλλα τεστ. Πάντως ακόμα και έτσι, δείχνει ότι δεν παίρνει καλή βαθμολογία (στην ασφάλεια "Sicherheit" που είναι το ζητούμενο).

Από ότι διαβάζω, και τα besafe είναι τεράστια. Έχω κανονίσει να πάω αύριο -αν τα καταφέρω- να δω αυτά και τα cybex από κοντά, οπότε θα ξέρω περισσότερα να σου πω.