Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#368825
Χρήστος Λάππας έγραψε:Το αστείο είναι ότι στην παρούσα φάση που εγώ τα έχω ανάγκη δεν τα δικαιούμαι (δεν δικαιούμαι ούτε καν ιατροφαρμακευτική ασφάλιση, για την οποία μου κάνει εντύπωση ότι δεν έχει ειπωθεί κάτι), ενώ όταν τα δικαιούμουν δεν τα χρειαζόμουν. Σίγουρα κάτι πρέπει να αλλάξει.


Μάλλον κάπου κάνεις λάθος. Ένα από τα λίγα καλά που έκανε η ΠΦΑ/ΔΦΑ αριστερά είναι η πλήρης ιατροφαρμακευτική κάλυψη για όλους, ακόμα και τους ανασφάλιστους.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#368826
nass έγραψε:
markvag έγραψε:Βέβαια, θα πρέπει να τους πει κάποιος πως Grexit = το μεγαλύτερο haircut που μπορούν να φανταστούν... :innocent: :lol: :lol: :twisted:


Πως προκύπτει αυτό είπαμε ? :hmmm: :whistlink:


Εικόνα

:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#368828 Σε τέτοια περίπτωση οι μόνες εναλλακτικές δανεισμού θα είναι ο πλανήτης Κρύπτον (Καλ ΕΛ :shifty: ) και η Θαντέρα.
Αν και ο Λάιονο θα επιβάλει μνημόνjο, οπότε superman και πάλι superman.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#368830 Σε αυτή την περίπτωση δεν δανείζεσαι και αγοράζεις όσα χρειάζεσαι από έξω με συνάλλαγμα ή διακρατικές ανταλλακτικές συμφωνίες. Πιο φτωχά και ταπεινά, αλλά πιο εύκολα για πολλούς. :rtfm:

ΥΓ: Δεν λέω ότι αυτό πρέπει να γίνει, ξέρετε καλά ότι άλλη λύση προκρίνω εγώ. Απλά ερμηνεύω τι ήθελε να πει ο markvag. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By nass
#368832
REALZEUS έγραψε:
nass έγραψε:
markvag έγραψε:Βέβαια, θα πρέπει να τους πει κάποιος πως Grexit = το μεγαλύτερο haircut που μπορούν να φανταστούν... :innocent: :lol: :lol: :twisted:


Πως προκύπτει αυτό είπαμε ? :hmmm: :whistlink:


Εικόνα

:iconcool:


Το Αγγλικό δίκαιο στα δάνεια των μνημονίων σου λέει κάτι ?

Το ό,τι θα "βαρέσεις κανόνι" στους #1 εμπορικούς σου εταίρους μήπως ? (όχι σε ιδιώτες όπως μπορεί να γινόταν το 2011 αλλά στις κυβερνήσεις τους)

Το ό,τι θα χρωστάς ό,τι απομείνει μετά το κανόνι σε ευρώ αλλά θα έχεις δραχμές υποτιμημένες κατά 90% και επιπλέον θα χρειάζεσαι ευρώ ή δολάρια για να αγοράσεις πετρέλαιο, φάρμακα, εξοπλισμό και οτιδήποτε άλλο ?

Μήπως να μη νόμιζες ότι είναι τόσο :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#368835
nass έγραψε:Το Αγγλικό δίκαιο στα δάνεια των μνημονίων σου λέει κάτι ?

Το ό,τι θα "βαρέσεις κανόνι" στους #1 εμπορικούς σου εταίρους μήπως ? (όχι σε ιδιώτες όπως μπορεί να γινόταν το 2011 αλλά στις κυβερνήσεις τους)

Το ό,τι θα χρωστάς ό,τι απομείνει μετά το κανόνι σε ευρώ αλλά θα έχεις δραχμές υποτιμημένες κατά 90% και επιπλέον θα χρειάζεσαι ευρώ ή δολάρια για να αγοράσεις πετρέλαιο, φάρμακα, εξοπλισμό και οτιδήποτε άλλο ?

Μήπως να μη νόμιζες ότι είναι τόσο


Αυτά δεν σημαίνουν απολύτως τίποτα αν αποφασίσεις να πας nuclear! Τους λες ότι δεν αναγνωρίζεις τίποτα και αν θέλουν από εδώ και πέρα θα πληρώνονται τοις μετρητοίς για όσα αγοράζεις. Αλλιώς αγοράζεις από αλλού. Για το πόσο δύσκολο θα είναι βλέπε το προηγούμενο μου ποστ.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#368838 Δία μνημόνjο απ' τη Θαντέρα έχεις δει;

Εικόνα

Και η Αργεντινή αν δεν κάνω λάθος ξεχρέωσε κάποια στιγμή.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#368844 Πρέπει να έχω να μπω να διαβάσω το thread κανα 8μηνο. Ίσως και περισσότερο.
Μπήκα σήμερα...
Καλά ρε μαλάκες ακόμα με το αν παίρνει επίδομα ανεργίας ο Λάππας ασχολείστε; :slap:
Άλλη δουλειά δεν έχετε;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#368852
nass έγραψε:
markvag έγραψε:Βέβαια, θα πρέπει να τους πει κάποιος πως Grexit = το μεγαλύτερο haircut που μπορούν να φανταστούν... :innocent: :lol: :lol: :twisted:


Πως προκύπτει αυτό είπαμε ? :hmmm: :whistlink:


Κοίτα, αν βγούμε από το ευρώ, το γυρίσουμε σε εθνικό νόμισμα και τα ομόλογα που έχουν όλοι (από κράτη, έως ΕΚΤ) δεν φάνε ένα κούρεμα τουλάχιστον 60%, θα πρέπει να κοπεί το κομμάτι γης που καταλαμβάνει η Ελλάδα και να σταλεί ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ σε μαύρη τρύπα για να εξαφανιστεί κάθε υποψία ύπαρξης τόσο ηλίθιας χώρας στον χωροχρόνο... :lol: Το αγγλικό δίκαιο δεν μου λέει κάτι... Το ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος είναι πολύ πιο ισχυρό από κάθε δίκαιο... :lol:


Σοβαρά τώρα. Το Grexit πως θα προκύψει;;; Έτσι όπως είναι η κατάσταση σήμερα από την απόσυρση της στήριξης της χώρας από τους κσένη. Αυτό θα σημαίνει πως η χώρα δεν θα μπορέσει να χρηματοδοτήσει το χρέος της (μιας και δεν θ' αλλάξει κάτι άλλο). Άρα χρεοκοπία. Άρα θα αναγκαστούμε να τυπώσουμε χρήμα. Ευρώ δεν το βλέπω να μπορέσουμε να τυπώσουμε, άρα εθνικό νόμισμα... Και η χρεοκοπία θα οδηγήσει σε χοντρό haircut την επόμενη στιγμή. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο σενάριο...


Το να γίνει κάτι άλλο, πχ το Grexit να προκύψει από συνειδητή απόφαση κάποιας Ελ κυβέρνησης η οποία θα παρθεί μετά από σοβαρή συζήτηση και ζύγισμα των δεδομένων (αυτό από μόνο του είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας :sorry: ) και θα μας παρακαλάνε οι κσένη να μην το κάνουμε, το θεωρώ λίγο πιο μακρινό από το να περιμένουμε τον Σάουρον να επιστρέψει στη Μέση Γη έχοντας σώσει το δαχτυλίδι λίγο πριν αυτό καταστραφεί... :lol: :lol:


Α, και παρακαλώ να μην μου πει κανείς για τα πρωτογενή πλεονάσματα γιατί έχουμε άλλο θέμα για τ' ανέκδοτα! :rtfm:



EDDIE_147 έγραψε:
Και η Αργεντινή αν δεν κάνω λάθος ξεχρέωσε κάποια στιγμή.


Να το συζητήσουμε το θέμα και να δούμε τι έπαθε μία χώρα με λάθος νόμισμα (ουσιαστικά είχε δολάριο), με νομισματική πολιτική που φτιάχνουν άλλοι για τα δικά τους δεδομένα και πως ανέκαμψε η οικονομία (παράδεισος δεν είναι προφανώς, αλλά βελτιώθηκε) μόλις σταμάτησε αυτό;;; :shifty: :innocent:


Το βασικό μου πρόβλημα είναι πως με τις πολιτικές που εφαρμόζονται και που ζητούνται μεθ' επιτάσεως είναι πως σε καμία περίπτωση δεν εξασφαλίζεται η παραμονή της χώρας στην ευρωζώνη, αντιθέτως κάθε μέρα έρχεται πιο κοντά το grexit και πως αφού εκεί θα καταλήξουμε, γιατί παιδευόμαστε τόσα χρόνια και δεν το κάναμε από την αρχή... :roll:

Βέβαια, καθίστε να δούμε... άμα βγει καμιά ΛεΠεν στη Γαλλία ή κανένας αντίστοιχος παπάρας σε Ολλανδία, Ιταλία, Γερμανία θα υπάρχει ευρώ σε 5 χρόνια;;; :help:
Άβαταρ μέλους
By pik.
#368855
Bayern7 έγραψε:Πρέπει να έχω να μπω να διαβάσω το thread κανα 8μηνο. Ίσως και περισσότερο.
Μπήκα σήμερα...
Καλά ρε μαλάκες ακόμα με το αν παίρνει επίδομα ανεργίας ο Λάππας ασχολείστε; :slap:
Άλλη δουλειά δεν έχετε;

:lol: ουτε η Τολμη και Γοητεια. :metalo: :lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#368862 Μαρκοβάγγο η Αργεντινή με τις τεράστιες παραγωγικές δυνατότητες και οικονομικά μεγέθη (σε σχέση με το Κατσαπλιαδιστάν) βίωσε εφ' όπλου λόγχη καταστάσεις πάνω από τη μορταδέλα.

Εδώ επειδή θα δουλεύει τριπλοβάρδια στο Χαλάνδρι, θα λύσουμε αυτόματα όλα τα προβλήματα της χώρας.

Αν γινόταν (βάζω στην άκρη τα περί δικαίου που λέει ο nass) το κανόνι που φαντασιώνεστε, μετά δανεικά γιοκ και επενδύσεις γιοκ.
Οπότε δολάριο λιμνούπολης --> χαρτοπόλεμο.

Το φτωχά και ταπεινά (λολ) του Δία δεν θα έχει ούτε πετρέλαιο για να ανάψει η λάμπα γιατί ο Άραβας με τα δολάρια λιμνούπολης δεν θα θέλει ούτε να σκουπίσει τον κώλο του σκύλου του.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#368865
EDDIE_147 έγραψε:Μαρκοβάγγο η Αργεντινή με τις τεράστιες παραγωγικές δυνατότητες και οικονομικά μεγέθη (σε σχέση με το Κατσαπλιαδιστάν) βίωσε εφ' όπλου λόγχη καταστάσεις πάνω από τη μορταδέλα.

Εδώ επειδή θα δουλεύει τριπλοβάρδια στο Χαλάνδρι, θα λύσουμε αυτόματα όλα τα προβλήματα της χώρας.

Αν γινόταν (βάζω στην άκρη τα περί δικαίου που λέει ο nass) το κανόνι που φαντασιώνεστε, μετά δανεικά γιοκ και επενδύσεις γιοκ.
Οπότε δολάριο λιμνούπολης --> χαρτοπόλεμο.

Το φτωχά και ταπεινά (λολ) του Δία δεν θα έχει ούτε πετρέλαιο για να ανάψει η λάμπα γιατί ο Άραβας με τα δολάρια λιμνούπολης δεν θα θέλει ούτε να σκουπίσει τον κώλο του σκύλου του.

:lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#368875
EDDIE_147 έγραψε:Αν γινόταν (βάζω στην άκρη τα περί δικαίου που λέει ο nass) το κανόνι που φαντασιώνεστε


Δεν σχολιάζω τα υπόλοιπα, καθώς δεν έχω διάθεση να ξαναπώ τα ίδια, απλά να σημειώσω πως το κανόνι αυτό δεν είναι δική μου φαντασίωση. Αν γίνει grexit δεν βλέπω άλλη δυνατότητα. Νομίζω πως δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην καταλαβαίνει πως grexit = χρεοκοπία = κούρεμα.
Άβαταρ μέλους
By nass
#368905
REALZEUS έγραψε:
nass έγραψε:Το Αγγλικό δίκαιο στα δάνεια των μνημονίων σου λέει κάτι ?

Το ό,τι θα "βαρέσεις κανόνι" στους #1 εμπορικούς σου εταίρους μήπως ? (όχι σε ιδιώτες όπως μπορεί να γινόταν το 2011 αλλά στις κυβερνήσεις τους)

Το ό,τι θα χρωστάς ό,τι απομείνει μετά το κανόνι σε ευρώ αλλά θα έχεις δραχμές υποτιμημένες κατά 90% και επιπλέον θα χρειάζεσαι ευρώ ή δολάρια για να αγοράσεις πετρέλαιο, φάρμακα, εξοπλισμό και οτιδήποτε άλλο ?

Μήπως να μη νόμιζες ότι είναι τόσο


Αυτά δεν σημαίνουν απολύτως τίποτα αν αποφασίσεις να πας nuclear! Τους λες ότι δεν αναγνωρίζεις τίποτα και αν θέλουν από εδώ και πέρα θα πληρώνονται τοις μετρητοίς για όσα αγοράζεις. Αλλιώς αγοράζεις από αλλού. Για το πόσο δύσκολο θα είναι βλέπε το προηγούμενο μου ποστ.


Ναι, το είδα, μια φωτο από 70 χρόνια πίσω :s_bored :iconcool:

Βέβαια τη σήμερον ημέρα που δεν υπάρχουν "μετρητά" θα δυσκολευτούμε λιγάκι :)
Πχ. εδώ μας λέει ότι στο ταμείο του κράτους υπάρχουν αυτή τη στιγμή 1.6 δις :whistlink: σε μετρητά και συνολικά μαζί με το χρυσό και τα δικαιώματα του ΔΝΤ (δεν ξέρω αν είναι μεατρέψιμα σε $ ας πούμε ότι είναι) 17 δις. Φτάνουν για κανά εξάμηνο πληρωμών μισθών ΔΥ και συντάξεων (#1 προτεραιότητα του κράτους ως γνωστόν)
Αλλά δεν ανησυχώ, θα κρατικοποιηθούν οι τράπεζες και ό,τι λεφτά έχουν μέσα θα πάνε στο κράτος για πληρωμή πετρελαίου :metalo: και συντάξεων :metalo:
(120 δις ευρώ είναι αυτά... θα μας φτάσουν για κανα-δυο χρόνια ακόμα... θα φχαριστηθεί και ο markvag που γουστάρει haircut στους ξένους και νομίζει ότι θα το γλυτώσουν οι Ελληνες...)
Οπότε το όνειρο κάποιων, να μετατραπούμε σε σύγχρονη Αλβανία, θα γίνει πραγματικότητα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By nass
#368906
markvag έγραψε:
nass έγραψε:
markvag έγραψε:Βέβαια, θα πρέπει να τους πει κάποιος πως Grexit = το μεγαλύτερο haircut που μπορούν να φανταστούν... :innocent: :lol: :lol: :twisted:


Πως προκύπτει αυτό είπαμε ? :hmmm: :whistlink:


Κοίτα, αν βγούμε από το ευρώ, το γυρίσουμε σε εθνικό νόμισμα και τα ομόλογα που έχουν όλοι (από κράτη, έως ΕΚΤ) δεν φάνε ένα κούρεμα τουλάχιστον 60%, θα πρέπει να κοπεί το κομμάτι γης που καταλαμβάνει η Ελλάδα και να σταλεί ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ σε μαύρη τρύπα για να εξαφανιστεί κάθε υποψία ύπαρξης τόσο ηλίθιας χώρας στον χωροχρόνο... :lol: Το αγγλικό δίκαιο δεν μου λέει κάτι... Το ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος είναι πολύ πιο ισχυρό από κάθε δίκαιο... :lol:


Και οι κανονιοφόροι ισχυρότεροι από το "ουκ αν λάβεις". Εχει ξανασυμβεί :rtfm: (αλλά δεν διδασκόμαστε από τη ρημάδα την Ιστορία)
Δεν είναι πλάκα και δεν είναι ανάγκη να είναι με κανονικά κανόνια... αρκεί ένας νόμος στην ΕΕ που θα βάζει δασμούς 100% σε όλα τα προϊόντα από την Ελλάδα (γιατί δε νομίζω να πιστεύεις ότι μετά από κάτι τέτοιο θα μας αφήσουν να είμαστε μέλη της ΕΕ).

Αλλά δεν ανησυχώ ούτε για αυτό, ο REALZEUS το έλυσε το πρόβλημα, θα αγοράζουμε από την Αίγυπτο πατάτες με ανταλλακτική οικονομία, θα τους δίνουμε λεμόνια :rtfm:
Ωπ μια στιγμή :whistlink: : και λεμόνια από την Αίγυπτο αγοράζουμε :svivhaha:

markvag έγραψε:Σοβαρά τώρα. Το Grexit πως θα προκύψει;;; ... Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο σενάριο...


Συναινετικά και χωρίς κούρεμα. Το έχει έτοιμο το σχέδιο ο Σόιμπλε από το 2015, το ξέχασες ? Που το ΄δε ο Αλέξης και έκανε το "ΟΧΙ" --> "ΝΑΙ" ? :omg:
Τίποτα απ΄όσα λες δεν θα συμβεί και η ισότητα που λες παραπάνω δεν υπάρχει.

Εκτός από το κούρεμα... στους Ελληνες (μέσω της υποτίμησης της νέας δραχμής και του πληθωρισμού) :metalo:

Μάλιστα σε περίπτωση "κανονιού" τα έγραψα στο REALZEUS, οι πρώτοι που θα κουρευτούν θα είναι οι λογαριασμοί των Ελλήνων στις Τράπεζες... και οι τελευταίοι που θα πάρουν πίσω τα λεφτά τους θα είναι οι Ελληνες.

Γουστάρεις και συ Αλβανία markvag ? :s_wacko