Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#367259
saxon_747 έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Μάλλον με πιάσανε κώτσο, €220 πλήρωσα μαζί με την τοποθέτηση.
Εννοείται πως όταν άνοιξα τον υπολογιστή όλα ήταν όπως τα είχα αφήσει.


Όχι και τόσο κωτσος. Οι τιμές για ssd ξεκινάνε από 160€ σε skroutzαδικα αν συμπεριλάβεις μεταφορικά κτλ.

Αν λάβουμε υπόψη τα εργατικά και το ότι έγινε πλήρες restore (άρα δεν έκανες τίποτα άλλο εκτός του να πληρώσεις) φυσιολογική τιμή για επίσημο συνεργάτη της apple.

Μπορούσες βέβαια να το κάνεις και φθηνότερα μονος σου αλλά στην προκειμένη, πλήρωσες υπηρεσία.


http://www.skroutz.gr/c/88/ssd-sklhroi-diskoi/f/660011/%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-480GB.html

Aρα ο κυριος Λαππας πληρωσε κανα 100ρικο και βαλε για μια τοποθετηση σκληρου δισκου.

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#367289 τοποθετηση και image απο τον παλιο δισκο στον καινουργιο ,

καλα ειναι Λαππα νορμαλ πραγματα , να σε ρωτησω εβγαλες και το cd για να βαλεις τον αλλο σκληρο εκει ?
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#367293 Όχι, Ηλία. Το (χαλασμένο) superdrive παρέμεινε όπως ήταν.

Ξέχασα να αναφέρω ότι το word μου ζήτησε το κλειδί του και ξαναέκανα registration. Εκτός από αυτό, το λαπτοπ επέστρεψε όπως τους το παρέδωσα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#367297
g8777 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Μάλλον με πιάσανε κώτσο, €220 πλήρωσα μαζί με την τοποθέτηση.
Εννοείται πως όταν άνοιξα τον υπολογιστή όλα ήταν όπως τα είχα αφήσει.


Όχι και τόσο κωτσος. Οι τιμές για ssd ξεκινάνε από 160€ σε skroutzαδικα αν συμπεριλάβεις μεταφορικά κτλ.

Αν λάβουμε υπόψη τα εργατικά και το ότι έγινε πλήρες restore (άρα δεν έκανες τίποτα άλλο εκτός του να πληρώσεις) φυσιολογική τιμή για επίσημο συνεργάτη της apple.

Μπορούσες βέβαια να το κάνεις και φθηνότερα μονος σου αλλά στην προκειμένη, πλήρωσες υπηρεσία.


http://www.skroutz.gr/c/88/ssd-sklhroi-diskoi/f/660011/%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-480GB.html

Aρα ο κυριος Λαππας πληρωσε κανα 100ρικο και βαλε για μια τοποθετηση σκληρου δισκου.

:s_roses


Κοίτα, όσο ψάχνεις τόσο φθηνότερα βρίσκεις. Το 100αρικο ειναι το κόστος της υπηρεσίας του να παραλάβεις το λάπτοπ με ssd χωρίς να ασχοληθείς καθόλου. (Και μάλιστα με τιμολόγηση apple)

Και εγώ προχθές φώναξα υδραυλικό για να περάσει φίλτρα στην κεντρική παροχή, πλήρωσα κάνα 80αρι παραπάνω. Μπορούσα να το κάνω μόνος μου , δεν είχα χρόνο και δεν ήθελα να ασχοληθώ. Ξέρω ότι με έπιασε κωτσο αλλά...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#368833
Anonymous Founder έγραψε:δεν ξέρω αν στα Mac χρειάζεται παραπάνω λόγω πιο δύσκολης πρόσβασης (η Apple δεν θέλει να ανοίγουν εύκολα οι υπολογιστές της...).

Τα κατσαβίδια της πρεπει να εχεις. Κατά τα άλλα δεν εχει δύσκολη πρόσβαση.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#368836 Ήθελα να αλλάξω κι εγώ τον HDD στον iMac αλλά το κόστος για τα εργατικά ήταν υψηλότερο του ssd. Κι ένα video που είδα στο YouTube, μάλλον το δικαιολογεί.

< >
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#368850 Ωπ εδώ είναι το σωστό topic!
Έχουμε εδω μέσα κανέναν iMac Guru ;
Θέλω να κάνω format σε έναν iMac early 08 αλλά: Δεν υπάρχει το αρχικό cd, δεν λειτουργεί το dvd-rom.
Είναι ψιλοανάγκη το όλο θέμα.
:)
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#375213 Έχουμε ιδέα πόσο μπορεί να στοιχίζει μια κάρτα γραφικών για MacBook Pro του 2009? Υπήρχε λέει ανάκληση πριν από κάτι χρόνια και την έχασα γιατί δεν το έμαθα ποτέ. :(
Άβαταρ μέλους
By thednick
#375299 Δε γνωρίζω για το συγκεκριμένο μοντέλο ακριβώς, αλλά συνήθως στα macbooks (και όχι μονο) η vga ειναι soldered πάνω στη μητρική που σημαίνει ότι αλλάζει μαζί με την υπόλοιπη μητρική.

Αν υπηρχε ανάκληση και έχει πρόβλημα ίσως μπορείς ακόμη και να ζητήσεις αλλαγή. Αν δεν έχει πρόβλημα, δεν έχεις λόγο να την αλλάξεις.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#375329 Έχει πρόβλημα, δυστυχώς. Το δικό μου έχει discreet κάρτα γραφικών, δεν ξέρω αν αυτό κάνει διαφορά στην δυνατότητα αλλαγής. Θα το πάω αύριο στο service και ο θεός βοηθός.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#375422
Χρήστος Λάππας έγραψε:Το δικό μου έχει discreet κάρτα γραφικών


Είσαι τυχερός, η δική μου κάρτα γραφικών χώνει τη μύτη της παντού και κάνει συνεχώς αδιάκριτες ερωτήσεις :lol: