Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dexter
#368457 Η wind δεν πιστευω να νοικιασει καμπινα απο οτε γιατι κοστιζει παραπανω. Παιρνεις ιντερνετ απο αστικο κεντρο μακρια σου κ στην προσπαθεια να πιασει τις προσδοκωμενες ταχυτητες μπουκωνει κ βγαζει σφαλματα( οπως κ εγω πριν σωθω με τις ενεργειες του τεχνικου οτε κ κατοπιν 3 τηλεφωνων).
Με το χρονο παλιωνουν κ τα καλωδια κ φθινει η ταχυτητα.
Πριν 10 χρονια που ξεκινησα με φορθνετ ειχα 9 mbps, επεσα στα 7 κ μετα στα 5 με οτε λογω αποστασης 1,5 χλμ απο αστικο κεντρο αμπελοκηπων. Αν ησουν οτε ηδη θα επαιρνες απο καμπινα που θα ηταν στη γειτονια σου με τα αντιστοιχα νουμερα στο speedtest. 23 στα 24 για adsl.
Την εχουν πατησει ολοι οι γειτονες γνωστοι μου που δεν ειναι στον οτε κ δεν εχουν βρει λυση απο τους παροχους τους (vodafone).
Απαραδεκτα πραγματα να πληρωνουμε κ να μην εχουμε ποιοτητα στο τηλ- ιντερνετ.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#368463 dexter αυτό τους εκανε ΤΡΟΜΕΡΗ εντυπωση - δεν εβγαζε ΚΑΝΕΝΑ σφαλμα. Απλώς κοβόταν και ξαναρχόταν
ειχαν το ειδικό τους "μηχανακι" επανω καμια ωρα, εγραψε 8-10 αποσυνδεσεις χωρίς σφαλματα...

Δε νομιζω ότι περνω από ενδιαμεση καμπινα όπως ειπα και πιο πανω. Όπως ειδα το εναεριο καλωδιο μου παει κατευθείαν στο Α/Κ
Και το λεω γιατι.
Στο οικοπεδο που χτιστικε το σπιτι, υπηρχε μια παραγκα από αρχαιοτάτων που ειχε τηλεφωνο και απλώς διατηρηθηκε η συγκεκριμένη γραμμή - συνδεση παρολη την υπολοιπη αναπτυξη δυκτίου.

Παντως και τα σταθερα 37MBps Up / 7-7,5 Down, μου είναι υπερ αρκετά - το δυσκολότερο μου είναι τα stream της F1....
πινκ σταθερά στο 21...

Παντως θα το ζητησω και θα ενημερωσω...
Άβαταρ μέλους
By nass
#368471 Μια στιγμή ρε συ fokion: πως γίνεται να "πηγαίνει στο ΑΚ του ΟΤΕ 2 στενά παραπίσω" και να έχει προβλήματα "λόγω απόστασης" ? Το VDSL έχει γενικό όριο 800 μέτρα, πόσο μακριά είναι αυτά τα "2 στενά" ?

Υποπτεύομαι ότι, όπως συχνά συμβαίνει με εναέρια καλώδια, τα έχουν "παίξει" και βγάζουν θόρυβο και δεν έχει να κάνει με την απόσταση.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#368478 Υποπτεύομαι κι εγω ότι εχεις δικιο..... το καλώδιο είναι αρχαιο...

Μέτρησα την απόσταση με το google earth και είναι 560 μετρα.... ( από τα στενά βεβαίως)
Άβαταρ μέλους
By melos86
#368537 Υπαρχει μηπως καποιο πλανο αναβαθμισης καμπινων απο τον ΟΤΕ? Παιζει να μπορουμε να μαθουν αν και ποτε η περιοχη μας δυναται να εχει αξιοπρεπεις ταχυτητες vdsl μπας και ξεφυγουμε ποτε απο τα 9αρια και τα 10αρια?
Παει τυχαια? Παει ανα γειτονια?
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#368540 Θεσσαλονίκη αυτές τις μέρες εβαλαν KV του ΟΤΕ σε σβωλου, Κασσάνδρου, Δημητρίου και υποθέτω και αλλού.

< >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#368541 Δελτίο Τύπου:
Ανάθεση στον ΟΤΕ των ΑΚ για τα οποία έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για εισαγωγή της τεχνολογίας vectoring στο πλαίσιο της διαδικασίας της Α’ Φάσης της Πρώτης Ανάθεσης περιοχών για την ανάπτυξη δικτύου VDSL Vectoring, όπως ορίζεται στο Παράρτημα 3 της ΑΠ ΕΕΤΤ 792/07/22.12.2016 (ΦΕΚ 4505//30.12.2016)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#368578 Το μήκος καλωδίου δεν συμπίπτει απαραίτητα με την γεωγραφική απόσταση
Άβαταρ μέλους
By fokion
#371095 Ενημερωτικά να αναφερω ότι δεν υπαρχουν αποσυνδεσεις κατά το log file του router
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#375189 Έχει κανείς κανα καλό γνωστό στον ΟΤΕ να κάνουμε δουλεια γιατί με τους τηλεφωνητές δεν γίνεται δουλειά?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#381165 Μου κάνει η cosmote προσφορά vdsl + full ote tv στα 55€. Τώρα δίνω ~38 στη Wind για VDSL και 11.5 στη nova για το βασικό. Λέω να προχωρήσω :hmmm:

Τι ρήτρα θα έχω από wind ? Το συμβόλαιο λήγει Σεπτ/Οκτ
Θα έχω και ρήτρα από nova ? Σίγουρα έχει περάσει έτος και δεν θυμάμαι τι συμβόλαιο έχω.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#381193 Για NOVA - ναι θα εχεις... το ποσο εξαρτάται από το υπολοιπο χρονικό διάστημα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#381262
Dimitris_P έγραψε:Μου κάνει η cosmote προσφορά vdsl + full ote tv στα 55€. Τώρα δίνω ~38 στη Wind για VDSL και 11.5 στη nova για το βασικό. Λέω να προχωρήσω :hmmm:

Τι ρήτρα θα έχω από wind ? Το συμβόλαιο λήγει Σεπτ/Οκτ
Θα έχω και ρήτρα από nova ? Σίγουρα έχει περάσει έτος και δεν θυμάμαι τι συμβόλαιο έχω.



Και τωρα πολλα δινεις...σχεδον 50 €
Εγω με vdsl /forthnet κ full nova δινω 53,80/μηνα...
Οποτε εξαρταται τι θες να βλεπεις. Αν θελεις ποδοσφαιρο (ξενα πρωταθληματα) πας ΟΤΕ ,αν θες οπως εγω euroleague basket αντε κ κανα ντερμπυ Ελλαδας στο ποδοσφαιρο τοτε πηγαινε στην nova με full πακετο..
Σε καθε περιπτωση οταν σπας το συμβολαιο νωριτερα εχεις ρητρα..
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#381285 Μπα σπάνια βλέπω μπάλα, πιο πολύ ταινίες, ντοκυμαντέρ
Άβαταρ μέλους
By Mark
#381600 Αφού έχεις το βασικό πακέτο, χωρίς ταινίες/αθλητικά. Ψιλοάκυρο που το πήρες από την αρχή, από τη στιγμή που δεν ήταν μέρος του triple play.

< X Play