Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#368506 Η μόνη χώρα που ξεμπέρδεψε (φυσικά άλλη κατάσταση, αλλά shit anyway) ήταν η Ισλανδία όταν τους έστειλε όλους στον Γεροδιάολο!!!

Συνεχίστε την ομφαλοσκόπηση...
Άβαταρ μέλους
By Govus
#368508 Εν τω μεταξύ στην πρωτεύουσα του γιουνανιστάν, βρέθηκα να βλέπω ουρές στα βενζινάδικα ερχόμενος από τη δουλειά...
Κάτι παρόμοιο πρέπει να συνέβη και στην Ισλανδία στους χαλεπούς καιρούς της κρίσης :hmmm: ...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#368550 Άσχετο με το θέμα μας, αν ο ΧΛ δικαιούται επίδομα ανεργίας, γιατί να μην το πάρει; Αν θεωρούμε οτι κακώς το παίρνει, το προβλημα μας ειναι με το νόμο και όχι με τον ίδιο.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#368571
markvag έγραψε:
georgetz έγραψε:
Θες να μου πεις οτι είμαστε στην ίδια κατάσταση δηλαδή , πουλούσαμε μαγκιά , γκέιμ θίορι και άλλα τέτοια όμορφα
στα τραπέζια των διαπραγματεύσεων και οτι ΘΑ ΧΟΡΕΥΟΥΝ με τους ζουρνάδες attitude? ΠΟΙΑ ΤΡΟΙΚΑ, ΠΟΙΑ ΜΕΡΚΕΛ και άλλα τέτοια ? Τα ίδια δηλαδή οι Παπανδρέου και Σαμαράς :hmmm:

Ενδιαφέρουσα άποψη


Όχι, εσύ θέλεις να μου πεις πως τους προηγούμενους τους σέβονταν και τους αντιμετώπιζαν ως ίσους;;; Αυτό κι αν είναι ενδιαφέρουσα άποψη!

και μια αλλη αποψη αν θες να διαβασεις.
Οχι για να σε πεισω.Σεβομαι την αποψη ολων.
Απλα για να δεις λιγο πως σκεφτεται και αλλος κοσμος

http://www.targetnews.gr/issuehistory/i ... .html#p=13

και το σημερινο τευχος ομορφο. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#368624
Hellenic tifosi έγραψε:Άσχετο με το θέμα μας, αν ο ΧΛ δικαιούται επίδομα ανεργίας, γιατί να μην το πάρει; Αν θεωρούμε οτι κακώς το παίρνει, το προβλημα μας ειναι με το νόμο και όχι με τον ίδιο.


Εγώ είμαι υπέρ των επιδομάτων και γενικά υπέρ της κοινωνικής πολιτικής και τα πληρώνω με φόρους και εισφορές που υπερβαίνουν τα δικά μου έσοδα. Το παράλογο είναι όταν κάποιος που ωφελείται από αυτά είναι κατά αυτών των πολιτικών...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#368664 Το παράλογο δεν είναι όταν κάποιος... δεν επιβάλει επιπλέον φορολογική πολιτική από μόνος του στον εαυτό του.

Το παράλογο θα ήταν αν κάποιος διαδήλωνε για να συνεχίσει να παίρνει επιδόματα, ενώ την ίδια ώρα διατείνεται ότι κακώς δίνονται.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#368667 OK για να καταλαβω. Τα επιδόματα ανεργειας και η κοινωνικη πολιτική ειναι κατι κακο;

< >
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#368669 Να θυμίσω λίγο πως ξεκίνησε η συζήτηση:

Πριν κανένα τριάρι χρόνια είχα περιγράψει την εμπειρία μου στον ΟΑΕΔ. Με αφορμή αυτό, έχουν εκτοξευτεί καντάρια λάσπης γιατί δεν εφαρμόζω από μόνος μου... μέτρα στον εαυτό μου.

Προφανώς και δεν είναι κακό να δίνονται επιδόματα σε αυτούς που έχουν ανάγκη. Το αστείο είναι ότι στην παρούσα φάση που εγώ τα έχω ανάγκη δεν τα δικαιούμαι (δεν δικαιούμαι ούτε καν ιατροφαρμακευτική ασφάλιση, για την οποία μου κάνει εντύπωση ότι δεν έχει ειπωθεί κάτι), ενώ όταν τα δικαιούμουν δεν τα χρειαζόμουν. Σίγουρα κάτι πρέπει να αλλάξει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#368676
Χρήστος Λάππας έγραψε: Το αστείο είναι ότι στην παρούσα φάση που εγώ τα έχω ανάγκη


:s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic


Για να δεις ομως γιατι θα σε τρεχω μεχρι να σβησει ο ηλιος :s_yes :




Εχεις (-ετε) το θρασος να εξισωνεστε με αυτους τους ανθρωπους. Και να κελαηδατε αυθημερον για τα χαλια που περιηλθατε :s_laughat :s_laughat :s_laughat

:s_roses :s_roses :s_roses

Ριξε λασπη ΕΣΥ τωρα.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#368686
g8777 έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε: Το αστείο είναι ότι στην παρούσα φάση που εγώ τα έχω ανάγκη


:s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic


Για να δεις ομως γιατι θα σε τρεχω μεχρι να σβησει ο ηλιος :s_yes :




Εχεις (-ετε) το θρασος να εξισωνεστε με αυτους τους ανθρωπους. Και να κελαηδατε αυθημερον για τα χαλια που περιηλθατε :s_laughat :s_laughat :s_laughat

:s_roses :s_roses :s_roses

Ριξε λασπη ΕΣΥ τωρα.

και γιατι οι καθαριστριες να παιρνουν παραπανω - > στρεβλωσεις ελευθερης αγορας

< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#368688 g8777 αν θες οπωσδήποτε να τρέξεις τρέχα προς τα εδώ.

https://www.thepressproject.gr/article/ ... us-tis-DEI

Το επίδομα σίτισης αφορά μία παροχή σε είδος ή ένα τροφείο στο χώρο εργασίας που θα φτάνει μέχρι και 6 ευρώ την ημέρα. Σύμφωνα με τους υπολογισμούς της εφημερίδας, το κόστος φτάνει τα 20 εκατ. ευρώ ετησίως.


Εικόνα

Το επίδομα ευδόκιμης παραμονής θα δοθεί σε εργαζόμενους που έχουν φτάσει στο ανώτατο μισθολογικό κλιμάκιο, αλλά δεν μπορούν να βγουν στη σύνταξη επειδή αυξήθηκαν τα όρια συνταξιοδότησης.


Εικόνα

Τέλος, το επίδομα παραμονής αφορά εργαζόμενους που ενώ έχουν κριθεί «στάσιμοι» λόγω ανεπάρκειας εξαιτίας των προσόντων τους ή της χαμηλής τους απόδοσης για δύο συνεχόμενες χρονιές, εντούτοις περάσουν επιτυχώς την τρίτη αξιολόγηση.


Εικόνα

Έχεις να ασχοληθείς με 3 γκολάκια από τα αποδυτήρια (και πόσα άλλα σχετικά - Μανόσκη; ) και ασχολείσαι με το αν δικαιούται επίδομα ανεργίας ένας άνεργος εκπαιδευτικός με πεμβέ;
Μήπως πρέπει να μπαίνει η μάρκα αυτοκινήτου ως κριτήριο στο επίδομα ανεργίας;
:hmmm:

Τρέχουμε τώρα.
:rtfm: