Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#368568 Όμορφο κι αυτό αλλά.
- έχει τηλεχειριστήριο;
- βαρύ το βλέπω αλλά δεν πειράζει...
- πόσο ρεύμα καίει;
- οι λάμπες κάθε πόσο καίγονται και πόσο κάνουν και πόσο εύκολα τις βρίσκεις (EL54 νομίζω είναι συνηθισμένες για τις άλλες δεν ξέρω αλλά και πάλι υπάρχουν ποιότητες και ποιίτητες και οι τιμές ποικίλλουν. Αυτές που τις γεμίζουν με κλανιές φιδιών είναι φυσικά οι καλύτερες ηχητικά);
- τα άκουσες τα ηχεία σου με αυτούς τους ενισχυτές πριν τους αγοράσεις; Γιατί ανησυχώ ότι το σημαντικότερο θέμα (αποφασίζομεν εκ του πληκτρολογίου βεβαίως βεβαίως) μπορεί να είναι το: ήρεμα τα ηχεία, ζεστοί γενικά οι λαμπάτοι, μήν καταλήξεις με πολύ γλυκό και χαλαρωτικό ήχο που σε ξεκουράζει και σε νανουρίζει αλλά δεν μπορεί να σε ξυπνήσει και να σε ανεβάσει;

Γενική ερώτηση. Όλες αυτές οι ειδικές προχωρημένες μάρκες έχουν την αξιοπιστία/αντοχή στο χρόνο/υποστήριξη σε σχέση με τις mainstream μάρκες;
Και όντως αξίζουν τα λεφτά τους σε σχέση με τα καλά μοντέλα των τελευταίων;

Ζηλεύω, ζηλεύω πολύ, αλλά δυστυχώς δεν έχω πια τον χρόνο ούτε τον χώρο για να ευχαριστηθώ μουσική ώστε να αξίζει να επενδύσω.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#368569
sknipper έγραψε:Όμορφο κι αυτό αλλά.
- έχει τηλεχειριστήριο;
- βαρύ το βλέπω αλλά δεν πειράζει...
- πόσο ρεύμα καίει;
- οι λάμπες κάθε πόσο καίγονται και πόσο κάνουν και πόσο εύκολα τις βρίσκεις (EL54 νομίζω είναι συνηθισμένες για τις άλλες δεν ξέρω αλλά και πάλι υπάρχουν ποιότητες και ποιίτητες και οι τιμές ποικίλλουν. Αυτές που τις γεμίζουν με κλανιές φιδιών είναι φυσικά οι καλύτερες ηχητικά);
- τα άκουσες τα ηχεία σου με αυτούς τους ενισχυτές πριν τους αγοράσεις; Γιατί ανησυχώ ότι το σημαντικότερο θέμα (αποφασίζομεν εκ του πληκτρολογίου βεβαίως βεβαίως) μπορεί να είναι το: ήρεμα τα ηχεία, ζεστοί γενικά οι λαμπάτοι, μήν καταλήξεις με πολύ γλυκό και χαλαρωτικό ήχο που σε ξεκουράζει και σε νανουρίζει αλλά δεν μπορεί να σε ξυπνήσει και να σε ανεβάσει;

Γενική ερώτηση. Όλες αυτές οι ειδικές προχωρημένες μάρκες έχουν την αξιοπιστία/αντοχή στο χρόνο/υποστήριξη σε σχέση με τις mainstream μάρκες;
Και όντως αξίζουν τα λεφτά τους σε σχέση με τα καλά μοντέλα των τελευταίων;

Ζηλεύω, ζηλεύω πολύ, αλλά δυστυχώς δεν έχω πια τον χρόνο ούτε τον χώρο για να ευχαριστηθώ μουσική ώστε να αξίζει να επενδύσω.

Εννοείται ότι τα άκουσα μαζί
Λάμπες el34 απο τι βλέπω στο ίντερνετ κάτι λιγότερο απο 20 ευρώ η μια άρα 20 επί 4 80 ευρω ....νομίζω κρατάνε περίπου 2000 ώρες ....δεν ειμαι και σίγουρος ας μας πουν οι πιο ειδικοί

< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#368641 Oι λάμπες έχουν την λάτρα τους, θέλουν ζέσταμα πρίν την ακρόαση και όσο παλιώνουν θέλει ρύθμιση το ρεύμα ηρεμία που τις διαρρέει, πολλοί λαμπάτοι έχουν το ποτενσιόμετρο της ρύθμισης σε εύκολη θέση και όργανο ( το VUmeter ) που με ένα διακόπτη μετατρέπεται σε όργανο ρύθμισης, οι κατασκευαστές στο manual δίνουν οδηγίες, επίσης αν είναι single ended χαμηλής ισχύος θέλουν ηχεία με μεγάλη ευαισθησία ( πάνω από 92db ) για να ακουστούν ικανοποιητικά ( σε ένταση ).

Από την άλλη οι λάμπες παράγουν άρτιες αρμονικές που δεν ενοχλούν το ανθρώπινο αυτί και γιαυτό ο ήχος τους ακούγεται πιο γλυκός και ζεστός, σε αντίθεση από τον ήχο των τρανζίστος που παράγει περιτές αρμονικές με σκληρό ήχο, τα τρανζίστος που θεωρούνται σαν λάμπες solid state για τον ήχο τους είναι τα τρανζίστορ εξόδου mosfet που έχουν πλέον πολλοί τρανζιστοράτοι τελικοί.

Καλά ακούσματα και στους δύο με τα νέα σας αποκτήματα.

Eγώ μέσα σε όλα τα άλλα έχω και 2 μονομπλόκ Dycaco 60 watt το κανάλι σε σχεδίαση του David Hafler το 1957

http://www.popsike.com/DYNACO-MARK-III- ... 54142.html

https://www.google.gr/search?q=dynaco+6 ... GEUCXP2sXM:
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#368727 Quadra μ'αρεσεις γιατί δίνεις σημασία στην ουσία και οχι στην εμφάνιση τα ονόματα και εντυπωσιακά χαρακτηριστικά στα χαρτιά!!!

< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#368748
RXristos έγραψε:Quadra μ'αρεσεις γιατί δίνεις σημασία στην ουσία και οχι στην εμφάνιση τα ονόματα και εντυπωσιακά χαρακτηριστικά στα χαρτιά!!!

< >


Ευχαριστώ, και εγώ εκτιμώ τους ανθρώπους που δεν ντρέπονται να εκφραστούν θετικά διαδικτυακά για ότιδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#369905 παραγγελθηκε μετα απο πολυ σκεψη και το πλατο
pro ject essential 3

Εικόνα

καποιος να προτεινει δισκαδικα στο κεντρο της αθηνας με καινουργια αλλα και μεταχειρισμενα?
jazz blues και τετοια συναφη,,,
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#369993
21 quadra έγραψε:Καλά ακούσματα, καλό θα είναι να πάρεις και ένα mat ...
Επίσης καλό είναι να έχεις και κατάλληλο έπιπλο για να βάλεις πικάπ κλπ.
Και συμπαθητικά καλώδια.
Και προενισχυτή πικάπ υποθέτω έχεις προνοήσει κάπου.
Ένα από τα καλά των μεγάλων ηχείων είναι ότι δεν χρειάζονται και στήριγμα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#370165 1/Για τα "εν ζωή" δισκάδικα , κοίταξε εδώ, έχει πολλές πληροφορίες για πολλές κατηγορίες μουσικής.
http://www.musicpaper.gr/editorial/item ... -ena-thema

2/Το μάτ, (εκτός απο χρώμα :oops: ) , είναι ο "δίσκος" απο τσόχα ή πλαστικό, που τοποθετείς στο πλατώ του πικάπ και, όταν βάζεις επάνω του το δίσκο, τον "σταθεροποιεί" να μη "γλυστράει" (τα λέμε λαικά :lol: ) κατά την περιστροφή του , εξασφαλίζοντας τη μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια στις στροφές του.
Πάντοτε είχα απο λάστιχο-καουτσούκ, σχετικά "βαρύ" και τοποθετημένο απ΄ευθείας στο πλατώ (αν έχει τσόχινο το αφαιρείς), ώστε να βεντουζάρει πάνω του , όπως και ο δίσκος.

Καλές ακροάσεις! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#370187
bujinkan έγραψε:
21 quadra έγραψε:Καλά ακούσματα, καλό θα είναι να πάρεις και ένα mat

https://www.google.gr/search?q=%CE%B2%C ... 8AeIiaLACQ

τι ειναι το ματ?


Antistatik mat, το βάζουμε επάνω από τον ελαστικό ματ του πικ-άπ και αφαιρεί τα στατικά φορτία του βινύλιου που συγκεντρώνουν την σκόνη που δεν πρέπει να υπάρχει στα αυλάκια του δίσκου, έτσι με το ειδικό βουρτάκι αφαιρείται εύκολα η σκόνη αφού δεν κολλάει τόσο πολύ έως καθόλου.

Την διαδικασία με το βουρτσάκι καλό είναι να την κάνουμε κάθε φορά που βγάζουμε τον δίσκο από την θήκη του και τον ακουμπάμε στο πλατό, το μάτ το αφήνουμε επάνω στο μάτ του πικ-άπ μόνιμα, το δικό μου το έχω από το 1975 και έχει βοηθήσει τους δίσκους μου να είναι σε άριστη κατάσταση.

https://www.google.gr/search?q=turntabl ... 80&bih=926
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#370222 Βινύλιο, μεγάλο απωθημένο μιας και ο μπαμπάς δεν είχε συλλογή, εγώ μπήκα από την κασέτα στο CD κατευθείαν σε μικρή ηλικία οπότε δεν έκτισα ποτέ συλλογή.
Σίγουρα θα κάνω και εγώ το βήμα κάποια στιγμή αλλά το δύσκολο είναι να βρεις πλέον σε καλή κατάσταση δίσκους από τις αρχικές μήτρες και με τι αντίτιμο μάλιστα τώρα που το βινύλιο έγινε vintage αντικείμενο...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#370226 Το βινύλιο είναι γκόμενα και το CD ξεπέτα, άλλη χάρη και έξοδα έχει η γκόμενα και άλλα η ξεπέτα.
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#370244
21 quadra έγραψε:Το βινύλιο είναι γκόμενα και το CD ξεπέτα, άλλη χάρη και έξοδα έχει η γκόμενα και άλλα η ξεπέτα.


Έτσι ακριβώς! Από ακούσματα, από τις διάφορες κουβέντες με ανθρώπους του χώρου και διαβάζοντας τον ειδικό τύπο τόσα χρόνια, σαν τον ήχο του βινυλίου δεν έχει! Βέβαια θέλει να το ψάξεις πολύ για να πετύχεις το ιδανικό σετάρισμα του πλατό αν είναι της προκοπής! Βέβαια πολλοί audiophilers το παραψάχνουν και χάνουν την ουσία που είναι το να ακούς μουσική!