Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#368547
drdino έγραψε:
Tι λάδια έβαλες;


4 λίτρα απο αυτό
Total Quartz INEO ECS 5W-30,
https://www.amazon.de/dp/B00D5V9AHA/ref ... SybQK7N3VF

Το όποιο ειναι το σωστό για αυτό τον κινητήρα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#368548
21 quadra έγραψε:Ακριβώς, τι λάδια έβαλες ?
Όπως το περιγράφεις μπορεί να είναι η αρχή της φθοράς του thrust του άξονα, πόσα χλμ έχεις ?


60.500 χλμ
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#368632 Λίγα είναι για να παρουσιάσει αυτού του είδους τη φθορά το τούρμπο, από την άλλη πάλι δεν ξέρεις.

Ψάξτο στο ίδιο συνεργείο που σου άλλαξαν τα λάδια, μπορεί όντως να έχει ξεφύγει / λασκάρει κάτι, ειδικά αν έγινε και αλλαγή φίλτρου λαδιού το οποίο για να βγεί ίσως χρειάζεται να λύσουν κάτι δίπλα που εμποδίζει, ίσως έχει διαρροή το μικρό σωληνάκι της wastgate και η μείωση του θορύβου να είναι γιατί με το άνοιγμα του γκαζιού μειώνεται η υποπίεση, μην το αφήνεις έτσι όπως και να έχει.
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#370354 Κύριοι καλησπέρα.
Σε Χιουντάι Άξεντ μκΙ 1.3 η αλλαγή ιμάντα κάθε πότε είναι;
Ο προηγούμενος είχε αλλαχτεί πριν 4 χρόνια και ~6.000 χιλιομετρα.
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#370359
rocsta έγραψε:Κάθε 4 χρόνια ή 60k χλμ πρέπει να είναι αυτά.


Άρα λόγο οτι μας πρόλαβαν τα χρόνια (για τα χιλιόμετρα θέλουμε ενα μηδενικό ακόμα :lol: ) καλό είναι να αλλαχτεί ε;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#370372 και να το καθυστερήσεις Θανο δεν θα κοπει με τοσο λιγα χλμ.
Άβαταρ μέλους
By famas
#370375 Σε κάποια φάση είχε αλλάξει το βιβλίο σέρβις κι είχαν επιμηκυνθεί τα διαστήματα σέρβις αλλά και αλλαγών. Μιλάμε πάντα για τον 12βάλβιδο SOHC.Πέραν τούτου η αντιπροσωπεία είχε πει ότι δεν καρφώνει βαλβίδες.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#370920 Κάτι περίεργο που μας συνεβει χθες.Στο Ατος της συντρόφου μου , όταν πήγε να το βάλει μπροστά , μετά από στάση 4 ωρών , δεν δούλευε η μίζα.Είχε ρεύμα παντού αλλά στο γύρισμα του κλειδιού ακουγόταν ένα ελάχιστο τικ και τίποτε άλλο.Αποφάσισα να το σπρώξω αλλά στα 3-4 μέτρα κατάλαβα ότι μόνος δεν ,οπότε πήγε να βρει κάνα γνωστό και εγώ δοκίμασα να το ξαναβάλω εμπρός και παραδόξως πήρε και μάλιστα με την πρώτη ενώ η μίζα δεν γυρνούσε καν επί πόσες προσπάθειες που είχαν προηγηθεί.Μπορεί η ελάχιστη αυτή μετακίνηση να ξεμπλοκαρε κάτι?Μήπως δεν ήταν μίζα αλλά κάτι άλλο?Αν συνεχίσει να δουλεύει εντάξει να το πάω σε ηλεκτρολόγο ή δεν χρειάζεται?

.
Άβαταρ μέλους
By citty
#370922 Σε εμένα κάποια χρόνια που μου είχε παρουσιάσει αντίστοιχο περιστατικό το αυτοκίνητο, ήταν αισθητήρας (στροφάλου, ρεύματος ή κάτι τέτοιο πάνω στον κορμό της μηχανής).
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#370925
belgarion έγραψε:Κάτι περίεργο που μας συνεβει χθες.Στο Ατος της συντρόφου μου , όταν πήγε να το βάλει μπροστά , μετά από στάση 4 ωρών , δεν δούλευε η μίζα.Είχε ρεύμα παντού αλλά στο γύρισμα του κλειδιού ακουγόταν ένα ελάχιστο τικ και τίποτε άλλο.Αποφάσισα να το σπρώξω αλλά στα 3-4 μέτρα κατάλαβα ότι μόνος δεν ,οπότε πήγε να βρει κάνα γνωστό και εγώ δοκίμασα να το ξαναβάλω εμπρός και παραδόξως πήρε και μάλιστα με την πρώτη ενώ η μίζα δεν γυρνούσε καν επί πόσες προσπάθειες που είχαν προηγηθεί.Μπορεί η ελάχιστη αυτή μετακίνηση να ξεμπλοκαρε κάτι?Μήπως δεν ήταν μίζα αλλά κάτι άλλο?Αν συνεχίσει να δουλεύει εντάξει να το πάω σε ηλεκτρολόγο ή δεν χρειάζεται?

.

μπουτον μιζας μαλλον
σερβις σε ηλεκτρολογο
εαν το ξανακανει παιρνει σπρωκτο
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#370930
dimviii έγραψε:
belgarion έγραψε:Κάτι περίεργο που μας συνεβει χθες.Στο Ατος της συντρόφου μου , όταν πήγε να το βάλει μπροστά , μετά από στάση 4 ωρών , δεν δούλευε η μίζα.Είχε ρεύμα παντού αλλά στο γύρισμα του κλειδιού ακουγόταν ένα ελάχιστο τικ και τίποτε άλλο.Αποφάσισα να το σπρώξω αλλά στα 3-4 μέτρα κατάλαβα ότι μόνος δεν ,οπότε πήγε να βρει κάνα γνωστό και εγώ δοκίμασα να το ξαναβάλω εμπρός και παραδόξως πήρε και μάλιστα με την πρώτη ενώ η μίζα δεν γυρνούσε καν επί πόσες προσπάθειες που είχαν προηγηθεί.Μπορεί η ελάχιστη αυτή μετακίνηση να ξεμπλοκαρε κάτι?Μήπως δεν ήταν μίζα αλλά κάτι άλλο?Αν συνεχίσει να δουλεύει εντάξει να το πάω σε ηλεκτρολόγο ή δεν χρειάζεται?

.

μπουτον μιζας μαλλον
σερβις σε ηλεκτρολογο
εαν το ξανακανει παιρνει σπρωκτο

Οπότε να το πάω λες έτσι και αλλιώς?