Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#367639 To πανηγιρι συνεχιζεται.
Ηρθε υποτίθεται ο ΟΤΕ γατι λεει χαρχαλεψε στα καλωδια ΑΛΛΑ δε ξερουν τι εκανε και ναι μεν εχουμε internet αλλα ΔΕΝ εχουμε τηλεφωνο.

Οποτε η WIND ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΕΙ τωρα τεχνικό να δει τα καλωδια στην κολωνα εξω από το σπιτι
ΑΝ ο τεχνικος της wind βρει τι παπατζα εχει κανει ο ΟΤΕ θα το διορθωσει, ΑΛΛΩΣ θα ΞΑΝΑΔΩΣΕΙ βλαβη η wind αλλα αυτή τη φορά με ΚΟΙΝΟ ραντεβού των 2 συνεργειων.....

:s_mad :s_mad :s_mad :s_mad :s_mad :s_mad :s_mad
:rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant:
:slap: :slap: :slap: :slap: :slap: :slap: :slap: :slap: :slap:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#367653 Για αυτό έχω μόνο ΟΤΕ. Για να μην έχω 2 να τα ρίχνει ο ένας στον άλλον. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By fokion
#367655 Μεσα στην ημερα ναι το υπολοιπο μεχρι της 9, η wind ξαναστελενει τεχνικό
Άβαταρ μέλους
By fokion
#367835 Ηρθε ο ανθρωπος κατα τις 7 βρηκε οτι ο ΟΤΕ ειχε ερθει και ειχε αλλαξει ζευγος αλλα επειδη δεν υπαρχει ρεκλετα ή πως το λενε, τα ειχαν στριψει αλλα ηταν κομενο....
τεσπα τα μαζεψε τα εφιαξε, συνδεδε ενα μηχανημα και ειχε παλι αποσυνδέσεις....

Με καποιον που μιλαγε συνεχως στο τηλεφωνο στο κεντρο βλαβων κατι ελεγαν για "πορτα"....

Ειμαι "υπο παρακολουθηση" λογω των διακοπων καθοτι δεν ειναι δικο μου προβλημα. Εξ ου και παλι δεν πληρωσα την επισκεψη του
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#368246 Πάλι στην απέξω είμαστε. Τρελή μουτζα έχουμε φαει
Άβαταρ μέλους
By g8777
#368249 Εδω παλευουμε ακομα στα 10-12 mbps, το vectoring μας μαρανε.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#368251
fokion έγραψε:Ηρθε ο ανθρωπος κατα τις 7 βρηκε οτι ο ΟΤΕ ειχε ερθει και ειχε αλλαξει ζευγος αλλα επειδη δεν υπαρχει ρεκλετα ή πως το λενε, τα ειχαν στριψει αλλα ηταν κομενο....
τεσπα τα μαζεψε τα εφιαξε, συνδεδε ενα μηχανημα και ειχε παλι αποσυνδέσεις....

Με καποιον που μιλαγε συνεχως στο τηλεφωνο στο κεντρο βλαβων κατι ελεγαν για "πορτα"....

Ειμαι "υπο παρακολουθηση" λογω των διακοπων καθοτι δεν ειναι δικο μου προβλημα. Εξ ου και παλι δεν πληρωσα την επισκεψη του


Και θεωρητικά εδωθει λυση. ( που δεν είναι ακριβως λυση αλλα λεμε...)

Εμαθα ότι ΟΝΤΩΣ είμαι απευθείας συνδεδεμένος με ΑΚ και ΟΧΙ με καφαο.
Οι αποσυνδέσεις όμως οφείλονταν ότι το "αρκετο" όπως μου ειπαν μήκος χαλκού που υπήρχε στη διαδρομή "δεν επέτρεπε" την ταχύτητα που με είχαν "ρυθμίσει" = 43MBps.
Έτσι την "κατέβασαν από το προφιλ μου" στα 37...

Οι λέξεις στα εισαγωγικά είναι επι λεξη του τεχνικού.
Και ναι φεραν μαζι τους ΚΑΙ τον ΟΤΕ....

All 'n' all
Μπορεί από ότι φαίνεται η γραμμή να είναι γτπ ΑΛΛΑ η τεχνική εξυπηρέτηση σκίζει....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#368291 Μάλιστα

Έχεις αναβαθμισμένη και ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ VDSL καμπίνα κοντά σου; Εάν ναι να αιτηθείς VDSL από καμπίνα (μέσω χονδρικής το λένε οι παροχοι)
Άβαταρ μέλους
By fokion
#368297 Φανταζομαι πως ναι.
Αν καταλαβα καλα τι εννοεις ο "χαλκός" μου που ερχεται σπιτι δηλ, δεν παει σε καποια καμπινα αλλα κατευθείαν στο Α/Κ
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#368342 Ακριβώς, οπότε παίζει ρόλο όοοοολη αυτή η διαδρομή μέχρι το ΑΚ, ενώ αν σε συνδέσουν στην καμπίνα θα μετράει μόνο ο χαλκός από την οικοδομή εώς την καμπίνα και μετά οπτική ίνα :superman:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#368420
fokion έγραψε:
fokion έγραψε:Ηρθε ο ανθρωπος κατα τις 7 βρηκε οτι ο ΟΤΕ ειχε ερθει και ειχε αλλαξει ζευγος αλλα επειδη δεν υπαρχει ρεκλετα ή πως το λενε, τα ειχαν στριψει αλλα ηταν κομενο....
τεσπα τα μαζεψε τα εφιαξε, συνδεδε ενα μηχανημα και ειχε παλι αποσυνδέσεις....

Με καποιον που μιλαγε συνεχως στο τηλεφωνο στο κεντρο βλαβων κατι ελεγαν για "πορτα"....

Ειμαι "υπο παρακολουθηση" λογω των διακοπων καθοτι δεν ειναι δικο μου προβλημα. Εξ ου και παλι δεν πληρωσα την επισκεψη του


Και θεωρητικά εδωθει λυση. ( που δεν είναι ακριβως λυση αλλα λεμε...)

Εμαθα ότι ΟΝΤΩΣ είμαι απευθείας συνδεδεμένος με ΑΚ και ΟΧΙ με καφαο.

...
....
..

All 'n' all
Μπορεί από ότι φαίνεται η γραμμή να είναι γτπ ΑΛΛΑ η τεχνική εξυπηρέτηση σκίζει....


To γεγονός οτι λαμβάνεις την υπηρεσία από AK φαινεται καθαρά στο speedtest screenshot που ειχες ποστάρει όπου το upload ήταν αν θυμάμσι κσλά ~ 8Mbps. Τετοιες ταχύτητες upload δεν δίνονται (ακόμα) από καμπίνα.

Μπορείς να ζητήσεις να σου δώσουν VDSL από KV για να ελαχιστοποιήσεις το μήκος της προβληματικής όδευσης αλλά εχε υπόψιν σου οτι οι εναλλακτικοί προτιμούν όπου είναι τεχνικά εφικτό να δίνουν VDSL από ΑΚ για να περιορίζουν τα κόστη τους. Επίσης στην περίπτωση αυτή (αν το δεχτεί η Wind τελικά) θα μειωθεί το upload σου απο 10Mbps (ονομαστική ταχύτητα) σε 5Mbps.

Έκπληξη για μένα αποτελεί η τεχνική εξυπηρέτηση που σου παρασχέθηκε. Είτε είσαι πολύ τυχερός είτε κατι αλλάζει προς το καλύτερο στην μπλέ κυρία (εύχομαι το δεύτερο)
Άβαταρ μέλους
By fokion
#368432 Δηλ. ( αν εχω καταλαβει καλα ) να τους ζητησω να μου τραβηξουν καλωδιο από το καφαο του σπιτιου ας το πω σε καφαο του οτε, καλωδιο που αυτή τη στιγμη δεν υπαρχει με τετοια διαδρομη?
Άβαταρ μέλους
By nass
#368444 Αν η διαδρομή του χαλκού σου πάει σε KV (καμπίνα) και από εκεί την έχουν συνδέσει να πηγαίνει χάλκινη στο ΑΚ (ο λόγος είναι αυτός που είπαν οι παραπάνω, η Wind πληρώνει τέλος "χοντρικής" στον ΟΤΕ για τον εξοπλισμό VDSL της καμπίνας ενώ στο ΑΚ όχι, οπότε προτιμά να σε στείλει στο ΑΚ) και αν η καμπίνα έχει VDSL (αναγκαία προϋπόθεση προφανώς αλλά δεν ισχύει πάντα), τότε ναι μπορείς να το ζητήσεις αυτό.
Αν ο χαλκός από το σπίτι σου πηγαίνει απευθείας στο ΑΚ (όπως στο δικό μου σπίτι) τότε δεν έχεις καμία ελπίδα. Αλλά δεν το νομίζω, δεδομένων των προβλημάτων, που οφείλονται στην απόσταση, που σημαίνει ότι μάλλον υπάρχει καμπίνα ενδιάμεσα.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#368455 Νασο ευχαριστω τωρα το καταλαβα.
η απαντηση είναι δυστυχως αυτή που φανταζομουν. Προ ημερων ακολουθησα το καλωδιο ( οσο μπορουσα προφανως ) καθοτι εναεριο.
Ακολουθεί μια σαφη κατευθυνση προς το κτιριο του ΟΤΕ μου βρίσκεται 2 στενα πισω μου. Δεν ειδα πουθενά Καφαο ( παλιο ή νέο ) στη διαδρομή :(
Συν το γεγονός Ότι το μέρος αυτό του Γέρακα ήταν από τα τελευταία που χτίστηκε, είχε ελάχιστα σπίτια και δη μονοκατοικίες, κατι που με κανει να υποθετω ότι τα 20-30 σπίτια τα εξυπηρετούσαν από αρχαιοτάτων χρόνων με απευθειας "ζευξη"...
Θα το ζητήσω πάντως να δουμε.
Υποθέτω βεβαια ότι οι εξυπηρετικότατοι άνθρωποι της wind όπως "στα ισα" μου είπαν ότι τελικά ήταν δικο τους πρόβλημα λογω μηκους καλωδίου μεχρι το ΑΚ, θα μου ελεγαν το ανωτερω που προτείνατε...
Και ξαναλεω ηταν εξυπηρετικότατοι, δε χρειάστηκε να "φωνάξω" να "τσακωθω" για να έρθουν, ήρθαν 3 φορές τη μια στις 7-8 το απόγευμα και μαλιστα αυθημερόν, δε "βιαζονταν να φυγουν" και τις 2 φορές κουβάλησαν ΚΑΙ τον ΟΤΕ, τη μια δε ταυτόχρονα!!! ( Ο ΟΤΕ να δώσει συγκεκριμένη ωρα ραντεβού - ανήκουστο!!! :) :) )