Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#366917 τι εννοεις δεν παιζει ρολο?
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#366934
dimviii έγραψε:τι εννοεις δεν παιζει ρολο?

Ένα ηλεκτρονικό κατάστημα μπορεί να έχει διαφορετικές τιμές από το φυσικό κατάστημα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#366939 δλδ το 70 στο ιντερνετομαγαζο να γινει 150 στο φυσικο καταστημα?
Άβαταρ μέλους
By xenos
#366951 Εμένα, όπως είπα παραπάνω, μου έκανε τιμή σκρουτζομάγαζου στο φυσικό κατάστημα, οπότε δεν είναι ο κανόνας αυτός. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#366953
saxon_747 έγραψε:Ναι. Πχ "μόνο για ηλεκτρονικές παραγγελίες, 50% έκπτωση". Είναι συνηθισμένη τακτική.


μιλαμε για την περιπτωση του Ασιμοβ,οπου όταν του λεει εκανε 150 ,μπαινεις επιτοπου στο ιντερνετ και βλέπεις εάν οντως ισχυει το -50% στο ιντερνετομαγαζο.

Εγω παντως, δεν εχω δει σε ιδιας αλυσιδας /μαγαζιου να εχουν τέτοιες διαφορες από το φυσικο κατάστημα στο ιντερνετομαγαζο.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#366977 Στο Internet δεν κοίταξα ποτέ, ήμουνα πολύ εκνευρισμενος για να σκεφτώ λογικά. Το θέμα όμως δεν είναι η τιμή : άμα μου έλεγε εξαρχής 150 θα το αγόραζα ή δε θα το αγόραζα και δεν θα είχε σημασία.
Το θέμα είναι ότι λάθος ξελαθος μου είπε 70 και μετά το έπαιξε τρελιτσα.
Εκεί πήρα ανάποδες.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#368205 Λοιπόν,
η μικρή μας πέρασε αισίως το 1 έτος ζωής και παρατήρησα τις προάλλες ότι το κεφαλάκι της έχει αρχίσει να βγαίνει πάνω από τα προστατευτικά μαξιλαράκια του βρεφικού της καθίσματος. Οπότε είμαι σε αναζήτηση του επόμενου καθίσματος. Βασικά ήμουν σε αναζήτηση το φθινόπωρο για να είμαι έτοιμος νωρίτερα αλλά απογοητεύτηκα που δεν έβρισκα το τέλειο για τα γούστα μου, το κεφάλι μου έγινε καζάνι και τα παράτησα. Τώρα όμως πρέπει να πάρω απόφαση.
Αυτά που θέλω οπωσδήποτε είναι:
-να κοιτάει πίσω
-να τα πηγαίνει καλά στα τεστ
Επίσης, ιδανικά θα ήθελα να
-έχει isofix
-κοστίζει κάτω από 300 Ευρώ, και
-να περιστρέφεται ώστε να φορτώνεται το παιδί πιο εύκολα.

Δεν έχω βρει κανένα να με καλύπτει απόλυτα, ενώ τα 3 επικρατέστερα είναι:

-joie stages https://www.skroutz.gr/s/3336392/Joie-S ... oie+stages
Κοστίζει γύρω στα 200 Ευρώ και το μεγάλο μου θέμα είναι ότι πήρε κακή βαθμολογία στο τεστ (αν και υπάρχει πολλή παραφιλολογία εδώ). Επίσης στο αμάξι μου δεν είναι σίγουρο ότι θα χωρέσει (αν και αυτό θα το σιγουρέψω πριν κάνω κάτι). Ίσως χρειαστεί belt extender. Πλεονέκτημα ότι γυρίζει προς τα μπροστά αν σε 1-2 χρόνια το παιδί δεν αντέχει προς τα πίσω.
-Britax Maxway http://shop.carseat.se/car-seats/britax-max-way.html
Κοστίζει λίγο πάνω από 300 ευρώ (αν πάρεις και σφήνα και ίσως belt extender θα ανέβει και άλλο η τιμή). Μειονέκτημα ότι είναι ταλαιπωρία η εγκατάστασή του (ιμάντες κτλ.). Δεν το έχουν τεστάρει στον ADAC (αν και τον πρόγονό του το Hiway που τέσταραν, είχε εκπληκτικές επιδόσεις). Επίσης, παραγγελία μόνο από έξω. Κοιτάζει μόνο προς τα πίσω. Επίσης, το σαιτ της Britax λέει ότι δεν κάνει σε κανένα από τα 2 μου αυτοκίνητα, ενώ σε ερώτησή μου, το παλικάρι από το carseat.se μου λέιε να μην τα κοιτάω αυτά και ότι στο astra της γυναίκας μου θα κάνει.
-Cybex sirona m2 isize http://cybex-online.com/en/carseats/sironam2isize.html (το πρότεινε ο PeterPan εδώ μέσα). Έχει πολλά καλά, είναι ολοκαίνουργιο, isofix και γυρίζει προς τα εμπρός όταν το παιδί βαρεθεί το πίσω. Αλλά είναι πολύ ακριβό (νομίζω ότι το βρίσκεις 400+ από εξωτερικό) και η βαθμολογία του είναι αρκετά καλή χωρίς να είναι κορυφαία.
Κανένα από τα παραπάνω δεν περιστρέφεται για να φορτώσεις το παιδί εν τω μεταξύ.
Αυτές είναι οι σκέψεις μου. Κάθε γνώμη και βοήθεια καλοδεχούμενη.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#368252 To britax το έχω εγώ.
Είναι όντως πακέτο να το βάλεις και είναι και αρκετά ογκώδες (στη θέση που το έχουμε κάθεται μπροστά ενήλικας λίγο στριμωγμενα), αν δε το βάλεις φουλ ανάκληση δεν κάθεται μπροστά κανείς (giulietta έχω).
Επίσης δεν ρυθμίζει εν κινησει η ανάκληση του, πρεπει να χαλαρωσεις ιμάντες, να το ξεκουμπωσεις, να το ρυθμίσεις και να το ξανά στερεώσεις, αφίξεις κλπ.
Είναι όμως πολύ άνετο και ο μικρός ρίχνει υπνους άπειρους.
Για μένα που μπαίνουμε σχεδόν παντα 3 ατομα, δεν μετακινω το κάθισμα ποτε, και το ξαπλώνουμε πιο πολύ (με τη σφήνα) μονο σε κάνα ταξίδι είναι οκ.
Αλλιώς είναι δεν είναι πολύ πρακτικο.
Πάντως είμαστε πολύ ευχαριστημένοι .
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#368270 Δε κοιτάς και κανα used? Άυτα τα παιδικά χαμένα πάνε μόλις ξεμεγαλωσουνε τα παιδιά , άμα βρεις κανα νοικοκύρη θα το εχει σα καινούργιο.
Εκτός και είσαι στη φάση του νέου γονιού θα τα κάνω όλα σωστα και το καρεκλάκι να εχει 4.9/5 αστέρια ασφαλείας κτλ :-)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#368275 Προσωπικά το τελευταίο πράγμα που θα αγόραζα μεταχειρισμένο θα ήταν παιδικό κάθισμα (εκτός κι αν ήταν από πολύ δικό μου άνθρωπο).
Άβαταρ μέλους
By sargus
#368284
kovathe έγραψε:...


Ευχαριστώ φίλε μου. Πολύ χρήσιμο το ποστ σου. Τους χώρους της Τζουλιέτα περίπου έχω και εγώ και στα 2 μου αμάξια. Οπότε να ξέρω τι να περιμένω. Αν και από ότι έχω καταλάβει, κανένα οπίσθιο κάθισμα αυτής της ηλικίας δεν πιάνει λίγο χώρο.
Από carseat.se το ψώνισες;

KiloMeater έγραψε:...


Όχι, χρησιμοποιημένο με τίποτα. Δε νομίζω ότι πρέπει να παίζουμε με αυτά. Άσε που ποτέ δεν ξέρεις αν έχει πάθει καμιά ζημιά ο σκελετός του. Επίσης, είναι το πρώτο μου παιδί και επειδή έχω σκοπό και για 2ο (αν όλα πάνε καλά), θα πάρω ένα κάθισμα τώρα που θα μου μείνει κιόλας.

Scotch έγραψε:Προσωπικά το τελευταίο πράγμα που θα αγόραζα μεταχειρισμένο θα ήταν παιδικό κάθισμα (εκτός κι αν ήταν από πολύ δικό μου άνθρωπο).


Αυτό.

Είδα τώρα ότι το cybex sirona (είναι λίγο πιο παλιό) και περιστρέφεται για το φόρτωμα και έχει λίγο καλύτερη βαθμολογία από το sirona m2 isize και είναι λίγο πιο φθηνό (Ελλάδα από 450 Ε). Οπότε το σκέφτομαι και αυτό.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#368315
kovathe έγραψε:Ναι απο κει.
Πάντως αυτό θα το έχει το παιδί μέχρι τα 4 οπότε δεν το βρίσκω τραγικό σαν έξοδο.


Ευχαριστώ. Ναι, αυτό σκέφτομαι και εγώ.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#368620
sargus έγραψε:Λοιπόν,
η μικρή μας πέρασε αισίως το 1 έτος ζωής και παρατήρησα τις προάλλες ότι το κεφαλάκι της έχει αρχίσει να βγαίνει πάνω από τα προστατευτικά μαξιλαράκια του βρεφικού της καθίσματος. Οπότε είμαι σε αναζήτηση του επόμενου καθίσματος. Βασικά ήμουν σε αναζήτηση το φθινόπωρο για να είμαι έτοιμος νωρίτερα αλλά απογοητεύτηκα που δεν έβρισκα το τέλειο για τα γούστα μου, το κεφάλι μου έγινε καζάνι και τα παράτησα. Τώρα όμως πρέπει να πάρω απόφαση.
Αυτά που θέλω οπωσδήποτε είναι:
-να κοιτάει πίσω
-να τα πηγαίνει καλά στα τεστ
Επίσης, ιδανικά θα ήθελα να
-έχει isofix
-κοστίζει κάτω από 300 Ευρώ, και
-να περιστρέφεται ώστε να φορτώνεται το παιδί πιο εύκολα.

Δεν έχω βρει κανένα να με καλύπτει απόλυτα, ενώ τα 3 επικρατέστερα είναι:

-joie stages https://www.skroutz.gr/s/3336392/Joie-S ... oie+stages
Κοστίζει γύρω στα 200 Ευρώ και το μεγάλο μου θέμα είναι ότι πήρε κακή βαθμολογία στο τεστ (αν και υπάρχει πολλή παραφιλολογία εδώ). Επίσης στο αμάξι μου δεν είναι σίγουρο ότι θα χωρέσει (αν και αυτό θα το σιγουρέψω πριν κάνω κάτι). Ίσως χρειαστεί belt extender. Πλεονέκτημα ότι γυρίζει προς τα μπροστά αν σε 1-2 χρόνια το παιδί δεν αντέχει προς τα πίσω.
-Britax Maxway http://shop.carseat.se/car-seats/britax-max-way.html
Κοστίζει λίγο πάνω από 300 ευρώ (αν πάρεις και σφήνα και ίσως belt extender θα ανέβει και άλλο η τιμή). Μειονέκτημα ότι είναι ταλαιπωρία η εγκατάστασή του (ιμάντες κτλ.). Δεν το έχουν τεστάρει στον ADAC (αν και τον πρόγονό του το Hiway που τέσταραν, είχε εκπληκτικές επιδόσεις). Επίσης, παραγγελία μόνο από έξω. Κοιτάζει μόνο προς τα πίσω. Επίσης, το σαιτ της Britax λέει ότι δεν κάνει σε κανένα από τα 2 μου αυτοκίνητα, ενώ σε ερώτησή μου, το παλικάρι από το carseat.se μου λέιε να μην τα κοιτάω αυτά και ότι στο astra της γυναίκας μου θα κάνει.
-Cybex sirona m2 isize http://cybex-online.com/en/carseats/sironam2isize.html (το πρότεινε ο PeterPan εδώ μέσα). Έχει πολλά καλά, είναι ολοκαίνουργιο, isofix και γυρίζει προς τα εμπρός όταν το παιδί βαρεθεί το πίσω. Αλλά είναι πολύ ακριβό (νομίζω ότι το βρίσκεις 400+ από εξωτερικό) και η βαθμολογία του είναι αρκετά καλή χωρίς να είναι κορυφαία.
Κανένα από τα παραπάνω δεν περιστρέφεται για να φορτώσεις το παιδί εν τω μεταξύ.
Αυτές είναι οι σκέψεις μου. Κάθε γνώμη και βοήθεια καλοδεχούμενη.

Δες κ το joie 360 Spin. Εγώ το αγόρασα πριν 1 εβδομάδα στα 299€. Είναι καινούριο κ δεν έχει κάνει ακόμη τεστ, αλλά είναι πολύ ποιοτικό. Περιστρέφεται κ βολεύει στο να δέσεις το παιδί. Δένει μόνο με isofix...


< >