Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#368195
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ένα από τα καλά της Π&ΔΦΑ που οφείλουμε να αναγνωρίσουμε είναι ότι άνθρωποι σαν τον διαχειριστή κατανόησαν επιτέλους ότι δεν έχει το παραμικρό νόημα να παραλύεις τις πόλεις όταν η πίτα είναι απολύτως δεδομένη.


Φαντάσου να σκέφτονταν έτσι στην αγγλική επανάσταση, την αμερικανική, την γαλλική, την ρωσική κλπ κλπ κλπ. :omg:
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 24 Φεβ 2017, 02:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By pik.
#368199
REALZEUS έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ένα από τα καλά της Π&ΔΦΑ που οφείλουμε να αναγνωρίσουμε είναι ότι άνθρωποι σαν τον διαχειριστή κατανόησαν επιτέλους ότι δεν έχει το παραμικρό νόημα να παραλύεις τις πόλεις όταν η πίτα είναι απολύτως δεδομένη.


Φαντάσου να σκέφτονταν έτσι στην αγγλική επανάσταση, την αμερικάνικη, την γαλλική, την ρωσική κλπ κλπ κλπ. :omg:

απαντηση.



:lol: :s_rofl :s_shout :s_bye

το 2021 θα κλεισουμε 200χρονακια κρατους...
θα προλαβουμε αραγε; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#368209
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ένα από τα καλά της Π&ΔΦΑ που οφείλουμε να αναγνωρίσουμε είναι ότι άνθρωποι σαν τον διαχειριστή κατανόησαν επιτέλους ότι δεν έχει το παραμικρό νόημα να παραλύεις τις πόλεις όταν η πίτα είναι απολύτως δεδομένη.


Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By nass
#368214
Anonymous Founder έγραψε:αλλά τώρα που καταλάβαμε πως το παιχνίδι είναι στημένο,


Μπορεί να σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα... δε σημαίνει όμως και ότι ισχύει:
2009 είχαμε την επιλογή να συμμαζέψουμε μόνοι μας τα χάλια μας (όπως έκανε πχ. η Ισπανία)
2010 είχαμε την επιλογή να πάμε σε άτακτη χρεωκοπία
2011 είχαμε την επιλογή να αντιμετωπίσουμε το ζήτημα με λογική εθνικής συμφιλίωσης (όπως έκαναν πχ. οι Κύπριοι) και όχι με Ζάππεια και δενπληρώνω
2012 είχαμε την επιλογή να φορτώσουμε όλες τις αμαρτίες μας στον αποδιοπομπαίο τράγο
2014 είχαμε την επιλογή να κλείσουμε την αξιολόγηση
2015 είχαμε την επιλογή να φέρουμε ένα δικό μας εκ των προτέρων μελετημένο πρόγραμμα (όπως έκαναν πχ. οι Ιρλανδοί) αντί για ad-hoc "περήφανη διαπραγμάτευση"
2015 είχαμε την επιλογή να βγούμε από το ευρώ
2016 είχαμε την επιλογή να κλείσουμε την αξιολόγηση

Δεν βλέπω κάποιο στημένο παιχνίδι, αλλά μια σειρά ρεαλιστικότατων στρατηγικών επιλογών, που είχαμε ως λαός και ως εκάστοτε κυβέρνηση για να "αλλάξουμε το παιχνίδι" και δεν τις επιλέξαμε, είτε αποκλειστικά αυτοβούλως είτε επειδή οι εναλλακτικές υπήρχαν μεν αλλά ήταν ακόμα χειρότερες.

Εσύ το λες "στημένο παιχνίδι" εγώ το λέω "7 χρόνια χαμένων ευκαιριών και λαθών".
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#368250
nass έγραψε:
Δεν βλέπω κάποιο στημένο παιχνίδι, αλλά μια σειρά ρεαλιστικότατων στρατηγικών επιλογών, που είχαμε ως λαός και ως εκάστοτε κυβέρνηση για να "αλλάξουμε το παιχνίδι" και δεν τις επιλέξαμε, είτε αποκλειστικά αυτοβούλως είτε επειδή οι εναλλακτικές υπήρχαν μεν αλλά ήταν ακόμα χειρότερες.

Εσύ το λες "στημένο παιχνίδι" εγώ το λέω "7 χρόνια χαμένων ευκαιριών και λαθών".

Στημένο μπορείς να το πεις από την άποψη ότι αφού όλοι ήξεραν και έλεγαν ότι τα προγράμματα δεν βγαίνουν, επέμεναν σε αυτά. Σημαίνει ότι όλοι είχαν κάποια συμφέροντα για να το κάνουν και δεν πήραν αποφάσεις για το καλό όλων. Αλλιώς πρέπει να τους πούμε όλους ηλίθιους, κυβερνώντες και θεσμούς. Δεν βλέπω μέση κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
By nass
#368255
cmarin έγραψε:
nass έγραψε:
Δεν βλέπω κάποιο στημένο παιχνίδι, αλλά μια σειρά ρεαλιστικότατων στρατηγικών επιλογών, που είχαμε ως λαός και ως εκάστοτε κυβέρνηση για να "αλλάξουμε το παιχνίδι" και δεν τις επιλέξαμε, είτε αποκλειστικά αυτοβούλως είτε επειδή οι εναλλακτικές υπήρχαν μεν αλλά ήταν ακόμα χειρότερες.

Εσύ το λες "στημένο παιχνίδι" εγώ το λέω "7 χρόνια χαμένων ευκαιριών και λαθών".

Στημένο μπορείς να το πεις από την άποψη ότι αφού όλοι ήξεραν και έλεγαν ότι τα προγράμματα δεν βγαίνουν, επέμεναν σε αυτά. Σημαίνει ότι όλοι είχαν κάποια συμφέροντα για να το κάνουν και δεν πήραν αποφάσεις για το καλό όλων. Αλλιώς πρέπει να τους πούμε όλους ηλίθιους, κυβερνώντες και θεσμούς. Δεν βλέπω μέση κατάσταση.


"Στημένο" σημαίνει ότι δεν έχεις επιλογές και ό,τι και να γίνει το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Που όπως έδειξα δεν ισχύει, μια χαρά επιλογές είχαμε (και έχουμε ακόμα πχ. ας βγούμε από το ευρώ αν #1 προτεραιότητά μας είναι να αποφασίζουμε μόνοι μας... όμως εμείς θέλουμε και την πίτα ολόκληρη (ευρώ) και το σκύλο χορτάτο (δώσε και μένα μπάρμπα χωρίς να δώσω λογαριασμό, δηλ. περίοδος 2002-2009)

Και είναι και κοντόφθαλμο και επικίνδυνο να το λέει κανείς (όλως τυχαίως μόνο απογοητευμένοι από το ΣΥΡΙΖΑ και Χρυσαυγίτες...) διότι οδηγεί στην απαξίωση της δημοκρατίας και στις Λεπέν.

Απο εκεί και πέρα συμφωνώ ότι έγιναν τεράστια λάθη και σε εθνικό και σε διεθνές επίπεδο καθώς και ότι καθένας κοίταγε το εθνικό του συμφέρον (πχ. ο Σόιμπλε τώρα κοιτάει πως θα ξαναβγεί, όχι τι συμφέρει την Ελλάδα, ούτε καν την Ευρώπη). Ομως η δουλειά των υπεύθυνων λαών και κυβερνήσεων είναι πως θα κάνουν τα κουμάντα τους, ώστε να μην εξαρτώνται από την "καλοσύνη των ξένων". Που εμείς κάθε άλλο παρά το κάναμε αυτό.

Και επίσης μπορεί να πει κανείς ότι είναι "στημένο" με την έννοια ότι έχουν μειωθεί τα περιθώρια αποφάσεων. Που είναι λογικό όμως, μετά από τόσα λάθη μειώνονται τα περιθώρια ασφαλείας. Αλλο μπάσκετ παίζεις στο 1ο δεκάλεπτο και άλλο στο τελευταίο λεπτό.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#368259
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ένα από τα καλά της Π&ΔΦΑ που οφείλουμε να αναγνωρίσουμε είναι ότι άνθρωποι σαν τον διαχειριστή κατανόησαν επιτέλους ότι δεν έχει το παραμικρό νόημα να παραλύεις τις πόλεις όταν η πίτα είναι απολύτως δεδομένη.

Μάλλον κάτι παρεξήγησες...
Εγώ δεν είπα ποτέ πως κάθε αντίδραση γενικά και αόριστα είναι μάταιη, ούτως ή άλλως, αν όντως πιστεύεις αυτό που έγραψες, μάλλον θα πρέπει να διαβάσεις λίγη ιστορία, το φόρουμ δεν νομίζω να μπορεί να βοηθήσει.
Εγώ έγραψα πως στην παρούσα φάση, σε αυτή τη χώρα προτεκτοράτο, με αυτές τις κυβερνήσεις και με αυτούς τους δανειστές, κάθε αντίδραση θα καταλήξει στο κενό, όπως έδειξαν τόσες και τόσες φορές ξανά. Η μόνη απάντηση είναι καταστολή και στο τέλος θα περάσουν τα μέτρα που έχουν συμφωνηθεί.
Γιατί απλούστατα, δεν είναι ακριβώς δημοκρατία αυτό που εφαρμόζεται, άρα ποιος ο λόγος να γίνονται πορείες, διαδηλώσεις, διαμαρτυρίες, όταν τελικά θα εφαρμοστούν τα συμφωνηθέντα, επειδή ΤΙΝΑ;

Η πίτα πάντως, κάθε άλλο παρά δεδομένη είναι, μιλώντας με οικονομικούς-καπιταλιστικούς όρους. Αυτό που είναι δεδομένο είναι πως εφαρμόζεται εδώ και καιρό ένα κακό πρόγραμμα, με επικεφαλής ανθρώπους που κάνουν κυρίως πολιτική, παρά οικονομία και χρησιμοποιούν για την επιβολή του, κυβερνήσεις που οφείλουν να ψηφίζουν ό,τι απαιτούν οι δανειστές, γιατί αλλιώς δεν τους δίνουν τα χρήματα. Σαν πρεζάκια δηλαδή.

Και με το θάρρος που μου δίνει το γεγονός πως μου κουνάς το δάκτυλο, να πω πως από τα γραπτά σου, συμπεραίνω πως ενώ η αστική ευγένεια είναι παντού διάχυτη, εν τούτοις, υπάρχει και αρκετή άγνοια για βασικά πράγματα. Προφανώς όλοι μας αγνοούμε πολλά και διάφορα, άλλα τουλάχιστον κάποιοι, έχουν την πρόνοια να μην νουθετούν τους υπόλοιπους όντας περίπου άσχετοι.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#368260
nass έγραψε:
cmarin έγραψε:
nass έγραψε:
Δεν βλέπω κάποιο στημένο παιχνίδι, αλλά μια σειρά ρεαλιστικότατων στρατηγικών επιλογών, που είχαμε ως λαός και ως εκάστοτε κυβέρνηση για να "αλλάξουμε το παιχνίδι" και δεν τις επιλέξαμε, είτε αποκλειστικά αυτοβούλως είτε επειδή οι εναλλακτικές υπήρχαν μεν αλλά ήταν ακόμα χειρότερες.



Μονο και μονο δες πως εφαγαν τον Παπανδρεου μεσα μια νυχτα και ξαναπες μας οτι ειχαμε επιλογες.

Επισης αν θυμαμαι καλα οταν οι Κυπριοι ειπαν οχι θα κανουμε αυτο που θελουμε εμεις, εφαγαν ενα ξεγυρισμενο κουρεμα καταθεσεων και ηρθαν στα ισια τους. Τοτε τους κραζαμε και λεγαμε "κοιταχτε αυτοι που κουνηθηκαν τι επαθαν δεν θελετε να παθουμε εμεις τα ιδια αλλα τωρα τους εξυμνουμε γιατι τα εχουν παει περιφημα"
Τελευταία επεξεργασία από bibendum και 24 Φεβ 2017, 11:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#368261
nass έγραψε:
Μπορεί να σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα... δε σημαίνει όμως και ότι ισχύει:
2009 είχαμε την επιλογή να συμμαζέψουμε μόνοι μας τα χάλια μας (όπως έκανε πχ. η Ισπανία)

Ούτε το ίδιο πρόβλημα, ούτε το ίδιο μέγεθος, ούτε υπήρχε υποψία ότι μπορούσαμε να τα μαζέψουμε μόνοι μας αφού είχαμε γίνει και με τις ευλογίες Παπανδρέου-Παπακωνσταντίνου το μαύρο πρόβατο του πλανήτη, τουτέστιν δε μας δάνειζε ούτε η μάνα μας.

nass έγραψε:2010 είχαμε την επιλογή να πάμε σε άτακτη χρεωκοπία

Είχαμε και την επιλογή(η σωστότερα δεν είχαμε επιλογή) να κάνουμε haircut πριν το πρόγραμμα αλλά όπως βεβαιώνουν και τα έγγραφα ΔΝΤ οι Ευρωπαίοι το απέκλειαν, ενώ είναι η πάγια τακτική διάσωσης του Ταμείου.

nass έγραψε:2011 είχαμε την επιλογή να αντιμετωπίσουμε το ζήτημα με λογική εθνικής συμφιλίωσης (όπως έκαναν πχ. οι Κύπριοι) και όχι με Ζάππεια και δενπληρώνω
Τα Ζάππεια και τα δεν πληρώνω γεννήθηκαν από τις καταστροφικές πολιτικές που ακολουθούσαν οι προηγούμενοι. Από τότε έχουμε εφαρμογή πολιτικών χωρίς μέτρα ανάπτυξης (πρόσφατη παραδοχή Ολιβιερ Μπλανσαρντ) και μετά κάτι ΕΝΦΙΑ που άγγιζαν τα όρια της αντισυνταγματικότητας με το να μην λαμβάνουν υπόψιν την φοροδοτική ικανότητα ούτε την τρέχουσα αξία ακινήτων, ούτε τη βιωσιμότητα επί μακρόν.
nass έγραψε:2012 είχαμε την επιλογή να φορτώσουμε όλες τις αμαρτίες μας στον αποδιοπομπαίο τράγο

Το 2012 οι ξένοι άλλαξαν δημοκρατικότατα κυβέρνηση στην Ελλάδα, ενδεικτικό των βαθμών ελευθερίας στην Ελλάδα.
nass έγραψε:2014 είχαμε την επιλογή να κλείσουμε την αξιολόγηση

Με τους ξένους να μην δέχονται λόγω επαπειλούμενης έλευσης του ΣΥΡΙΖΑ.
nass έγραψε:2015 είχαμε την επιλογή να φέρουμε ένα δικό μας εκ των προτέρων μελετημένο πρόγραμμα (όπως έκαναν πχ. οι Ιρλανδοί) αντί για ad-hoc "περήφανη διαπραγμάτευση"

Το 2015 ζητήσαμε διευκόλυνση χρέους, και χρόνο για την κατάρτιση προγράμματος με αναπτυξιακά χαρακτηριστικά.
Αντ αυτού από τον πρώτο μήνα άρχισαν οι πιέσεις στις τράπεζες μέσω Ντράγκι και ακριβότερης χρηματοδότησης, καμία διάθεση για συζήτηση περί αλλαγών από Ευρωπαίους και τη βελόνα να έχει κολλήσει στο "εφαρμόστε τα συμφωνηθέντα", ήτοι κάτι πλεονάσματα τάξεως 4,5% από 2018 μεριά.
nass έγραψε:2015 είχαμε την επιλογή να βγούμε από το ευρώ

Για την ακρίβεια, ο Σόιμπλε μάζεψε παρεάκι για να διώξει την Ελλάδα, και τον σταμάτησε Γαλλία με Μέρκελ.
nass έγραψε:2016 είχαμε την επιλογή να κλείσουμε την αξιολόγηση

Και την επόμενη μέρα θα ξεκινούσε μια καινούργια, όπως γίνεται από το 2010 και μετά χωρίς να αλλάζει τίποτα.

nass έγραψε:Δεν βλέπω κάποιο στημένο παιχνίδι, αλλά μια σειρά ρεαλιστικότατων στρατηγικών επιλογών, που είχαμε ως λαός και ως εκάστοτε κυβέρνηση για να "αλλάξουμε το παιχνίδι" και δεν τις επιλέξαμε, είτε αποκλειστικά αυτοβούλως είτε επειδή οι εναλλακτικές υπήρχαν μεν αλλά ήταν ακόμα χειρότερες.

Εσύ το λες "στημένο παιχνίδι" εγώ το λέω "7 χρόνια χαμένων ευκαιριών και λαθών".

Δεν είναι στημένο το παιχνίδι, απλά η χώρα σου είναι αδύναμη τόσο πλευράς κατάστασης όσο και οικονομικής δύναμης να επηρρεάσει το παιχνίδι που παίζεται εις βάρος της. Και δάνεια μετ γαλλικών φρεγατών θα φας(από την αρχή που υποτίθεται είχες περιθώρια), και γερμανικά προγράμματα Hellios θα φας, και προγράμματα με αδύνατα πλεονάσματα θα φας.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#368262
nass έγραψε:
cmarin έγραψε:
nass έγραψε:
Δεν βλέπω κάποιο στημένο παιχνίδι, αλλά μια σειρά ρεαλιστικότατων στρατηγικών επιλογών, που είχαμε ως λαός και ως εκάστοτε κυβέρνηση για να "αλλάξουμε το παιχνίδι" και δεν τις επιλέξαμε, είτε αποκλειστικά αυτοβούλως είτε επειδή οι εναλλακτικές υπήρχαν μεν αλλά ήταν ακόμα χειρότερες.

Εσύ το λες "στημένο παιχνίδι" εγώ το λέω "7 χρόνια χαμένων ευκαιριών και λαθών".

Στημένο μπορείς να το πεις από την άποψη ότι αφού όλοι ήξεραν και έλεγαν ότι τα προγράμματα δεν βγαίνουν, επέμεναν σε αυτά. Σημαίνει ότι όλοι είχαν κάποια συμφέροντα για να το κάνουν και δεν πήραν αποφάσεις για το καλό όλων. Αλλιώς πρέπει να τους πούμε όλους ηλίθιους, κυβερνώντες και θεσμούς. Δεν βλέπω μέση κατάσταση.


"Στημένο" σημαίνει ότι δεν έχεις επιλογές και ό,τι και να γίνει το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Που όπως έδειξα δεν ισχύει, μια χαρά επιλογές είχαμε (και έχουμε ακόμα πχ. ας βγούμε από το ευρώ αν #1 προτεραιότητά μας είναι να αποφασίζουμε μόνοι μας... όμως εμείς θέλουμε και την πίτα ολόκληρη (ευρώ) και το σκύλο χορτάτο (δώσε και μένα μπάρμπα χωρίς να δώσω λογαριασμό, δηλ. περίοδος 2002-2009)

Και είναι και κοντόφθαλμο και επικίνδυνο να το λέει κανείς (όλως τυχαίως μόνο απογοητευμένοι από το ΣΥΡΙΖΑ και Χρυσαυγίτες...) διότι οδηγεί στην απαξίωση της δημοκρατίας και στις Λεπέν.

Απο εκεί και πέρα συμφωνώ ότι έγιναν τεράστια λάθη και σε εθνικό και σε διεθνές επίπεδο καθώς και ότι καθένας κοίταγε το εθνικό του συμφέρον (πχ. ο Σόιμπλε τώρα κοιτάει πως θα ξαναβγεί, όχι τι συμφέρει την Ελλάδα, ούτε καν την Ευρώπη). Ομως η δουλειά των υπεύθυνων λαών και κυβερνήσεων είναι πως θα κάνουν τα κουμάντα τους, ώστε να μην εξαρτώνται από την "καλοσύνη των ξένων". Που εμείς κάθε άλλο παρά το κάναμε αυτό.

Και επίσης μπορεί να πει κανείς ότι είναι "στημένο" με την έννοια ότι έχουν μειωθεί τα περιθώρια αποφάσεων. Που είναι λογικό όμως, μετά από τόσα λάθη μειώνονται τα περιθώρια ασφαλείας. Αλλο μπάσκετ παίζεις στο 1ο δεκάλεπτο και άλλο στο τελευταίο λεπτό.

Α, περίφημα, τώρα οι ΣΥΡΙΖΑιοι και οι ΧΑ γίναν ένα! :metalo:

Και ν' απαντήσω στο πρώτο ερώτημα, δεν με κάνει να νιώσω καθόλου καλύτερα, νιώθω απλά ανόητος που πίστεψα πως θα μπορούσε να γίνει κάτι διαφορετικό.
Το αστείο τώρα είναι πως είσαι περίπου στην θέση που ήμουν κι εγώ κάποια στιγμή: νόμιζα πως θα μπορούσε να γίνει κάτι διαφορετικό από αυτό που γινόταν, βγήκε ο ΣΥΡΙΖΑ και τα έκανε σκ@τ@ και τώρα λέω πως δεν θα μπορούσε εν τέλει να γίνει κάτι διαφορετικό, και πως ΣΥΡΙΖΑ, ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ, ΛΑΟΣ και όλοι αυτοί που πέρασαν από κυβερνητικούς θώκους εν μέσω μνημονίου, επί της ουσίας εφάρμοζαν αυτά που ζητούσαν οι δανειστές. Αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα.
Εσύ πάλι, λες πως ΟΛΟΙ αυτοί, κάναν βλακείες, αλλά αν υπήρχε κάποιος άλλος και τα έκανε καλύτερα τα πράγματα, θα το έβλεπαν αλλιώς οι δανειστές και δεν θα τραβάγαμε αυτά που τραβάμε... Τι θυμίζει αυτό; Την επιχειρηματολογία του ΣΥΡΙΖΑ, ή του Σαμαρά (πριν κυβερνήσει...).
Επομένως, όσο ανόητος κι αν ήμουν εγώ που πίστεψα τον ΣΥΡΙΖΑ που άλλα έλεγε κι άλλα έκανε, άλλο τόσο είσαι κι εσύ που πιστεύεις τα ίδια ευχολόγια. Γιατί περί αυτού ακριβώς πρόκειται. Απλώς το δικό σου ευχολόγιο έχει "φιλελεύθερο" άρωμα, κάτι που επ' ουδενί δεν το κάνει καλύτερο.

Επομένως, αφού κάποιοι εξ ημών προσγειωθήκαμε απότομα στην πραγματικότητα, νομίζω είναι ώρα να προσγειωθείτε κι εσείς. Αν δεν με πιστεύεις, δες τι έχει υπογράψει μέχρι σήμερα η χώρα και θα καταλάβεις πως ουσιαστικά για πάρα πάρα πολλά χρόνια, θα κάνουμε ό,τι μας διατάξουν. Τόσο απλά και στεγνά.
:s_roses
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#368264 Δηλαδής , άμα δεν κάναμε "διαπραγμάτευση - γκέιμ θίορι - σακάκια - ασιδέρωτα πουκάμισα - όχι στις γραβάτες - εγώ δεν κάθομαι στην ουρά των ΑΤΜ - νταούλια ζουρνάδες " και καθόμασταν σοβαρά στο τραπέζι με σχέδιο , θα είχαμε την ίδια αντιμετώπιση ?
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#368267 Και όμως, αυτό ακριβώς πιστεύουν αρκετοί. :lol:

Ρίξαμε το αυτοκίνητο στα βράχια γιατί δώσαμε να το οδηγήσει ο πιο μεθυσμένος απ' την παρέα και τώρα πιστεύουμε ότι όποιος και να το οδηγούσε, πάλι στα βράχια θα είχε βρεθεί.

Γιατί όχι φυσικά; Εδώ εξισώνουμε τους "αγανακτισμένους" της πλατείας Συντάγματος με τους εξαθλιωμένους της Γαλλικής επανάστασης. :lol: :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By markvag
#368271
georgetz έγραψε:Δηλαδής , άμα δεν κάναμε "διαπραγμάτευση - γκέιμ θίορι - σακάκια - ασιδέρωτα πουκάμισα - όχι στις γραβάτες - εγώ δεν κάθομαι στην ουρά των ΑΤΜ - νταούλια ζουρνάδες " και καθόμασταν σοβαρά στο τραπέζι με σχέδιο , θα είχαμε την ίδια αντιμετώπιση ?


Πριν γίνουν όλα αυτά είχαμε διαφορετική αντιμετώπιση;;; :hmmm: :roll:
Άβαταρ μέλους
By nass
#368281 @bibendum
Από όσα έγραψα έφερες τον Παπανδρέου ως αντεπιχείρημα ? :lol:
Τον οποίο εγώ πάλι λέω ότι δεν τον έριξαν τα "συμφέροντα" και οι "κακοί ξένοι", αυτό το λέει εκείνος (και εσύ), αλλά η παροιμειώδης ανικανότητά του να κυβερνήσει και να διαχειριστεί την κρίση και το κόμμα του.
Σου θυμίζω δε ότι ο Τσίπρας έκανε χειρότερα από τον Παπανδρέου αλλά δεν τον έριξε κανένας "κακός", αντιθέτως πήρε και έξτρα κανονάκι.

Οσο για τους Κύπριους, η αρχική τους απόφαση ήταν μια |λογοκρισία| ολκής. Εκ των υστέρων φαίνεται ποιός είχε δίκιο και ποιός άδικο. Εξάλλου είχαν και αυτοί επιλογή.

@High Fidelity
Δεν απαντάς επί της ουσίας αλλά επί προσωπικού. Και μου λες ότι είμαστε και οι δύο μαλάκες. Δεκτόν. Τουλάχιστον εγώ δεν πιάστηκα κορόιδο και δεν ψάχνω για δικαιολογίες. Και εξακολουθώ να πιστεύω ότι η έστω και κουτσή δημοκρατία είναι καλύτερη από οτιδήποτε άλλο (το είπε άλλωστε και ο Τσέρτσιλ (sic)).

@Red Garland
Δεν αντιλαμβάνομαι τι εξυπηρετεί ο σχολιασμός σου και η ιστορική αναδρομή. Οι επιλογές ήταν εκεί και το σχόλιό μου ήταν συγκεκριμένο: ότι υπήρχαν.
Τελευταία επεξεργασία από nass και 24 Φεβ 2017, 12:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά