Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#368107 Και διαγραφή παίζει και επανεγγραφή, φίλος το έχει κάνει.
Απλώς είναι χρονοβόρο και σου σπάνε τα νεύρα και τις δύο φορές, κυρίως βέβαια στην διαγραφή.
Προβλέπω πλέον να γίνεται χαμός από δαύτες!
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#368118 Ειχα ακουσε εναν αστικο μυθο μαλλον για την επαναγγραφη οποιος ελεγε οτι αν γραφτεις και παλι σου ζητανε τα λεφτα για οσα χρονια ειχες διαγραφη. Ισχυει κατι τετοιο;
Άβαταρ μέλους
By skous
#368140 Το οτι σε μερικά ταμεία ( πχ πρωην τσμέδε) η επικουρική και το εφαπαξ είναι υποχρεωτικά, δεν είναι καργα άνισο;;;
Απορώ...


< >
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#368148 και επειδη υπηρχαν στα παλια ειπαν να τα κρατησουν και στον ενιαιο φορεα.

Υπαλληλος Α προερχομενος απο ΙΚΑ εχει ασφαλιστικες εισφορες 16.5% στο ΕΦΚΑ.
Υπαλληλος Β προερχομενος απο ΤΣΜΕΔΕ εχει ασφαλιστικες εισφορες 20% στο ΕΦΚΑ.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#368150 Με τοσα που εχω ακουσει για αυτο το ΤΕΕ το φανταζομαι ως ενα απο τους αγγελους της κολασεως ή κατι διαβολικο τελος παντων..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#368166
skous έγραψε:Το οτι σε μερικά ταμεία ( πχ πρωην τσμέδε) η επικουρική και το εφαπαξ είναι υποχρεωτικά, δεν είναι καργα άνισο;;;
Απορώ...


< >

Εντελώς. Και αντί να κάνουν κάτι, τα έκαναν όλα χειρότερα από πριν.
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#368168 Πότε προβλεπεται να δωσουν κωδικους απο τον ΕΦΚΑ στα μητρωα στα παλια μας ταμεια για να ξεκινησουμε να κανουμε αλλαγες ατομικων στοιχείων ?

Μου εμφανισαν παλια διευθυνση και παλιο προστατευομενο μελος ..... :dizzy:

Παλι καλα που δε μου εμφανισαν και χρεη.....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#368232 Edit [mod] - σβου μετά από αίτημα του δημιουργού.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#368479
kubiak έγραψε:Με τοσα που εχω ακουσει για αυτο το ΤΕΕ το φανταζομαι ως ενα απο τους αγγελους της κολασεως ή κατι διαβολικο τελος παντων..


Καλα τα εχεις ακουσει, χοντρικα κατατασσεται αναμεσα σε 7ο και 8ο κυκλο


< >
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#368657 *πλέον*
Γιατί ΤΕΕ με ΠΑΣΟΚ σήμαινε και φορολογητέο εισόδημα το 30% του πραγματικού.

Που κάποιοι πίστευαν ότι είνια και ΟΚ κι όλας :lol:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#368658
blackpug106 έγραψε:Μου εμφανισαν παλια διευθυνση και παλιο προστατευομενο μελος ..... :dizzy:

Παλι καλα που δε μου εμφανισαν και χρεη.....


Χθες το μεσημέρι με είδα και μένα χωρίς μητρώνημο. Φύτρωσα το ορφανό ... :dizzy:
Αν πήραν τα στοιχεία μου από 5 ταμεία και από εποχές χειρόγραφου σε πάπυρο, πάλι καλά που με έχουν γεννημένο. :lol:

Δυστυχώς οι συγχωνεύσεις των μητρώων από όλα τα ταμεία που ήταν σε διαφορετικά προγράμματα τους έκαναν μπάχαλο. Αυτοί που ήταν πάντα μόνο σε ΟΑΕΕ και ΙΚΑ την ψιλογλύτωσαν γιατί είχαν το ίδιο πρόγραμμα. Πλάκωσαν και οι θεωρήσεις/ανανεώσεις που απ' όλους τους ασφαλισμένους μόνο οι συνταξιούχοι του δημοσίου βγήκαν αλώβητοι και παρέμεινα "Αορίστως" και από χθες και οι περισσότεροι μισθωτοί του πρώην ΙΚΑ και τα προστατευόμενα μέλη τους και κάποιοι ΕΕ του πρώην ΟΑΕΕ. Για τους υπόλοιπους η ΗΔΙΚΑ λέει ότι μητρώα και θεωρήσεις θα διορθωθούν στις επόμενες μέρες.
Ένα κομμάτι του ΔΤ μεταξύ των οποίων και εγώ για ένα 15ήμερο τουλάχιστον θα είμαι ανασφάλιστος. Και θα είμαστε οι τελευταίοι ...

bibendum έγραψε:και επειδη υπηρχαν στα παλια ειπαν να τα κρατησουν και στον ενιαιο φορεα.

Υπαλληλος Α προερχομενος απο ΙΚΑ εχει ασφαλιστικες εισφορες 16.5% στο ΕΦΚΑ.
Υπαλληλος Β προερχομενος απο ΤΣΜΕΔΕ εχει ασφαλιστικες εισφορες 20% στο ΕΦΚΑ.
skous έγραψε:Το οτι σε μερικά ταμεία ( πχ πρωην τσμέδε) η επικουρική και το εφαπαξ είναι υποχρεωτικά, δεν είναι καργα άνισο;;;
Απορώ...


Το μοντέλο του ΕΦΚΑ είναι ιρλανδικής προέλευσης. Εκεί η όλη προσαρμογή με διορθώσεις, επεξεργασίες, ενοποιήσεις κλπ (φυσικά χωρίς κρίση και να ταίζουν τον ΕΟΠΥΥ) και μέχρι την τελική άρτια λειτουργία του κράτησε 5 χρόνια. Για την Ελλάδα ας είμαστε λίγο πιο ... large. :s_cool
Σύμφωνα με το πλάνο τους, λάθη, αδικίες και διαφορές θα διορθωθούν αλλά το πότε είναι άγνωστο. Ούτε οι Ελληνες αλλά ούτε και οι ίδιοι οι Ιρλανδοί που το πατρονάρουν το όλο κόνσεπτ δεν ξέρουν.

Στον 1μηση μήνα λειτουργίας του εδώ βλέπω βήματα ... τραυματισμένης χελώνας. Πέρα από κάποιες λειτουργίες των κεντρικών γραφείων του ΙΚΑ και του ΟΑΕΕ (και αυτά βασικά στο εισπρακτικό τους κομμάτι) τα υπόλοιπα ταμεία δεν ... Φαίνεται και στην σελίδα του ΕΦΚΑ που μόνο οι διευθύνσεις Μισθωτών και Μη μισθωτών κάνουν κάτι από εγκυκλίους και έγγραφα ενώ οι υπόλοιπες (Νομικών, Μηχανικών και εργοληπτών δημοσίων έργων, Υγειονομικών, Αγροτών, ΜΜΕ) δεν έχουν καμιά παρουσία. Αααα! Και "σκιώδη" αρχηγόπουλα του όλου αυτού αριστουργήματος είναι οι του ΟΓΑ. Οσοι ξέρουν από δαύτους νομίζω ξέρουν και τους ρυθμούς τους ...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#370080 http://www.huffingtonpost.gr/2017/02/28 ... 62756.html

Μεγάλος αριθμός προσφυγών κατά του νέου ασφαλιστικού νόμου στο ΣτΕ
Άβαταρ μέλους
By markvag
#370120
kyr80 έγραψε:http://www.huffingtonpost.gr/2017/02/28/eidhseis-koinwnia-megalos-ari8mos-prosfygwn-neou-asfalistikou_n_15062756.html

Μεγάλος αριθμός προσφυγών κατά του νέου ασφαλιστικού νόμου στο ΣτΕ


Νομίζω πιο βολικό θα ήταν ν' αναφέρει ποιοι ΔΕΝ έχουν προσφύγει κατά του συγκεκριμένου νόμου... :lol:



Άλλη μία μεγάλη πετυχεσά της κυβέρνησης και των δανειστών! :s_airkiss