Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#366238 το καλύτερο είναι πως συνδέεται o receiver μέσω hdmi κ το αναγνωρίζει ο ΗΥ ως πηγή ήχου μόνο αν θέλω, οπότε από τον ηυ μπορώ να γυρίσω τον ήχο στο yamaha ή στα ηχεία του desktop κτλ, χωρίς να χρειαστεί να επηρεάσω την εικόνα κτλ...

σχετικά με ενεργά ηχεία, δεν ασχολήθηκα κτλ. γενικά με 2 προτάσεις που μου είπαν, είναι πιο ακριβά, το budget είναι χιλιάδες € κ εκεί παίζουν γερά μηχανήματα για να τα υποστηρίξουν... παραπάνω δεν ασχολήθηκα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#366414 Τα ενεργά ηχεία είναι καλά αν τα πληρώσεις ανάλογα. Δεν ξέρω αν συμφέρει οικονομικά ως προς ενισχυτή/ηχεία σε σχέση με το τελικό ήχο γιατί φτηνά δεν είναι.
Ναι έχεις ταιριασμένο ενισχυτή ηχείο και δεν πληρώνεις καλώδια ηχείων.
Δεσμεύεσαι όμως ότι αυτός είναι ο ενισχυτής σου και τα ηχεία σου, δεν μπορείς να παίξεις, να δοκιμάσεις κάτι άλλο ή να αναβαθμιστείς σε δόσεις.
Και αν έχεις πάνω από μία πηγή θέλεις και κάποιον προενισχυτή/επιλογέα πηγής κλπ οπότε και επιπλέον έξοδο και επιπλέον χώρος χρειάζεται.
Και θέλεις και αξιοπρεπές καλώδιο μια και θα πηγαίνει χαμηλό σήμα δεν θέλεις απώλειες.
Και θέλεις και καλώδια ρεύματος για κάθε ηχείο με μπρίζα στον τοίχο κάπου εκεί κοντά για να μην τρέχουν καλώδια....
Νομίζω είναι για σχετικά ειδικές χρήσεις/εφαρμογές που έχουν ζυγίσει τα υπέρ και τα κατά και τους έχει βγαίνει βολικό. Περισσότερο βολεύει σε στούντιο/γραφείο όπου είναι αρκετά κοντά, οπότε μικρό καλώδιο και αρκετές μπρίζες, υπάρχει κεντρική πηγή/κονσόλα/προενισχυτής.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#366458 Ψάχνω δύο ακουστικά:

1. Ασύρματο για σύνδεση με TV, ώστε να μην ακούγεται την ώρα που κοιμάται ο κόσμος.

2. Over the ear για το κινητό με δυνατότητα λειτουργίας ως hands-free (βασική λειτουργία με ένα κουμπί αρκεί). Το θέλουμε για χρήση εντός σπιτιού για ταινίες και μουσική. Απλά δε θέλουμε να βγαίνει έξω ο ήχος και να ενοχλεί.

Έχουμε καμιά αξιόλογη πρόταση σε λογικές τιμές; μην προτείνετε τιμές 30άρια κτλ.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By osage
#366533 Πολύ χρήσιμα όλα αυτά. Απλώς να προσθέσω ότι τα ενεργά ηχεία μπορεί να βολέψουν κάποιον που ξεκινά από την αρχη και δεν έχει ήδη ενισχυτή κλπ.
Αυτό με την έλλειψη πηγής είναι θέμα, και θέλει π.χ. εναν κατάλληλο music streamer.
Επισης, από ότι βλέπω κάποια ενεργά αφήνουν να ρυθμίσεις high pass filter για σύνδεση με ξεχωριστό subwoofer, αλλά και low/medium/high filter για να ταιριάζουν με την ακουστική του χώρου. Οπότε υπάρχει ένα περιθώριο για trial and error. Τώρα στην πράξη αν αυτό είναι αρκετό, φαντάζομαι εξαρταται από τις ανάγκες του καθενός.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#366562
sknipper έγραψε:Ίσως σε μαύρο να τρώγεται αλλά αν δίνω τόσα λεφτά υπάρχουν πολλά άλλα επίσης εξαιρετικά αλλά πολύ πιο ευχάριστα στην όψη (και αποδεκτά από την :inlove: .... όσο αποδεκτά μπορεί να είναι ηχεία 10άδων χιλιάδων ευρώ).


Προσφατα βρέθηκα στα Χανιά με παλαιο καλό φιλο και ακουσα στο σπίτι του τα Joseph Audio Pulsars με 2 PassLabs XA60.8 τελικους και ενα λαμπάτο προενισχυτή που δεν θυμάμαι τώρα μοντέλο

Ακόμα εχω τον ήχο στα αυτιά μου.. Μαγεία.. Και πολύ ομορφο setup αισθητικά :thumbsup:

Ακριβό χομπυ αλλά χαλάλι αν κάποιος μπορει να πληρώσει
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#368158 Ωχ ωχ τι το ήθελα να ακούσω σε μαγαζί high end και να μου μπει το μικρόβιο ? Ξεκίνησα σιγά σιγα να στήνω σύστημα ...το μόνο που υπήρχε ήταν η πηγή που συνάμα είναι και ενισχυτής οπότε για αρχή είμαι κομπλέ ...
Αγοράστηκε λοιπόν σήμερα ένα ζεύγος duevel planets και 4 μέτρα καλώδιο
Επομενη αγορά ο Θεός ξέρει πότε θα είναι το πικάπ ..καο τελευταία ένας τελικός
ΕικόναΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#368186 Πολύ όμορφα και σπέσιαλ ηχεία. Πολύ θα ήθελα να τα ακούσω κάποτε. Πώς και αποφάσισες να κάνεις το τολμηρό βήμα;
Να τα χαρείς.

Πρέπει να υπάρχουν 2 εκδόσεις, μάλλον η παλιά είναι αυτή, με τους πλανήτες να στηρίζονται στη σκάλα και με 2 τρύπες από κάτω και η πιο νέα με τους πλανήτες σε τραμπάλα με μόνο μία τρύπα από κάτω. Δεν ξέρω τυχόν άλλες διαφορές.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#368198
sknipper έγραψε:Πολύ όμορφα και σπέσιαλ ηχεία. Πολύ θα ήθελα να τα ακούσω κάποτε. Πώς και αποφάσισες να κάνεις το τολμηρό βήμα;
Να τα χαρείς.

Πρέπει να υπάρχουν 2 εκδόσεις, μάλλον η παλιά είναι αυτή, με τους πλανήτες να στηρίζονται στη σκάλα και με 2 τρύπες από κάτω και η πιο νέα με τους πλανήτες σε τραμπάλα με μόνο μία τρύπα από κάτω. Δεν ξέρω τυχόν άλλες διαφορές.

Είπα να αναβαθμιστω και εγώ σιγά σιγα ...είναι αρκετές ώρες σπίτι καο γενικά ακούω πολύ μουσική
Τα ηχεία τα πήρα σε μαγαζί που τα είχε demo στημένα οπότε έπαιξε και μια καλή έκπτωση .
Βέβαια εννοειται πως ήταν σε κατάσταση καινούργιο
Άσε που εκτός από χρήματα γλύτωσα και τον χρόνο του burn in
Επόμενο βήμα αλλά δεν ξέρω πότε ακριβώς λόγο χρημάτων ,ένα πικάπ project audio που έχω βάλει στο μάτι

< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#368222
Anonymous Founder έγραψε:Πόσο κόστισαν αν επιτρέπεται; Σαν εμφάνιση είναι απίθανα!
Με γεια και να τα χαρείς!

Κανονικά ένα χιλιάρικο , επειδή ήταν demo στο μαγαζί τα πήρα 820
Ευχαριστώ ,ότι θα τα χαρώ είναι το μόνο σίγουρο

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#368227 Καλα ειμαι κ ολιγον ασχετος με το θεμα ηχος ,ομως αισθητικα μου φαινονται πολυ ασχημα τα εν λογω... :(
Μεγειες παντως κ να τα χαρεις :metalo:
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#368480 Με γεια, καλές ακροάσεις. Άκουσες και άλλα ηχεία αυτής της κατηγορίας πριν καταλήξεις σε αυτά;;

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#368517
gianik έγραψε:Καλα ειμαι κ ολιγον ασχετος με το θεμα ηχος ,ομως αισθητικα μου φαινονται πολυ ασχημα τα εν λογω... :(
Μεγειες παντως κ να τα χαρεις :metalo:
Στο θέμα ήχος νομίζεις ότι είσαι άσχετος. Αν έχεις αυτιά και τα χρησιμοποιήσεις, ίσως με ολίγη καθοπδήγηση θα δεις ότι καταλαβαίνεις πιο πολλά από όσα φαντάζεσαι.
To αισθητικό βέβαια είναι αρκετά υποκειμενικό πράμα. Τα συγκεκριμένα τα βρίσκω πολύ πετυχημένα και εύκολα αποδεκτά από τους περισσότερους. Εσύ είσαι στους άλλους που δεν του αρέσουν. Κανένα πρόβλημα.

Σε σχέση με τι άλλο αγοράστηκαν. Δηλαδή τι άλλο άκουσες σε αντίστοιχη τιμή και σε κέρδισαν αυτά; Και γιατί;
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#368562 Στην ίδια τιμή ακουσα κάτι focal chorus αλλά δεν .....μετά από εκεί και πέρα ανεβαίναμε πολύ ...δλδ στη διπλή τιμή άκουσα τα audio physic classic 10 αλλά με τίποτα δεν έφτανε εκεί το πορτοφόλι μου ....Φυσικά ανώτερα στα αυτιά μου ....
Γενικά η τσέπη μου κυμαινόταν σε entry level ....
Σήμερα πήγα για ενισχυτή ...
Καλό χρυσό το cocktail audio που σαν πηγή έχει και ενισχυτή αλλά....
Άκουσα λοιπόν έναν primare έναν copland και έναν dynavox λαμπατο....τιμές 1000 primare ,1300 copland και 850 dynavox
Και οι 3 αν έπαιρνα κάποιον Επειδή όλοι ήταν demo θα είχα και μια έκπτωση
Τελικά κατέληξα στον......








ΕικόναΕικόνα


Εντάξει σε σχέση με την ενίσχυση του cocktail audio τώρα απλά απογειώθηκαν τα duevel

< >