Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#368129
REALZEUS έγραψε:
dimik έγραψε:Eυλόγηcoν

Αγιορείτικο ψωμί

όποιος έχει φάει ψωμί εκεί καταλαβαίνει την διαφορά και όχι μόνο στο ψωμί, τρως πχ μια φέτα ψωμί και μια ντομάτα και νομίζεις ότι έχεις φάει μια ολόκληρη πίτσα σε αίσθηση πληρότητας και νοστιμιά :eat:


Η απάντηση είναι απλή. Όταν είσαι εκεί σε κόβει η λόρδα κι άρα και οι πέτρες νόστιμες σου φαίνονται. Δεν θυμάσαι πόσο ωραία ήταν η φασολάδα στον Στρατό; Θα την έτρωγες νομίζεις έξω που θα ήσουν χορτασμένος; :lol:


Ποιά λόρδα? Είχαμε χτυπήσει κάτι τυρόπιτες ξεγυρισμένες για πρωινό στο ρώσικο μοναστήρι δίπλα στις Καρυές :lol:
Το ψωμί ήταν όντως υπέροχο και μετάνιωσα που δεν κουβάλησα κανένα βούτυρο και μερέντα να γίνει της κολάσεως :innocent:

Btw φασολάδα θα έτρωγα οπουδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#368146 Μην τον περεξηγεις τον Δια.
Επι κομμουνισμου καθε μερα φασολαδα,οσο να ναι την σιχαθηκε. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#368192 Ιταλάκια για να σου αρέσει η φασολάδα του Στρατού τεκμαίρεται ότι επί καπιταλισμού πεινάς! :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#368240
nEK έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
dimik έγραψε:Eυλόγηcoν

Αγιορείτικο ψωμί

όποιος έχει φάει ψωμί εκεί καταλαβαίνει την διαφορά και όχι μόνο στο ψωμί, τρως πχ μια φέτα ψωμί και μια ντομάτα και νομίζεις ότι έχεις φάει μια ολόκληρη πίτσα σε αίσθηση πληρότητας και νοστιμιά :eat:


Η απάντηση είναι απλή. Όταν είσαι εκεί σε κόβει η λόρδα κι άρα και οι πέτρες νόστιμες σου φαίνονται. Δεν θυμάσαι πόσο ωραία ήταν η φασολάδα στον Στρατό; Θα την έτρωγες νομίζεις έξω που θα ήσουν χορτασμένος; :lol:

Ετσι ρε, τι μου θυμησες. Απο βραδυς αναχωρηση με το τρενο με προορισμο τη Θηβα. Αφιξη νωρις χαραματα και ποδαροδρομο μεχρι τη πολη οπου φαγαμε μια τυροπιτα. Απο κει ταξι νομιζω για το κεντρο και μεχρι αργα το μεσημερι να γυρναμε απο γραφειο σε ιατρειο και απο αποθηκη σε μαγειρια για να φαμε μια φασολαδα σε δισκους και μπακιρια του '70 ισως και πιο παλια. Τα αποφαγια πεταμα εξω σε κατι υπογειους καδους και πλυσιμο δισκους σε νιπτηρες εξωτερικους με δειγμα απορρυπαντικου χωρις κανενα σφουγγαρι, με το δαχτυλο.
:offtopic:


Eμάς στην Θήβα μας έκοβαν το νερό την ώρα του φαγητού, και μετά για το πλύσιμο της καραβάνας τις τρίβαμε με χώμα να φύγουν τα λίπη και τα λάδια, και τις πλέναμε το απόγευμα που άνοιγαν για λίγη ώρα το νερό.

Χούντα βλέπεις και καθημερινά καψόνια για σκληραγωγία, τι να πείς ?
Είχα μετρήσει αρκετές φορές το μήκος της αυλής στην Θήβα μέχρι να ορκιστούμε γονατιστός στο χώμα με ένα σπιρτόξυλο που μου έδινε ο εκάστοτε ηλίθιος αξιωματικός υπηρεσίας για να κάνει τον χαβαλέ του.

Στερημένοι, κοινωνικά αγράμματοι και ανασφαλείς όλοι όσοι τότε μας έτρεχαν χωρίς λόγο για να αισθάνονται καλύτερα, να νιώθουν ότι μας εξουσιάζουν ενώ στην πραγματικότητα έβγαζαν τα ηλίθια ένστικτα τους στην επιφάνεια.

Έχω πολλά περιστατικά από την θητεία μου εκείνη την εποχή, υπήρχαν και λιγοι σοβαροί αξιωματικοί από όσους γνώρισα αλλά υπήρχαν και κάτι τεράστια βλήματα που οι σωστοί και σοβαροί ήταν η μειοψηφία.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#368254 :offtopic: Τελικα ειμασταν πολλοι απο εδω Πυροβολικαριοι ε; :lol: Αν και με τον κυριο Παναγιωτη εχουμε καμια 30αρια χρονια διαφορα, εγω πηγα το '04
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#368256
Dodger έγραψε::offtopic: Τελικα ειμασταν πολλοι απο εδω Πυροβολικαριοι ε; :lol: Αν και με τον κυριο Παναγιωτη εχουμε καμια 30αρια χρονια διαφορα, εγω πηγα το '04


Μετά την Θήβα πήγα για λίγους μήνες στις Βαρβάρες στο φράγμα του Αλιάκμωνα, και μετά κοκκινοσκούφης στην Αεροπορία Στρατού,το στρατόπεδο ήταν ανάμεσα Πλατύ Ημαθίας και Αλεξάνδρεια Ημαθίας.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#368273
Dodger έγραψε::offtopic: Τελικα ειμασταν πολλοι απο εδω Πυροβολικαριοι ε; :lol: Αν και με τον κυριο Παναγιωτη εχουμε καμια 30αρια χρονια διαφορα, εγω πηγα το '04


+ πυροβολικό... Μόνο που εγώ δεν ήμουν απλό βλήμα, ήμου με πύραυλο! :rtfm: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#368279 Κι εμένα ΠΒ στο Παρανέστι με κάλεσαν να παρουσιαστώ αλλά ώς δια μαγείας ήρθε διορθωτικό για ΠΖ στο Κιλκίς :innocent:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#368336 Γίνεται πολύ όμορφο απ ότι μαθαίνω το καινούριο κατάστημα στον Άλιμο του Σκλαβενιτη (πρώην Carefour)...
Άβαταρ μέλους
By nEK
#368518
Dodger έγραψε::offtopic: Τελικα ειμασταν πολλοι απο εδω Πυροβολικαριοι ε; :lol: Αν και με τον κυριο Παναγιωτη εχουμε καμια 30αρια χρονια διαφορα, εγω πηγα το '04

Φεβρουαριο 04 και γω!πυροβολαρχια δεν θυμαμαι, απο τη πλατεια δεξια, απο πισω ηταν το γηπεδο. Περιπολο στο δασος θυμαμαι να φυσαει πιο κατω στο ανοιχτο, κανα χιλιομετρο αποσταση απο σκοπια σε σκοπια.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#378748 Απο εδώ ==> viewtopic.php?f=9&t=332&p=367364&hilit=%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%83%CE%AC%CE%BD#p367364
dimitrisB έγραψε:
Pitt έγραψε:Τα Lidl στην περιοχή σας έχουν φούρνο;...

Ναι, έχω "γειτονικό" Lidl με φούρνο.
Το μόνο που τρώμε συχνά σαν "πρωινό", είναι το φρεσκοψημένο κρουασάν βουτύρου, που έχει στο αρτοποιείο. ..... Εξαιρετικό,.. .
Επιστροφή σπίτι , "φρεσκάρισμα" στο φούρνο (ποτέ στα μικροκύματα) για να κρατηθεί ζεστό, ... το διπλό μου espresso και cappuccino για τη σύζυγο και ... :eat: :eat: :eat:

Τουρμπο- πρωινό σήμερα! :eat: :eat:

Εικόνα
Βουτυράκι Lurpak (για μένα), μαρμελάδα "φρούτα του δάσους" (συζυξ), συνοδεία καφέ στον πρωινό ήλιο και .... :superman:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#381457 15,99 ευρω 5lt 5-40 στα Λιδλ
http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfor ... tm?id=1881
Άβαταρ μέλους
By g8777
#381469 Και τα σπρει ειναι καλα. Τα πανακια απο την αλλη...μακρυα.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#381514
g8777 έγραψε:Και τα σπρει ειναι καλα.


Ελα πρωταπριλια, το πιασαμε. :shifty: