Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#367018 Σκέφτομαι σε μεταπήδηση από Cosmote σε συμβόλαιο Wind η Vodafone. Για τη 2η ξέρω κάλυψη. H wind έχει αξιόπιστο / γρήγορο δίκτυο; (να πιάνω και τπτ σε βουνά κ λαγκάδια που γυρνώ...)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#367122 Αμα σε πιασω λες... :x Μεινε οπως εισαι.


Συγχιστηκα. :s_mad

Κατσε να φτιαξωμεν παπαρι να συνελθωμεν. :s_yes :s_yes


Εικόνα


Τι μπορεί να σημαίνουν οι "Εμπειρίες από τον ΟΤΕ";
:hmmm: :hmmm: :hmmm:

Πολλά, αν είναι οι εμπειρίες του Παναγή Βουρλούμη, ο οποίος υπηρέτησε το δημόσιο συμφέρον από διάφορες θέσεις, με αποκορύφωμα τη διοίκηση του ΟΤΕ και την ιδιωτικοποίησή του.

:s_thumbsup :s_thumbsup

Στο περιεκτικό και ευθύ κείμενό του :thumbsup: περιγράφεται ο δύσκολος αγώνας :sorry: για τον εκσυγχρονισμό ενός δυσκίνητου δημόσιου οργανισμού :s_sorry :s_sorry , τα συμφέροντα και οι παθογένειες που αντιμετώπισε :s_sorry , αλλά και η θετική δυναμική που δημιουργήθηκε, χωρίς την οποία θα ήταν αδύνατο το εγχείρημα να ολοκληρωθεί. :inlove:

Το βιβλίο μπορεί να αποτελέσει εγχειρίδιο :rtfm: για τις διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις σε δημόσιους οργανισμούς που ακόμα εκκρεμούν, κατασπαταλώντας υλικό και ανθρώπινο κεφάλαιο όταν τα περιθώρια γι' αυτό έχουν προ πολλού εξαντληθεί. Είναι όμως και ένας «οδηγός επιβίωσης» για την επομένη γενιά άξιων Ελλήνωνk :s_drinks που, ακολουθώντας το παράδειγμα του Βουρλούμη, θα πάρει την απόφαση να μπει στο καμίνι του δημόσιου βίου :s_empathy .


http://www.kathimerini.gr/897195/article/epikairothta/me-thn-k/ote


Εφτιαξα παταρι.

:s_roses :s_roses
Άβαταρ μέλους
By babakos
#367137
JimClark έγραψε:Σκέφτομαι σε μεταπήδηση από Cosmote σε συμβόλαιο Wind η Vodafone. Για τη 2η ξέρω κάλυψη. H wind έχει αξιόπιστο / γρήγορο δίκτυο; (να πιάνω και τπτ σε βουνά κ λαγκάδια που γυρνώ...)


Με ελάχιστες εξαιρέσεις, κανείς δεν εχει την κάλυψη και τις ταχύτητες της Cosmote ειδικά στα βουνά και στα λαγκάδια που λες.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#367140
JimClark έγραψε:Σκέφτομαι σε μεταπήδηση από Cosmote σε συμβόλαιο Wind η Vodafone. Για τη 2η ξέρω κάλυψη. H wind έχει αξιόπιστο / γρήγορο δίκτυο; (να πιάνω και τπτ σε βουνά κ λαγκάδια που γυρνώ...)


Εγώ έχω Wind 5+ χρόνια. Σε αστικό ιστό δεν είχα ποτέ θέμα. Σε βουνά και λαγκάδια η αλήθεια είναι ότι δεν είχα θέμα με το σήμα αλλά το internet είχε θέμα. Ανάλογα την περιοχή και το κινητό. Πάντως όπου δεν είχα καθόλου 4G ήταν όντως απομακρυσμένες περιοχές

Ερώτηση: Το κινητό της γυναίκας (Samsung SIII) από χθες βγάζει συνεχώς "μη εγγεγραμμένο στο δίκτυο" Έκανα restart έψαξα ρυθμίσεις αλλά δεν γίνεται τίποτα. Τα έπαιξε η sim??
Άβαταρ μέλους
By postruck
#367388
JimClark έγραψε:Σκέφτομαι σε μεταπήδηση από Cosmote σε συμβόλαιο Wind η Vodafone. Για τη 2η ξέρω κάλυψη. H wind έχει αξιόπιστο / γρήγορο δίκτυο; (να πιάνω και τπτ σε βουνά κ λαγκάδια που γυρνώ...)

Mείνε στην πανάκριβη cosmote,γιατί στα βουνά και στα λαγκάδια το σήμα της vodafone και της wind το παίρνει ο άνεμος.Αυτο το λεω λόγο δουλειάς μιας και ο σύλλογος μας,έχει κινητά στην wind,εκτος πόλεων χάλι μαυρο! Μιας και οι διαδρομές που κάνουμε είναι συγκεκριμένες,οταν με ρωτούν που βρίσκομαι και τους λέω το σημείο,μου λένε κλείσε και μιλάμε αργότερα,αλλα η απάντηση μου είναι έχω cosmote και έτσι συνεχίζουμε να μιλάμε!
Οσο για τον Βουρλούμη και την σημερινή κατάσταση στο οτε.... :tomato: Μιας και ο αδερφός μου δουλευει εκεί,θα πρέπει να γράψω σεντόνια,για τους επενδυτές! :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#367483 Και εγώ εκ των έσω μιλησα μιας και εχω 20 συναπτά έτη εμπειρία στις 2 από τις τρείς εταιρείες του χώρου οπότε γνωρίζω πολύ καλά πρόσωπα και πράγματα ...

Για τις ανάγκες του φιλου, μόνο Cosmote δυστυχώς ή ευτυχώς
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#367560 Έχει κανείς εμπειρία από σύνδεση voip σε ΟΤΕ; Θα μου φέρουν ένα ρουτερ δικό τους λένε και ups (λογω συναγερμού). Κάπου διάβασα ότι δεν μπορείς να έχεις δικό σου ρουτερ, ισχύει;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#367583 Εμένα η τηλεφωνία μέχρι στιγμής (1 χρόνο μετά) κανένα πρόβλημα.
Εντελώς συμπτωματικά προχτές είχε θέμα το ρούτερ (μαλλον λόγω της αναβάθμισης που έκαναν, αν και δεν μου το είπαν ποτέ), αλλά αποκαταστάθηκε άμεσα και χωρίς πολλά-πολλά.
Πάντως από απόδοση του ρούτερ είναι άψογο.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#367590 Η Cosmote εν τω μεταξύ τεστάρει αυτή την περίοδο και VoiP για την κινητή της τηλεφωνία. Δεν ξέρω που ακριβώς θα ωφελήσει κάτι τέτοιο είτε την ίδια, είτε τον καταναλωτή.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#367597 Την ίδια θα την ωφελήσει τα μάλα, αφού θα εκμεταλλευτεί καλύτερα το δίκτυό της.
Σκέψου, αν τα πάντα είναι over IP, θα μπορείς να χρησιμοποιείς τόσο το επίγειο, όσο και το ασύρματο δίκτυο κατά το δοκούν.
Άβαταρ μέλους
By dexter
#367647
Lippi έγραψε:Έχει κανείς εμπειρία από σύνδεση voip σε ΟΤΕ; Θα μου φέρουν ένα ρουτερ δικό τους λένε και ups (λογω συναγερμού). Κάπου διάβασα ότι δεν μπορείς να έχεις δικό σου ρουτερ, ισχύει;

Δεν αλλαζει κατι στην ποιοτητα του τηλεφωνου. Σε εμενα το ιντερνετ επιασε 23 στα 24 mbps απο τα 5 που ειχα. Ισως θελει καμια ρυθμιση στη συνδεσμολογια απο τον εγκαταστατη του συναγερμου γιατι το τηλ πλεον συνδεεται στο modem.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#367649 Λογικά αυτό εννοεί, κι εγώ νόμιζα πως το είχαν κάνει ήδη με το 4G, αλλά φαίνεται πως τώρα το δοκιμάζουν.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#367650 Φωνή μέσω ιντερνετ τελος πάντων. :lol: Και μου λεγες επίσης ο ίδιος φίλος χθες που δουλεύει Nokia-Siemens για λογαριασμό Cosmote, ότι ξεκινάνε και δοκιμές για 5G δίκτυο.
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#367766 Voip έχουμε στη δουλειά και είναι οκ από πλευράς ποιότητας ήχου. Με ανησυχεί η μη δυνατότητα αλλαγής μόντεμ και τι θα γίνει με το συναγερμό. (Καλά δεν συζητώ σε περίπτωση διακοπής ρεύματος αν και συνηθως τα dslam εχουν ups)