Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#359936 Πάντως δεν ξέρω αν θα τα προλάβουμε όλα αυτά σε 7 μέρες.
Ειδικα με τον μικρο που κατα τις 9 θα βγαίνει οφφ και θα γυρναμε για νανακια.....
Οποτε ποια θεωρείτε τα best of?
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#359946 Αν μείνετε πάντως Alexanderplatz είχε ένα πολύ ωραίο mall πάνω στην πλατεία, ακριβώς απέναντι από το ξενοδοχείο.
7 μέρες είναι πολλές, θα προλάβετε αρκετά.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#359958 Τα είπαν οι περισσότεροι, αν και το Βερολίνο είναι από τα πιο διάσημα για τουρισμό παγκοσμίως, οπότε υπάρχουν τα πάντα σε φωτο, οδηγούς κλπ.
Εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα του καθενός αλλά έχει τα πάντα (ακόμα και παραλίες :s_biggrin) για κάθε γούστο και σχετικά φθηνά συνολικά.
Συστήνω το Nikolaivirtell και οτι σε ολες τις μπουτικ και τα πολυκαταστήματα εχει (στο υπόγειο ή στον τελευταίο όροφο) πολύ καλό φαγητό, με κορυφαία περίπτωση το KDW !
Είχαμε φάει πολύ καλά στο κελαρι του σπιτιού του Μπρεχτ
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#359962 Παιδιά σας ευχαριστώ ολους.
Το σκ που θα χω χρονο μάλλον θα κάνω και ενα μίνι πλάνο και θα επανέλθω με απορίες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#367430
kyr80 έγραψε:Το Βερολίνο ΔΕΝ είναι Γερμανία. Ευτυχώς. Θα μπορούσε άνετα να είναι και η πρωτεύουσα της Ευρώπης, αν δεν ήταν το Bundestag εκεί. Διώξτε τους πολιτικούς και κρατήστε τους Βερολινέζους + την αύρα της πόλης που φωνάζει για πράγματα που έχουν γίνει τα τελευταία 25 χρόνια.
Και για όποιον δεν έχει παέι....:
Φανταστείτε ότι το δυτικό Βερολίνο δεν ήταν σύνορο. Ήταν σαν να λέμε ότι Λάρισα είναι Τούρκικη. Αυτά για να καταλάβετε την έννοια του "τοίχους" ή το πόσο μεγάλα @@ είχαν οι δυτικοί Βερολινέζοι.

Θα ήθελα λίγα λόγια παραπάνω για το τι εννοείς, μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον γι' αυτό ρωτώ!
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#367454
bibendum έγραψε:Του νικημενου το νησι που λεει ο Χαρης με τον Πανο...

Επειδή αυτό δεν το ξέρω, πώς το εννοούν?
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#367469 Υποθετω οτι το λενε γιατι το Δυτικο Βερολινο περασε στα χερια των Γερμανων που εχασαν τον πολεμο. (νικημενων)

Αν δεις τον χαρτι της ανατολικης Γερμανιας το Δυτικο Βερολιννο ειναι μια κουκιδα σαν νησι. Οποτε γι αυτο το ειπαν "στων νικημενων το νησι".

Βεβαια θαρρω οτι οσοι εμεναν τοτε εκει ειχαν τρελη υποστηριξη απο τους συμμαχους γιατι ηταν ενα συμβολο/φρουριο εναντιον των Ρωσων στην ουσια.

, το οποιο καφε υπαρχει ακομα
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#367622
Anonymous Founder έγραψε:
kyr80 έγραψε:Το Βερολίνο ΔΕΝ είναι Γερμανία. Ευτυχώς. Θα μπορούσε άνετα να είναι και η πρωτεύουσα της Ευρώπης, αν δεν ήταν το Bundestag εκεί. Διώξτε τους πολιτικούς και κρατήστε τους Βερολινέζους + την αύρα της πόλης που φωνάζει για πράγματα που έχουν γίνει τα τελευταία 25 χρόνια.
Και για όποιον δεν έχει παέι....:
Φανταστείτε ότι το δυτικό Βερολίνο δεν ήταν σύνορο. Ήταν σαν να λέμε ότι Λάρισα είναι Τούρκικη. Αυτά για να καταλάβετε την έννοια του "τοίχους" ή το πόσο μεγάλα @@ είχαν οι δυτικοί Βερολινέζοι.

Θα ήθελα λίγα λόγια παραπάνω για το τι εννοείς, μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον γι' αυτό ρωτώ!

Πες μου σε ποιο κομμάτι θες να αναφερθώ. Οι αλλαγές από την πτώση του τοίχους ήταν ραγδαίες. Από την επανένωση της πόλης, την μεταφορά από τη Βοννη της πρωτεύουσας. Την κοινή ζωή πρώην σοβιετικων με δυτικοευρωπαιων.
Όσο για τη γεωγραφική θέση, απάντησαν πριν από εμένα. Το τείχος ήταν πρακτικά μια περιφραξη για όσους ζούσαν μέσα. Με τη διάφορα ότι οι μέσα ζούσαν καλύτερα. Θεωρητικά ήταν πολιορκημενοι. Και η προπαγάνδα της Αμερικής ασύλληπτη. Το πρώτο levis της Γερμανίας πουλήθηκε στο kadewe. Του οποίου και το όνομα δεν είναι τυχαίο.
Πέρα από τα βιβλία και τις πληροφορίες από το Internet, έχω την πεθερά μου (Γερμανίδα) που είχε επισκεφτεί το Βερολίνο με την ευαγγελικη εκκλησία σαν μαθήτρια αρκετές φορές . Και την κουνιάδα της που έζησε και μεγάλωσε στο ανατολικό Βερολίνο. Πρέπει να έχω φάει ώρες μαζί της σε συζητήσεις.
Είμαι έκτος υπολογιστή. Και δυστυχώς από το κινητό είναι δύσκολο. Αν θες να ρωτήσεις κάτι, ελεύθερα.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#367629
bibendum έγραψε:Υποθετω οτι το λενε γιατι το Δυτικο Βερολινο περασε στα χερια των Γερμανων που εχασαν τον πολεμο. (νικημενων)

Αν δεις τον χαρτι της ανατολικης Γερμανιας το Δυτικο Βερολιννο ειναι μια κουκιδα σαν νησι. Οποτε γι αυτο το ειπαν "στων νικημενων το νησι".

Βεβαια θαρρω οτι οσοι εμεναν τοτε εκει ειχαν τρελη υποστηριξη απο τους συμμαχους γιατι ηταν ενα συμβολο/φρουριο εναντιον των Ρωσων στην ουσια.

, το οποιο καφε υπαρχει ακομα

Ξέρω πως ήταν σαν νησί το Δυτικό, αν θυμάμαι καλά μάλιστα, κάποια στιγμή το είχαν αποκλείσει τελείως οι Σοβιετικοί και τότε οι Σύμμαχοι δημιούργησαν μια τεράστια αερογέφυρα ανεφοδιασμού του πληθυσμού.Προφανώς το ηττημένοι πήγαινε στο ότι οι Δυτικοί δεν κατέλαβαν την Δυτική Γερμανία με τον τρόπο που το έκαναν οι Σοβιετικοί στην Ανατολική όπου είχαν πολύ μεγαλύτερο και άμεσο έλεγχο
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Berlin_Blockade
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#367632 Kaufhaus des Westens --> KADEWE

Οι δυτικοι εχουν δικο τους εμπορικο κεντρο και εσεις κουπονια με οτι νοηματα περναει αυτο.

Επιπλεον, το μεγαλο σημα της mercedes στον ουρανοξυστη που η φημη λεει οτι ηταν ορατο απ ολο το Βερολινο.

Παντως η σημερινη 'απλοτητα' της ζωης του Βερολινου νομιζω οτι οφειλεται στον τροπο που μεγαλωσαν οι κατοικοι του Ανατολικου Βερολινου αν και αυτο ειναι καθαρα προσωπικη εκτιμηση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#367644
bibendum έγραψε:Του νικημενου το νησι που λεει ο Χαρης με τον Πανο...

Ρε συ, ούτε αυτό το ήξερα! Και είναι από τα πολυαγαπημένα μου το συγκεκριμένο τραγούδι, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ! :metalo:
Τα ωραία του φόρουμ! :s_roses
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#367646 γιατι εσυ κολλησες στο καμακι με τις ξανθες βερολινεζες... ;)

και γω το κομματι το μελετησα οταν πηγα μ εναν τυπο στο συγκεκριμενο cafe. Συνολικα ειχα παει 3-4 φορες εκει περα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#367883 Παιδιά, θα πω την αμαρτία μου... :help:
Δεν είχα καταλάβει πως το Δυτικό Βερολίνο, ήταν τόσο... κατάκεντρα στην πάλαι ποτέ DDR! :s_hang
Δεν το είχα ψάξει ποτέ, το διάβασα χθες και σήμερα κατόπιν της κουβέντας μας!
Για όσους δεν το είχαν διαπιστώσει, όπως και η αφεντιά μου, ο κάτωθι χάρτης είναι διαφωτιστικός:
Εικόνα
Με μπλε η Δυτική Γερμανία ελεγχόμενη από ΗΠΑ-Βρετανία-Γαλλία με κόκκινο η DDR ελεγχόμενη από τους Σοβιετικούς, το κίτρινο σημαδάκι μέσα στο κόκκινο, είναι το Δυτικό Βερολίνο!
:s_omg :s_omg

Δηλαδή, έκανες ταξίδι τεράστιο μέχρι να φτάσεις εκεί, με τρένο ή με αυτοκινητόδρομο, χωρίς να σου επιτρέπεται να σταματάς πουθενά εννοείται.
Δείτε τώρα και ένα χάρτη του ίδιου του Βερολίνου, όπως είχε χωριστεί και αυτό και ελεγχόταν από τις ίδιες δυνάμεις:
Εικόνα

Μιλάμε για κάτι εντελώς μοναδικό, μπροστά του το Lesotho, ωχριά! :lol:

Θα το έχω στα υπόψιν ένα ταξίδι το συντομότερο δυνατό. :metalo: