Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#359545 Ναι. Κάπως έτσι είναι. Ειδικά αν δεν έχεις ιδιωτικό χώρο στάθμευσης και το αφήνεις στο δρόμο..... Καλά κρασιά.
Αναπόφευκτα θα σου κάνουν γρατσουνιές ιστορίες. Δε γίνεται να χαλιέσαι και να τρέχεις κάθε φορά για την παραμικρή γρατσουνιά.
Μηχανικά βέβαια το χεις άριστο, αλλά εξωτερικά δεν μπορείς να αποφύγεις τις φθορές.
Εγω προσπαθώ να μην παρκάρω σε σημεία που είναι επικίνδυνα και ας χρειαστεί να ψάξω άλλα 10 λεπτά για να βρω θέση.
Δεν παρκάρω πχ απέναντι από σημείο που τελειώνει κάθετος δρόμος, ή αν είναι πολύ στενή η θέση που βρήκα. Γιατί εγώ θα μπω με προσοχή ο άλλος όμως δεν θα βγει έτσι. :x
Ειδικά αν είναι τίποτα χρέπια παρκαρισμένα είτε μπροστά είτε πίσω, σηκώνομαι και φεύγω.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#359693
Bayern7 έγραψε:Ναι. Κάπως έτσι είναι. Ειδικά αν δεν έχεις ιδιωτικό χώρο στάθμευσης και το αφήνεις στο δρόμο..... Καλά κρασιά.
Αναπόφευκτα θα σου κάνουν γρατσουνιές ιστορίες. Δε γίνεται να χαλιέσαι και να τρέχεις κάθε φορά για την παραμικρή γρατσουνιά.
Μηχανικά βέβαια το χεις άριστο, αλλά εξωτερικά δεν μπορείς να αποφύγεις τις φθορές.
Εγω προσπαθώ να μην παρκάρω σε σημεία που είναι επικίνδυνα και ας χρειαστεί να ψάξω άλλα 10 λεπτά για να βρω θέση.
Δεν παρκάρω πχ απέναντι από σημείο που τελειώνει κάθετος δρόμος, ή αν είναι πολύ στενή η θέση που βρήκα. Γιατί εγώ θα μπω με προσοχή ο άλλος όμως δεν θα βγει έτσι. :x
Ειδικά αν είναι τίποτα χρέπια παρκαρισμένα είτε μπροστά είτε πίσω, σηκώνομαι και φεύγω.


Κι εγώ το ίδιο κάνω, επίσης αποφεύγω να παρκάρω πίσω από ψιλά αυτοκίνητα και αυτά που δεν έχουν καλή ορατότητα πίσω αν δεν έχουν αισθητήρες μιας και η μούρη μου είναι πολύ χαμηλή οπότε δε τη βλέπουν. Επίσης αν δω χρέπι (όχι απαραίτητα παλιό, αρκεί να έχει καταγδαρμένους προφυλακτήρες) το αποφεύγω κι αυτό. Όλες οι ζημιές βέβαια γίνονται συνήθως στο κέντρο της πόλης όπου όλοι προσπαθούν να τα στριμώξουν γιατί βαριούνται να περπατήσουν λίγο παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#359882 Ότι και να κάνετε, θα βρεθεί ο κατάλληλος ηλίθιος να κάνει τη ζημιά. Θυμάμαι χαρακτηριστικά:

*να έχω παρκάρει σε φαρδύ στενό και μπροστά μου να υπάρχει είσοδος αυτοκινήτου μονοκατοικίας. Βρίσκω χτυπημένη την πινακίδα από κοτσαδόρο. Ο τύπος απλά πάρκαρε 1 αμάξι παραπέρα. :rant:

*να έχω παρκάρει και μπροστά μου να υπάρχει σε απόσταση 2μ σκουπιδοντενεκές και να βρίσκω κλαδιά από κλάδεμα τα μισά σχεδόν πάνω στο αμάξι. :x
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#359894 Δεν έχεις άδικο.
Άπλα προσπαθούμε όσο μπορούμε να μειώσουμε τις πιθανότητες.

Στην τελική όμως είναι αυτο που λέμε "αν δεν μπορείς να το αποφύγεις, χαλάρωσε κι απόλαυσέ το".
Άβαταρ μέλους
By citastak
#367436 Μεγάλη ευκολία το κερωμένο αυτοκίνητο.
Μετά από 1.5 μήνα περίπου από το detailing έπιασα να το πλύνω. Στο εν τω μεταξύ καθημερινή χρήση στην βρεγμένη Εθνική Οδό. Πολύ βρωμιά, ειδικά στον προφυλακτήρα/καπώ και στην πίσω πόρτα.

Πέρασμα με το πιεστικό, μετά αφρός στον απλό αφροποιητή της Karcher και στο τέλος σφουγγάρι. Ωστόσο, μετά τη χρήση του αφρού το αυτοκίνητο ήταν 80% καθαρό! Άσε που το σφουγγάρι γλιστρούσε πάνω στη λαμαρίνα. Σε πολύ λίγο χρόνο είχα πλυμένο αυτοκίνητο. Το πέρασα και με υγρό κερί και είμαι ΟΚ!

Χτες το πρωί, με κατ@χεσαν κάτι πουλιά στην οροφή/αεροτομή/πορτμπαγκαζ. Με χαρτομάντηλο απομάκρυνα ότι είχε μείνει πάνω, και παρότι είχαν περάσει σίγουρα 8-10 ώρες από το συμβάν, καθάρισα χωρίς πρόβλημα. Δεν κόλλησε κάτι πάνω. Στο σπίτι έπλυνα τοπικά, ξαναψέκασα με υγρό κερί και κύριος.
Μήπως τελικά το υγρό κερί (τύπου quick wax -3M) είναι πιο βολικό από το χοντρό στερεό κερί που θέλει πολλές ώρες εφαρμογής;
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#367492 Κάποιος ξεπάρκαρε και ενώ είχε 1+ μέτρο από εμένα,γύρισα και βρήκα τον πίσω προφυλακτήρα το μισό μαύρο και το πλαίσιο της πινακίδας σπασμένο.
Το ξένο χρώμα έφυγε με ψιλή αλοιφή αλλά έμειναν δυο γραμμές πολύ ψιλές όπως λέω.
Για να διορθώσουμε γρατζουνιές σε πάχος τρίχας υπάρχει κάποια δοκιμασμένη κατάλληλη αλοιφή;
Σε περίπτωση που μιλάμε για τέτοιο είδος γρατζουνιών σε ένα σημείο αλλά έχει φύγει το χρώμα και φαίνεται άσπρο,έχετε να προτείνετε κατάλληλο αλοιφαδόρο; (αν είναι αναγκαίος,μπορεί με κάποια αλοιφή να φεύγει και με το χέρι)
Άβαταρ μέλους
By citastak
#367512 Οι γρατζουνιές πάχους τρίχας είναι στο χρώμα ή στη λάκα (clear coat)? Αν μιλάμε για τη δεύτερη περίπτωση θέλεις περισσότερο τρίψιμο, είτε με πιο σκληρό pad ή με ψιλό γυαλόχαρτο, βρεγμένο, και μετά γυάλισμα. Αν η γρατζουνιά έχει φτάσει στο χρώμα δεν ξέρω τί πρέπει να κάνεις. Αν βλέπεις άσπρο όπως λες, (base coat- αστάρι; ) τότε νομίζω ότι δεν σώνεσαι με αλοιφή αλλά θα χρειαστείς βάψιμο.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#367614 Aν έχει φύγει χρώμα, πας σε ένα μαγαζί που φτιάχνουν χρώματα αυτοκινήτων, τους πας τον κωδικό σου και σου φτιάχνουν ένα μπουκαλάκι με κόστος 5 ευρώ. Παίρνεις και ένα λεπτό πινέλο και κάνεις τον Πικάσο γεμίζοντας την γρατζουνιά.
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#367641 Έχω πάρει μπουκαλάκι από την αντιπροσωπεία.Επειδή όμως μιλάμε για 4-5 γρατζουνιές οριζόντιες περίπου 10 πόντους και πάχος κυριολεκτικά τρίχας που φαίνονται επειδή είναι πολλές σε ένα σημείο, αν πάω να τις βάψω θα γίνει πολύ χειρότερο.Γι'αυτό έλεγα μήπως γίνεται δουλειά με καμιά αλοιφή τουλάχιστον να μη χτυπάει πολύ στο μάτι.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#367660 Aν έχει φύγει το χρώμα δεν θα σου κάνει καμία αλοιφή.
Εφ' όσον έχεις το μπουκαλάκι, δώσε δρόμο στο πινελάκι που σου έδωσαν μαζί, πάρε ένα πολύ λεπτό όπως σου έγραψα και δοκίμασε να βάψεις τη γρατζουνιά. Μετά πάρε ελάχιστο διαλυτικό νίτρου και καθάρισε το επιπλέον χρώμα που έβαλες.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#367907 Παιδιά που μπορώ να φτιάξω χρώμα του αυτοκινήτου και να το πάρω σε σπρέυ; Θέλω να δοκιμάσω να βάψω καινούριο καπάκι καθρέπτη για το C5.
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#367977 Τελικά πρέπει να χρειάζεται απλά αλοιφή γιατί βλέπω ότι μόλις βραχεί,η γρατζουνιές δε φαίνονται καθόλου.Για προτείνετε κάποια τεσταρισμένη.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#368004 Άρα μηοως έχει φάει απλά το λούστρο? Η 3μ έχει ολόκληρη σειρά. Εγώ έχω μια που λεγεται swirl remover. Αλλά μάλλον εσύ θέλεις μια πιο χοντρή?

.
Άβαταρ μέλους
By otso
#368054 Παιδια για γρατζουνιες αυτο το ξερετε; http://www.magicstick.gr/index.php?page ... 48&lang=el
βεβαια για το δικο μου αμαξι εχει και η σιτροεν http://www.citroen-auch.com/en/stickerf ... i-kgx.html .
εμενα μου φαινεται καλη ιδεα , το εχω ποσταρει και εδω αλλα και στο σιτροεν φορουμ και με εγραψαν ολοι , φανταζομαι και οι αλλες μαρκες θα εχουν γιατι αυτο με το πινελακι μου φαινεται |λογοκρισία| .
το θεμα ειναι οτι δεν εχω βρει κανεναν νατο εχει παρει και μιας και μενω σε χωριο δεν εχω γρατζουνιες ωστε να αποφασισω να το παρω εγω.
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#368316
citastak έγραψε:Άρα μηοως έχει φάει απλά το λούστρο? Η 3μ έχει ολόκληρη σειρά. Εγώ έχω μια που λεγεται swirl remover. Αλλά μάλλον εσύ θέλεις μια πιο χοντρή?


Nαι,πιο χοντρη αλοιφή.Κοιτάζω στο ίντερνετ και προτείνουν σα σίγουρες λύσεις μία αλοιφή της Meguiars και ένα κιτ της 3M που κάνουν δουλειά μόνο με το χέρι αλλά δεν υπάρχουν διαθέσιμα ή δεν τα στέλνουν Ελλάδα ούτε από ebay ούτε από amazon :rant:

Edit:Για πείτε

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=9684 ή
http://www.ctd.gr/product/9271/proionta-ximika--kathariotita-ximika-episkeyis-episkeyi-gratzoynion-xontri-aloifi-gia-gratzoynies-afairesis-mikrogratzoynion-3m-473ml-/

ψιλή αλοιφή και κερί έχω.