Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#367435 Αχα.
Πιο πολύ για τα χαρακτηριστικά ρώτησα βέβαια αλλά τελικά δεν το πήρα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#370960 Έχω την εντύπωση ότι κάτι χάλασε στον χρονοπρογραμματισμό του πλυντηρίου μου. Τις τελευταίες 2 φορές το προγραμμάτισα να ξεκινήσει σε 4 ώρες και δεν ξεκίνησε ποτέ, το πρωί το βρήκα σβηστό. Θα χρειαστεί να το δοκιμάσω και κάποια στιγμή που θα είμαι παρών για σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#371002 Δεν ξέρω πως προγραμματίζεται το δικό σου, αλλά το δικό μας όταν το προγραμματίζουμε να δουλέψει με το νυκτερινό και δεν δουλεύει, ακούω την γυναίκα μου το πρωί που φωνάζει "γ@μώτο, πάλι ξέχασα να πατήσω το start"... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#371141 Ρυθμίζεις σε πόσες ώρες θα ξεκινήσει, πατάς το Start, κλειδώνει ο κάδος και παραμένει ανοιχτή η οθόνη εώς ότου ξεκινήσει.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#371265
Pitt έγραψε:Δεν ξέρω πως προγραμματίζεται το δικό σου, αλλά το δικό μας όταν το προγραμματίζουμε να δουλέψει με το νυκτερινό και δεν δουλεύει, ακούω την γυναίκα μου το πρωί που φωνάζει "γ@μώτο, πάλι ξέχασα να πατήσω το start"... :whistlink:


Dimitris_P έγραψε:Ρυθμίζεις σε πόσες ώρες θα ξεκινήσει, πατάς το Start, κλειδώνει ο κάδος και παραμένει ανοιχτή η οθόνη εώς ότου ξεκινήσει.



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#371775 Το έβαλα σήμερα στα 30 λεπτά καθυστέρηση ώστε να μπορέσω να αναπαράγω το πρόβλημα αλλά δεν, ξεκίνησε μια χαρά.

Παρατήρησα όμως το άλλο, που το έχω παρατηρήσει και σε συνθήκες κανονικής έναρξης.

Όταν το πατάω το start κάνει ένα τακ-τακ, σαν να ελέγχει κάποιος ρελέ. Μερικές φορές κάνει restart εκείνη τη στιγμή, σαν κάτι να κολλάει και να σβήνει και να ξανανάβει, χωρίς να ξεκινάει ωστόσο.

Αυτό μου το έχει κάνει αρκετές φορές και σε κανονική έναρξη, αλλά και όταν έχω ορίσει χρονοκαθυστέρηση, μου την ακυρώνει και την ξαναπερνάω.
Τώρα όμως παρατήρησα ότι ακόμα κι αν το κάνει αυτό κατά τον ορισμό, το κάνει και κατά την έναρξη. Γι'αυτό λοιπόν έφαγα 2 φορές άκυρο στον χρονοπρογραμματισμό.

Μιλάω με το κατάστημα που το αγόρασα ή με την AEG κατευθείαν ? (Μάλλον) είναι στην εγγύηση.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#371788 Με το service της αντιπροσωπείας.

Πιθανόν να σχετίζεται με την χαμηλή πίεση του νερού.

___
... tapatalk
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#371818 Περί φίλτρων νερού.
Έχω μια θήκη Atlas Junior 7" 3/4 και σε σειρά με αυτό θα βάλω και ένα δοσομετρικό (Dosaprop plus) με πολυφωσφατικούς κρυστάλλους για τα άλατα.
1. πρώτα το φίλτρο νήματος και μετά των αλάτων, σωστά;
2. το δεύτερο φίλτρο σε δοσομετρκό δεν το βρίσκω εύκολα στην Ελλάδα σε μέγεθος 7", μόνο 10" προς το παρόν. Είναι θέμα αυτό; Γενικά τι εξυπηρετεί το μεγαλύτερο φίλτρο, μεγαλύτερες καταναλώσεις-κρατάει περισσότερο; [edit μαλλον θα το βρω τελικά σε 7" αλλά το ερώτημα παραμένει!]
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#371827
ArrowsFA1 έγραψε:Περί φίλτρων νερού.
Έχω μια θήκη Atlas Junior 7" 3/4 και σε σειρά με αυτό θα βάλω και ένα δοσομετρικό (Dosaprop plus) με πολυφωσφατικούς κρυστάλλους για τα άλατα.
1. πρώτα το φίλτρο νήματος και μετά των αλάτων, σωστά;
2. το δεύτερο φίλτρο σε δοσομετρκό δεν το βρίσκω εύκολα στην Ελλάδα σε μέγεθος 7", μόνο 10" προς το παρόν. Είναι θέμα αυτό; Γενικά τι εξυπηρετεί το μεγαλύτερο φίλτρο, μεγαλύτερες καταναλώσεις-κρατάει περισσότερο; [edit μαλλον θα το βρω τελικά σε 7" αλλά το ερώτημα παραμένει!]


1. Σωστά
2. Μεγαλύτερο φίλτρο ==> μεγαλύτερη παροχή & μικρότερη πτώση πίεσης.

Που θα το βάλεις το φίλτρο; Στην κεντρική παροχή, ή σε κάποια συσκευή;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#377679 Αποφασίσαμε να αγοράσουμε κουζίνα με ματια υγραεριου όπως αυτη που έχουμε, και φούρνο με ρεύμα. Οι τιμές ειναι απο 300 μέχρι 600+. Μέχρι τώρα έχουμε Άριστον. Την έχουμε 25+ χρόνια. Εκτος απο γερμανικές ποιες άλλες να προτιμηθουν???
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#377681
224v έγραψε:Αποφασίσαμε να αγοράσουμε κουζίνα με ματια υγραεριου όπως αυτη που έχουμε, και φούρνο με ρεύμα. Οι τιμές ειναι απο 300 μέχρι 600+. Μέχρι τώρα έχουμε Άριστον. Την έχουμε 25+ χρόνια. Εκτος απο γερμανικές ποιες άλλες να προτιμηθουν???

Εμείς έχουμε κουζίνα υγραερίου μια στην Αθήνα και μια στο χωριό. Στο χωριό μάλιστα είναι εξ'ολοκλήρου με υγραέριο για περίπτωση διακοπής ρεύματος. Ότι και να πάρεις καλό είναι πάντως :lol:
Αυτή έχουμε στο χωριό από το 2012 http://www.kotsovolos.gr/site/household ... kgi63105aw
Άβαταρ μέλους
By 224v
#377710
Thomas_C200K έγραψε:
224v έγραψε:Αποφασίσαμε να αγοράσουμε κουζίνα με ματια υγραεριου όπως αυτη που έχουμε, και φούρνο με ρεύμα. Οι τιμές ειναι απο 300 μέχρι 600+. Μέχρι τώρα έχουμε Άριστον. Την έχουμε 25+ χρόνια. Εκτος απο γερμανικές ποιες άλλες να προτιμηθουν???

Εμείς έχουμε κουζίνα υγραερίου μια στην Αθήνα και μια στο χωριό. Στο χωριό μάλιστα είναι εξ'ολοκλήρου με υγραέριο για περίπτωση διακοπής ρεύματος. Ότι και να πάρεις καλό είναι πάντως :lol:
Αυτή έχουμε στο χωριό από το 2012 http://www.kotsovolos.gr/site/household ... kgi63105aw


ναι την ειδα αυτην και μου αρεσε θα ξαναπαμε σημερα απο το μαγαζι με την συζυγο..
Άβαταρ μέλους
By makis_kanatselis
#377716
makis_kanatselis έγραψε:Κύριε Παναγιώτη πριν καταλήξετε για το από που θα την πάρετε να μιλήσουμε.

.

Τα έχω παίξει. ...θα ορκιζόμουν ότι αντί για 224v είδα αποστολέα τον 21q. Sorry...

.