Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#367126 Καταστράφηκαν 17.000 “μαϊμού” ρουλεμάν της SKF στην Αθήνα
Πρόκειται για την 2η μεγαλύτερη απάτη στο κόσμο με προϊόντα της SKF, η υπόθεση λέει κράτησε 7 χρόνια για να ξεκαθαρίσει, και βέβαια όλα αυτά τα χρόνια αναρωτιέμαι πόσα μοτέρ, σαζμάν ή ότι άλλο πήγαν άκλαφτα, τι να πεί κανείς, οι καιροί είναι πονηροί και υπάρχουν επιτήδιοι που βάζουν το μακρύ τους χέρι στην τσέπη μας σε κάθε ευκαιρία.

https://www.autoblog.gr/2017/02/20/kata ... hn-athhna/

Τώρα με την κρίση αγοράζουμε Κινέζικα σκουπίδια πολλές φορές εν αγνοία μας για την ποιότητα τους για να γλυτώσουμε λίγα €, είτε τα αγοράζουμε από ιντερνετομάγαζα είτε από μαγαζιά ανταλλακτικών ψάχνοντας για την χαμηλότερη τιμή αγνοώντας ή αδιαφορώντας για μια πολύ μεγαλύτερη ζημιά ίσως και χιλιάδων € στο αυτοκίνητο ή στον κινητήρα μας, ένα κουκουρούκου φτηνό Κινέζικο ρουλεμάν τροχού που θα διαλύσει ξαφνικά μπορεί να μας στείλει αδιάβαστους, ένας εντατήρας που διαλύθηκε ή μια αντλία νερού γιατί βαρέθηκε να γυρνάει μπορεί να μας μετατρέψει το μοτέρή το σαζμάν και το διαφορικό σε τεύχη.

Θα μου πεί κάποιος και με το δίκηο του, τα γνήσια είναι πανάκριβα, θα συμφωνήσω και θα πώ ναί στα γνήσια που αφορούν κρίσιμα σημεία του μοτέρ, της μετάδοσης, των φρένων, από εκεί και μετά ο κάθε ιδιοκτήτης γνωρίζει τις δυνατότητες το τεχνικές και οικονομικές και αποφασίζει.

Eγώ σαν προσωπική εμπειρία έχω να καταθέσω ότι πρίν 3 χρόνια για ένα από τα Clio μας αλλάξαμε 3 σέτ και κρατήσαμε το 4ο από σέτ ιμάντες / εντατήρες της Gates, είχαν πρόβλημα τα ρουλεμάν από μέσα από το κουτί τους σαν καινούργια, ανοίγαμε το κουτί και τα ρουλεμάν ήταν - χτυπημένα - και σκάλωναν.

Έτσι αναγκάστηκα και έφτιαξα δικούς μου μεταλλικούς εντατήρες καταργώντας τους πλαστικούς βάζοντας μάλιστα διπλά ποιοτικά ρουλεμάν.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#367132 Όταν κάποιος έχει δώσει χιλιάδες ευρώ για να αποκτήσει ένα όχημα και κόβει από μηχανικά μέρη για να γλυτώσει 50 ευρώ είναι θέμα επιλογής ξεκάθαρα. Εγώ επειδή ΔΕΝ είμαι πλούσιος βάζω μόνο αυθεντικά ανταλλακτικά γιατί αν πάθω χοντρή ζημιά δε ξέρω αν θα μπορέσω να το φτιάξω. Συνεπώς προσέχω για να έχω
Άβαταρ μέλους
By citastak
#367139 Δεν συμφωνώ. Πολλοί άνθρωποι επιλέγουν ανταλλακτικά κατευθείαν από τον παραγωγό αντί να πληρώσουν μαρκαπ στο κουτί της εταιρείας παραγωγής του αυτοκινήτου.
Όταν το χ ρουλεμάν της Opel/BMW/citroen etc είναι skf με άλλο πακέτο, γιατί να μην το πάρω από την skf με 30-50% κάτω;

Όλα έχουν να κάνουν με την προστασία των κατ/τών και την εφαρμογή της νομοθεσίας.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#367145
citastak έγραψε:Δεν συμφωνώ. Πολλοί άνθρωποι επιλέγουν ανταλλακτικά κατευθείαν από τον παραγωγό αντί να πληρώσουν μαρκαπ στο κουτί της εταιρείας παραγωγής του αυτοκινήτου.
Όταν το χ ρουλεμάν της Opel/BMW/citroen etc είναι skf με άλλο πακέτο, γιατί να μην το πάρω από την skf με 30-50% κάτω;

Όλα έχουν να κάνουν με την προστασία των κατ/τών και την εφαρμογή της νομοθεσίας.



Δε μιλάω για την περίπτωση αυτή. Μιλάω για την αγορά κινεζιάς για να γλυτώσει κάποιος έστω και 5 ευρώ. Απ την άλλη όποιος έχει πρόσβαση σε κωδικούς ανταλλακτικών βλέπει πόσες φορές ο κωδικός αλλάζει και για πιο λόγο η "ευκαιρία" που βρίσκει κάποιος με έκπτωση είναι προϊόν που έχει αντικατασταθεί και πρέπει να ξεστοκαριστεί
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#367154 Ντροπή που δεν δίνουν ο όνομα του εμπόρου. Η υπόθεση έχει τελεσιδικήσει, η απόφαση είναι καταδικαστική γι’ αυτό και καταστράφηκαν.
Θα πρέπει ο κόσμος να ξέρει ποιος παίζει με την περιουσία μας, ακόμη και με την ασφάλειά μας.

citastak έγραψε:Δεν συμφωνώ. Πολλοί άνθρωποι επιλέγουν ανταλλακτικά κατευθείαν από τον παραγωγό αντί να πληρώσουν μαρκαπ στο κουτί της εταιρείας παραγωγής του αυτοκινήτου.
Όταν το χ ρουλεμάν της Opel/BMW/citroen etc είναι skf με άλλο πακέτο, γιατί να μην το πάρω από την skf με 30-50% κάτω;

Όλα έχουν να κάνουν με την προστασία των κατ/τών και την εφαρμογή της νομοθεσίας.


Και αυτά τα ανταλλακτικά που αναφέρεις (ΟΕΜ) πλέον χαρακτηρίζονται επισήμως ως γνήσια.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#367215 Δυστυχώς το κακό είναι γενικευμένο. Όταν εν γνώση σου πληρώνεις το κινέζικο για κινέζικο πάει κι έρχεται, όταν όμως πληρώνεις για επώνυμο και παίρνεις "μαϊμού" τι κάνεις;

http://www.zougla.gr/greece/article/mai ... iki-ek8esi

Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να δημοσιοποιηθούν τα στοιχεία και μάλιστα θα έπρεπε υποχρεωθεί να αποζημειώσει και τα θύματα-πελάτες του.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#426332 Ψαχνω στο διαδικτυο τιμες για γνησιο σετ συμπλεκτη και δεν βρισκω πουθενα.
Τελικα ο μονος τροπος να κανεις την δουλεια σου και το εχω διαπιστωσει και αλλες φορες,ειναι να πας ο ιδιος σε καταστημα ανταλλακτικων φιατ και να εξυπηρετηθεις οπως και να γλυτωσεις χρονο.