Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nass
#364478 Πέτυχα χτες αυτό το υπέροχο δείγμα hard sci-fi και με μάγεψε πάλι όπως κάθε φορά που το βλέπω: http://www.imdb.com/title/tt0120591/?ref_=nv_sr_1




:protest: :lol:

Βέβαια δεν μπορώ να αγνοήσω την ...

Εικόνα

:inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#364500 Προχθές το είδα κατά τύχη, μου το πρότεινε.το Amazon και το πάτησα.
Χαζούλα ταινία αλλά οκ... Πέρασε η ώρα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#364511 Εικόνα

Σύγχρονο γουέστερν με έντονα πολιτικό μήνυμα.

Bridges: Big Lebowski meets J.W.Pepper :s_rofl :s_rofl :s_rofl
Pine: μου έκανε φοβερά θετική εντύπωση που ο συγκεκριμένος μπορεί να παίξει και σε ταινία που δεν είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΦΟΛΑ
Foster: μια από τα ίδια με ότι είχα δει στο Mechanic

Η φάση θυμίζει έντονα αδερφούς Κοέν αλλά παράλληλα είναι ένα ενδιαφέρον και δεμένο αστυνομικό θρίλερ.
Αν το δείτε σπίτι απαραίτητα συνοδεία μπύρας και μουσική υπόκρουση Τζόνι Κας.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#365383 Denial
https://en.wikipedia.org/wiki/Denial_(2016_film)

Πολύ καλή ταινία, μιλάμε προσηλώθηκα. Δεν κούρασε λεπτό!
Άβαταρ μέλους
By ast
#366430 Τις τελευταίες εβδομάδες έκανα μια σκούπα σε διάφορες φετινές οσκαρικές:

Arrival Δεν το κρύβω πως είμαι μέγας φίλος του sci-fi, και η συγκεκριμένη ταινία μ'αποζημίωσε πλήρως. Στιβαρό κι έξυπνο σενάριο, σασπένς, καλογυρισμένη, φοβερές ερμηνίες. Η sci-fi ταινία της χρονιάς, νομίζω.

Hidden Figures Χαλαρή κι ευχάριστη (κι ας πλασάρεται σαν δράμα :hmmm: ) για τις παράλληλες ιστορίες τριών μαύρων γυναικών και των διακρίσεων που υπέστησαν έναντι των λευκών ανδρών συναδέλφων τους στη NASA των early 60s. Βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα. Δεν μπαίνει πολύ βαθιά στην ψυχολογία τους, εξου και η ελαφρότητα της προσέγγισης. Καλή ταινία, αλλά ούτε που θα τη θυμάμαι σε κανέναν χρόνο.

Moonlight Εξαιρετικό δράμα για τη ζωή στ'αμερικάνικα γκέτο, τα χαμένα όνειρα, τη δυσκολία του να είσαι ξεχωριστός, το bullying και πολλά άλλα. Σου δίνει μια πολύ ρεαλιστική εικόνα της ζωής εκεί, χωρίς ν'αναλώνεται σε αχρειάστους μελοδραματισμούς.

Manchester By the Sea Η ταινία ξεδιπλώνεται σταδιακά γύρω από τον χαρακτήρα του Kacey Affleck, και γιατί από την αρχή φαίνεται αντικοινωνικός και αποτραβηγμένος από τον κόσμο. Σιγά-σιγά σκάει το background story και μένεις με το στόμα ανοιχτό και με έναν κόμπο στον λαιμό. Μπορώ να πω πως τρελάθηκα. Έχει μια εβδομάδα που την είδα, κι ακόμα τη σκέφτομαι. Δεν ενδείκνυται για υπερευαίσθητους χαρακτήρες.

Lion Άλλη μια εξαιρετική ταινία, για έναν υιοθετημένο στην Αυστραλία, γεννημένο στην Ινδία τυπάκο, που του τη βαράει κάποια στιγμή και ψάχνει να βρει τη χαμένη του οικογένεια πίσω στην Ινδία, με ελάχιστα στοιχεία για το που είναι και τι κάνουν. Επίσης πραγματική ιστορία, με καταπληκτικές ερμηνείες.

La La Land Δεν είμαι αντικειμενικός εδώ. Βαριέμαι τα μιούζικαλ, αλλά είπα να δω τι στο καλό είναι αυτό που έχει 14 υποψηφιότητες για όσκαρ. Τελικά έκανα λάθος, γιατί σκυλοβαρέθηκα από το πρώτο πεντάλεπτο. :lol: ΟΚ, εντυπωσιακά χορευτικά, σκηνικά, κοστούμια κλπ, αλλά μέχρι εκεί. Αν δεν είστε του είδους, μην υποκύψετε στο έτερο ήμισυ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#366788 Εμενα δε με άρεσε καθόλου το Moonlight, υπερβολικά αργό και στο τέλος χωρίς ουσία!

ΟΚ έβαλε ολα τα συστατικά για Οσκαρ (φτώχεια, μαύρους, γκει κλπ) αλλα ήθελε εστω μια βασική πλοκή για να δέσουν όλα μεταξύ τους!

Συν αρκετές ταινες τελευταία σου δίνουν ολη τη υπόθεσή στο τρειλερ κ μετα η ταινια δε κάνει το βημα παραπάνω που περιμένεις (Π.χ Moonlight, Hacksaw Ridge στα γρήγορα), στο τελος θα θελει να μην βλέπεις κανένα τρειλερ, :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#367060 Είδα το https://en.m.wikipedia.org/wiki/Warrior_%282011_film%29?wprov=sfla1 που μου είχε ξεφύγει.
Πολύ δυνατό κι ο Τομ ο Χαρντυς επιβεβαιώνει ότι είναι για τελικό Τσου Λου
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#367142 Why IMDb's Message Board Shut Down Is Misguided

https://news.boxofficebuz.com/article/w ... -misguided

Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει message board στο imdb :lol:
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#367150 μαμουσε το message board τους, μεγα φάουλ τους που το κλείσανε!
Άβαταρ μέλους
By sargus
#367273
GeorgT έγραψε:μαμουσε το message board τους, μεγα φάουλ τους που το κλείσανε!


Και εγώ το συμπαθούσα πολύ. Μετά από κάθε ταινία, περνούσα από εκεί μια βόλτα και έριχνα μια ματιά και πολλές φορές μάθαινα ή συνειδητοποιούσα πράγματα για την ταινία που μου είχαν ξεφύγει. Κρίμα!
Αν κανείς έχει υπόψη του κάποιο ανάλογο σάιτ/μπλογκ, ας το πει.
Άβαταρ μέλους
By nass
#367429 Τα έφαγαν τα συμφέροντα :rtfm: (social media)

In a statement on its website, the IMDb said it had “concluded that IMDb’s message boards are no longer providing a positive, useful experience for the vast majority of our more than 250 million monthly users worldwide”, and that the decision was “based on data and traffic”.

More specifically, the company – which was set up in 1990 by Bristol-based IT worker Col Needham and later sold to Amazon – said that a shift to social media had made the message boards less vital; users, they said, had “migrated to IMDb’s social media accounts as the primary place they choose to post comments and communicate with IMDb’s editors and one another”.


https://www.theguardian.com/film/2017/feb/06/imdb-shuts-down-message-boards
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#367460

Με την ευκαιρία των Oscars.

Αξίζει να περάσει κάποιος μερικές ώρες να δει όλη τη λίστα τους.